Jump to content

"Ασυντήρητα" ενυδρεία...


Recommended Posts

Απλά ψάρια που σκάβουν τον βυθό δεν θα τον αφήσουν ήσυχο να πιάσει την επιθυμητή βιολογία πχ. Κριπενσις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά εμένα υπάρχουν 2 σχολές από χομπιστες, κάθε μια διδάσκει τον δικό της τρόπο διατήρησης ενυδρείων.

1. Υπάρχει η Νεα σχολή των "συντηρημένων ενυδρείων" με σχολαστικές αλλαγές και μετρήσεων, ακριβών φίλτρων, δυνατού φωτισμού, λιπασμάτων κτλ. Σε αυτά τα ενυδρεία συνήθως προτεραιότητα έχουν τα ψάρια και η ύπαρξη φυτών είναι καθαρά δευτερεύων διακοσμητικός παράγοντας.

2. και η παλια σχολή των "ασυντήρητων ενυδρείων" (όρος που δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα) τα οποία αυτό συντηρούνται!!! χωρίς λιπάσματα χωρίς αλλαγές δίπλα σε παράθυρα κτλ αυτά τα ενυδρεία έχουν ανάπτυξη την δικό τους ανεξάρτητο οικοσύστημα. Ένα καλό βιβλίο που τα λέει όλα αυτά είναι Ecology of the planted Aquarium (http://www.amazon.com/Ecology-Planted-Aquarium-Practical-Scientific/dp/0967377307 υπαρχει κ σε τορεντ) σε αυτά τα ενυδρεία το κύριο λόγο έχουν τα φυτά τα οποία και υποστηρίζουν το όλο σύστημα και δευτερεύον τα ψάρια.

Εγώ ενάμιση χρόνο διατηρώ ένα 300λτ ενυδρείο αρκετά ακριβό ως προς την συντήρηση του, με δυο αλλαγές νερού 15% ανά βδομάδα με τρεις φορές τάισμα φυτεμένο κ με κιχλιδες και αντιμετώπιση πολλών πολλών ασθενειών (οι οποίες νομίζω κληρονομήθηκαν απο την διατήρηση των ψαριών στα πετσοπ ευτυχώς τις ξεπεράσαμε). Έτσι έμαθα!!! ανήκω στους μαθητές της σχολής συντηρημένων ενυδρείων και αυτό το ποστ το βρήκα κ εγώ ιδιαίτερα ενδιαφέρον όπως και το πείραμα του φίλου Χρήστου.

Καθώς κ εγώ αρχίζω να μαθαίνω για τα ανεξάρτητα ενυδρεία, σταμάτησα να χρησιμοποιώ σκούπα βυθού ελαχιστοποίησα της αλλαγές μου σε μια φορά την βδομάδα 15% αυξησα τα φυτά μου δεν έχω προσθέσει άλλα ψάρια εδώ και οκτώ μήνες και πραγματικά έχω δει μια επιθυμητή σταθεροποίηση του συστήματος μου. Ίσως να μην καταφέρω να αποκτήσω ένα οικοσύστημα αλλά με μικρά βηματάκια ελπίζω να οδεύω προς αυτήν την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :)

Τα παρακάτω δεν είναι για αρχάριους και μη φυτεμένα ενυδρεία

Ενδιαφέρον θέμα εγώ συντηρώ ατημέλητα ενυδρεία με αλλαγές νερού όποτε θυμηθώ ύστερα από αυτό το πείραμα.

Γενικά όσο παραμελώ το ενυδρείο μου τόσο πιο καλά βαδίζει απλά πρέπει να κάνω κάποιους συμβιβασμούς στην ποικιλία των φυτών κα να μην ενοχλούμε από την παροδική εμφάνιση της αλγης ανά διαστήματα. Μην φανταστείτε όμως ότι γεμίζει το ενυδρείο άλγη.

Δεν κάνω μετρήσεις νερού παρά μόνο που και που (όταν δεν έχω τη να κάνω) μετρώ το TDS

Αλλάζω λάμπες μόνο όταν βλέπω ότι δεν αναπτύσσονται τα φυτά όπως θέλω εγώ.

Καθαρίζω το φίλτρο μόνο όταν πέσει η ροή αισθητά.

Δεν ρίχνω ποτέ φάρμακο στο ενυδρείο μου δεν έχω άρρωστα ψάρια δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο αφού βάζω νερό μόνο από ΑΟ

Όποτε θυμηθώ σε ακανόνιστα διαστήματα ρίχνω διάφορα ξερά φύλα πχ καρύδια.

Ταΐζω τα ψάρια σε μη σταθερή ώρα και τα αφήνω τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα ατάιστα

Χρησιμοποιώ μόνο την βασική τροφή για τα ψάρια και τίποτα επιπρόσθετα η εξειδικευμένες τροφές.

Αν πιάσω καμιά μύγα την ρίχνω στο ενυδρείο και την τρώνε τα ψάρια.

Αν λέω αν ψοφήσει κάποιο ψάρι δεν το αφαιρώ.

Βασικά ρίχνω μόνο τροφή λιιιιιιγο λίπασμα συμπληρώνω νερό και κλαδεύω για να έχουν χώρο.

Αυτά ελπίζω να μην σοκαριστήκατε. :D

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάνει και εγώ ένα παρόμοιο πείραμα με αυτό που αναφέρεις. Σταμάτησα σκούπα και αλλαγές και αυτό όχι τόσο για να πειραματιστώ αλλά επειδή τα ΝΟ3 ήταν μηδέν και όλες οι τιμές από τις υπόλοιπες μετρήσεις μηδέν. Να σας πω ότι έχω λευκή άμμο αρκετά φυτά και δεν έχω ψάρια βυθού. Τώρα ξανάρχισα σκούπα και αλλαγές περισσότερο για να καθαρίσει λίγο το ενυδρείο (είχε γίνει ο βυθός μαύρος) και να ρίξω το ΡΗ (περίπου 8-8.2). Τάισμα κάνω αρκετές φορές (λόγω μωρών) και χρησιμοποιώ λίπασμα για τα φυτά και diy CO2. Όσο για άλγη μόνο λίγη στο μπροστινό τζάμι μετά από πολύ πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ας θέσω αλλιώς την ερώτηση...

Θα στήνατε ποτέ ενυδρείο χωρίς φίλτρο κι αν ναι κάτω από ποιες συνθήκες και γιατί?

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις πολλών!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάριος στο χώρο,διαβάζω συνέχεια αρθρα απο το forum και γενικά ψάχνομαι όσο μπορώ.απο την πρώτη στιγμή λάτρεψα το χόμπυ και θέλω το καλήτερο για τα ψάρια και τα φυτά μου.μάλλον έγινα λίγο υπρβολικός...

συγκεκριμένα στην αρχή έκανα κάθε 2 μέρες αλλαγές νερού 10-20% (παντα αντιχλώριο και βακτήρια και σκούπα βυθού).τάιζα τα ψάρια 2-3 φορές την ημέρα (ελάχιστα πάντα).

καταλαβαίνετε ότι αυτό με κούρασε και οικονομικά ήτανε ασύμφορο!αρχισα λίγο να ψάχνομαι και είδα ότι συγχομπήστες να μην έχουθνε θανάτους και να έχουνε ένα υγειέστατο ενυδρείο.έτσι τον τελευταίο καιρό ξεκίνησα πειραματακια.έχω μια γυάλα στο μπαλκόνι,με 1 guppy και ένα πράσινο φυτό σαν αλγη(πράσινες τρίχες).το μπαλκόνι πιάνει θερμοκρασίες πάνω απο 35 βαθμους κελσίου.και κανένα ψαράκι δεν έχει πεθάνει.σε αντήθεση με τον ενυδρείο που κάθε βδομάδα έχω θάνατο.έχω νορμαλ μετρίσεις στο ενυδρείο αλλα δεν μπορώ να βρω τι φταίει.βέβαια η συντήριση του ενυδρείου έχει λιγοστέψει σε σχέση με την αρχή.1 φορά τη βδομαδα 5-10% αλλαγή νερού ταισμα 1 φορά την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα.το φίλτρο έχει 1 μήνα να καθαριστεί και στοπ η σκουπα βυθού.παρόλα ταύτα έχω θανάτους εύκολων ψαριών.απογοητεύθομαι,αλλα αυτο εμ πισμ΄΄ωνει κιόλασς.ελπιζω σηντομα να βρω τη χρυσή τομή!δεν μπορώ να βγάζω άλλα ψάρια νεκρα :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, βρίσκοντας τις κατάλληλες ισορροπίες μεταξύ φυτών και ιχθυοφωρτωσης μπορούμε να έχουμε ικανοποιητικές μετρήσεις και μπορούμε να συντηρήσουμε ψαράκια χωρίς να κάνουμε αλλαγές για μεγάλες περιόδους με η χωρίς φίλτρο.

Πχ στα ενυδρεία μου έχω μέσα εύκολα φυτά όπως το κερατοφυλλο και βρώμικα ψάρια όπως τα Όσκαρ και δεν μετράω ποτέ πάνω από 10 με 20 ΝΟ3, τιμές φυσιολογικές. Αυτό όμως κατά την άποψη μου δεν θέλει να πει ότι δεν έχουμε πρόβλημα. Το θέμα είναι πως πάντα το ενυδρείο μας είναι ένα κλειστώ κύκλωμα και το νερό αν και δεν μετράμε παράξενες τιμές σίγουρα γίνετε φτωχό σε ιχνοστοιχεία και πλούσιο σε βακτήρια και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο επιβαρύνοντας έτσι το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών μας. Ένα απλό πείραμα είναι να αλλάζουμε ανά τρεις ημέρες το 50 % του νερού 4 με 5 φορές συνεχόμενα και να παρατηρήσουμε χρώματα διάθεση και αντιδράσεις των ψαριών μας. Είμαι σίγουρος πως θα εντοπίσετε διαφορές όπως λαμπερά χρώματα των ψαριών μεγαλύτερη όρεξη και διάθεση. Αυτό άρα τη σημαίνει; Μήπως πέρα από τις μετρήσεις μας δεν υπολογίζουμε έναν μεγάλο παράγοντα που σε πρώτη φάση δεν είναι άμεσα εμφανής;

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο χόμπι 12 χρόνια και δεν θα εστηνα ενυδρείο γλύκου νερού χωρίς φίλτρο γιατί η συσώρευση της μπίχλας στο κλειστό σύστημα μας κατά την γνώμη μου αργά ή γρήγορα θα μας το τινάξει στον αέρα

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο χόμπι 12 χρόνια και δεν θα εστηνα ενυδρείο γλύκου νερού χωρίς φίλτρο γιατί η συσώρευση της μπίχλας στο κλειστό σύστημα μας κατά την γνώμη μου αργά ή γρήγορα θα μας το τινάξει στον αέρα

Με μπίχλα εννοείς την συσσώρευση των ιζημάτων ή κάτι άλλο. Επειδή προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη όλοι μαζί καλό θα ήταν να μας πεις που στηρίζεις την γνώμη σου ότι αργά ή γρήγορα θα τιναχτεί στον αέρα το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι τα οργανικά κατάλοιπα από τροφές , νεκρά κύταρα ακαθαρσίες μεταβολίζονται στο σύστημα από

βακτήρια σε απλές ενώσεις οι οποίες καταλήγουν σαν τρόφη στα φυτά και στο φιλτρο σαν λάσπη , έχουμε όλοι

δει τι βγαίνει από ένα φίλτρο στο καθάρισμα ,πόσο σίγουρος μπορώ να είμαι ότι όλα αυτά τα οργανικά κατάλοιπα

θα μεταβολιστούν

σε άκακες ενώσεις;;,γνώμη μου ε'ιναι ότι κάποια στηγμή το σύστημά μας δεν θα μπορεί να μεταβολίσει ,

θα κορεστεί και θα έχουμε απότομη αύξηση

τοξικων στο νερό ουσιών όπως αμμωνία και ίσως διαφόρων τοξινών που δεν έχουμε τεστ για να τα μετρήσουμε ,όπως πχ μίας

τοξίνης που

παράγεται από την αποσύνθεση του κυανοβακτηρίδιου.

..(στο θαλσσινό που δεν έχω φίλτρο έχω το σκίμμερ που απομακρύνει τα οργανίκα πριν

διασπαστούν στο σύστημα και τρομερή κυκλοφορία έτσι ώστε τα βακτηρίδια να μπορόυν να ζουν

στην επιφάνεια τοα βράχου του αραγωνίτη του τζαμιού κτλ σε ένα γλυκού δεν έχουμε ούτε

το ένα ούτε το άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα αναπτυχθεί βιολογική ισορροπία και χωρίς φίλτρο

είναι σίγουρο. Το θέμα είναι αν μας αρκεί μόνο αυτό και

δεν το λέω σε σχέση με την ιχθυοφόρτοση.

Δεν είναι προτιμότερο να συντελείτε όλη αυτή η βιολογική

διαδικασία τακτοποιημένα και με ασφάλεια σε ένα φίλτρο?

Ποιες είναι οι συνέπειες όταν διατηρούμε ένα βιολογικό καθαρισμό

στο σαλόνι μας όπως βακτηριοφάγα έντομα κατσαρίδες μύγες,

μυρωδιές κλπ. ?

Και με τις αλλαγές νερού τι πρέπει να κάνουμε?

Τα ψάρια μπορούν να ζουν στο Κηφισό και στο λιμάνι του Πειραιά.

Τα θηλαστικά (ο άνθρωπος) που μπορούν να ζήσουν?

Ένα σύστημα που μπορεί να μεταβολίσει τον ιστό ενός ψαριού

πρέπει να μας ευχαριστεί ή να μας τρομάζει?

Αυτά είναι που με προβληματίζουν και εμένα σε σχέση με τη

συντήρηση του ενυδρείου μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο περιπτώσεις ενυδρείων. Πρώτον χωρίς φίλτρο αλλά με αλλαγές νερού και δεύτερον ενυδρείο χωρίς φίλτρο και χωρίς αλλαγές νερού.

Στην πρώτη περίπτωση δεν το συζητώ δεν θα υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα αφού με την αλλαγή του νερού θα απομακρυνθούν η ενδεχόμενος τοξικές ουσίες.

Η δεύτερη περίπτωση θέλει συζήτηση και είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο.

Απλά γενικά έχω να πω κάποια πράγματα για το ότι το φίλτρο.

Το φίλτρο το μόνο που κάνει είναι να παρέχει μια μεγάλη επιφάνια για τα βακτηρίδια όπου αυτά με την σειρά τους κάνουν την δουλειά τους.

Θα μιλήσω θεωρητικά με τυχαίους αριθμούς για να γίνει κατανοητό.

Αν στο ενυδρείο χρειαζόμαστε ένα εκατομμύριο βακτήρια για να κάνουν την δουλειά τους τότε δεν μας ενδιαφέρει αυτά τα βακτήρια που θα βρίσκονται.

Αν έχουμε ένα φίλτρο που έχει χώρο για να εγκατασταθούν 10 εκατομμύρια βακτήρια αλλά η τροφή που τα δίνουμε αρκεί για ένα εκατομμύριο θα έχουμε ένα εκατομμύριο βακτήρια, το υπόλοιπο φίλτρο θα παραμένει κενό από της αποικίες των βακτηρίων.

Αν ο βυθός μου παρέχει χώρο εγκατάστασης για 2 εκατομμύρια βακτήρια τότε δεν χρειάζομαι φίλτρο αφού αυτό που θα γίνονταν στο φίλτρο θα γίνει στον βυθό.

Θα μου πείτε γιατί χρησιμοποιούμε τότε φίλτρο.

Συνήθως το 99% έχει φορτωμένα ενυδρεία με αποτέλεσμα να μην χρειαζόμαστε ένα εκατομμύριο βακτήρια αλλά 8. Οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν μας αρκεί ο βυθός αφού η χωρητικότητα του είναι 2 εκατομμύρια. Αν βάλουμε όμως ένα φίλτρο όπως προανέφερα ποιο πάνω με χωρητικότητα βακτηρίων 10 εκατομμύρια συν τα δύο του βυθού θα έχουμε ένα σύνολο χωρητικότητας 12 εκατομμυρίων οπότε χαλαρά το σύστημα μας θα αντιμετωπίζει την βιολογική φόρτιση του νερού.

Αβίαστα μπορούμε να συμπεράνουμε ότι σε ένα ενυδρείο με φυτά και με μικρή ιχθυοφόρτιση δεν χρειαζόμαστε φίλτρο. Αντιθέτως σε ένα ενυδρείο με νορμάλ ιχθυοφόρτιση (με τα σημερινά δεδομένα που έχουμε) χρειαζόμαστε φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί είναι που εστιάζω το ερώτημα μου, μας αρκεί η επάρκεια

των βακτηρίων απονιτροποίησης ή πρέπει να μεριμνήσουμε να

φιλοξενούμε και κάπου έξω από τη δεξαμενή μας.

Φροντίζοντας η αποίκιση μέσα στο ενυδρείο να είναι μικρή με

σχετικά καθαρές επιφάνειες.

Και γενικά ποιες είναι οι συνθήκες στο χώρο στις δύο περιπτώσεις

ενυδρείο με φίλτρο και ελεγχόμενη καθαριότητα - ενυδρείο με απλή

βιολογική ισορροπία.

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω έχοντας ένα και μοναδικό ενυδρείο με

εξοπλισμό και μοναδικό χώρο το σαλόνι μου.

Τα ερωτήματα να είναι ειλικρινά και δεν υπονομεύουν την απάντηση

αλλά εκφράζουν τις αμφιβολίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Το να δώσεις συγκεκριμένες απαντήσεις για ενυδρεία που λειτουργούν χωρίς φίλτρο είναι αδύνατον.

Ένας χομπιστας όπως εγώ δεν έχω την δυνατότητα να κάνω απαιτητικές άκρος αναλυτικές μετρήσεις του νερού και καταγραφή των αριθμών των βακτηρίων.

Σε τέτοια ενυδρεία δεν μπορούμε να δώσουμε συμβουλές ούτε να έχουμε κάποια στάνταρ. Τέτοια ενυδρεία στήνονται βασισμένα πάνω στην εμπειρία του χομπιστα, στην αρχή τα παρακολουθείς μέχρι να βρεις την ισορροπία μεταξύ των φυτών, ψαριών, και βυθού. Όταν βρεις την ισορροπία προσπαθείς να την κρατήσεις. Δεν αφήνεις να αυξηθεί ή να μειωθεί πολλή η μάζα των φυτών δεν σκαλίζεις τον βυθό, δεν αυξάνεις ούτε μειώνεις των αριθμό των ψαριών.

Όσο ποιο πολλά τα λίτρα τόσο ποιο εύκολο το στήσιμο ενός τέτοιου ενυδρείου.

Για να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει και άλλη χομπιστες με σχετική εμπειρία στο θέμα να κάνουν παρόμοια πειράματα και να καταθέσουν τα αποτελέσματα των πειραμάτων τους.

Απλά πληροφοριακά αναφέρω ότι σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει ότι αρκετοί συντηρούν για χρόνια ενυδρεία χωρίς φίλτρο με σποραδικές αλλαγές νερού ανα εξάμηνο ή χρόνο.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

...Απλά γενικά έχω να πω κάποια πράγματα για το ότι το φίλτρο.

Το φίλτρο το μόνο που κάνει είναι να παρέχει μια μεγάλη επιφάνια για τα βακτηρίδια όπου αυτά με την σειρά τους κάνουν την δουλειά τους.....

Το φιλτρο δεν κυκλοφορρει και το νερο μεσα στο ενυδρειο?

Οταν μιλατε για ενυδρειο χωρις φιλτρο, μιλατε για ενυδρειο με ακινητο νερο ή με καποιο κυλοφορητη τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν κυκλοφορρει και το νερο μεσα στο ενυδρειο?

Οταν μιλατε για ενυδρειο χωρις φιλτρο, μιλατε για ενυδρειο με ακινητο νερο ή με καποιο κυλοφορητη τουλαχιστον?

Εννοούν χωρίς φίλτρο αλλά με κυκλοφορητή!

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω κατι, βαση της δικης μου λογικης.

αν ξεραμε σε μια λιμνη που ζει μονο ενα ειδος ψαρι και ειναι ο μοναδικος ζωντανος οργανισμος, πλην των μικροοργανισμων οτι ζουν 1000 ψαρια και ο ογκος του νερου της λιμνης ειναι 1000000 λιτρα νερου, με τη ταδε βλαστηση, ειμαι σιγουρος οτι θα μπορουσαμε να φτιαξουμε ενα ενυδρειο με την ιδια αναλογια λιτρων, ψαριων και φυτων και εφοσον θα ηταν σε εξωτερικο χωρο με φυσικο φωτισμο. ο μοναδικος εξοπλισμος θα ηταν ο κυκλοφορητης. αν η αναλογια ηταν διαφορετικη (οχι πολυ) θα μπορουσε παλι να υπαρξει ενα συστημα, αλλα με μερικες αλλαγες νερου κατα διαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...