Jump to content

Πέτρες από «βρώμικη» παραλία.


Recommended Posts

Να επιχειρήσω να βάλω στο ενυδρείο μου πέτρες από "βρώμικη παραλία"; Θέλω να πω από παραλία πολυσύχναστη. Είναι καινοριο ενυδρείο 98Lt. Θα ακολουθήσω βέβαια σχολαστική διαδικασία απολύμανσης.

Link to comment
Share on other sites

δεν προτεινεται!!! αν το επιχειρησεις κανε το τεστ με ακουα φορτε να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες, αν δεν ειναι πρεπει παααραα πολυ σχολαστικα να τις καθαρισεις.

παντως καλο ειναι να παρεις πετρες απο αλλου ή και μεσα απο τη θαλασσα για να ειναι καθαροτερες. αλλα και παλι πρεπει να δεις αν οι παραμετρη τους ειναι σωστοι!!

Link to comment
Share on other sites

δεν προτεινεται!!! αν το επιχειρησεις κανε το τεστ με ακουα φορτε να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες, αν δεν ειναι πρεπει παααραα πολυ σχολαστικα να τις καθαρισεις.

παντως καλο ειναι να παρεις πετρες απο αλλου ή και μεσα απο τη θαλασσα για να ειναι καθαροτερες. αλλα και παλι πρεπει να δεις αν οι παραμετρη τους ειναι σωστοι!!

Η πολυσυχναστη παραλια δεν ειναι σημαδι βρωμικης παραλιας. Το σχολαστικο καθαρισμα δεν ειναι απαραιτητο μονο σε μη ασβεστολιθικες πετρες.

Εαν ειναι ασβεστολιθικες ειναι καταλληλες για ενυδρειο με σκληρο νερο (θα ανεβασουν kh gh και στην συνεχεια ph).

Να ξεκινησουμε καλυτερα με το τι θα ειναι το ενυδρειο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα οτι σου προτεινει και ο pozeras13,δηλαδη πεταμα και να βρεις απο αλλη παραλια πετρες,πιο καθαρη.Δεν αξιζει να το διακυνδυνευσεις.Αλλη λυση που θα εκανα και εγω ειναι να πας να τις αγορασεις απο καποιο pet shop. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι δηλαδή τι μπορεί να έχουν πάνω και δεν κάνουν; Θα τις έβαζα μετά από απολύμανση με τον τρόπο αυτό.

εάν είναι ασβεστολιθικές κάνουν μόνο για ψάρια που ζουν σε σκληρό νερό !

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι ασβεστολιθικές κάνουν μόνο για ψάρια που ζουν σε σκληρό νερό !

Άλλο αυτό... Εξαρτάται από τι ψάρια θα βάλει.. Αν βάλει πχ ζωοτόκα ή αφρικάνες δεν θα έχει πρόβλημα και ασβεστολιθικές να είναι οι πέτρες.

Φίλε magman όταν πας να μαζέψεις πέτρες να έχεις και το ξύδι μαζί, να σπας μια ακρούλα από την πέτρα και να ρίχνεις πάνω. Αν αφρίζει είναι ασβεστολιθική (θα αφρίσει πολύ και θα το καταλάβεις εύκολα), αν όχι δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο είναι πολύ φρέσκο, έχει μέσα μόνο γκάπυ. Από φυτά έχει μπόλικο κερατόφυλλο και λίγο java moss που έβαλα εχθές και θα δέσω σε πέτρες προσεχώς. Το χαλίκι είναι μαύρο. Του έριξα απάνω υδροχλωρικό οξύ και δεν άφρισε. Άρα μη ασβεστολιθικό; Ο λόγος που θέλω να πάρω τις πέτρες από την παραλία είναι για την πλάκα του θέματος. Άλλο να δεις 10 πέτρες στο μαγαζί και άλλο να ψάχνεις σε ολόκληρη παραλία :)

Link to comment
Share on other sites

δεν προτεινεται!!! αν το επιχειρησεις κανε το τεστ με ακουα φορτε να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες, αν δεν ειναι πρεπει παααραα πολυ σχολαστικα να τις καθαρισεις.

παντως καλο ειναι να παρεις πετρες απο αλλου ή και μεσα απο τη θαλασσα για να ειναι καθαροτερες. αλλα και παλι πρεπει να δεις αν οι παραμετρη τους ειναι σωστοι!!

Οι πετρες απο τη φυση στην Ελλαδα, και ιδιως απο τη θαλασσα ειναι 99.99% αστεστολιθικες.

Βλεπω ομως και συνεχως προτεινεται να αποφευγουν τις ασβεστολιθικες πετρες σαν το διαολο το λιβανι.

Σε ολα τα ενυδρεια δεν μπαινουν απαραιτητα μη ασβεστολιθικες πετρες.

Καποια μαλιστα τις απαιτουν.

Απολυμανση εγω θα εκανα οπωδηποτε ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες απο τη φυση στην Ελλαδα, και ιδιως απο τη θαλασσα ειναι 99.99% αστεστολιθικες.

Βλεπω ομως και συνεχως προτεινεται να αποφευγουν τις ασβεστολιθικες πετρες σαν το διαολο το λιβανι.

Σε ολα τα ενυδρεια δεν μπαινουν απαραιτητα μη ασβεστολιθικες πετρες.

Καποια μαλιστα τις απαιτουν.

Απολυμανση εγω θα εκανα οπωδηποτε ομως.

εννοειτε οτι πρεπει να της αποφευγουμε οπως ο διαολος το λιβανι...εσεις μας το εχεται μαθει αυτο! απλα για καποια ψαρια κανουν και για αλλα οχι! τωρα το αν ειναι καλο να παρεις πετρες απο μια παραλια πολυσυχναστη και να τις βαλεις στο ενυδρειο σου ποσο καλο ειναι.... δεν ξερω παντως σε αλλα θεματα εχει πεσει πολυ κριτικη για τετοιες ενεργειες!

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι πρεπει να της αποφευγουμε οπως ο διαολος το λιβανι...εσεις μας το εχεται μαθει αυτο! απλα για καποια ψαρια κανουν και για αλλα οχι! τωρα το αν ειναι καλο να παρεις πετρες απο μια παραλια πολυσυχναστη και να τις βαλεις στο ενυδρειο σου ποσο καλο ειναι.... δεν ξερω παντως σε αλλα θεματα εχει πεσει πολυ κριτικη για τετοιες ενεργειες!

δεν νομίζω πως έχει περάσει από κανέναν η αντίληψη να αποφεύγονται οι ασβεστολιθικές πέτρες...

όπως έχει χιλιοειπωθεί, εξαρτάται από το ενυδρείο που προορίζονται.

Όσο για την "μόλυνση" των πετρών σε μια πολυσύχναστη παραλία, θεωρώ πως μια καλή απολύμανση-καθαρισμός αρκεί, αφού δεν υπάρχει περίπτωση (εκτός ακραίων συνθηκών) να έχουμε αλλοίωση της δομής της πέτρας.

Παν μέτρον άριστον!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...