Jump to content

Προετοιμασία ξύλου


Recommended Posts

το βλεπεις λογικο ολα να τρεχουν μια χαρα και μετα αφου μπει το ξυλο σε διαστημα 3 ωρων μαξιμουμ να εχουν γυρισει ολα τουμπα ?

να ρωτήσω κάτι γεοσιντ το καυτό νερό ήταν από θερμοσίφωνα???το νερό αυτό είναι επικίνδυνο αν και εφόσον είναι παλιός ο θερμοσίφωνας.....και απάγονται από τα μέταλλα επιβλαβές ουσίες τις οποίες ρούφηξε το ξύλο.....

φιλικά πάντα....... :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι γεοσιντ το καυτό νερό ήταν από θερμοσίφωνα???το νερό αυτό είναι επικίνδυνο αν και εφόσον είναι παλιός ο θερμοσίφωνας.....και απάγονται από τα μέταλλα επιβλαβές ουσίες τις οποίες ρούφηξε το ξύλο.....

φιλικά πάντα....... :helpsmilie::helpsmilie:

το ξερω αυτο φιλε μου :)

Για αυτο και δουλεψε κουζινα και κατσαρολα καργα :)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο φιλε μου :blink:

Για αυτο και δουλεψε κουζινα και κατσαρολα καργα :helpsmilie:

σωστός.......... :):helpsmilie:

άρα το ξύλο ήταν μου φα,τι άλλο μπορεί να είναι??? :)

Link to comment
Share on other sites

Όσα ξύλα έχω βάλει στα ενυδρεία μόνο τα ξέπλενα με κρύο νερό για να φύγει η σκόνη τίποτε άλλο. Αυτό το ακούω πρώτη φορά.

Η χημική σύσταση του ξύλου είναι πάνω κάτω σε όλα τα ενυδρειακα ξύλα ίδια. Είμαι σίγουρος ότι το ξύλο δεν προκάλεσε την ζημιά αλλά κάποια ξένη ουσία που υπήρχε πάνω στο ξύλο, πχ κατά την μεταφορά από το εξωτερικό στην Ελλάδα. Το τη μπορεί να συμβαίνει δεν το γνωρίζουμε καθώς τα σενάρια είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ξύλα έχω βάλει στα ενυδρεία μόνο τα ξέπλενα με κρύο νερό για να φύγει η σκόνη τίποτε άλλο. Αυτό το ακούω πρώτη φορά.

Η χημική σύσταση του ξύλου είναι πάνω κάτω σε όλα τα ενυδρειακα ξύλα ίδια. Είμαι σίγουρος ότι το ξύλο δεν προκάλεσε την ζημιά αλλά κάποια ξένη ουσία που υπήρχε πάνω στο ξύλο, πχ κατά την μεταφορά από το εξωτερικό στην Ελλάδα. Το τη μπορεί να συμβαίνει δεν το γνωρίζουμε καθώς τα σενάρια είναι πολλά.

κύριε χρηστο υπάρχει η πιθανότητα το ξύλο να μην ήταν ενυδρειακο???εννοείται ότι είχε υποστεί κάποια διεργασία(χημική)???

Link to comment
Share on other sites

Με ενυδρειακο εννοώ τα γνωστά μαγκροβεν, μοπανη κτλ. Και όχι κάποιο ξύλο που περιέχει δηλητηριώδες ουσίες όπως πχ ο κισσός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν εχω βρασει ξυλο, ντουζακι με ζεστο νερο να φυγουν τα πολλα και μπλουμ :)

Για να καθησουν τωρα θελει υπομονη, αλλα υπαρχει και η λυση της πετρας :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Με ενυδρειακο εννοώ τα γνωστά μαγκροβεν, μοπανη κτλ. Και όχι κάποιο ξύλο που περιέχει δηλητηριώδες ουσίες όπως πχ ο κισσός.

Ο φιλος μας ο Γιωργος επεσε στην περιπτωση μου φαινεται,μιας και γνωριζω τι εγινε απο πρωτο χερι.

Πιστευω πως το ξυλο κατι ειχε επανω του.

Κι εγω τα ξυλα μου σχεδον απλυτα τα εχω βαλει στο ενυδρειο.

Απο την αλλη ειδα προσφατα ενυδρειο φιλου που ειχε μεσα ξυλα απο κισσο,και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ειδική προετοιμασία ο κισσός για να μπει στο ενυδρείο. Όσοι ξέρουν την κάνουν απλά δεν μπαίνει όπως τα άλλα ξύλα πλούμ μέσα.

Αλλά ακόμη και ακατάλληλο ξύλο να έβαλε μέσα στο ενυδρείο σε τρις ώρες δεν προλαβαίνει κανένα ξύλο να βγάλει της δραστικές του ουσίες. Είναι προφανές ότι κάτι το ξένο είχε το ξύλο πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ειδική προετοιμασία ο κισσός για να μπει στο ενυδρείο. Όσοι ξέρουν την κάνουν απλά δεν μπαίνει όπως τα άλλα ξύλα πλούμ μέσα.

Αλλά ακόμη και ακατάλληλο ξύλο να έβαλε μέσα στο ενυδρείο σε τρις ώρες δεν προλαβαίνει κανένα ξύλο να βγάλει της δραστικές του ουσίες. Είναι προφανές ότι κάτι το ξένο είχε το ξύλο πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικότερα είμαι την νοοτροπίας better safe than sorry έκανα τα παρακάτω. Αφού τα έβαλα στο νερό 2 ώρες, τους έκανα άλλες 2 αλλαγές νερού σε μια ώρα μέσα, και μετά τα έβρασα και τα ξέπλυνα πάλι. Ο χαμός έγινε με το βράσιμο, έιχε γίνει η κατσαρόλα ένα πολύ έντονο καφεκόκκινο. Βούλιαξαν αμέσως στον πάτο, δεν χρειάστηκε να βάλω κάποιο βάρος. Το νερό σήμερα το πρωί ήταν πεντακάθαρο.

Τα ξύλα ήταν μοπάνι. Έξω απο το νερό ήταν καφέ σκούρο απο την μία πλευρά και καφέ πολύ ανοιχτο απο την άλλη. Όταν τα έβαλα στο νερό η σκούρα πλευρά έγινε μαύρο κατράμι. Η άλλη πλευρά έγινε πολύ σκούρα καφέ. Όλα έτσι γίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικότερα είμαι την νοοτροπίας better safe than sorry έκανα τα παρακάτω. Αφού τα έβαλα στο νερό 2 ώρες, τους έκανα άλλες 2 αλλαγές νερού σε μια ώρα μέσα, και μετά τα έβρασα και τα ξέπλυνα πάλι. Ο χαμός έγινε με το βράσιμο, έιχε γίνει η κατσαρόλα ένα πολύ έντονο καφεκόκκινο. Βούλιαξαν αμέσως στον πάτο, δεν χρειάστηκε να βάλω κάποιο βάρος. Το νερό σήμερα το πρωί ήταν πεντακάθαρο.

Τα ξύλα ήταν μοπάνι. Έξω απο το νερό ήταν καφέ σκούρο απο την μία πλευρά και καφέ πολύ ανοιχτο απο την άλλη. Όταν τα έβαλα στο νερό η σκούρα πλευρά έγινε μαύρο κατράμι. Η άλλη πλευρά έγινε πολύ σκούρα καφέ. Όλα έτσι γίνονται;

ολα ενταξει ειναι. το μοπανι ετσι ειναι. το νερο απο τη κατσαρολα το πεταξες?

Link to comment
Share on other sites

ολα ενταξει ειναι. το μοπανι ετσι ειναι. το νερο απο τη κατσαρολα το πεταξες?

έχω μια ιδέα που το πας αλλά δεν είμαι σίγουρος.....κάτι για black water μου κάνει,εεεε??? :)

Link to comment
Share on other sites

το ζουμι απο τα κοκκινιστα σαλιγκαρια δεν το πεταμε!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...