Jump to content

ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


christipan

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα πρόβλημα με τα σκαλαρια μου.

Στην αρχή είχα ένα σκαλάρι μικρό που μου έκανε δώρο ένας φίλος, μετά από δυο μέρες αγόρασα άλλα τρία στο ίδιο μέγεθος και ενώ για ένα μήνα όλα πήγαιναν καλά ξαφνικά τα δυο από τα τέσσερα άρχισαν να κάνουν επίθεση σε ένα σκαλαρι με πολύ άγριες διαθέσεις. Το τρίτο της παρέας έμενε αμέτοχο και προς το θύμα και προς τους θήτες.

Ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι τα δυο που κάνουν τον τσαμπουκά κάνουν πολύ παρέα μεταξύ τούς!!!

Υπάρχει περίπτωση να είναι ζευγάρι και γιαυτό να γίνετε όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου απαντησει κανεις;

Μαλλον φυγατε για διακοπες :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχεις μάθει με την ενασχόληση σου με τα ενυδρεία για όλα χρειάζεται υπομονή (ακόμα και για τα επείγοντα)!

Επίσης, όλοι εδώ είναι χομπίστες που έχουν την καλή θέληση να βοηθάνε τους συνανθρώπους τους!

Δυστυχώς η σκληρή ζωή δεν επιτρέπει σε κανέναν μας να έχει όσο ελεύθερο χρόνο χρειάζεται για να ασχοληθεί με όλα τα ενδιαφέροντα και τις υποχρεώσεις του!

Καλά έκανες και έβαλες την υπενθύμιση για να μην χαθεί το θέμα σου!

Σίγουρα θα σου απαντήσει κάποιος σχετικός με το είδος, μια και εγώ δεν ξέρω να σου πω κάτι!

Το θύμα σε τι κατάσταση βρίσκεται;

Είναι και τραυματισμένο πέρα από τρομαγμένο;

Link to comment
Share on other sites

Το θύμα το απομακρυνα άμεσα και αφού πέρασε μια εβδομάδα σε καραντίνα δοκίμασα να το ξαναβάλω και πάλι τα ίδια από το πρώτο λεπτό!!

Τώρα το έχω προσωρινά μαζί με τα guppy και τα πάει καλα.

σ΄ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου αφησε τον ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΚΑΛΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ .ΠΡΟΣΕΞΕ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΚΑΛΑΡΙ .ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ .ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΘΥΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η΄ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους σκαλάρια είναι? Marble? Koi? Zebra? Τι είναι το κάθε ένα? εγώ έχω παρατηρήσει να υπάρχει αντίδραση των Ζebra όταν είναι μαζί με Kοι ανεξαρτήτως φύλου. Αν όλα είναι του ίδιου είδους τότε πολύ πιθανόν να είναι ζευγάρι και απλά να υπερασπίζονται την περιοχή τους. Πρέπει να ξέρεις όμως ότι τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για 4 Σκαλάρια. Οι καυβγάδες και οι τραυματισμοί είναι εύκολοι καθώς δεν υπάρχει χώρος να αποφύγει το ένα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

:lmao: ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ?ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι όντως μικρό για 4 ψάρια. Χρειάζονται χοντρικά γύρω στα 60 λίτρα ανά ενήλικο ψάρι. Επίσης είναι σημαντικό λόγω της ανατομίας του συγκεκριμένου είδους να βρίσκονται σε ψηλό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΣΕ 100 ΛΙΤΡΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΔΗΛΑΔΗ

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγάρι σε 100 λίτρα για αναπαραγωγή είναι μιά χαρά. Απλά τα 4 σκαλάρια στα 120 λίτρα του christipan είναι πολλά αν είναι σε μεγάλο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΣΑΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

PHOTO 1 θύτες . PHOTO 2 το θύμα PHOTO 3. το ουδέτερο της παρέας

Link to comment
Share on other sites

αΑΥΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ 3 ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ

Link to comment
Share on other sites

αΑΥΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ 3 ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ

Έχεις δίκιο το 3 είναι το μικρότερο.

Πριν λίγη ώρα έκανα το εξής.

Έβγαλα τα guppy και το θύμα από το ένα 120 και έβαλλα τους θύτες. στο άλλο 120 μαζί με το μικρότερο και ουδέτερο εως τώρα σκαλαρι έβαλα το θύμα.

Το αποτέλεσμα ήταν το θύμα να παραμείνει θύμα και το μικρότερο και ουδέτερο να γίνει θύτης και να ταράξει στο κυνηγητό το άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΣΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια ώρα που πήγα σπίτι να δω τι γίνετε είχαν ηρεμήσει λίγο. το μικρό σταμάτησε να κυνηγά το άλλο παρά μόνο αν έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο. Το βράδυ που θα επιστρέψω ελπίζω να έχουν ηρεμίσει τελείως..

Αν μέχρι να Σάββατο δεν ηρεμήσουν τελείως θα αναγκαστώ να το χαρίσω γιατί την Κυριακή φεύγω διακοπές και δεν θα μπορώ να τα προσέχω. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

αν αποφασισεισ να το χαρισεισ αν θελεισ δωστο σε μεναμπασ και ταιριαξει με καποιο απο τα δικα μου

Link to comment
Share on other sites

Ok αν τελικά δεν ηρεμήσουν θα είναι δικό σου :lmao:

32623[/snapback]

ΣΤΕΙΛΕ ΜΥΝΗΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ Π.Μ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

H gnomi mou file einai oti sximatisan zeugari kai giauto to logo dimiourgoun problimata sta upoloipa. To kalitero fa itan na kratiseis to upotufemeno zeugari kai na apomakrineis ta upolipa giati os gnosto ta scalaria otan einai mikra zoun se sminos eno kata tin enilikiosi tous einai protimotero na zoun se zeugos....auta ola sou ta grafo apo pros.empeiria .Opou eixa7 sto sunolo kai otan meta apo peripou 1 mina dimiourgifike ena zeugari dimiourgousan pragmatiko stress sta upoloipa ......kai etsi anagastika kai ta edosa min mporontas na ta blepo na upoferoun....kai milame file hobbista gia psaria opou den xepernousan ta4cm sto upsos xoris ta pterigia fusika......Panta filika kai kaloproereta....Stratos...

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΙΛΕ ΜΥΝΗΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ Π.Μ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ

Φίλε zapetros ευτυχώς τα πράγματα ηρέμησαν. :lmao:

Σου εύχομαι να δεις σύντομα τα ψαράκια σου ζευγάρι.. :lmao:

H gnomi mou file einai oti sximatisan zeugari kai giauto to logo dimiourgoun problimata sta upoloipa. To kalitero fa itan na kratiseis to upotufemeno zeugari kai na apomakrineis ta upolipa giati os gnosto ta scalaria otan einai mikra zoun se sminos eno kata tin enilikiosi tous einai protimotero na zoun se zeugos....auta ola sou ta grafo apo pros.empeiria .Opou eixa7 sto sunolo kai otan meta apo peripou 1 mina dimiourgifike ena zeugari dimiourgousan pragmatiko stress sta upoloipa ......kai etsi anagastika kai ta edosa min mporontas na ta blepo na upoferoun....kai milame file hobbista gia psaria opou den xepernousan ta4cm sto upsos xoris ta pterigia fusika......Panta filika kai kaloproereta....Stratos

Φίλε strato το ζευγάρι(αν είναι ζευγάρι?) είναι ήδη μόνο του αλλά δεν έχω δει κάποιο σημάδι που να δείχνει ότι κάτι γίνετε. Πως θα το καταλάβω;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστη εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...