Jump to content

άρρωστος μονομάχος


Recommended Posts

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:25 λιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): δε γνωρίζω

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 7 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):τάισμα 3 φορές την ημέρα αλλαγές νερού κάθε 6 μέρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:27 βαθμούς

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:ναι

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: δεν τρώει η στάση του σώματος του είναι πλαγιαστή και παρατήρησα μια θαμπάδα σαν λευκή γραμμή στα μάτια του...στη επιδερμίδα του δεν έιναι κάτι εμφανές

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: sera omnipur

-Δοσολογία: 15 σταγόνες στη αρχή μετά από 7 μέρες συμπήρωμα άλλες 7

-Χρόνος Χρήσης: μια βδομάδα

-Αναλυτική περιγραφή:ενώ είχα βγάλει τα καρβουνάκια από το φίλτρο ξεκίνησα την αντιβίωση έτσι όπως την περιέγραψα και πάνω

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: θα ήθελα να με βοηθήσετε είμαι καινούργιο και αρχάριο μέλος...σας ευχαριστώω!

Link to comment
Share on other sites

στη φόρμα δεν έχεις καταγράψει συμαντικες πληροφορίες όπως αμμωνία και ph και επίσης δεν έχεις βάλει άμα έχεισ βάλει μέσα βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει μέσα κάποια φυτά τα το οποία τα έχω φυτέψει στα χαλίκια του ενθδρέιου μου...όσο για τηνν τιμή της αμμωνίας δε μπορώ να έχω ακριβή γιατί τισ μετρήσεις τισ κάνω με στικάκι το οποίο με κατατοπίζει για την κατάστα ση του νερού με χρώματα αυτή τη στιγμή η αλήθεια είναι ότι πρέπει να του κάνω μι αλλαγή γιατι οι ενδέξεισ που έβγαλα μόλις πριν λίγο είναι οριακές....χρησιμοποιώ το easy test tis JBL αν σε βοηθάει αυτό και οι ενδέιξεισ που μου βγάζει είναι για NO3 , NO2, GH, KH, KAI PH ....η τροφή που το χρησιμοποιώ είναι η bloodworms της serra....σε κ΄θε λλαγή νερού αδείαζω το μισό περίπου νερο και στα 25 λίτ που είναι το ενυδρέιο μου χρησιμοποιώ 2 ml της serra kai επίσης σε κάθε αλλαγή βάζω και το bio nitrivec πάλι τησ serra επίσης και το αλάτι ectopur της serra φαντάσου στη μύτη ενός μικρού κουταλιού το φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι το duetto combi...το πρόβλημα αυτό ειλικρινά που έχει με έχει στεναχωρήσει και δε ξέρω τι να κάνω του έκνα μια αντιβιωτική θερπεία με την omnipur ths serra αλλά δεν είδα καμία διαφορά ομολογώ δεν έχει ζωηρέψει είναι συνεχώς κρυμμένο κάτω από το ξύλο που υπ΄ρχει ρτο ενυδρέιο κι αν μόνο του χτυπήσω το τσάμι αντιδράει...το φως του ενυδρέιου του το ανοίγω μόνο για περίπου 10 λεπτά την ημέρα λόγω να μη του δημιουργώ στρεσ....δε ξέρω τι μου έχει πάθει....αν μπορέιτε βοηθήστε με....επίσης παρατήρησα της τελευταίες 3 μέρεσ μια θαμπαδα στα ματάκια του σαν άσπρη μεμβράνη τι έπαθε ΧΡΙΣΤΕ μου......φφφφφφφφ.....και πολλές φορές το κορμ΄κι του πλαγιάζει συνεχώς θέλει να είναι κ[που που να το στηρίζει.....μόνο ότν το πειράζω με κάποιο ελαφρύ χτύπημα στο τζάμι βλακεία μου β'εβια τότε ταρακουνιέται και κολυμπάει γρήγορα αλλά μετα από δευτερόλεπτα ξανά στο βυθό.......

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει μέσα κάποια φυτά τα το οποία τα έχω φυτέψει στα χαλίκια του ενθδρέιου μου...

το φως του ενυδρέιου του το ανοίγω μόνο για περίπου 10 λεπτά την ημέρα λόγω να μη του δημιουργώ στρεσ....

Τα φυτά που έβαλες αν είναι αληθηνα θα σαπίσουν με τόσο λίγη φωτοπερίοδο.Ο μονομάχος σου παρόλο που είναι αρωστος θέλει και αυτος την ημερα να βλεπει τι γινεται γύρο του.Δεν είναι φυσιολογικό μου δεν ξημερώνει ποτέ γι αυτόν.Αυξησε την φωτοπερίοδο σταδιακά στις 8 ώρες :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αυτά αν και μπορεί να μην δείχνουν ακριβώς τις τιμές δείχνουν όμως μια κατάσταση (έστω και με απόκλιση). Καλό είναι να αναφέρεις τις τιμές που έχεις και πόσο καιρό έστρωσες το ενυδρείο πόσο καιρό λειτουργεί, αν είχες άλλα ψάρια, πόσο καιρό είναιο μονομάχος στο ενυδρείο και ότι άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μία μεγάλη αλλαγή νερού προσθέτωντας βακτήρια στο φίλτρο σου για ενίσχυση της βιολογίας σου. Στην αλλαγή βάλε διπλάσια ποσότητα αντιχλώριο και αν έχεις με αλόη. Τάϊζε με ποικιλία τροφών και όχι μόνο bloodworms. Επίσης μαζί με την τροφή ρίχνε και βιταμίνες.

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες σου δεν φαίνονται και αλλαγές κάθε 3 μέρες και μην ξεχάσεις να αναφέρεις τιμές από τα παραπάνω που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.....Φωκίον θα πρ'αξω τις συμβουλές σου και θα ενισχύσω το μονομάχο με βιταμίνες μήπως και πάρει λίγο τα πάνω του και αφού δεν έγινε μετά τη χρήση αντιβιωτικού....θα ανεβάζω και τις ώρες του φωτισμού γιατί όντως τα λουλούδια χωρίς την φωτοσύνθεση δε αναπαράγονται σωστά και πολλά μου έχουν κιτρινίσει αν και βέβαια τα έχω ξεκαθαρίσει....τις αλλαγές τις κάνω πλέον κάθε 2 μέρες και η δόση του χλωρίου μου πλέον είναι 3 ml αντί για 2 ml....στην επόμενη μέτρηση νερού θα σας δώσω και ακριβώς τις τιμές που βγάζει....!!!ελπίζω να πάνε όλα καλά....αααααα και τα βακρήρια που βάζω είναι όλο σχεδόν το καπακι σε κλαθε αλλαγή......θα πάρω και τις βιταμίνες και ελπίζω να πάνε όλα καλα......και πάλι ευχαριστώ.....οι φωτο δεν ανεβήκα λόγω κάποιου προβλήματος από το φόρουμ θα ξαναπροσπαθήσω...... :):D

Link to comment
Share on other sites

Βιταμινες με μετρο.

Υπαρχει και η χειροτερη υπερβιταμινωση απο την αβιταμινωση.

Προσοχη στη δοσολογια του καθε σκευασματος.

ΥΓ σε καποια ειδη υγρων βιταμινων ειναι καλυτερα να μουσκευουμε την τροφη σε λιγες σταγονες παρα να τις ριχνουμε μεσα στο νερο. πχ fishtamine (χορηγηση μια φορα την εβδομαδα, και δυο σε περιπτωση αναπαραγωγης ή αναρρωσης απο ασθενεια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...