Jump to content

Ξένα E-shop


Recommended Posts

Επειδή τα ελληνικά e-shops που με ενδιαφέρουν για μια παραγγελία φίλτρου ,υλικών κ.α έκλεισαν ή θα μπορέσουν αν δεχτούν παραγγελίες μετά το τέλος Αυγούστου θα ήθελα την γνώμη σας γι αυτά τα 2 e-shops, www.aquaristic.net www.aquaristikshop.com

οι τιμές πάνω κάτω είναι ίδιες απλά με ενδιαφέρει το πιο γρήγορο σε θέμα μεταφοράς και το πιο αξιόπιστο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το δεκαπενθήμερο θα το φας μάλλον μέχρι να φτάσουν τα πράγματα εδώ...συν τα μεταφορικά.

Αν τα βιάζεσαι όμως τόσο πολύ, αφού είσαι Αθήνα αγόρασε τα από κατάστημα ή περίμενε τα ελληνικά e-shop ώστε να τα υποστηρίξεις κιόλας.

Για το www.aquaristic.net ξέρω ότι είναι αξιόπιστο και πολλά άτομα από εδώ έκαναν τις αγορές τους απ αυτό.., για το δεύτερο δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείται να σου έρθουν νωρίτερα από το εξωτερικό, έστω κσι αν πσρσγγείλεις στις αρχες Σεπτέμβρη από κάποιο δικό μας e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω από το www.aquaristikshop.com καθώς είναι λίγο φθηνότερο στα προϊόντα σε σχέση με το .net αλλά πολύ φθηνότερο στα μεταφορικά :D

Μοναδικό μειονέκτημα σε σχέση με το .net είναι ότι δεν ξέρεις τι έχει διαθέσιμο και τι όχι... δηλαδή μπορεί να παραγγείλεις κάτι να το πάρεις σε 5 μέρες μπορεί όμως να το πάρεις και σε 15 :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω από το www.aquaristikshop.com καθώς είναι λίγο φθηνότερο στα προϊόντα σε σχέση με το .net αλλά πολύ φθηνότερο στα μεταφορικά :D

Μοναδικό μειονέκτημα σε σχέση με το .net είναι ότι δεν ξέρεις τι έχει διαθέσιμο και τι όχι... δηλαδή μπορεί να παραγγείλεις κάτι να το πάρεις σε 5 μέρες μπορεί όμως να το πάρεις και σε 15 :)

:rasp: +1

Εμένα τελευταία φορά ούτε καν με ενημέρωσαν για την αναμονή λόγω μη διαθεσιμότητας! Μόνο αφού επικοινώνησα εγώ μαζί τους όταν είδα την καθυστέρηση, τότε, άμεσα δε λέω, μου απάντησαν. Και τα δύο καταστήματα είναι αξιόπιστα. Γνώμη μου, στείλε καλύτερα πρώτα ένα e-mail αναγράφοντας τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν να μάθεις διαθεσιμότητα και χρόνο παράδοσης κι έπειτα κάνεις την παραγγελία on-line.

Αλλά μην ξεχνάμε και τα ΕΛ.ΤΑ. Η εμπειρία μου είναι ότι πακέτα από Αγγλία-Γερμανία φτάνουν στο Βενιζέλος σε 1-2 ημέρες κ έπειτα θέλουν και 2-3 ημέρες εδώ μέχρι να πάρεις ειδοποίηση!

Link to comment
Share on other sites

:) +1

Εμένα τελευταία φορά ούτε καν με ενημέρωσαν για την αναμονή λόγω μη διαθεσιμότητας! Μόνο αφού επικοινώνησα εγώ μαζί τους όταν είδα την καθυστέρηση, τότε, άμεσα δε λέω, μου απάντησαν. Και τα δύο καταστήματα είναι αξιόπιστα. Γνώμη μου, στείλε καλύτερα πρώτα ένα e-mail αναγράφοντας τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν να μάθεις διαθεσιμότητα και χρόνο παράδοσης κι έπειτα κάνεις την παραγγελία on-line.

Αλλά μην ξεχνάμε και τα ΕΛ.ΤΑ. Η εμπειρία μου είναι ότι πακέτα από Αγγλία-Γερμανία φτάνουν στο Βενιζέλος σε 1-2 ημέρες κ έπειτα θέλουν και 2-3 ημέρες εδώ μέχρι να πάρεις ειδοποίηση!

από aquaristikshop.com δεν έρχονται με ΕΛ.ΤΑ τα φέρνει κατευθείαν UPS (εαν θυμάμαι καλά την εταιρεία) σπίτι :D

Link to comment
Share on other sites

Το aquaristikshop δεν έχει χύμα siporax :) οπότε θα κάνω την παραγγελία από το .net

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και αναφέρθηκε το aquaristiκshop και επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ ενυδρειακό προϊόν από έξω ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει ποτέ σε κάποιον προβλημα σε αγορά και σε αυτή την περ'ίπτωση ποια ήταν η αντίδραση του καταστήματος. Σε σχέση με εγγύηση, επιστροφή, αλλαγες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε το aquaristiκshop και επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ ενυδρειακό προϊόν από έξω ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει ποτέ σε κάποιον προβλημα σε αγορά και σε αυτή την περ'ίπτωση ποια ήταν η αντίδραση του καταστήματος. Σε σχέση με εγγύηση, επιστροφή, αλλαγες κλπ.

Έχω παραγγείλει 2 φορές και τις 2 ήρθαν όλα σχετικά γρήγορα και χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα την πρώτη φορά τους έστειλα mail μια μέρα μετά την παραγγελία και τους ζήτησα να πάρω ένα πιο ακριβό φίλτρο από αυτό που είχα επιλέξει. οπότε μου έστειλαν Mail να πληρώσω τα extra χρήματα και όλα καλά.

Βέβαια και από γνωστό ελληνικό eshop έχω ακόμα καλύτερη εμπειρία, για να είμαστε δίκαιοι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγορά φυτών κάνετε από on-line καταστήματα; Είναι ασφαλές για τα φυτά; Θα ήθελα να πάρω, μια και εδώ που είμαι, δεν υπάρχουν στα ..........''pet-shop''.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά φυτών κάνετε από on-line καταστήματα; Είναι ασφαλές για τα φυτά; Θα ήθελα να πάρω, μια και εδώ που είμαι, δεν υπάρχουν στα ..........''pet-shop''.

με ενδιαφέρει και μένα αυτό εάν κάποιος ξέρει... όχι μόνο γιατί δεν υπάρχουν αλλά και γιατί οι τιμές είναι Χ4

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε το aquaristiκshop και επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ ενυδρειακό προϊόν από έξω ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει ποτέ σε κάποιον προβλημα σε αγορά και σε αυτή την περ'ίπτωση ποια ήταν η αντίδραση του καταστήματος. Σε σχέση με εγγύηση, επιστροφή, αλλαγες κλπ.

Από τα συγκεκριμένα δεν έχω παραγγείλει, αλλά από αλλού με αποστολή από Hong-Kong, είχαν ξεχάσει να βάλουν ένα ανεμιστηράκι μέσα στο πακέτο ενώ το είχα πληρώσει.

Τους έστειλα ε-μαιλ, ζήτησαν για επιβεβίωση να τους στείλω φωτογραφίες των προϊόντων και μου το έστειλαν. Βέβαια χωρίς να πληρώσω μεταφορικά, αφού ήταν δικό τους το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μέρες τα πράγματα ήρθαν σήμερα σε άριστη κατάσταση με ένα σωρό προστατευτικά μέσα στην κούτα

σακούλες με αέρα και λωρίδες χαρτονιού ;):D:blush: !!

Παρεμπιπτόντως το 2080 είναι απλά ΤΕΡΑΣ άντε να έρθει και το ενυδρείο να αρχίσουμε το γέμισμα χεχε :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μέρες τα πράγματα ήρθαν σήμερα σε άριστη κατάσταση με ένα σωρό προστατευτικά μέσα στην κούτα

σακούλες με αέρα και λωρίδες χαρτονιού ;):D:blush: !!

Παρεμπιπτόντως το 2080 είναι απλά ΤΕΡΑΣ άντε να έρθει και το ενυδρείο να αρχίσουμε το γέμισμα χεχε :thumbup::D

έτσι.....μια χαρά ανταπόκριση από τους ξένους λοιπόν...... άντε με το καλό και το ενυδρείο....!

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως το 2080 είναι απλά ΤΕΡΑΣ άντε να έρθει και το ενυδρείο να αρχίσουμε το γέμισμα χεχε ;):D

Αν δεν σου κανει κοπος γραψε:

1. Απο που το πηρες τελικα

2. Αν αγορασες και την κουτα με το σετ των υλικων του μαζι.

3. Ποσο κοστισε και ποσα ηταν τα μεταφορικα.

4. Ποσο καιρο εκαναν να ερθουν απο την ημερα παραγελειας

5. Αν υπαρχει εγγυηση και αν σφραγιστηκε κλπ

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κανει κοπος γραψε:

1. Απο που το πηρες τελικα

2. Αν αγορασες και την κουτα με το σετ των υλικων του μαζι.

3. Ποσο κοστισε και ποσα ηταν τα μεταφορικα.

4. Ποσο καιρο εκαναν να ερθουν απο την ημερα παραγελειας

5. Αν υπαρχει εγγυηση και αν σφραγιστηκε κλπ

Ευχαριστω.

Λοιπόν η παραγγελία έγινε από http://www.aquaristic.net έγινε στις 20 του μήνα και σήμερα στις 26 ήρθε .

Η συσκευασία ήταν άψογη δεν υπήρχε περίπτωση να έρθει κάτι σπασμένο από τη μεταφορά !

ορίστε και η λίστα με τα πράγματα ,τα μεταφορικά ήταν κοντά στα 35 ευρώ

1 FSC930213 API Stress Coat® 118 ml 5,28 € 5,28 €

1 321100 Seachem Flourish Tabs 10 Tabs 11,48 € 11,48 €

1 321071 Seachem Flourish 100 ml - für 5.000 l Wasser 6,28 € 6,28 €

1 041011 Seemandelbaumblätter (Terminalia catappa L.) 10 Blätter 6,99 € 6,99 €

1 102008 Eheim/Jäger Regelheizer 300 W 21,96 € 21,96 €

1 061230 Eheim professionell 3 2080 279,95 € 279,95 €

10 071002 Sera Siporax® 1 l lose 4,99 € 49,90 €

1 070020 Tonröhrchen 1 l 2,53 € 2,53 €

1 093102 Eheim air pump 400 29,95 € 29,95 €

1 086090 Eheim compact 1000 - 300 l/h 11,95 € 11,95 €

1 050050 Sera Nitrat NO3 - Test 8,48 € 8,48 €

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όσο είχε το φίλτρο για αγορά από μαγαζιά που ρώτησα κόστισε όλη η παραγγελία μαζί με τα μεταφορικά …. ;):D

(στη λίστα είναι και 10 λίτρα siporax 1 λίτρο κεραμικό μακαρόνι και 10 cattapa leaves

απλά τα γραφώ γιατί είναι στα Γερμανικά )

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το 2080 σου πηγε 280 ευρω χωρις τα υλικα (που ειναι περιπου 80 ευρω)

Συν μεταφορικα περιπου γυρω στα 380 συνολο.

Το waterinn οταν το πηρα το ειχε 390 ευρω με υλικα και 50% (160 ευρω) δωροεπιταγη να παρω οτι θελω.

Τωρα ειχε 35% δωρεπιταγη. (120 ευρω περιπου).

Αλλα τα φιλτρα θα εχουν εξαφανιστει πιθανως.

Ας ψαχνουμε και ελλαδα πριν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το waterinn μου είπαν ότι δεν το έχουν αυτό το φίλτρο όταν τους πήρα τηλ αλλά και πάλι πιστεύω ότι και να το είχαν δεν θα ερχόταν τόσο φτηνά αν έκανα ολόκληρη την παραγγελία τεσπα τέλος καλό όλα καλά !!! ;)

Ps το αν έψαξα στην Ελλάδα πρώτα η ψυχή μου και ο λογαριασμός του κινητού το ξέρουν :D

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Αν τα επερνες απο aquaristikshop.net,και χωρις να βαλω τα 4 πρωτα

1 FSC930213 API Stress Coat? 118 ml 5,28 € 5,28 €

1 321100 Seachem Flourish Tabs 10 Tabs 11,48 € 11,48 €

1 321071 Seachem Flourish 100 ml - fόr 5.000 l Wasser 6,28 € 6,28 €

1 041011 Seemandelbaumblδtter (Terminalia catappa L.) 10 Blδtter 6,99 € 6,99 €

θα σου κοστιζαν 32 ευρα λιγοτερα αγοραζοντας το "μαμα" σετ για το 2080 ;).

Εκανες τσεκ στα δυο καταστηματα?

υ.γ.προς αποφυγη παρεξηγησης τα γραφω απλα απο περιεργεια...

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Θα έχω ένα μικρότερο για μηχανικό φιλτράρισμα (JBL 700) θέλω να το έχω μόνο βιολογικό το 2080 γιατί το ενυδρείο θα είναι 700 λίτρα (μεικτά) και μέχρι να πάρω και ένα 2217 θα είναι ζόρικα , όποτε το θέλω μόνο siporax . Γι αυτό δεν αγόρασα το σετ που έχει αρκετό μηχανικό υλικό . Και στο ….shop δεν βρήκα χύμα siporax

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πριν απο 10 λεπτα ήρθαν καποια φυτα που παραγκηλα απο το Aquaticmagic.com.Εκαναν 15 μερες να φτάσουν και σήμερα ήμουν έτοιμος να τους στείλω mail πως δεν τα έχω παραλάβει.

Πήρα

1 x Philippine Java fern US $6.90

1 x Pellia Monosolenium tenerum US $6.90

1 x Cryptocoryne balansae x 3 stalks US $4.95

Ηρθαν σε πάρα πολύ καλή κατασταση και με πολύ υγρασία μέσα στο σακουλάκι τους

Παω για φύτεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είναι λάθος στο λινκ μήπως είναι http://www.aqmagic.com/store/ ?

μεταφορικά πόσα έδωσες ?

καλό φύτευμα !! ;):D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είναι λάθος στο λινκ μήπως είναι http://www.aqmagic.com/store/ ?

μεταφορικά πόσα έδωσες ?

καλό φύτευμα !! ;):D

:blush: ναι αυτό είναι

Μεταφορικά 6,90 $ (δολάρια πάντα)

Εχουν ένα περίεργο σύστημα για τα μεταφορικά: First Item, Plus Additional Items (($3.90 first item, $1.50 each additional))

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πριν απο 10 λεπτα ήρθαν καποια φυτα που παραγκηλα απο το Aquaticmagic.com.Εκαναν 15 μερες να φτάσουν και σήμερα ήμουν έτοιμος να τους στείλω mail πως δεν τα έχω παραλάβει.

Πήρα

1 x Philippine Java fern US $6.90

1 x Pellia Monosolenium tenerum US $6.90

1 x Cryptocoryne balansae x 3 stalks US $4.95

Ηρθαν σε πάρα πολύ καλή κατασταση και με πολύ υγρασία μέσα στο σακουλάκι τους

Παω για φύτεμα ;)

15 μέρες και ήτανε σε πάρα πολύ καλή κατάσταση; :D

μήπως εννοείς ότι πριν 15 μέρες έκανες την παραγγελία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...