Jump to content

Όταν ο νευρικός κλονισμός....


Recommended Posts

-Ώρα 19:15:00 : Μπαίνω στο σπίτι μου.

-Ώρα 19:15:10 : Κάνοντας το πρώτο βήμα αφού ξεκλείδωσα νιώθω νερά σε όλο το πάτωμα

-Ώρα 19:15:15 : Κοιτώντας κάτω συνηδιτοποιώ ότι στο σαλόνι υπάρχουν γύρω στους 4 πόντους νερό.

-Ώρα 19:15:20 : Φτού σκέφτομαι.Πάλι θα ξέχασα την αντίστροφη να γεμίζει.

-Ώρα 19:16:00 : Αφού κόλλησα για κάμποσα δευτερόλεπτα θυμήθηκα πώς δέν είχα βάλει την αντίστροφη οπότε κάτι άλλο ήταν.

-Ώρα 19:16:15 : Κάνοντας έλεγχο στα ενυδρεία βλέπω.Το 600άρι ΟΚ.Το 450άρι ΟΚ.Το 80άρι ΟΚ.Το 320άρι όμως με τον Μανωλάκι (Serrasalmus Gouldingi) άδειο με 2 πόντους νερό και το ψάρι σχεδόν νεκρό.

-Ώρα 19:16:35 : Αμέσως πάω να σώσω το ψάρι και με χτυπάει το ρεύμα για πρώτη φορά.Για κάποιο λόγο 1 από τα πολύμπριζα παρόλο που ήταν υπερυψομένο ήταν μέσα στο νερό, και η ασφάλεια στον πίνακα είχε κολλήσει.

-Ώρα 19:17:00 : Δέν με νοιάζει η ηλεκτροπληξία (παιδί ηλεκτρολόγου άλλωστε μικρός είχα πάθει πολλές) και αμέσως πιάνω το ψάρι με μιά απόχη και το πετάω στο διπλανό 80άρι.

-Ώρα 19:17:45 : Βλέπω ότι το ψάρι αναπνέει καλύτερα και προσπαθώ μέσα στον πανικό να σκεφτώ τί να πρωτοκάνω.

-Ώρα 19:18:15 : Φοράω πλαστικά γάντια και άλλα παπούτσια και αρχίζω και αποσυνδέω τα βρεγμένα πολύπριζα.

-Ώρα 19:30:00 : Αρχίζω να βγάζω τα βρεγμένα έπιπλα στην αυλή

-Ώρα 20:15:00 : Τα περισσότερα έπιπλα είναι εκτός σπιτιού και συνέχεια έχουν οι ηλεκτρικές συσκευές.

-Ώρα 20:35:00 : Έχει αδειάσει το 80% του σαλονιού.

-Ώρα 20:40:00 : Αρχίζω με σκούπες να βγάζω το νερό στην αυλή

-Ώρα 21:15:00 : Κάνω το πρώτο διάλειμμα.

-Ώρα 21:15:10 : Πέρνω φίλους ακουαρίστες να πώ τον πόνο μου για ψυχολογική υποστήρηξη.

-Ώρα 21:25:00 : Συνεχίζω το άδειασμα του νερού.

-Ώρα 21:40:00 : Σταματάω το άδειασμά και βλέπω ότι ευτυχώς το ψάρι φαίνεται καλύτερα.

-Ώρα 21:45:00 : Ανοίγω τα παράθυρα-πόρτες και ανοίγω τα κλιματιστικά για να κάνει ρεύμα και να αρχίσει το στέγνωμα.

-Ώρα 21:50:00 : Κλείνω τα πατζούρια και κλειδώνω αφού πρώτα ταίσω τα υπόλοιπα ψάρια.

-Ώρα 22:10:00 : Έφτασα στο σπίτι των γονιών μου για να κοιμηθώ πτώμα από την κούραση.

Η ιστορία νομίζω ότι τα λέει όλα.Ένα σφάλμα στον εξοπλισμό στην προκειμένη περίπτωση φίλτρο (ευτυχώς όχι της αγαπημένης μου μάρκας) έφερε την καταστροφή.Ελπίζω το ψάρι να είναι ακόμα καλά γιατί πέρασε πολύ άσχημα και ανυπομωνώ να πάω σπίτι για να δώ πώς είναι Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ........ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

320 λίτρα μέσα στο σαλόνι? Πα-κέ-το.

Κι εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά γυρνώντας από άδεια αλλά έτσι είναι τα χόμπι. Όσο μας τυρανάνε τόσο περισσότερο μας "πορώνουν".

Το 80άρι τι είχε πριν μπεί το πιράνχα και το φάει? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και μακάρι να πάνε όλα καλά!

Νομίζω στο info του λέει ότι έχει ένα Serrasalmus Maculatus :lmao:

καλή αναρρωση

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη λυπάμαι πολύ για το ατυχές γεγονός κι ελπίζω το ψαράκι σου να είναι μια χαρά τώρα!

Μπορείς να μας περιγράψεις το ατύχημα όταν ηρεμήσουν τα νεύρα σου;

Ελπίζω να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο σε εσένα και σε κανέναν μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μου λυπάμαι πολύ για την ατυχία σου!!!!!!

Εύχομαι ο Μανωλάκης να είναι καλά και να μην ξανασυμβεί

τίποτα τέτοιο.........

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καλά ο Μάνος λέμε τέλος καλό, όλα καλά και τελειώνει το θέμα! Δοθείσης της ευκαιρίας (και του ηλεκτροσόκ που υπέστη ο αγαπητός Δημήτρης :lmao: ) να πω ότι μια καλή ιδέα που εφαρμόσαμε με ένα φίλο είναι η δημιουργία δεύτερου πίνακα στο ντουλάπι του ενυδρείου αποκλειστικά για αυτό. Έτσι μειώνεις πολύ την πιθανότητα να έχεις κάποιο ατύχημα, ένας εκ των δύο ρελέδων διαφυγής θα "πέσει". Πες να νέα Δημήτρη και να είναι το τελευταίο κακό που σου τυχαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να πω τωρα.....ξαναβλεπω την ιδια ιστορια με την δικια μου ενα μηνα περιπου πριν....τουλαχιστον οπως φαινεται δεν θα εχεις απωλειες ζωντανων...

Κουραγιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ατυχια μεγαλη Δημητρη,μακαρι να μην ξανασυμβει κατι τετοιο.

Ευχομαι ο Μανωλακης να ειναι ΟΚ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...