Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

θα ηταν σωστο να αλλαξω τωρα το μακαρονι απο το φιλτρο?

οπως μοθ ειπατε δεν κανει και τοσο δουλεια....η θα χαλασω τον κυκλο στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και κατι αλλο,,,,αναφεραμε πριν για καθαρισμο φιλτρου,,,,πωσ πρεπει να γινεται σωστα ενας καθαρισμος εξωτερικου φιλτρου?

σασ εχω ζαλισει....το ξερω:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάπου έχουν μπερδευτεί λίγο τα πράγματα!

Το ενυδρείο σου έχει ψάρια έτσι δεν είναι;

Οπότε για ποιο λόγο να βάλεις αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΦΙΛΕ ΜΑΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ pH. ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις ψαρια που τα ταιζεις αποβαλουν αμμωνια αρα δεν υπαρχει κανενα ςλογος να βαλεις αμμωνια αμμωνια βαζουμε οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο χωρις να εχουμε μεσα ψαρια.Το μακαρονι μην το βγαλεις απλα αντικατεστησε τον ανθρκακα με ενα βιολογικο υλικο σε 2 με 3 μηνες που θα ειναι κομπλε το βιολογικο που θα βαλεις τωρα μπορεις αν θες να αντικαταστεις και το μακαρονι.Τωρα μην πειραξεις το μακαρονι γιαιτ οσο να ναι θα εχει κατι επανω του απο βακτηρια ενοω.Απο ph minus λεω να μην βαλεις καθολου.Μην κανεις μεγαλες αλλαγες νερου τωρα στην αρχη γιατι με το νερο αποβαλεις και βακτηρια καθως και αμμωνια που ειναι τροφη για τα βακτηρια που βαζεις βλεπε stress zyme.Οταν φτιαξει ο βιολογικος κυκλος του νερου θα πεσει και το ph.Το μυστικο ειναι να μην πιεζεις καταστασεις ολα θελουν χρονο για να γινουν :lmao:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τκς!!

δεν ειπα καπου να βαλω αμμωνια μαλλον παρεξηγηση:lmao:

οποτε απλα βγαζω τον ανθρακα και βαζω το βιολογικο υλικο,,,,,,,

και ολα θελουν τον χρονο τους:lmao:

σωστα?

οι αλλαγες λετε να γινουν μια την βδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

telika ixame apotelesmata....

ekatsa to sabbao kai anixa to filtro,,,,moy ixan balei arketo ialobambaka se kathe doxio toy filtroy me apotelesma to makaroni poy ixa mesa edo ke tris mines na ine sxedon athikto,

moy ixan tiliksi ke ton ialombambaka giro giro o opoios ixe gine mauros kati san laspi.

ebgala ton ialombabaka ke afisa apla ena komati stin isodo toy neroy,ebgala ton anthraka ke prosthesa stin thesi tou zeolitho,to nero to antikatestisa me nero apo to enidrio ke prosthesa kai baktiridia mesa.

simera pou ekana test i ammonia itan 0 kai ta nitrika ixan pesi konta sto 8.

ekana kala pou ebgala ton ialombambaka kai ton athraka?

Link to comment
Share on other sites

O υαλοβάμβακας εξυπηρετεί τα ακόλουθα: καθαρίζει το νερό από αιωρούμενα σώμματα και δεν αφήνει να βουλώσει το φίλτρο. Τώρα το δεύτερο σηκώνει πολύ συζήτηση, σε όλα τα φίλτρα που είχα ποτέ δεν είχα υαλοβάμβακα και δε βούλωσε ποτέ κανένα (2028, 2022 κλπ) λέτε η eheim να κάνει τόσο καλά φίλτρα? :lmao:

Τον άνθρακα καλά έκανες και τον έβγαλες και να μην το ξαναβάλεις. Αν ποτέ χρειαστεί θα ξέρεις τότε ότι πρέπει να τον βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου ο υαλοβάμβακας χρειάζεται τουλάχιστον στη είσοδο του νερού για να κρατάει όπως είπε και ο φίλος μας τα πολλά και να μην μπουκώνει το βιολογικό υλικό από σκουπίδια!

Αυτή η μαύρη μάζα είναι τα απόβλητα του ενυδρείου που μαζευτήκαν εκεί και διαφορετικά θα τα είχε συγκράτηση το βιολογικό υλικό!

Η αντικατάσταση του θα πρέπει να γίνεται κάθε εβδομάδα μια και απλά μαζεύει τα απόβλητα ενώ παραμένουν κατά κάποιον τρόπο μέσα στο ενυδρείο (παράγουν αμμωνία κλπ)!

Οπότε νομίζω ότι η χρήση του είναι επιβεβλημένη εκτός και αν σαν πρώτο υλικό χρησιμοποιείς ένα σφουγγάρι για αυτή τη δουλειά!

Επίσης, ο πλεονασμός την χρήσης του υαλοβάμβακα είναι πάλι σχετικός μια και ανάλογα με τα είδη που φιλοξενείς και τα φυτά που έχεις το ενυδρείο παράγει περισσότερα ή λιγότερα απόβλητα (ζωικά & φυτικά)!

Εγώ για παράδειγμα στα χρυσόψαρα μου έχω δύο στρώσεις και γίνονται μαύρες κάθε εβδομάδα!

Μπορείς για αρχή να βάλεις δύο στρώσεις και με την χρήση που γίνεται θα δεις αν τελικά χρειάζονται αντικατάσταση και οι δύο κάθε εβδομάδα!

Κατά την προσωπική μου άποψη το ότι ήταν καθαρά τα βιολογικά σου υλικά είναι καλό μια και έτσι πρέπει να παραμείνουν για την καλή λειτουργία του φίλτρου σου!

Πάντως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το τελευταίο και καλό θα ήταν να μας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του!

Το άνθρακα καλά έκανες και το έβγαλες και όποτε κάνεις κάποια θεραπεία μπορείς να τον χρησιμοποιείς!

Πόσο καιρό τον είχες μέσα και τι μάρκα είναι (γνωρίζεις φαντάζομαι ότι είναι ένα υλικό με πεπερασμένη διάρκεια ζωής και φτάνει γρήγορα σε κορεσμό);

Link to comment
Share on other sites

auto to enidrio ine katarameno1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

girisa spiti tora ke blepo to ena platy pou to exo 2 mines na kolimpaei akinito stin epigania kai mia zebra na ine sto bitho me to stoma telios anixto ke exi xasi ta xromata tis piso stin oura!!!

ti me brike pali???

eleos!!!!

Link to comment
Share on other sites

auto to enidrio ine katarameno1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

girisa spiti tora ke blepo to ena platy pou to exo 2 mines na kolimpaei akinito stin epigania kai mia zebra na ine sto bitho me to stoma telios anixto ke exi xasi ta xromata tis piso stin oura!!!

ti me brike pali???

eleos!!!!

32874[/snapback]

ΜΗΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ CO2?AN NAI KLEISTO GIA LIGO KAI ΒΑΛΕ ΤΡΟΜΠΑ ΑΕΡΑ.ΠΑΡΕ ΤΙΜΕΣ PH KH

Link to comment
Share on other sites

Εννοει να χρησιμοποιησεις αεραντλια για οξυγονο.

Τι θερμοκρασια εχει το νερο σου?

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ PH KH?ΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ PH ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ6,5 ΕΩΣ 7,5 .ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ. ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΣΤ GH/KH ,NO3 GIA ARXH ΤΥΡΦΗ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΑ ΕΧΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΑ?ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

fita exo ine mia xara ena polysperma kai mia anubia

to polisperma exi treli anaptiksi,ta alla psaria pros to paron ine mia xara..exo alles 2 zebres kai 10 neon,,,

i tirfi ti ine?

pos tha katalabo an exo elipsi oxigonoy?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω με δύο παρακλήσεις!

Αγαπητέ Μάκη θα σε παρακαλέσω αν μπορείς να γράφεις στα ελληνικά για να είναι ευκολότερο σε όλους μας να διαβάζουμε αυτά που γράφεις!

Αγαπητέ Zapetro αν μπορείς γράφε με μικρά μια και τα κεφαλαία τα χρησιμοποιούμε συνήθως για να δώσουμε έμφαση σε αυτό που λέμε!

Η έλλειψη οξυγόνου είναι εμφανείς αν τα ψάρια βρίσκονται στην επιφάνεια και παίρνουν από εκεί αέρα (αυτό φαίνεται έντονα από τα ψάρια που ζούνε στα μεσαία στρώματα)!

Πάρε τα τεστ που σου είπε ο φίλος μας και θα σου πρότεινα να πάρεις (αν δεν έχεις) και ΝΟ2 & ΝΗ3-4!

Παρατήρησες κάποια αλλοίωση στην εξωτερική εμφάνιση των ψαριών;

Αν μπορείς απλά περίγραψε μας τι έχεις μέσα στο φίλτρο σου και θα σου πούμε εμείς τι είναι το κάθε ένα υλικό!

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο τωρα εχω 2 στρωματα μακαρονι και 2 ζεολιθο

στο ενα ψαρι στην ζεβρα ειχε ξεθωριασει το πισω μερος ειχε γινει ασπρο,,,

και ειχε μεινει με το στομα ανοιχτο.

το αλλο απλα δεν ειχε ευσταθεια στο κολυμπι και δεν ειχε αλλες αλλιωσεις στο σωμα.

ν03 εχω κανει και τα εχω ριξει στα 8-10mg/l n02 einai 0 kai i αμμωνια 0

μεσα εχω 2 πορολιθους με αεραντλια

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα φυτα που εχω αποροφανε το οξυγονο?

να αφαιρεσω καποια?

εχω κανει αρκετα κλαδεματα στο πολυσπερμα και τα ξαναφυτευω πρεπει να ειναι γυρω στις 6 ριζες τωρα,,

παιδια αρχιζω και απελπιζομαι;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...