Jump to content

Τι προτείνετε για αγορά εξωτερικού φίλτρου…


Dimitris Ks

Recommended Posts

Έχω και στα δυο ενυδρεία εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 αλλά μετά από 13 και 15 χρόνια συνεχούς λειτουργίας χρήζουν αντικατάστασης…(τουλάχιστον το ένα) :lmao:

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τα Eheim αλλά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας εάν υπάρχει κάτι καλύτερο στην αγορά :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ 2215 ΤΙ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο χρονικό διάστημα το μοτέρ λόγω ηλικίας έχει αρχίσει ναι «πέφτει»… :lmao:

Έχω αλλάξει κατά καιρούς το αξονακι της φτερωτής που λόγω συνεχής λειτουργίας φθείρετε…αλλά και πάλι μετά από μικρό χρονικό διάστημα η απόδοση του μοτέρ πέφτει… :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τόσο το αξονάκι όσο και το περιστρεφομενο μέρος, το ιμπέλερ ή φτερωτή. Το μοτέρ (ως ηλεκτρικό κομμάτι) έχει την εξής ιδιότητα: ή δουλεύει ή δε δουλεύει, δε γίνεται να "πέσει" η απόδοσή του. Αντικατέστησέ τα λοιπόν και είσαι μια χαρά. Αν παρόλαυτα επιμένεις να τα αντικαταστήσεις πήγαινε πάλι σε eheim, εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και στα δυο ενυδρεία εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 αλλά μετά από 13 και 15 χρόνια συνεχούς λειτουργίας χρήζουν αντικατάστασης…(τουλάχιστον το ένα)  :lmao:

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τα  Eheim αλλά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας εάν υπάρχει κάτι καλύτερο στην αγορά  :rasp:

32431[/snapback]

Άξια τα φίλτρα :lmao:

Εγώ χρησιμοποιούσα ένα 2213 για 6 χρόνια συνεχώς και όπως λες κι εσύ μόνο αξονάκι χρειάστηκα... Τι να πει κανείς? Εγώ πάντως πάλι Eheim θα αγόραζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξεκινήσαμε, ας το τελειώσουμε... :lmao:

Στο σχέδιο αυτό φαίνεται (κάτοψη από ιμπελετ-αξονα) το πρόβλημα που δημιουργείται, τρώγεται το κεραμικό αξονάκι και μεγαλώνει το κενό, το αντικαθιστούμε αλλά έχει φαγωθεί και το πλαστικό από το ιμπέλερ. Έτσι κάθε φορά που αλλάζουμε άξονα δεν αποκαθίσταται το πρόβλημα και λόγο των αυξημένων αποστάσεων υπάρχουν μικρό-κραδασμοί στο όλο σύστημα με αποτέλεσμα τη γρήγορη φθορά του άξονα. Αλλαγή και στα δύο φίλε Dimitris Ks και είσαι μπόμπα! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Section moderator note

Το θέμα χωρίστηκε ώστε να μπορέσουμε να περιγράψουμε τις διαδικασίες λειτουργίας των μοτέρ των φίλτρων στο σωστό θέμα ΕΔΩ

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για το serafil 900. εγώ έχω δυο, το ένα είναι σχεδόν καινούριο και το άλλο το έχω πάνω από 2 χρόνια και έχει την ίδια ροή με το καινούριο. Κοστίζει όσο το 2213 και έχει σχεδόν την διπλάσια ροή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει επαφές με την αγορά :lmao: …. Τι τιμή παίζει π.χ για το 2215 ή το serafil 900 :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για το 2215 δεν ξέρω. Το serafil 900 κάνει όσο το 2213 δηλαδή από 62€ εως 67€ μαζι με το λάστιχο της βανες δυο σφουγγάρια και ένα κομμάτι υαλοβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

το 2215 ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...