Jump to content

Νέο φυτεμένο για αρχή


charis_cy

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά κατ αρχήν χαιρετώ, λόγω κάποιων γεγονότων είχα αναβάλει τη δημιουργία καποιου ενυδρίου,

όπως είχα πει και παλαιότερα σχεδιάζω το σπίτι(ξεκινάει σε 15 μερες) και εχω καταλήξει οτι θα βάλω ένα μεγάλο ενυδριο μήκους 160cm...και η απόφαση που εχω παρει ειναι να το κάνω με πραγματικα φυτα

Μη γνωριζοντα απολυτως τίποτα όμως αποφάσησα να πάρω ενα μικρό ενυδριο 40-60 λιτρα για να μαθω και τα φυτά και τα ψάρια και γενικώς την λειτουργία του ενυδρίου...ξέρω ότι δεν έχει σχέση η συντήρηση του ενός με του άλλου αλλά τουλάχιστον θα κάνω μια εισαγωγή...

καθε γνώμη ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Πιστεύω ότι με το να αγοράσεις ένα μικρό ενυδρείο δεν θα καταφέρεις τίποτα παρά να ξοδέψεις κάποια χρήματα επιπλέον (εφόσον αγοράσεις το 1.60 μέτρα ενυδρείο). Η συντήρηση ενός μικρού ενυδρείου μερικές φορές είναι δυσκολότερη από αυτή ενός μεγάλου. Επίσης αν μιλάς για 40 λίτρα θα πρέπει να ξέρεις ότι μιλάς για συγκεκριμένα ψάρια (ή έναν μονομάχο ή για μερικά cpd οριακά ή γαρίδες). Στα 60 λίτρα μπορείς να κάνεις κάποιους επιπλέον συνδυασμούς και να βάλεις παραπάνω ψάρια αλλά και σε αυτά τα λίτρα δεσμεύεσαι κάπως (παρόλα αυτά έχεις αρκετές επιλογές). Στο 1.60 μήκος ενυδρείου έχεις πάρα πολλές επιλογές (και απίστευτες). Το ότι ένα τέτοιο ενυδρείο θα σου στοιχίσει παραπάνω εννοείται, μόνο και μόνο από θέμα υλικών. Κατά τα άλλα όμως είναι πιο εύκολο να διατηρείς τις τιμές του νερού σταθερές σε ένα μεγάλο ενυδρείο παρά σε μικρό. Δες και λίγο στα προφίλ των ψαριών να δεις τι σου αρέσει και μετά αποφάσισε το ενυδρείο. Διάβασε λίγο πρώτα και πίστεψέ με θα ανταμειφθείς αργότερα με τη σωστή επιλογή που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω ξεκίνα με το μεγάλο ενυδρείο από την αρχή. Άλλο το στήσιμο στα 50 λίτρα (ψάρια που μπορείς να βάλεις, οργάνωση συντήρησης, διακόσμηση) και άλλο στα >300 με πολύ περισσότερες επιλογές και ΚΥΡΙΩΣ με μεγαλύτερη ανεκτικότητα στο πιθανό σφάλμα στις παραμέτρους νερού.

Είναι λογική η θέση σου να ξεκινήσω από κάτι μικρότερο για να μάθω αλλά δεν ισχύει και τόσο στα ενυδρεία (όπως ισχύει σε άλλες καθημερινές δραστηριότητες). Αν από την άλλη πλευρά θέλεις να προχωρήσεις με μικρότερο πρώτα τότε για τα 50 λίτρα (στο κλασικό 60χ30χ30) υπάρχουν αρκετές επιλογές για φυτεμένο με εύκολα φυτά και ψαράκια όπως (οι πιο συνηθισμένες επιλογές) ένα κοπαδάκι tetra και corydoras ή ζωοτόκα, ή γκουράμι ή με ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες αμαζονίου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά , έχουμε και λέμε....ξεκινησα το στησιμο του πρώτου μου ενυδριου... ειναι ενa 25λιτρο μαρκας FLUVAL με δικό του φίλτρο και φωτιστικά 2 spot lights. εχω βάλει μέσα 2 ανούμπιες "μεγάλες" 3-4 μίκρες και μος(αν το λέω σωστά) για πρασιναδα. ξεκίνησα τις χημείες και προχοράω...

Λίγες ερωτήσεις.... το χαλικι το έπληννα καλά νομίζω... μετα που τοποθέτησα το χαλίκι και τα φυτά και το νερό κλπ κλπ το νερό παραμένει ελαφρώς θολό με κάποιες ακαθαρσίες που πιθανον να μην εφυγαν με το ξεπλημμα του χαλικιού, πως προχοραω?

Link to comment
Share on other sites

θα το καθαρισει το φιλτρο σε 1-2 μερες αλλα αν επιμενει μπορεις να βαλεις και ενυδρειακο υαλοβαμβακα και σε 1 μερα εισαι οκ! για το στρωσιμο τι κανεις? εριξες ετοιμα βακτηρια και τροφη? τι υλικα εχει το φιλτρο?

σε αυτα τα λιτρα μπορει να ζησει ενας μονομαχος αξιοπρεπος και θα ειναι και πολυ ωραιο ενυδρειο για αυτον. επισης και κανενα zebra nerite σναιλ ή καμια αμανο γαριδα. καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

βαζω ενα haloex, ενα bactrlife για το νερό και tropiflora kai flourish excell για τα φυτα....

να είσαι τρομερά προσεκτικός με τις δοσολογίες με τα λιπάσματα... ρίχνε το μισό από όσο γράφει επάνω (ειδικά για το excel) ;)

επίσης όταν σου τελειώσει το tropiflora αντικατέστησέ το με flourish kai flourish iron για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

φίλε δοσολογίες βάζω οσο μου εχει πει ο ανθρωπος του ενυδρίου... ειναι επαγγελματίας και ασχολείται μόνο με ενυδρία γλυκού νερου

Link to comment
Share on other sites

φίλε δοσολογίες βάζω οσο μου εχει πει ο ανθρωπος του ενυδρίου... ειναι επαγγελματίας και ασχολείται μόνο με ενυδρία γλυκού νερου

πόσο flourish σου έχει πει να βάζεις και με τι πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες και καλο διαβασμα.ελπιζω τις ανουμπιες να τις εδεσες καπου (ξυλο,πετρα<κτλ)δεν φυτευοναι γιατι θα μαραθουν

φιλικα γιωργος ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε δοσολογίες βάζω οσο μου εχει πει ο ανθρωπος του ενυδρίου... ειναι επαγγελματίας και ασχολείται μόνο με ενυδρεία γλυκού νερου

αρκετοί από εμάς εδώ το ίδιο.

όσο για το επαγγελματίας, χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατήσω, συχνά τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

1.Haloex: αντιχλώριο, βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού δοσολογία ανάλογη με το νερό που αλλάζεις (τουλάχιστον)

2. bacterlife: βακτήρια για την κατανάλωση αμμωνίας και νιτρικών αλάτων (περίπου όπως το safe start της Tetra). Βοηθάει στο σχετικά πιο γρήγορο στρώσιμο του ενυδρείου σου (δηλαδή των βιλογικών αποικιών στο φίλτρο του).

3. tropiflora υγρό λίπασμα γενικής χρήσης για τα φυτά

όλα της εταιρείας waterlife.

4. flourish excel (seachem): οργανικός άνθρακας. Τα φυτά που έβαλες δεν το χρειάζονται αλλά αν είναι να βάλεις, με μέτρο η δοσολογία και σίγουρα η μισή που προτείνει ο παρασκευαστής.

Γενικά σε νέο στημένο ενυδρείο τα λιπάσματα με μέτρο όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι για να μην πήξεις στις άλγες. Επίσης, αφού έβαλες βακτήρια, με κάτι πρέπει να τα ταϊζεις. προτείνω 2-3 flakes ψαροτροφής κάθε 1-2 ημέρες γιατί αλλιώς το bacterlife άδικα το ρίχνεις (και το πληρώνεις).

Η δική μου γνώμη για το flourish (γενικό λίπασμα της seachem) είναι επίσης καλή αλλά μην τρελλαίνεσαι κιόλας και το προϊόν της waterlife είναι επίσης καλό (όπως και άλλα).

Θα πρέπει να μετρήσεις αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη γαι να δεις που βρίσκεσαι πριν προσθέσεις κάτι ζωντανό μέσα (εκτός από τα φυτά). Οι επιλογές σου σε 25 λίτρα είναι λίγο πολύ γνωστές (μονομάχος, γαρίδες, σαλιγκάρια).

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες και καλο διαβασμα.ελπιζω τις ανουμπιες να τις εδεσες καπου (ξυλο,πετρα<κτλ)δεν φυτευοναι γιατι θα μαραθουν

φιλικα γιωργος ;)

:D:blush::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κατ αρχήν χαιρετώ, λόγω κάποιων γεγονότων είχα αναβάλει τη δημιουργία καποιου ενυδρίου,

όπως είχα πει και παλαιότερα σχεδιάζω το σπίτι(ξεκινάει σε 15 μερες) και εχω καταλήξει οτι θα βάλω ένα μεγάλο ενυδριο μήκους 160cm...και η απόφαση που εχω παρει ειναι να το κάνω με πραγματικα φυτα

Μη γνωριζοντα απολυτως τίποτα όμως αποφάσησα να πάρω ενα μικρό ενυδριο 40-60 λιτρα για να μαθω και τα φυτά και τα ψάρια και γενικώς την λειτουργία του ενυδρίου...ξέρω ότι δεν έχει σχέση η συντήρηση του ενός με του άλλου αλλά τουλάχιστον θα κάνω μια εισαγωγή...

καθε γνώμη ευπροσδεκτη

φίλε δοσολογίες βάζω οσο μου εχει πει ο ανθρωπος του ενυδρίου... ειναι επαγγελματίας και ασχολείται μόνο με ενυδρία γλυκού νερου

Για να καταλαβω ... θελεις καποιες γνωμες απο εδω αλλα κανεις μονο οτι σου λεει ο ο ανθρωπος του ενυδρειου.

Σε ποιο θεμα του ενυδρειου μπορει να αλλαξουν/επηρρεασουν τις επιλογες σου?

(για να μη γραφουμε ασκοπα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αν προσεξες φίλε οι δημοσιεύσεις εχουν καποιες μέρες διαφορά... το πρώτο ήταν πριν το αγορασω και το τελευταιο μετά που το αγόρασα... δεν νομιζω να ήταν σωφο να ξεκινησω στρόσιμο κάποιου ενυδρίου με μονο γνώμες απο το φορουμ... παίρνω και πληροφορίες απο το φορουμ για να ξερω να μιλω και να προσπαθησω να μην παω τυχων θυμα

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις δοσολογίες... για μια βδομαδα απο την μερα που έπιασα το ενυδρίο μου είπε Haloex 1.5 ml καθε μερα, μετα απο μία ωρα Bacterlife 2.5 ml (αυτο για μια βδομαδα μονο)

flourish excell 3 φορες τη βδομαδα ενα καπακι, και tropiflora 1.5 ml μια φορά τη βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες και απο εμενα....

δεν θα σου πω κατι για το ενυδρειο σου,το μονο που σου προτεινω ειναι ακου τα παιδια!!

εχουν φαει πολες ωρες πολα χρηματα και σιγουρα εχουν περασει πολες ωρες(μερες η και μηνες)αγωνιας για το αν το ενυδρειο λειτουργει σωστα.....

δεν καιρδιζουν τιποτα απο εσενα απλα προσπαθουν να σε βοηθισουν...

δυσκολα και μαλιστα πολυ βρισκεις σημερα σωστο επαγγελματια κ ειναι ανθροπως που εξεικονομη χρηματα για να ζησει οποτε????

τα παιδια ομος οχι!!

οσο πιο πολα ακους τοσο θα μαθενεις και θα αποκτισεις σιγα σιγα εμπειρια...

τωρα εισαι στα 25 λιτρα μικρο το κακο..οταν πας στα 400-500.........τοτε τα σημαντικα λαθη θα πλειρωνονται ακρβα!καλη συνεχια

Link to comment
Share on other sites

το ξερω το ξερω, μα και γι αυτο εγινα μέλος και γι αυτο λεω τι μου ειπε ο ανθρωπος...για να διασταυρωσω και να διορθώσω τυχών λαθος πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες και απο εμενα....

δεν θα σου πω κατι για το ενυδρειο σου,το μονο που σου προτεινω ειναι ακου τα παιδια!!

εχουν φαει πολες ωρες πολα χρηματα και σιγουρα εχουν περασει πολες ωρες(μερες η και μηνες)αγωνιας για το αν το ενυδρειο λειτουργει σωστα.....

δεν καιρδιζουν τιποτα απο εσενα απλα προσπαθουν να σε βοηθισουν...

δυσκολα και μαλιστα πολυ βρισκεις σημερα σωστο επαγγελματια κ ειναι ανθροπως που εξεικονομη χρηματα για να ζησει οποτε????

τα παιδια ομος οχι!!

οσο πιο πολα ακους τοσο θα μαθενεις και θα αποκτισεις σιγα σιγα εμπειρια...

τωρα εισαι στα 25 λιτρα μικρο το κακο..οταν πας στα 400-500.........τοτε τα σημαντικα λαθη θα πλειρωνονται ακρβα!καλη συνεχια

:D

Πίστεψέ με δεν θα χάσεις με τις συμβουλές των παιδιών. Αν δεν ήταν οι Άνθρωποι εδώ, προσωπικά δεν θα είχα καταφέρει τίποτα. Τους χρωστάω πολλά. ;)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην τον παρεξηγησουμε τον φιλο, δεν ειπε οτι δεν μας ακουει, ειναι καινουριος ακομα στο φορουμ αλλα σιγα σιγα θα καταλααβει οτι καποιοι εδω μεσα δινουν πληροφοριες οι οποιες σχεδον αποτελουν αυθεντια για το κοσμο των ενυδρειων. προσωπικα απο οσους υπαλληλους εχω γνωρησει το 90% εχουν κατωτερες γνωσεις (λογω και εμπειριας σε προσωπικα ενυδρεια) απο πολλα παιδια εδω!! και πολλα φορουμ λειτουργουν πολυ ανεξελεγκτα και ο καθενας μπορει να δωσει μια πληροφορια που δεν ελεγχεται...εδω ομως αυτο αλλαζει καθως οι συντονιστες αλλα και τα μελη αμεσα θα διορθωσουν τυχον λαθος πληροφορια!! να ξερεις οτι μπορεις να τους ακους και να πρατεις αυτα που σου υποδυκνυουν χωρις να φοβασαι!!!

στο παραδειγμα με το λιπασμα, ο πωλητης σου ειπε τι λεει πανω στη συσκευασια. τα παιδια σου λενε τι γινεται οταν μπαινει στο ενυδρειο. το εχουν δει με τα ματια τους!! γενικα σου ευχομαι οτι καλυτερο για το ενυδρειο σου!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις δοσολογίες... για μια βδομαδα απο την μερα που έπιασα το ενυδρίο μου είπε Haloex 1.5 ml καθε μερα, μετα απο μία ωρα Bacterlife 2.5 ml (αυτο για μια βδομαδα μονο)

flourish excell 3 φορες τη βδομαδα ενα καπακι, και tropiflora 1.5 ml μια φορά τη βδομάδα

1. Το Haloex είναι αντιχλώριο και επομένως δεν έχει νόημα να ρίχνεις κάθε μέρα παρά μόνο όταν κάνεις αλλαγές νερού.

2. Το Baterlife όπως σου έγραψα και νωρίτερα είναι βακτήρια τα οποία καλά κάνεις και ρίχνεις αλλά αν δεν ρίξεις (μετά από 304 μέρες ας πούμε) και λίγη τροφή οι καλλιέργειες που θα αρχίσουν να αναπτύσσονται θα πάνε στράφι

3. Το excel άστο καλύτερα προς το παρόν (και η δοσολογία είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ)

4. Το tropiflora κράτα το αλλά έχε το νου σου για άλγες

Το ενυδρείο τώρα στρώνει.... και θέλει μετρήσεις για να δεις τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

για το haloex δεν ειχα καταλαβει σωστα, ηταν λαθος διό μου... εκεινο με το bacterlife δεν πολυκαταλαβα

Έγινε επεξεργασία - charis_cy
Link to comment
Share on other sites

απο ψαρια τι μπορω να βάλω...καποιος αλλος φίλος μου είπε ενα μονομάχο... καπου αλλου είδα μεσα καμιά δεκαπενταρια νεον... τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εντομεταξυ εμφανιστηκε μεσα στο ενυδρίο ενα μικροσκοπικο σαλιγκαρακι και παρατηρισα και κατι φαγόματα στα φύλλα... τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

να είσαι τρομερά προσεκτικός με τις δοσολογίες με τα λιπάσματα... ρίχνε το μισό από όσο γράφει επάνω (ειδικά για το excel) ;)

επίσης όταν σου τελειώσει το tropiflora αντικατέστησέ το με flourish kai flourish iron για αρχή...

Ποιό πρόβλημα έχεις παρατηρήσει με το ecxel, εκτός από το ότι προκαλεί το λιώσιμο κάποιων (λίγων) φυτών όπως οι vallisneria και το κερατόφυλλό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...