Jump to content

Το οξυγονο ανεβαζει το Ph???


Recommended Posts

Μια απορια εχω και θα ηθελα να δω αν συνβαινει και σε αλλους και ποιος ο λογος.

Ηθελα να κρατησω το ph μου στο 6,8-6,9 και ετσι πηρα ph controller αλλα με τις αλλαγες νερου το ph κατεβηκε στο 6,4.Δεν ειναι ο προβληματισμός μου αυτος διοτι θα το ανεβασω χρησιμοποιώντας ποιο πολυ νερο βρυσης.

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι μολις ανοιγω το ο ξυγονο ανεβαινει αρκετα γρηγορα το ph,μεσα σε ενα μισαωρο μπορει να αναιβει και στο 7,ξερει καποιος να μου πει αν ειναι λογικο και γιατι συνβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οξυγόνο, προφανώς εννοείς την αεραντλία... :)

Με την χρήση της αεραντλίας προκαλείται μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού στο ενυδρείο και μέρος του CO2 που υπάρχει στο νερό του ενυδρείου σου διαφεύγει στην ατμόσφαιρα. Μείωση του CO2 προκαλεί άμμεσα αυξηση του pH.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οξυγόνο, προφανώς εννοείς την αεραντλία... :)

Με την χρήση της αεραντλίας προκαλείται μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού στο ενυδρείο και μέρος του CO2 που υπάρχει στο νερό του ενυδρείου σου διαφεύγει στην ατμόσφαιρα. Μείωση του CO2 προκαλεί άμμεσα αυξηση του pH.

:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οξυγόνο, προφανώς εννοείς την αεραντλία... :)

Με την χρήση της αεραντλίας προκαλείται μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού στο ενυδρείο και μέρος του CO2 που υπάρχει στο νερό του ενυδρείου σου διαφεύγει στην ατμόσφαιρα. Μείωση του CO2 προκαλεί άμμεσα αυξηση του pH.

Βεβαια οι οργανισμοι που βρισκονται στο νερό καταναλωνουν το οξυγόνο και παραγουν CO2 αρα σαν απότελεσμα να μην εχει επίδραση στο ph σου.

Στην ουσια να κρατιεται σε ισορροποία το συστημα.

Βεβαια όλα τα παραπανω ειναι καθαρα θεωριτικα. :D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω βέβαια οτι οταν εχουμε φυτα καλό ειναι να μη χρησιμοποιουμε αεραντλια γιατι ως γνωστον τα φυτα τρέφονται με το CO2 και παράγουν οξυγόνο.

Αρα στην ουσία το καθε ενυδρείο ειναι ενα διαφορετικό συτστημα και πρέπει να του φαιρόμαστε ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια οι οργανισμοι που βρισκονται στο νερό καταναλωνουν το οξυγόνο και παραγουν CO2 αρα σαν απότελεσμα να μην εχει επίδραση στο ph σου.

Στην ουσια να κρατιεται σε ισορροποία το συστημα.

Βεβαια όλα τα παραπανω ειναι καθαρα θεωριτικα. :)

Αρα δεν υπαρχει ισορροπία στο ενυδρειο μου γιατι οπως ειπα και παραπανω σε ενα μισαωρο με την αεραντλια ανεβαίνει αρκετα το ph.Ισως να φταιει και οτι εχω δυο εξοδους για το οξυγονο.

Ειχα αυτην την απορια γιατι βλεπω πολλα ενυδρει και ειδικα με δισκους (οπως το δικο μου)που την εχουν την αεραντκια σε λειτουργεια συνεχεια.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να ισορροπισω λιγο τα πραγματα??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι αρνητικός στην πτώση του pH με τη χρήση pH Controller, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Γενικώς είναι άσκοπη η χρήση μπουκαλών CO2 μαζί με αεραντλία για το λόγο που αναφέρει ο Θεόδωρος πιο πάνω.

Για να δούμε λίγο τα πράγματα από την αρχή...

Το CO2 είναι απαραίτητο στοιχείο για το ενυδρείο μας κυρίως όταν έχουμε φυτά. Το CO2 δημιουργείται από τους ίδιους τους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου και είτε καταναλώνεται από τα φυτά μας, είτε φεύγει στον αέρα (εύκολα ή δύσκολα, ανάλογα με την ανατάραξη του νερού και την οξυγόνωση). Η υπερβολική παροχή CO2 μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα ζωντανά μας καθότι είναι δηλητήριο.

Πρακτικά τώρα... Το σύστημά μας θα πρέπει να έχει μία ισορροπία. Θα πρέπει να παράγεται τόσο CO2 ώστε να καταναλώνεται ή να διαφεύγει χωρίς να συσσωρεύεται σε μεγάλες ποσότητες μέσα στο νερό μας, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να παράγεται οξυγόνο μέσω ανατάραξης, αεραντλίας ή φυτών ώστε να το καταναλώνουν οι ζωντανοί μας οργανισμοί.

Το pH Controller διοχετεύει μέσα στο σύστημά μας τόσο CO2 ώστε να φτάσει το pH μας στην τιμή που του έχουμε ορίσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως το CO2 που βρίσκεται στο νερό μας την ώρα που έχουμε το επιθυμητό pH είναι και η πρέπουσα ποσότητα για τα ζωντανά μας.

Οπότε αν βαδίσουμε by the book θα έλεγα πως η χρήση του pH Controller θα πρέπει να γίνεται μόνο σε φυτεμένα ενυδρεία, με την σωστή ποσότητα φυτών για την κατανάλωσή του. Τα φυτά από την άλλη, κατά κάποιο τρόπο, "απαγορεύουν" την διαβίωση των δίσκων, καθότι οι δίσκοι θέλουν σκοτεινό περιβάλλον, ενώ η χρήση φυτών και μάλιστα τέτοιων που να καταναλώνουν μεγάλη ποσότητα CO2, απαιτεί σε γενικές γραμμές δυνατό φωτισμό.

Μη τα πάρεις όμως αυτά τοις μετρητοίς. Οι σωστές ισορροπίες του κάθε συστήματος εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες και θα μπορέσεις να τις βρεις με συχνές μετρήσεις που θα κάνεις τον πρώτο καιρό.

Αν θες την γνώμη μου, κι εφόσον σκοπός σου είναι η πτώση του pH και όχι κάτι άλλο, θα σου πρότεινα να "παίξεις" με τις τιμές του ΚΗ, τις οποίες μπορείς να διαμορφώσεις με τη χρήση συσκευής αντίστροφης όσμωσης (ΑΟ) και με την προσθήκη χουμικών οξέων στο νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κρατησω το ph μου στο 6,8-6,9 και ετσι πηρα ph controller αλλα με τις αλλαγες νερου το ph κατεβηκε στο 6,4.

Η απορια σου λυθηκε απο την αρχη, αλλα εμενα μου δημιουργηθηκαν αλλες.

Γιατι με τις αλλαγες νερου πεφτει το πεχα στο ενυδρειο σου? Τι νερο βαζεις?

Αφου πεφτει με την αλλαγη νερου γιατι χρησιμοποιεις και μπουκαλα διοξιδειου?

Link to comment
Share on other sites

Η απορια σου λυθηκε απο την αρχη, αλλα εμενα μου δημιουργηθηκαν αλλες.

Γιατι με τις αλλαγες νερου πεφτει το πεχα στο ενυδρειο σου? Τι νερο βαζεις?

Αφου πεφτει με την αλλαγη νερου γιατι χρησιμοποιεις και μπουκαλα διοξιδειου?

Χρησιμοποιω νερο α/ο αλλα θελω να το κανω 50-50 με το νερο βρυσης γι αυτο θελω και τον κοντρολερ,επιπλεον εχω και 5 φυτα και ηταν ενας παραπανω λογος για να τον αποκτησω.

Στις τελευταιες αλλαγες εβαζα 90-10 (το 90 ηταν α/ο) γι αυτο και επεσε το ph και τωρα θα κοιταξω να το ανεβασω.

Παλι ομωs δεν μπορω να κατανοησω πως θα το ρεγουλαρω ετσι ωστε να μην ανεβενει το ph με την χρηση αεραντλιας.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω νερο α/ο αλλα θελω να το κανω 50-50 με το νερο βρυσης γι αυτο θελω και τον κοντρολερ,επιπλεον εχω και 5 φυτα και ηταν ενας παραπανω λογος για να τον αποκτησω.

Στις τελευταιες αλλαγες εβαζα 90-10 (το 90 ηταν α/ο) γι αυτο και επεσε το ph και τωρα θα κοιταξω να το ανεβασω.

Παλι ομωs δεν μπορω να κατανοησω πως θα το ρεγουλαρω ετσι ωστε να μην ανεβενει το ph με την χρηση αεραντλιας.

μη το πάρεις στραβά αλλά νομίζω πρέπει να σταματήσεις να το χρησιμοποιείς :)

τώρα εάν θες να το κρατήσεις θα κλείσεις την αεραντλία για να μην έχεις σκαμπανεβάσματα και θα το κλείνεις όταν κλείνεις τα φώτα (γιατί δε το καταναλώνουν τα φυτά). Κοντρόλερ δε νομίζω να έχεις γιατί εάν είχες θα σου κρατούσε το PH σταθερό ή εάν έχεις κάτι δεν έχεις κάνει καλά.

Επειγόντως κοίταξε να κρατάς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το ΚΗ σου σταθερό σε κάποια τιμή σύμφωνα με το γνωστό πίνακα αναλογίας CO2=KH=PH γιατί χρησιμοποιώντας CO2 αυτό είναι που θα σου καθορίσει το PH

Αυτά τα ολίγα από εμένα :D Εάν θες σε παρακαλώ πες μου τι φυτά έχεις στο ενυδρείο σου και τι φωτισμό...

Link to comment
Share on other sites

μη το πάρεις στραβά αλλά νομίζω πρέπει να σταματήσεις να το χρησιμοποιείς :)

τώρα εάν θες να το κρατήσεις θα κλείσεις την αεραντλία για να μην έχεις σκαμπανεβάσματα και θα το κλείνεις όταν κλείνεις τα φώτα (γιατί δε το καταναλώνουν τα φυτά). Κοντρόλερ δε νομίζω να έχεις γιατί εάν είχες θα σου κρατούσε το PH σταθερό ή εάν έχεις κάτι δεν έχεις κάνει καλά.

Επειγόντως κοίταξε να κρατάς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το ΚΗ σου σταθερό σε κάποια τιμή σύμφωνα με το γνωστό πίνακα αναλογίας CO2=KH=PH γιατί χρησιμοποιώντας CO2 αυτό είναι που θα σου καθορίσει το PH

Αυτά τα ολίγα από εμένα :D Εάν θες σε παρακαλώ πες μου τι φυτά έχεις στο ενυδρείο σου και τι φωτισμό...

1 Hygrophila difformis (ντοματια)

2 Anubias barteri var. barteri

2 Limnophila sessiliflora

1 Hygrophila corymbosa 'Siamensis'

Αυτα ειναι τα φυτα που εχω και οπως ειπα παραπανω εχω ph controller.Ο controller κατευαζει το ph αρα αν κατευει απο α/ο δεν μπορει να το ανεβασει αρα δικαιολογητε το οτι δεν ειναι σταθερο.

Εγω θα το ανεβασω με τις επομενες αλλαγες και ετσι θα το κραταει σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω νερο α/ο αλλα θελω να το κανω 50-50 με το νερο βρυσης γι αυτο θελω και τον κοντρολερ,επιπλεον εχω και 5 φυτα και ηταν ενας παραπανω λογος για να τον αποκτησω.

Στις τελευταιες αλλαγες εβαζα 90-10 (το 90 ηταν α/ο) γι αυτο και επεσε το ph και τωρα θα κοιταξω να το ανεβασω.

Παλι ομωs δεν μπορω να κατανοησω πως θα το ρεγουλαρω ετσι ωστε να μην ανεβενει το ph με την χρηση αεραντλιας.

Το νερο ΑΟ απο μονο του θα κεταβασει το πεχα.

Εν τω μεταξυ επειδη το νερο ΑΟ εχει μηδενικη kH και gH, ειναι επικυνδυνο να χρησιμοποιεις και διοξειδιο του ανθρακα, αφου με μειωμενη kH το νερο δεν εχει την ιδια δυναμη σταθεροτητας στο πεχα και μπορει με τη ταυτοχρονη χρηση διοξειδιου να τα στειλει τα ψαρια με ph crash.

Αποψη μου, το διοξειδιο ειναι μονο για ενυδρειο με δυσκολα φυτα και χωρις ταυτοχρονη χρηση buffers ή/και νερο ΑΟ που δεν εχει γινει επανασυσταση των μεταλλικων αλατων.

ΥΓ Στα δισκοενυδρεια εχεις περισσοτερο αναγκη το οξυγονο (αεραντλια και ας ανεβαζει λιγο το πεχα), παρα το διοξειδιο του ανθρακα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1 Hygrophila difformis (ντοματια)

2 Anubias barteri var. barteri

2 Limnophila sessiliflora

1 Hygrophila corymbosa 'Siamensis'

Αυτα ειναι τα φυτα που εχω και οπως ειπα παραπανω εχω ph controller.Ο controller κατευαζει το ph αρα αν κατευει απο α/ο δεν μπορει να το ανεβασει αρα δικαιολογητε το οτι δεν ειναι σταθερο.

Εγω θα το ανεβασω με τις επομενες αλλαγες και ετσι θα το κραταει σταθερο.

Τα φυτα αυτα εκτος απο τις ανουμπιες και ισως η ντοματια (difformis) δεν προκειται να επιζησουν σε δισκοενυδρειο.

Μολις ανεβουν τους 27-28C θα τα δεις να μαραινονται.

Δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28089&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα αυτα εκτος απο τις ανουμπιες και ισως η ντοματια (difformis) δεν προκειται να επιζησουν σε δισκοενυδρειο.

Μολις ανεβουν τους 27-28C θα τα δεις να μαραινονται.

Δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28089&hl=

Δεν αντιλεγω κι εγω αυτο πιστευα αλλα τα εχω τουλαχιστον 6 μηνες και ειδικα το καλοκαιρι δεν κατέβηκε η θερμοκρασια κατω απο τους 31 βαθμους και τα φυτα δεν δειχνουν κατι αρνητικο,ισα ισα που αναπτυσοντε κι ολας.

Το να δωσεις μια 500αρα και να σου πουν οτι δεν χρειαζεται ειναι καπως...δεν το λεω κακοπροαιρετα και σας ευχαρηστω που ασχοληστε με το θεμα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα σου ειναι ευκολα και δεν χρειαζονται CO2 για να αναπτυχθουν.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι για 5 φυτά δεν θες παροχή CO2 κ αφού παίζεις με Α/Ο διαμορφώνεις τις δικές σου τιμές νερού.

Το θέμα σου είναι να σταθεροποιηθούν οι τιμές του νερού σου μέσα στο ενυδρείο σου.

Αφού θες να έχεις αεραντλία μέσα συνεχώς, κατέβασε το pH πολύ χαμηλά κ άσε την αεραντλία να στο ανεβάσει μετά στο επιθυμητό επίπεδο. Αλλά έτσι σπαταλάς CO2 (και λιγα βατ) άδικα τεσπα δικό σου θέμα.

Βέβαια αν δεν βλέπεις τα ψάρια να υποφέρουν απο έλλειψη οξυγόνου γιατί βάζεις αεραντλία?

Πρόταση δική μου πάρε ένα βανακι να ρυθμίζει την ροή της αεραντλίας και ρύθμισε την ροή ώστε να μην επηρεάζει το pH τόσο πολύ.

(Απο ολα αυτα κράτα αυτο του warhawk...Επειγόντως κοίταξε να κρατάς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το ΚΗ σου σταθερό σε κάποια τιμή σύμφωνα με το γνωστό πίνακα αναλογίας CO2=KH=PH γιατί χρησιμοποιώντας CO2 αυτό είναι που θα σου καθορίσει το PH)

Link to comment
Share on other sites

εφόσον θες να το χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε το θέμα έχει ως εξής...

* Ξεχνάς την αεραντλία... είναι σαν να προσπαθείς με τρόμπα να φουσκώσεις σκασμένο λάστιχο

* Φροντίζεις να μην έχεις μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια από τα σπρέυμπαρ γιατί πετάς το CO2...

* Για να μπορεί λοιπόν ο κοντρόλερ να δουλεύει σωστά και τα δισκάκια σου να είναι καλά πρέπει να κρατάς το ΚΗ σταθερά καρφωμένο κάπου. Εάν δηλαδή θες το PH σου να είναι μόνιμα στο 6.5 θα φροντίσεις πάντα το ΚΗ σου να είναι καρφωμένο στο 2. Ούτε 1 κάτω ούτε ένα πάνω! Ακριβώς εκεί! Μετά ρυθμίζεις τον κοντρόλερ σου στο 6.5 και όλοι είναι χαρούμενοι (και εσύ και τα φυτά και οι δίσκοι)

Εάν θες το PH σου κάπου αλλού βρες στον πίνακα τις αναλογίες (κοιτώντας πάντα για την πιο ασφαλή γιατί έτσι και αλλιώς τα φυτά σου είναι χαμηλών απαιτήσεων κτλ κτλ) ή γράψτο μου εδώ να σου πω πόσο πρέπει να είναι το ΚΗ.

Πάντως είμαι εντελώς αντίθετος της λογικής "αφού το πήρα πρέπει να το χρησιμοποιήσω γιατί έδωσα 500 ευρώ" εφόσον ήδη όλοι σου έχουν πει ότι δεν είναι σωστό... Έτσι και αλλιώς θα κάνεις μίξη ΑΟ με βρύση για να πετύχεις το ΚΗ. Την ίδια μίξη θα έκανες απλά για να πετύχεις το PH. Anyway...

Εντελώς φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται παιδια οτι ολα τα λεμε φιλικα και δεν παρεξηγω ισα ισα που σας ευχαρηστω για την διαθεση που δειξατε για βοηθεια.

:):D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...