Jump to content

ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ, ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ.

ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ (HERO) ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ.

ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΙΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60-80 ΛΙΤΡΑ (ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ)

ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΤΡΑ Κ.Λ.Π ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΕΤΑΞΩ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ, ΕΝΑ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΓΛΥΦΤΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΤΟ, ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΦΥΣΙΚΑ.

1. ΠΡΟΚΥΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΞΑΦΝΙΚΕΣ ΑΠΟΛΙΕΣ ?

2. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

P.S ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ HERO ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ, ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ :) .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΙΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60-80 ΛΙΤΡΑ (ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ)

ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΤΡΑ Κ.Λ.Π ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΕΤΑΞΩ.

γιατί?

τα 60 με το 80 έχει σημασία. Μπορείς να μας πεις διαστάσεις του ενυδρείου? Μήκος*Βάθος*Ύψος

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ, ΕΝΑ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΓΛΥΦΤΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ.

Κοίταξε εδώ το προφίλ του χρυσόψαρου

2. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

ζεστό νερό, καινόριο σφουγγαράκι και ξύδι. Αν επιμένουν βρωμιές, θα χρειαστεί χλωρίνη (την κλασική μπλε), πολύ καλό ξέπλυμα και μετά νερό με αντιχλώριο για να φύγουν τυχόν υπολείματα χλωρίνης

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Κοίταξε τα παραπάνω με κόκκινα και τα ξαναλέμε... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλος ηρθες στηνπαρεα μας..

σε ενυδρειο 80 λιτρα μπορεισ να βαλεις 2 χρυσοψαρα και οχι παραπανοκαθος χριοζονται περιπου 40 λιτρα το καθενα..για ολα τα υπολοιπα απο οτι ειδα σου απαντησαν οι φιλοι μας2...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Μολις γυρισω απο τις διακοπες θα κανω τις μετρησεις του ενυδρειου για να ξερω ακριβος ποσα λιτρα ειναι.

Βασικα ηθελα να βαλω τροπικα ψαρια μεσα αλλα απο οτι διαβασα δεν ταιριαζουν με χρυσοψαρα. Το εχω πολυ καιρο το HERO μου και δεν μπορω να τον αποχωριστω.

Πως ομως τα χρυσοψαρα την παλευουν σε γυαλες 5-10 λιτρων ενω χρειαζονται γυρω στα 30 ?

Εαν τους βαλω ενα γλυφτη και γαριδουλα θα την παλεψουν ?

Σκεφτομαι επεισης να βαλω εξωτερικο φιλτρο για καλυτερη λειτουργια.

Απο φυτα τι μπορω να βαλω ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Oπως ακριβως ειπες τα χρυσοψαρα την '' παλευουν '' σε τοσα λιγα λιτρα σκοπος μας ειναι να ζουν ευχαριστα και οχι να προσπαθουν να επιβιωσουν... :D Eπισης τα χρυσοψαρα σε καλες συνθηκες και ικανοποιητικα λιτρα ζουν παρα πολλα χρονια σε αντιθεση με το ποσα χρονια ζουν στις γυαλες...

Αν βαλεις γαριδες θα γινουν σιγουρα λιχουδια για τον ΗΕRO ενω οι πλεκο :) χρειαζονται διαφορετικες συνθηκες νερου και θερμοκρασιας απο τα χρυσοψαρα...

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να σκέφτεσαι να ξοδέψεις χρήματα για επιπλέον εξοπλισμό! Προτείνωνα μαζέψεις λεφτά και να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο..Το έχεις σκεφτεί αυτό? Όσο για τα φυτά, θα χρειαστείς πρώτα φως!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να σκέφτεσαι να ξοδέψεις χρήματα για επιπλέον εξοπλισμό! Προτείνωνα μαζέψεις λεφτά και να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο..Το έχεις σκεφτεί αυτό?

Aν το ενυδρειο του τελικα ειναι 80 λιτρα γιατι να παρει ακομα ενα μεγαλυτερο σε λιτρα ? :)

Link to comment
Share on other sites

Aν το ενυδρειο του τελικα ειναι 80 λιτρα γιατι να παρει ακομα ενα μεγαλυτερο σε λιτρα ? :D

Είπε ότι θέλει να βάλει μέσα τροπικά ψάρια.

Αν ενδιαφέρεται να στήσει ένα σωστό βιοτοπικό ενυδρείο, τότε πρέπει ίσως να πάρει ένα λίγοοο μεγαλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Είπε ότι θέλει να βάλει μέσα τροπικά ψάρια.

Αν ενδιαφέρεται να στήσει ένα σωστό βιοτοπικό ενυδρείο, τότε πρέπει ίσως να πάρει ένα λίγοοο μεγαλύτερο :D

Εγω απο τα λεγομενα του φιλου μας καταλαβα πως δεν θελει να αποχωρηστει τον ΗΕRO και κατ' επεκταση θα επενδυσει στο να φτιαξει ενα ενυδρειο οσο το δυνατον καλυτερο για τον μικρο του φιλο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Μολις γυρισω απο τις διακοπες θα κανω τις μετρησεις του ενυδρειου για να ξερω ακριβος ποσα λιτρα ειναι.

Βασικα ηθελα να βαλω τροπικα ψαρια μεσα αλλα απο οτι διαβασα δεν ταιριαζουν με χρυσοψαρα. Το εχω πολυ καιρο το HERO μου και δεν μπορω να τον αποχωριστω.

Πως ομως τα χρυσοψαρα την παλευουν σε γυαλες 5-10 λιτρων ενω χρειαζονται γυρω στα 30 ?

Εαν τους βαλω ενα γλυφτη και γαριδουλα θα την παλεψουν ?

Σκεφτομαι επεισης να βαλω εξωτερικο φιλτρο για καλυτερη λειτουργια.

Απο φυτα τι μπορω να βαλω ?

Ευχαριστω

Νομίζω πάντως πως το βασικότερο είναι να μας πει ο φίλος τις διαστάσεις όταν με το καλό γυρίσει.

Αν είναι 60 λτ μπορεί να αξίζει να πάει σε 100+ λτ . Αν είναι 80λτ εξαρτάται....

περιμένουμε λοιπόν...!

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο φίλος θα μπορούσε να βάλει 2-3 borneo suckers, αφού θέλει κάτι για το βυθό. Είναι μικρά και νομίζω οι απαιτήσεις τους δεν απέχουν πολύ από των χρυσόψαρων..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο φίλος θα μπορούσε να βάλει 2-3 borneo suckers, αφού θέλει κάτι για το βυθό. Είναι μικρά και νομίζω οι απαιτήσεις τους δεν απέχουν πολύ από των χρυσόψαρων..

Όπως μπορείς να δεις εδώ, ο ελάχιστος όγκος ενυδρείου για να φιλοξενήσει αυτά τα ψάρια πρέπει να είναι 20 γαλλόνια, δηλαδή 75 λίτρα.

Μόνο και μόνο γι' αυτό δεν χρειάζεται να το ψάξουμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να δεις εδώ, ο ελάχιστος όγκος ενυδρείου για να φιλοξενήσει αυτά τα ψάρια πρέπει να είναι 20 γαλλόνια, δηλαδή 75 λίτρα.

Μόνο και μόνο γι' αυτό δεν χρειάζεται να το ψάξουμε παρακάτω...

Αναλογα το ειδος Borneo sucker

αλλο θελει 45 λιτρα αλλο 90

http://www.theaquariumwiki.com/Borneo_Sucker

Ομως δεν θελει 45 ή 90 λιτρα αποκλειστικα για ενα ψαρι. Εννοει τις διαστασεις του ενυδρειου.

Τα ψαρια γινονται το μικρο 3-5 εκ και το μεγαλο 5-7.

Με 7-15 λιτρα νερο (απο το νερο του 45 ή 90λιτρου ενυδρειου) το καθενα ψαρι, θα ηταν μια χαρα.

Αυτο που πρεπει να προσεχθει ειναι καποιες "λεπτομερειες" οπως η ροη του νερου και ο διακοσμος του ενυδρειου, εκτος απο τα βασικα: μεγεθος ενυδρειου, παραμετροι νερου και συμβατοι συγκατοικοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σημερα γυρισα, μετρησα το ενυδριο και ειναι 60 εκ μηκ. 30 εκ πλατος. 35 εκ υψος. (Γυρω στα 63 λιτρα)

Αλλα ειχα δυσαρεστα νεα, ο HERO απεβιωσε. Τι λεγαμε για τις γυαλες.............

Αυριο εχει να πεσει καθαρισμα.........

Το φιλτρο που ειχε ειναι ενα εσωτερικο DOLPHIN F-1200. θα κανει δουλεια η θα χρεαστει πεταμα ?

Βρηκα επεισης καποια κλαδια δεντρων σε ενα ποταμι και σκεφτομαι να τα χρησιμοποιησω, χρεαζονται καποιο ειδικο καθαρισμο ?

Μαλλον θα βαλω καποια τροπικα ψαρια, ξερετε καποιο καλο μαγαζι αθηνα ωστε να παρω εξοπλισμο, ψαρια κ.λ.π

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! καταρχας μαγαζια εχει πολλα αλλα πες μας που σε βολευει...

τα ξυλα πρεπει να μας πεις τι ειναι και αναλυτικες πληροφοριες για αυτα, οπως που τα βρηκες. αν κανουν μετα θελουν μια διαδιακασια για να μπουν...

πρεπει να δεις τι υποστρωμα θα βαλεις, να παρεις ενα καλο φιλτρο κατα τη γνωμη μου πανω απο 600λ/ω, αυτο ειναι 450, και να παρεις και βιολογικα υλικα για αυτο αν δεν εχει μεσα... μετα ΚΑΛΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Βασικα μενω Μοσχατο, θα με διευκολυνε ενα μαγαζι κοντα στην περιοχη μου.

Προς το παρον εχω γεμισει το ενυδρειο με νερο και ενα μπουκαλι ξυδι, εχω βαλει ξυλα , φιλτρα, πετρες, θερμοστατη για να μουλιασουν. Θα πεσει καθαρισμος με σφουγκαρακι αργοτερα.

Τα ξυλα τα βρηκα σε ενα ποταμι στο Πηλιο στο βουνο, ηταν ξεραμενα.

Μου εχουν πει οτι καλο θα ηταν να βρασω τα παντα ?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε καθαρισμος ενυδρειου, φιλτρων κ.λ.π Ολα λαμπαααααααα.......... :)

Τι θα χρειαστω για το γεμισμα και το στρωσιμο :P ?

Μαλλον θα βαλω αμμο, ενα εξωτερικο φιλτρο, θερμαντηρα εχω.

Θα χρειαστω λαμπα και κανενα διακοσμητικο.

Απο ph κ.λ.π υγρα γενικος τι θα χρειαστω για το στρωσιμο ?

Ξερετε κανενα μαγαζι καλο στην περιοχη των νοτιων προαστιων ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάλεις την άμμο, και συνδέσεις το φίλτρο θα το γεμίσεις με νερο και θα ρίξεις μια δόση αντιχλώριο.

Μετά θα χρειαστεί υπομονή μέχρι να τελείωσει ο κύκλος του αζωτου, (με λίγο ψάξιμο θα βρεις αρκετά άρθρα)

Από υγρα τεστ, θα χρειαστείς στην αρχή για PH, αμμωνια NH3, νιτρώδη NO2, και νιτρικά ΝΟ3

Για μαγαζί σου έχω στείλει με ΠΜ, τη γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Και ρίχνε και βακτήρια κατά το στρώσιμο...

Μιας και βλέπω ότι μένεις στις Κυκλάδες, θέλεις μαγαζιά στον Πειραιά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...