Jump to content

ερωτηση για Moss κερατοφυλλα


Recommended Posts

Για σε ολλους.Θελω να φτιαξω ενα γαριδοενυδρειο γι αυτο θελω την βοηθεια σας για καποιες αποριες που εχω.

Οι αποριες ειναι οι εξεις

1)Θελω να βαλω κερατοφυλλα και Moss.Τι συνθηκες νερου χρειαζονται αυτα τα φυτα(ph,gh,kh.....)

2)Πρεπει να βαλω στο ενυδρειο λιπασμα σε μορφη χωματος η' μπορω να το αποφιγω και να ριχνω λιπασμα σε

μορφη υγρου?

3)Οι red cherry σε τι συνθηκες νερου ζουν?Τι πρεπει να κανει κανεις για να κοκκινησουν πολυ?

Το ψαχνω λιγο καιρο το θεμα αλλα δεν εχω βρει τπτ για τις αποριες 1 και 2 για την 3 κατι εχω ψηλοβρει αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

H Java moss είναι σκληρό φυτό που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό ή σε συνθήκες νερού. μεγαλώνει εύκολα πάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια, γεγονός που την κάνει ιδανική για διακόσμιση βράχων, κομματιών ξύλου, ή ακόμα και εξαρτημάτων του ενυδρείου. info εδώ

To κερατόφυλλο είναι επίσης πολύ ευκολο φυτό.

Κατά συνέπεια δεν θα χρειαστείς λισπάσματα για τα συγκεκριμένα φυτά. Εκτός και αν το setup σου απαιτεί και άλλα πράγματα.

Νομίζω πως με προσεκτικό ψάξιμο στην σωστή κατηγορία θα βρεις ότι χρειάζεσαι για τις γαρίδες.

ιδέες για το setup σου μπορείς να βρεις και στο site της dennerle

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες που μου εδωσες.Eχω κατι υγρα τις dennerle που ειναι για δυναμωμα των φυτων(τους δινει βιταμινες οπως σιδιρο κ.α) αυτο κανει η' πρεπει να παρω καποιο αλλο υγρο?

Τι αλλο πρεπει να παρω την συντηρηση των φυτων?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες που μου εδωσες.Eχω κατι υγρα τις dennerle που ειναι για δυναμωμα των φυτων(τους δινει βιταμινες οπως σιδιρο κ.α) αυτο κανει η' πρεπει να παρω καποιο αλλο υγρο?

Τι αλλο πρεπει να παρω την συντηρηση των φυτων?

Το ενυδρείο το έχεις στήσει? Τι διαστάσεις έχει, τι φωτισμό? δώσε μας λίγες πληροφορίες για αυτά και για τα λιπασματα αν χρειαστούν θα σε καθοδηγήσουν και οι πιο έμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ενυδρειακια που δεν τα χρησιμοποιουσα γιατι δεν ειχα που να τα βαλω τοσα ενυδρεια που εχω αλλα τωρα βρικα λιγο χωρο για ενα ακομα.Το ενα ειναι 40 λιτρα μικτα και το αλλο 30 λιτπα μικτα.Το 40αρι αιναι ενα απλο ενυδρειο τετραγωνο με γωνιες ενω το αλλο εχει πιο στρογγυλεμενες γωνιες.Διαστασεις δεν θυμαμαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...