Jump to content

βοηθεια και γνωμες


Recommended Posts

καλησπερα συγχομπιστες. θελω να αλλαξω λιγο το σετ απ των ενυδρειων μου! στο ενα που ειναι 30 λιτρα εχω 1 αρσενικο και ενα θυληκο μονομαχο(μην το επιχειρησετε αν ο χαρακτηρας τους δεν το επιτρπει) και κορυ, καθως και ενα apple snail. επειδη τα κορυ πρεπει να ειναι σε ομαδα και 6 κορυ και πανω σε 30 λιτρα ειναι πολλα, ειδικα αν μεγαλωσουν θελω να περασω σε αλλο ειδος που να συγκατικει με το μονομαχο και δεν χρειαζεται να ειναι ομαδα.

1)μπορω να βαλω ancistrus ενα ζευγαρακι?

2) επειδη εχω αμμο κατω τα κορυ με βοηθουσαν πολυ με τις ακαθαρσιες, υπαρχει κατι αλλο που να ταιριαζει με το μονομαχο και να κανει και δουλεια στο βυθο?

3) το apple snail θα βγει. και θα μπει ενα zebra snail.

στο αλλο ενυδρειο θα εχω red cherry, kory, apple snails και οποιο αλλο ψαρι μου πειτε που να ταιριαζει με τα κορυ...

ειναι 70-80 λιτρα καθαρα περιπου.

η φιλτρανση μην σας απασχολει γιατι εχω προνοησει να ειναι πολυ ισχυρη, καθως αναλογα με την ιχθυοφορτηση μπορω να βαλω και περισσοτερα φιλτρα. τιμες νερου δεν εχω αλλα το ph ειναι γυρω στο 7 με ξυλα και πολλα ευκολα φυτα μεσα.

ακουω προτασεις.

πηρα την αποφαση να τα αλλαξω λιγο για να γινουν καλυτερα ως προς την συμβατοτητα των ειδων μεταξυ τους.

ευχαριστω θερμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι και το θεμα που θα αλλαξω τα κορυ και γενικα δεν θελω ψαρι ομαδας!

ομως επειδη εχω αμμο θα ηθελα καποιο που να μπορει να κανει και δουλεια με το βυθο! εχετε κανενα κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

Άσε το μονομάχο μόνο του στην ησυχία του.

Ωστόσο, αν θες, για το βυθό κάτι, βάλε σαλιγκάρια.

Προτείνω zebra snails.

Cory και pleco, τα ξεχνάς μόνο και μόνο λόγω λίτρων!

Link to comment
Share on other sites

Άσε το μονομάχο μόνο του στην ησυχία του.

Ωστόσο, αν θες, για το βυθό κάτι, βάλε σαλιγκάρια.

Προτείνω zebra snails.

Cory και pleco, τα ξεχνάς μόνο και μόνο λόγω λίτρων!

αν παρω ενα 65 λιτρο που ειδα σε μια αγγελια θα μπορω να εχω το ζευγαρι των μονομαχων και ενα ζευγαρι ancistrus? γιατι ειδα στο προφιλ τους οτι θελουν 50 λιτρα το ζευγαρι...

Link to comment
Share on other sites

αν παρω ενα 65 λιτρο που ειδα σε μια αγγελια θα μπορω να εχω το ζευγαρι των μονομαχων και ενα ζευγαρι ancistrus? γιατι ειδα στο προφιλ τους οτι θελουν 50 λιτρα το ζευγαρι...

Οριακα.

Aλλα μην περιμενεις να ειναι ψαρι (το sp3) που θα το βλεπεις συχνα και θα σου γεμιζει το ενυδρειο.

Θα ειναι την περισσοτερη ωρα της ημερας μεσα στη φωλια* τους και θα βγαινουν μονο τη νυχτα και οταν πεφτει το φαι.

Οπως καταλαβαινω θελει ψαρια που να φαινονται, να υπαρχει κινηση.

Σε 30 λιτρα δεν εχεις πολλες επιλογες για κοινωνικο με μονομαχο που δεν αρεσκεται και σε πολυ κινηση στο ενυδρειο του.

Ισως καποια otocinclus αλλα και παλι δεν ειναι ψαρια που θα φαινονται πολυ.

Ισως μια εξαδα cpd να κανουν αυτο που θελεις χωρις πολλα προβληματα

Ή μερικες amano και 2-3 zebra nerite.

Κοινωνικο και αναπαραγωγη ομως ειναι δυσκολο.

Θα εχεις ενα ζευγαρι μονομαχων μεσα, χωρις να τους δωσεις τις ευκολιες (species tank) της αναπαραγωγης.

(θε πρεπει να εχεις και εξτρα ενυδρειακια για διαχωρισμο μετα την αναπαραγωγη κλπ)

*Πρεπει να εχουν και φωλια και να ειναι φυσικα αρσ-θηλ γιατι δυο ιδιου φυλλου θα πεφτει πολυ ξυλο και σε 60 λιτρα θα ειναι δυσκολα τα πραγματα. (σε 400 λιτρα και δεν μου ηρεμουσαν

. Μιλαμε για πολυ ξυλο κα πολυωρες μαχες. Τα χωρισα) Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ delta. θα ενημερωσω και θα ρωτησω πριν δω τι θα κανω! παντως στο αλλο ενυδρειο που εχω ενα sp3 τον βλεπω αρκετα συχνα γιατι εχει και τι φωλια του σε ενα ξυλο κοντα στο τζαμι μου αρεσει πολυ. θα δουμε ομως τελικα! και τα cpd μαρεσουν...αλλα νομιζα οτι τα πειραζει ο μονομαχος...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ delta. θα ενημερωσω και θα ρωτησω πριν δω τι θα κανω! παντως στο αλλο ενυδρειο που εχω ενα sp3 τον βλεπω αρκετα συχνα γιατι εχει και τι φωλια του σε ενα ξυλο κοντα στο τζαμι μου αρεσει πολυ. θα δουμε ομως τελικα! και τα cpd μαρεσουν...αλλα νομιζα οτι τα πειραζει ο μονομαχος...

Τιποτα δεν ειναι κανονας.

Η κανονικη συμπεριφορα του sp3 ειναι κρυμμενος. Αν τον βλεπει καποιος να κοβει βολτες συνεχως κατι μπορει να τρεχει. Εσενα ΟΚ, βολευε η θεση της φωλιας και τον εβλεπες, αλλα και παλι δεν εδινε "κινηση" στο ενυδρειο.

Για τα cpd, ειπαμε ειναι θεμα χαρακτηρα του μονομαχου.

Σιγουρα παντως δεν εχουν πλουμιστες ουρες κλπ οπως πχ τα γκαπυ, κατι που θα ξεσηκωνε τον μονομαχο.

Και εχουν το καλο οτι ειναι μικρα και δεν φορτωνουν το ενυδρειο με πολλους ρυπους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...