Jump to content

Mετα απο καιρο ...παλι αμερικανικο!!


rOUSSAkS

Recommended Posts

Καλημερα , μετα την πρωτη μου επαφη με Αμερικη πριν 2 χρονια με Οσκαρ ,οταν ξεκιναγα, και μετα την ενασχοληση με Μαλαουι που παει στο πιο βιοτοπικο , σκεφτομαι να καταληξω σε ενα ενυδρειο με σκαλαρια ....

Παραθετω τα δεδομενα και μετα τις ερωτησεις :

Ενυδρειο : Juwel 240 λιτρα

Φιλτρανση : Το μαμα εσωτερικο φιλτρο , με τα ιδια σφουγγαρια .

Φωτισμος : Το μαμα φωτιστικο...αλακτες οι λαμπες

Ερωτησεις : ( απο κατω προς τα πανω )

1. Αμμος ; αυτη την στιγμη εχω νταμαρισια που την επλυνα καλα καλα και την εβαλα επειδη ηταν το μαλαουι μεσα .... τωρα πρεπει να βρω ουδετερη λογικα , κανενας φτηνος τροπος για να μην σκασω καμια 100αρα για αμμο ;;

2. Ξυλα , καμια προτιμηση σε ειδος; δεν τα ξερω κιολας !!!!

3. Σκεφτομαι ενα κοπαδι σκαλαρια για αρχη ...να ξεχωρισει και κανενα ζευγαρι , και μετα που θα τρεξει το ενυδρειο καμποσο ενα κοπαδι κορυντορας για τον βυθο . Σωστα;

4.Φυτα ; Ευκολα .... σκεφτομαι κερατοφυλλο για να προσφερει σκιαση ; τι λετε ;

5. Φιλτρανση , εκτος απο τυρφη που θα βαλω σιγουρα , και σαμπσταρτ κατι αλλο για να κατεβαζει το ph , Gh ;

6. Σκεφτομουν να σηκωσω το φωτιστικο ψηλοτερα ωστε να μπορω να βαλω μερικα πιστια και να μην τα καινε τα φωτα...σωστο ή λαθος ;;

Χιλια συγνωμη για τον κατεγισμο των ερωτησεων αλλα επειδη ο χρονος πιεζει θελω να ειμαι ετοιμος το δυνατον συντομοτερα !

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1) καποια μαντρα οικοδομων στην γειτονια σου(δυσκολα να βρεις ομως την αμμο που σου κανει) ή αν θελεις σιγουρα ο ερμης.. Η ιδανικη αμμος ειναι χαλαζιακη, λευκη και με πολυ μικρη κοκκομετρια (σχεδον πουδρα. εκει δεν θα βρεις λευκη αλλα ανοιχτο μπεζ, αλλα ειναι μια χαρα. θελει βεβαια πολυ πλυσιμο γιατι δεν προοριζεται για ενυδρειακη χρηση αλλα θα σου παει μεταξυ 8-12€ και θα ειναι σουπερ!

2) εγω στο δικο μου εχω red moor. κοιτα το βιντεο της υπογραφης μου. εβγαλαν και μπολικη κιτρινιλα στην αρχη που αρεσει στα ψαρια. αν θελεις ομως εχω μερικα που μαζεψα απο τη θαλασσα και τα εχω δοκιμασει χωρις κανενα προβλημα. μονο που δεν δειχνουν σαν αυτα που θα δεις στο βιντεο.

3) ενα κοπαδακι των 6 αλλα εισαι οριακα στα λιτρα. θα δεις και τσαμπουκαδες αλλα αν μοιρασεις σωστα τα ξυλα, ταιζεις καλα και ακολουθησεις σωστα τις ρουτινες θα εισαι οκ. για τα κορυντορας θα κανεις το καλυτερο! προτινω 6 sterbai! ;)

4) κερατοφυλο και pistia για σκιαση οπως πολυ σωστα λες και καμια βαλισνερια γιγαντεα στο βυθο. θα μεγαλωσει τοσο που θα κανει και καλη σκια στα ψαρια. επισης τα σκαλαρια εχουν τη ταση να γεννουν αυγα πανω της!

5) την τυρφη να τη βαζεις μονο στο βαρελι που θα προετοιμαζεις το νερο, μεσα σε φιλτρο που θα τρεχει για 1-3 ημερες και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου. και αυτο γιατι αν βαλεις στο φιλτρο του ενυδρειου και καθε φορα που θα την αλλαζεις, τα ψαρια σου θα ζουνε αποτομες μεταβολες των παραμετρων του νερου και δεν ειναι καλο αυτο. επισης κερδιζεις χωρο στο φιλτρο για βιολογια. ενυδρειακο βαμβακι οπωσδηποτε στο φιλτρο για μηχανικη φιλτρανση. για να μεταβαλεις σκληροτητες και ΡΗ μπορεις και με αντισροφη οσμωση. μπορεις επισης με παροχη CO2(μονο για ΡΗ, αλλα δεν στο συνιστω). κατι αλλο εγω δεν ξερω.

6) αν εχεις φθοριου και εχουν μια αποσταση 3 εκατοστων απο την επιφανια εισαι οκ, αλλα και χαμηλοτερα να ειναι δεν νομιζω να εχεις ιδιατερο προβλημα.

να προσθεσω οτι τα σκαλαρια θελουν 55 εκατοστα καθαρο υψος νερου. το εχεις? μην ξεχασεις και μια μαυρη ή σκουρα καφε αφισα στην πλατη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα είπε ο φίλος fishaki :D Άμμο μπορείς να πάρεις και αυτήν http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838 και σε καλή τιμή ;)

Link to comment
Share on other sites

@Νικος Πολιτης

Η αμμο 26κιλα και κανει μονο τοσο ;;;

@fishaki

Ευχαριστω παρα πολυ , το υψος το εχω , στο βιντεο ειδα αν δεν κανω λαθος και πλατανοφιλα μεσα ;;

Επισης διαβασα οτι τα κορυ θελουν στρομενο βυθο αλλιως αρρωστενουν ,σωστα ; μηπως για αρχη να μπει ενας πλεκο;

Σας ευχαριστω και τους 2 παρα πολυ !

Link to comment
Share on other sites

Επισης ...ΑΟ απο που προτεινεται ;;

Link to comment
Share on other sites

@Νικος Πολιτης

Η αμμο 26κιλα και κανει μονο τοσο ;;;

@fishaki

Ευχαριστω παρα πολυ , το υψος το εχω , στο βιντεο ειδα αν δεν κανω λαθος και πλατανοφιλα μεσα ;;

Επισης διαβασα οτι τα κορυ θελουν στρομενο βυθο αλλιως αρρωστενουν ,σωστα ; μηπως για αρχη να μπει ενας πλεκο;

Σας ευχαριστω και τους 2 παρα πολυ !

σωστα ειδες!!! ξερα ομως. ειχα σκοπο να βαλω απιστογραμμα και "ζητανε" τα φυλαρακια τους! τωρα φυσικα δεν ξαναβαζω. καλυτερα στο δοχειο προετοιμασιας ωστε να παιρνει χρωμα το νερο. ο λογος ειναι οτι δεν βλεπεις ενα ομορφο ενυδρειο. λερωνει πολυ δηλαδη. τωρα για τα κορυντορας και το χρονο που θα τα βαλεις δεν ξερω. ετσι ειχα ακουσει κι εγω και απο καποιους αλλους το αντιθετο. εγω τωρα εχω τα στερμπαι μεσα, εδω και μηνες. πριν 3 εβδομαδες, εβγαλα ολη την αμμο, την επλυνα με νερο βρυσης (εξαιτιας των φυλλων και των πλεκο που ειχα) και τη ξαναεβαλα. παει δηλαδη ολη η βιολογια του βυθου. μεχρι στιγμης δεν εχουν προβλημα. καποια πραγματα ομως βγαινουν μετα και εχω επιφυλαξεις.

πλεκο καλυτερα μην βαλεις. εγω τους εδωσα. λερωνουν και ξεριζωνουν τα φυτα στην προσπαθεια τους να φανε ττη τροφη που πετας. αν δεν σε πειραζουν αυτα ειναι πανεμορφοι και εχουν ενδιαφερον.

Επισης ...ΑΟ απο που προτεινεται ;;

waterwaves. πιστευω ομως οτι ειναι λιγο υπερβολη για τα σκαλαρια. καλυτερα πεξε με τυρφη. δινει και τη κιτρινιλα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πλεκο στην πρωτη προσπαθεια σαν αρχαριος ...τον θεριεψα 25 εκ και τον εδωσα τελικα σε πετ σοπ ... εγινε τεμπελης !

Λες μονο τυρφη ; εδω κατι εχει πολυ ψηλο PH δλδ 8-9 θα το ριξει μονο η τυρφη ;;

Aρα πρεπει να βρω ξυλα ; !!

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πλεκο στην πρωτη προσπαθεια σαν αρχαριος ...τον θεριεψα 25 εκ και τον εδωσα τελικα σε πετ σοπ ... εγινε τεμπελης !

Λες μονο τυρφη ; εδω κατι εχει πολυ ψηλο PH δλδ 8-9 θα το ριξει μονο η τυρφη ;;

Aρα πρεπει να βρω ξυλα ; !!

πήγαινε σε μια μάντρα ξυλείας και παρε καποια κοματια δρυσ ξεπληνετα καλα καλα η αφήσετα για αρκετο καιρο μεσα σε νερο για σιγουριά.....εγω απλα τα ξεπλένω και τα ρίχνω μέσα!το νερο γεμίζει κατάλληλες ουσίες επίσης κατεβάζει το ph se epithimita επίπεδα......καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τοσο απλα ;;; θα το τσεκαρω

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

@Νικος Πολιτης

Η αμμο 26κιλα και κανει μονο τοσο ;;;

Ναι τόσο φτηνή!!! Αυτήν έχω και εγώ στα σκαλάρια μου ;)

Link to comment
Share on other sites

εισαι ομως σιγουρος οτι τα ξυλα δεν ειναι εμποτισμενα με χημικα?

Link to comment
Share on other sites

το δρυς ειναι καταλληλο για ενυδρεια???

αμα ειναι να παω να παρω καμια ριζα απο μαγαζι που πουλαει ξυλα για τζακια.να γλιτωσω και χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Τοσο απλα ;;; θα το τσεκαρω

Ευχαριστω...

εισαι ομως σιγουρος οτι τα ξυλα δεν ειναι εμποτισμενα με χημικα?

το δρυς ειναι καταλληλο για ενυδρεια???

αμα ειναι να παω να παρω καμια ριζα απο μαγαζι που πουλαει ξυλα για τζακια.να γλιτωσω και χρηματα

τόσο απλά...το συγκεκριμενο δέντρο χρησιμοποιείται για την κατασκευή βαρελιών γιατί δεν σαπίζει με την υγρασία και δεν απορροφάει αλλά δίνει ουσίες χρήσιμες στο υγρό που έρχεται σε επαφή......

για το αν έχουν ριξει χημικά κανείς δεν το ξέρει,απο εκει που εχω πάρει τα δικά μου σίγουρα δεν έχουν γιατί έχω ρωτήσει και μου είπαν κατευθείαν από το δάσος........ ;)

εγώ τούς ρίχνω αρκετό νερό καυτό και μέσα..... :D:blush:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ;) οποτε εχω να βρω ριζες ενα σωρο. thank u

:D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε το ριο300.

Εχει ιδο μηκος με το 240 αλλα ειναι λιγο πιο πλατυ και ψηλο.

Θα με θυμηθεις.

Επισης παρε και ενα εξωτερικο φιλτρο, αναλογο μεγεθος με το αν θα αφησεις το εσωτερικο στη θεση του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...