Jump to content

Ξύλο από αμπέλι!


Recommended Posts

Καλησπέρα!Μετά από πολύ προεργασία σήμερα έβαλα στο ενυδρειάκι μου ξύλο από αμπέλι!Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία παρακαλώ να μου πεί αν το συγκεκριμένο ξύλο σαπίζει και αν γρήγορα?Η προεργσία που έκανα ήταν η εξής: αποφλοίωση, ψήσιμο στον φούρνο, λίγο βράσιμο, παραμονή του σε κουβά με νερό και λίγο χλωρίνη και 2 μέρες, παραμονή σε κουβά με νερό και αντιχλώριο και 3 μέρες, ξέβγαλμα και μπλούμ!!!Έχει ήδη αρχίσει και βγάζει μια ευχάριστη κιτρινίλα στο νερό και o μονομάχος μου δείχνει να το χαίρετε πολύ!

post-23296-1282752623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία καλλίτερη!

post-23296-1282752744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω κλιματα και στα δυο ενυδρεια. ειναι μεσα κανα 9μηνο χωρις καθολου να σαπησουν. μονο το πρωτο 10ημερο ειχαν βγαλει κατι σαν μουχλα ασπρη και σε μια βδομαδα ειχε φυγει για παντα!!! τωρα ειναι μια χαρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος! ;)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ξύλο. Με τέτοια επεξαργασία που έκανες δύσκολα θα έχεις πρόβλημα.

Καλή συνέχεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

μας έβαλες ιδέες φίλε.ΜΠΡΑΒΟ!

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά και εμένα μου αρέσει πολύ!!!Ελπίζω μόνο να μην μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα!Θα βάλω μέσα και φύλλα καστανιάς...η οικονομική κρίση βλέπεις μας κάνει να προτιμάμε την φύση από τα pet shops!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω κλιματα και στα δυο ενυδρεια. ειναι μεσα κανα 9μηνο χωρις καθολου να σαπησουν. μονο το πρωτο 10ημερο ειχαν βγαλει κατι σαν μουχλα ασπρη και σε μια βδομαδα ειχε φυγει για παντα!!! τωρα ειναι μια χαρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος! :blush:

Ένας μύκητας είναι, δεν είναι τίποτα! ;)

Αισθητικά και εμένα μου αρέσει πολύ!!!Ελπίζω μόνο να μην μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα!Θα βάλω μέσα και φύλλα καστανιάς...η οικονομική κρίση βλέπεις μας κάνει να προτιμάμε την φύση από τα pet shops!!!!

Ότι το καλύτερο! :D

Από τη στιγμή που μπορείς να το βρεις στη φύση, ποιός ο λόγος να πας και να το πληρώσεις στο petshop?

Και μία πρόταση για το ενυδρείο αν θες:

Μιας και έχεις και φως, ξεκίνα με κάποια εύκολα φυτάκια, και πέτα τις ''πλαστικούρες''.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μετά από πολύ προεργασία σήμερα έβαλα στο ενυδρειάκι μου ξύλο από αμπέλι!Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία παρακαλώ να μου πεί αν το συγκεκριμένο ξύλο σαπίζει και αν γρήγορα?Η προεργσία που έκανα ήταν η εξής: αποφλοίωση, ψήσιμο στον φούρνο, λίγο βράσιμο, παραμονή του σε κουβά με νερό και λίγο χλωρίνη και 2 μέρες, παραμονή σε κουβά με νερό και αντιχλώριο και 3 μέρες, ξέβγαλμα και μπλούμ!!!Έχει ήδη αρχίσει και βγάζει μια ευχάριστη κιτρινίλα στο νερό και o μονομάχος μου δείχνει να το χαίρετε πολύ!

Όπως ειπε και ο παραπανω φιλος,θα βγαλει εναν ασπρο μυκητα, ο οποιος θα φυγει σε ενα 10ημερο κ κιτρινιλα η οποια με τις αλλαγες θα εξαφανιστει επισης!Εχω βαλει κ εγω κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος! ;)

Έγινε επεξεργασία - dimitrisemm
Link to comment
Share on other sites

τελειο το ξυλο σου!!!!!!!!! :thumbup::D

θα συμφωνησω με των psaroukla,,,με λιγα αληθινα φυτακια θα δειξει πολυ πιο τελειο...ασε που θα χεις κα καλλυτερες ισσοροπιες στο ενυδρειο σου ;)

αα..και κατι αλλο...το νου σου για τις πετρουλες γιατι αν ειναι ασβεστολιθηκες θα χεις προβλημα με το ph(ανεβασμα)πραγμα που ο μονομαχος δν το θελειι με τπτ και ειναι και κουκλος!!!!:D:blush:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μετά από πολύ προεργασία σήμερα έβαλα στο ενυδρειάκι μου ξύλο από αμπέλι!Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία παρακαλώ να μου πεί αν το συγκεκριμένο ξύλο σαπίζει και αν γρήγορα?Η προεργσία που έκανα ήταν η εξής: αποφλοίωση, ψήσιμο στον φούρνο, λίγο βράσιμο, παραμονή του σε κουβά με νερό και λίγο χλωρίνη και 2 μέρες, παραμονή σε κουβά με νερό και αντιχλώριο και 3 μέρες, ξέβγαλμα και μπλούμ!!!Έχει ήδη αρχίσει και βγάζει μια ευχάριστη κιτρινίλα στο νερό και o μονομάχος μου δείχνει να το χαίρετε πολύ!

Ωραίο αποτέλεσμα. Σίγουρα θα είναι ευχαριστημένος και ο ψαρής σου.

Θα μου λύσεις 2 απορίες, σε παρακαλώ; Την αποφλοίωση πως την έκανες; Και εννοώ ότι πάντα μένουν κάποια κολλημένα ξερά από την εξωτερική φλούδα. Πως τα έβγαλες; Γιατί σκεφτόμουν με σβουράκι.

Στο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας το έψησες; Στους πόσους βαθμούς και για πόσην ώρα;

Σημ.: ( Δεν πιστεύω να έβγαλε μυρωδιά και να μην ξεμυρίζει ο φούρνος και να μην μπορώ να μαγειρέψω μετά...)

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες έχουν τσεκαριστεί με υδροχλωρικό καθώς και το χαλίκι!!!Είμαστε κομπλέ!Θα μπουν και αληθινά φυτά!Είναι στο πρόγραμμα!Java moss και κερατόφιλο σκέφτομαι που είναι απλά και δεν χρειάζονται και υπόστρωμα!Αν έχει κανείς κανένα κλάδεμα και είναι Δυτική Αττική.......με μεγάλη μου χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα. Σίγουρα θα είναι ευχαριστημένος και ο ψαρής σου.

Θα μου λύσεις 2 απορίες, σε παρακαλώ; Την αποφλοίωση πως την έκανες; Και εννοώ ότι πάντα μένουν κάποια κολλημένα ξερά από την εξωτερική φλούδα. Πως τα έβγαλες; Γιατί σκεφτόμουν με σβουράκι.

Στο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας το έψησες; Στους πόσους βαθμούς και για πόσην ώρα;

Σημ.: ( Δεν πιστεύω να έβγαλε μυρωδιά και να μην ξεμυρίζει ο φούρνος και να μην μπορώ να μαγειρέψω μετά...)

Ναι στον φούρνο της κουζίνας στον "αέρα" για πιο γρήγορο αποτέλεσμα!Από μυρωδιά ούτε καν!!!

το Ξεφλούδισμα μην το ξεκινήσεις με σφουγγάρι γιατί θα σου φύγει ο πάτος......όταν μουλιάσει το ξύλο με ένα μαχαίρι κόβεις λίγο την άκρη της φλούδας και μετά τραβάς με το χέρι.Έτσι φεύγουν ολόκληρες λωρίδες!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον φούρνο της κουζίνας στον "αέρα" για πιο γρήγορο αποτέλεσμα!Από μυρωδιά ούτε καν!!!

το Ξεφλούδισμα μην το ξεκινήσεις με σφουγγάρι γιατί θα σου φύγει ο πάτος......όταν μουλιάσει το ξύλο με ένα μαχαίρι κόβεις λίγο την άκρη της φλούδας και μετά τραβάς με το χέρι.Έτσι φεύγουν ολόκληρες λωρίδες!!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. ;)

Έχω ξύλο από δέντρο -όχι από αμπέλι- οπότε δεν ξεκολλάει τόσο εύκολα όπως στο δικό σου που όντως φεύγουν λωρίδες. Α! Και δεν είπα ότι θα καθαρίσω με σφουγγάρι, αλλά με σβουράκι επάνω σε μπλακεντέκερ.

Δεν μου είπες για πόσην ώρα το έψησες, όμως. Να υποθέσω ότι εσένα είναι χλωρό; ( Γιατί εγώ το έχω 3,5 μήνες στονν ήλιο και είναι ξερό.

Link to comment
Share on other sites

Με σβουράκι είσαι αρχηγός!Και εμένα ξερό ήταν!Αλλά το έψησα για να σκληρύνει και άλλο το ξύλο!!2 ώρες το άφησα στους 90!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, και να τοξερα πιο γρηγορα. Νομιζα οτι δεν εκανε το ξυλο απο το αμπελι για ενυδρεια και προχθες κλαδεψανε το αμπελι μας.. Πηγα ομως τωρα και βρηκα πολλα φυλλα ξερα επανω και τα εκοψα και τα εβαλα στον ηλιο. Μπορει καποιος να μου πει τι διαδικασια να κανω για να τα βαλω στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Άστα στον ήλιο να ξεραθούν καλά!Ή με τεχνητό τρόπο π.χ. φούρνος, σιδέρωμα ξέπλυνε τα με νεράκι και είναι οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

ακομα εχω κι αλλα φυλλα ξερα απως τριανταφυλλιας ελλιας πιπεριας πορτοκαλιας λεμονιας. Κανουν αυτα? Αν δεν κανουν πια αλλα ευκολα φυτα κανουν τα ξυλα τους η τα φυλλα τους?

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν όλα τα φύλλα!Αρκετά είναι τοξικά!!!Φύλλα από οπωροφόρα δεν κάνουν νομίζω!!!Είμαι σίγουρος οτι πλατανόφυλλα, καστανιάς και αμπελόφυλλα είναι οκ!!Για άλλα δεν ξέρω...μην σε πάρω στον λαιμό μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εβρασα νερο και εβαλα 2-3 φυλλα μεσα και μετα απο λιγο τα εβγαλα και τα αφησα σε νερο χλιαρο να μουλλιαζουν προσθεσα nitrivec bio για να προσθεσω λιγα βακτηρια και αντιχλωριο και αυριο τετοια ωρα θα τα βαλω. Μπορω να τα βαλω και τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φύλλα είναι ξερά και καθαρά ναι βάλτα τώρα!!Μην είναι οτι φύλλα να'ναι!!!Αυτά που σου είπα κάνουν σίγουρα!!Για άλλα είδη ρώτα εμπειρότερους!!!!Μην τα βράζεις πολύ για να μην χαθούν οι "καλές" ουσίες που θα εκκρίνουν στο νερό σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μάζεψα πλατανόφυλλα, τα βούτηξα σε βραστό νερό και τα έριξα απευθείας. Δεν ξέρω αν θέλουν κανονικά και άλλη διαδικασία, αλλά δεν είχα πρόβλημα εώς τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν τίποτα άλλο!!Αρκεί να είναι ξερά!Ένα ξέβγαλμα για σκόνες κλπ και είναι ΟΚ!Αν έχει κάποιος άλλη γνώμη παρακαλώ διορθώστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά επειδή είναι σχετικό...Αυτά είναι κομμάτια από φλοιό ευκάλυπτου. Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν όπως τα ξερά φύλλα; Ευχαριστώ!

post-23248-1282831473_thumb.jpg

post-23248-1282831493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω για ευκαλυπτο! αλλα παιδια προσοχη λιγο με τα ξυλα γιατι σκεφτειτε τα λιπαματα που τρωνε τα δεντρα απο τα οποια τα περνετε!! δεν κανει να μπαινουν στο ενυδρειο! πρεπει να ειστε σιγουροι! τα δικα μου κλιματα ειναι απο το σπιτι και δεν εχουμε ριξει ποτε λιπασμα γιατι δεν ασχοληθηκαμε, άλλα φυτα ομως....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...