Jump to content

ΝΕΑ ADSL ΣΥΝΔΕΣΗ


Recommended Posts

Το αποφάσισα! Την επόμενη εβδομάδα αγοράζω ADSL γιατί τα νεύρα μου δεν αντέχουν άλλο..!

Επειδή λοιπόν είμαι άσχετος με το αντικείμενο, θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει σχετικά να με συμβουλέψει, ώστε να μην πετάξω λεφτά αλλά και να κάνω δουλειά.

Σκέφτομαι - και μάλλον πάω - για το 4μηνο πακέτο προσφορά της ΟΤΕΝΕΤ - 82,00 ευρώ/384 γιατί δεν θέλω δέσμευση αλλά και γιατί νομίζω είναι το φθηνότερο(?).

- Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

- Γίνεται να "σπρώξω" τον χρόνο σύνδεσης? (μου είπαν για κάμποσες μέρες "περίμενε"...)

- Υπάρχει κάποιο σχετικό πρόβλημα που δεν ξέρω?

Δουλεύω με Windows 98 B' English και με ISDN γραμμή, που το μόντεμ θα μπει σε ένα από τα 2 MSN της...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να παρω ορκο ως προς το κατα ποσο θα ειναι συμβατα τα καινουρια adsl modems με τα windows 98 ...

επισης εχει προσφορα η οτενετ 1024mb 23 ευρωπουλα το μηνα!

δεν υπαρχει τροπος να το σπρωξεις οπως λες.. εκτος και αν στην περιοχη σου δεν υπαρχουν πολλοι χρηστες οποτε θα σου βρουν γρηγορα port για να σε βολεψουν.

επισης καλες τιμες εχει η telas και η vivodi. ψαξου λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, με ενδιαφέρει πιο πολύ απ' όλα να δώσω όσο γίνεται λιγότερα λεφτά μαζεμένα στην αρχή και το πάγιο να είναι το μικρότερο.

Απ όσο έψαξα - αν και μπερδεύομαι απ' αυτά που γράφουν... - νομίζω δεν βρήκα κάτι καλύτερο.

Αν ξέρετε εσείς, πείτε μου...

Υ.Σ.: Αλήθεια, μπαίνει θέμα συμβατότητας??? :lmao:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Και αν μπει (τουλάχιστον στα crypto modem που δίνει η forthnet δε μπαίνει) τσιμπάς ένα ρούτερ και είσαι μια χαρά. Εκτός και αν κάνεις μια παλικαριά και έρθεις από τα μέρη μου φίλε Ντίνο και πάρεις το μοντεμάκι όπως είναι, ISDN έχω και εγώ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, με ενδιαφέρει πιο πολύ απ' όλα να δώσω όσο γίνεται λιγότερα λεφτά μαζεμένα στην αρχή και το πάγιο να είναι το μικρότερο.

Πιστεύω οτι αυτό το πακέτο είναι το καλύτερο στην κατηγορία του DSL 384.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.pro..._Id=1&sts_cid=3

Κοστίζει 26.6€ και δίνει 3 μήνες δωρεάν (ένα μήνα για κάθε 3 που πληρώνεις), εξοπλισμό, κόστος ενεργοποίησης, μηνιαίο πάγιο 17.9€, δωρεάν 4 ώρες ομιλίας και 150 sms κάθε μήνα.

Για τα τσεκάρεις και να είσαι σίγουρος οτι ισχύουν αυτά επικοινώνησε με το πλαίσιο (800-11-12345) και με την tellas (13800).

Τώρα σχετικά με τον εξοπλισμό πιστεύω οτι το μόντεμ που δίνουν είναι συμβατό με win98.

Σε περίπτωση που σου πουν οτι δεν είναι, θα αγοράσεις ένα dsl router που είναι συμβατός με τα πάντα. Η τιμή του ξεκινάει από 50 περίπου ευρώ + μια κάρτα δικτύου (αν δεν έχεις) που κοστίζει από 8€.

Link to comment
Share on other sites

Και αν μπει (τουλάχιστον στα crypto modem που δίνει η forthnet δε μπαίνει) τσιμπάς ένα ρούτερ και είσαι μια χαρά. Εκτός και αν κάνεις μια παλικαριά και έρθεις από τα μέρη μου φίλε Ντίνο και πάρεις το μοντεμάκι όπως είναι, ISDN έχω και εγώ. :lmao:

32730[/snapback]

Κατ΄ αρχήν ευχαριστώ για την προσφορά! Αλλά δύσκολο χωρίς μεταφορικό μέσο...

Τώρα, επειδή όπως είπα είμαι άσχετος - αλλά ΑΣΧΕΤΟΣ! - τι είναι το ρούτερ?

Link to comment
Share on other sites

To ρούτερ είναι μια συσκευούλα που αναλαμβάνει τη σύνδεσή σου στο ίντερνετ και συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω τοπικού δικτύου, ethernet lan. Σαν κόστος είναι λίγο μεγάλο αλλά λύνει μελλοντικά προβλήματα, πχ ένα δεύτερο υπολογιστή τον συνδέεις απευθείας εκεί, κάνεις τους υπολογιστές σου δίκτυο για να μοιράζεις τα αρχεία σου και ταυτόχρονα έχουν και οι 2 ίντερνετ. Συνήθως μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4-5 υπολογιστές ενώ αρκετοί ρούτερ υποστηρίζουν και ασύρματο δίκτυο! Το μοντεμάκι είναι στη διάθεση σου πάντως, μπορείς να γλιτώσεις αυτά τα λεφτά τουλάχιστον. Δες τι θα κάνεις και θα δούμε πού και πώς θα βρεθούμε!

Link to comment
Share on other sites

To ρούτερ είναι... Το μοντεμάκι είναι στη διάθεση σου πάντως, μπορείς να γλιτώσεις αυτά τα λεφτά τουλάχιστον. Δες τι θα κάνεις και θα δούμε πού και πώς θα βρεθούμε!

32734[/snapback]

:lmao::lmao::rasp: ... :rasp:

Είδα τώρα και τις προσφορές της Tellas και μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες... Μάλλον θα πάω το πρωί να το κοιτάξω. Την είχα αποκλείσει σαν εταιρεία γιατί μου είπε κάποιος φίλος ότι δεν έχει καλό σέρβις αν χρειαστώ... Πάντως δείχνει φθηνότερη (?).

Link to comment
Share on other sites

Μόντεμ θα σου δώσουν όλοι με ότι προσφορά και να πάρεις!

Το αν θα είναι συμβατό με τα 98 SE είναι μια φιλοσοφική συζήτηση και μόνο μέσα από δοκιμή θα είσαι απόλυτα σίγουρος για το αποτέλεσμα!

Μπορείς να μας κάνεις μια περιγραφή του συστήματος σου;

Αλήθεια γιατί έχεις μείνει στα 98 SE;

Τουλάχιστον μπορείς να περάσεις στα 2000 τα οποία θεωρώ σκάλες ανώτερα!

Ρούτερ μπορείς να πάρεις μια και θα δεις πολλά θετικά στην χρήση του!

Σαν ικανοποιητική προσφορά με το ρούτερ της θα σου πρότεινα την παρακάτω και σε λίγο καιρό θα σου διπλασιάσουν την ταχύτητα από μόνοι τους!

http://www.ote-shop.gr/page_content.asp?wid=300&hop=h

Δυστυχώς θα σε δεσμεύσουν για έναν χρόνο!

Την 1024 του ΟΤΕ δεν στην προτείνω μια και έχει πολλά αρνητικά (οικονομικά κυρίως)!

Πάντως καλά θα κάνεις να ρωτήσεις όλες τις οικονομικές υποχρεώσεις που θα έχεις σε κάθε πακέτο μια και τα ψιλά γράμματα είναι τόσα πολλά που δεν ξέρεις από πού να φυλάγεσαι!

Μόνο με θαύμα θα σου την ενεργοποιήσουν άμεσα οπότε μην αγχώνεσαι!

Εξάλλου θα έχεις την dialup μέχρι τότε!

Κρίνεις μόνος σου και μας λες τι αποφάσισες!

Μετά μπορείς να ρωτήσεις ότι άλλο θες μια και απ’ ότι βλέπω υπάρχουν πολύ κομπιουτεράκιδες πρόθυμοι να σε βοηθήσουν (τύφλα να ‘χει το www.adslgr.com)!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, επειδή όπως είπα είμαι άσχετος - αλλά ΑΣΧΕΤΟΣ! - τι είναι το ρούτερ?

Ο πιο απλός τρόπος για να περιγράψεις ένα ρούτερ είναι ο εξής: είναι μια συσκευή που σενδέεται μόνη της στο ίντερνετ και μετά το μοιράζει στους υπολογιστές που συνδέονται σε αυτή. Έτσι στον υπολογιστή σου βάζεις μόνο μια φθηνή και απλή κάρτα δικτύου και ένα καλώδιο μέχρι το ρούτερ. Δεν κάνεις καμία άλλη ρύθμιση, όλα τα αναλαμβάνει ο ρούτερ.

Δυο αξιόπιστοι και φθηνοί routers είναι αυτοί εδώ:

Level One (39.50€)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616309

Linksys (50.35€)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615006

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://jetpack.altectelecoms.gr/jetpack384/homepage.html

και εδω http://jetpack.altectelecoms.gr/homepage.html

Στο 384 το modem αναφέρει ότι παίζει με win98se/me/2000/xp

Στο 512 δίνει modem router που σου ανέφεραν τα παιδεία

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα Tellas 384 με 17,90 το μήνα, χωρίς χρονικό όριο, χωρίς δέσμευση, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς συμβόλαιο, χωρίς... Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω μόντεμ και φίλτρο απ' ότι μου είπαν. Δεν πληρώνω τίποτα στην αρχή, έρχεται δίμηνος λογαριασμός τελική τιμή 35,80 και τίποτα άλλο - με διαβεβαίωσαν. Οποτε θέλω το κόβω και μου είπαν ότι σε λίγους μήνες θα διπλασιαστεί η ταχύτητα στην ίδια τιμή...

Είναι όντως έτσι..?

Τώρα τι κάνω από θέμα μόντεμ? Αγοράζω πχ. από Πλαίσιο ένα φτηνό και τέλος..?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι κάνω από θέμα μόντεμ? Αγοράζω πχ. από Πλαίσιο ένα φτηνό και τέλος..?

Έτσι ακούγεται, οτι το Σεπτέμβριο θα διπλασιαστούν όλες οι συνδέσεις. Πάντως για να είσαι σίγουρος φρόντισε να στείλεις γρήγορα την αίτηση ώστε να ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου μέσα στον Αύγουστο (χρειάζεται 12 εργάσιμες μέρες).

Σχετικά με το μόντεμ, αγόρασε το πιο απλό από πλαίσιο ή e-shop. Αφού εγκατέστησες τη σύνδεση που έχεις τώρα δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, το ίδιο πράγμα είναι.

Μην ξεχάσεις να χρησιμοποιείς τα 150 sms που σου δίνει κάθε μήνα η tellas. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα Tellas 384 με 17,90 το μήνα, χωρίς χρονικό όριο, χωρίς δέσμευση, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς συμβόλαιο, χωρίς... Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω μόντεμ και φίλτρο απ' ότι μου είπαν. Δεν πληρώνω τίποτα στην αρχή, έρχεται δίμηνος λογαριασμός τελική τιμή 35,80 και τίποτα άλλο - με διαβεβαίωσαν. Οποτε θέλω το κόβω και μου είπαν ότι σε λίγους μήνες θα διπλασιαστεί η ταχύτητα στην ίδια τιμή...

Είναι όντως έτσι..?

Τώρα τι κάνω από θέμα μόντεμ? Αγοράζω πχ. από Πλαίσιο ένα φτηνό και τέλος..?

32764[/snapback]

Ωραία έχω πράγματάκια να σου στείλω :lmao:

Η αλήθεια έιναι ότι μόλις αρχίσεις με την dsl και την χρησιμοποιείς

είναι σχεδόν απίθανο να την σταματήσεις!

Εάν πάντως χρειαστείς rooter μπορώ να σου πουλήσω το δικό μου περί τα

30 ευρώ για να κάνεις την δουλεία σου. Είναι βέβαια 3 χρόνια παλιό. Εκείνο

ήταν σε PSTN γραμμή ενώ τώρα είμαι σε ISDN.

Πάντως πριν κάνεις την τελική σου απόφαση κοίτα λίγο στο www.adslgr.com

σχετικά με την περιοχή που μένεις και τον Provider εάν δουλεύει καλά

το δίκτυο. Εάν μου πεις σε πια περιοχή εισαι ευχαρίστως να το checkάρω

για σένα!

Άντε με το καλό!

:lmao:

Υ.Γ. Πάντως χοντρικά η adsl θα κοστίζει το ίδιο με κάποιον που κάθεται

στο Internet περίπου 4-6 ώρες την μέρα σε γραμμη τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνω ένα Update μιας και έχω λίγο περισσότερο χρόνο τώρα

Τελικά αποφάσισα Tellas 384 με 17,90 το μήνα, χωρίς χρονικό όριο, χωρίς δέσμευση, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς συμβόλαιο, χωρίς... Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω μόντεμ και φίλτρο απ' ότι μου είπαν. Δεν πληρώνω τίποτα στην αρχή, έρχεται δίμηνος λογαριασμός τελική τιμή 35,80 και τίποτα άλλο - με διαβεβαίωσαν. Οποτε θέλω το κόβω και μου είπαν ότι σε λίγους μήνες θα διπλασιαστεί η ταχύτητα στην ίδια τιμή...

Είναι όντως έτσι..?

Τώρα τι κάνω από θέμα μόντεμ? Αγοράζω πχ. από Πλαίσιο ένα φτηνό και τέλος..?

32764[/snapback]

Νομίζω εάν πας σε αορίστου χρόνου όπως στην περίπτωσή σου δεν αξίζει

γιατί θα πρέπει να πληρώσεις ΟΤΕ στην αρχη για ενεργοποίηση - σύνδεση

της adsl γραμμης, νομίζω είναι πάνω απο 25 ευρώ, και το μόντεμ άλλα 25++

δηλαδή για να αρχίσεις να τρέχεις την 384άρα σου με 35,90 το διμηνο θα

χρειαστείς στην αρχή καμία 50άρα με 100 ευρώ ανάλογα.

Αυτό που σου είπαν για διπλασιασμό είναι εξ αιτίας του νέου πυλωτικού προγράμματος

που υπόσχονται διπλασιασμούς του download, το upload νομίζω δεν ανεβαινει :rasp:

Για να καταλάβεις το μέτρο σύγκρισης των πακέτων είναι ότι ...

παράδειγμα ένας φίλος μου έβαλε HOL 512 πριν κανα μήνα προσφορά

με 120 ευρώ και είναι πάγια, ενεργοποίηση ,μοντεμ κτλ όλα για 1 χρόνο!

και τώρα με το πυλωτικό πήγε στην 1Μbit.... όσα περίπου θα δώσεις

εσύ σε ένα 6μηνο για μία 384 (738).

Πραγματικά σκέψου ότι εάν δεν έχεις σκοπό να μετακομήσεις ή αλλάξεις τηλέφωνο

άμεσα να σκεφτείς κάποιο πακέτο. θα σου βγεί τα μισά χρήματα.

Ειναι ακριβώς όπως τα κινητά θα ξεκίναγες χωρίς κάποια επιδότηση νέα σύνδεση

ή θα πηγαινες σε αορίστου ? :lmao:

Εαν πας σε πακέτο θα σου βρούμε μία ευκαιρία αρκει να μη βιαστείς :lmao:

Link to comment
Share on other sites

...Νομίζω εάν πας σε αορίστου χρόνου όπως στην περίπτωσή σου δεν αξίζει

γιατί θα πρέπει να πληρώσεις ΟΤΕ στην αρχη για ενεργοποίηση - σύνδεση

της adsl γραμμης, νομίζω είναι πάνω απο 25 ευρώ, και το μόντεμ άλλα 25++

.........

δηλαδή για να αρχίσεις να τρέχεις την 384άρα σου με 35,90 το διμηνο θα

χρειαστείς στην αρχή καμία 50άρα με 100 ευρώ ανάλογα.

.........

Εαν πας σε πακέτο θα σου βρούμε μία ευκαιρία αρκει να μη βιαστείς :lmao:

32809[/snapback]

Μίλησα με την Tellas και μου είπαν ότι δεν πληρώνω τίποτα άλλο, πλην από 35,80 το δίμηνο. Το μόνο που θα χρειαστώ - μου είπαν - είναι 1 φίλτρο για την γραμμή και ένα μόντεμ (7+25=32 ευρώ).

Είναι έτσι τελικά ή όχι?

Γιατί με προβλημάτισες με αυτά που μου γράφεις... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αφού έτσι σου είπαν, έτσι θα είναι. Συμπεριλαμβάνονται και τέλη ενεργοποίησης κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Tellas

που απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε συνδρομητές, που είναι ήδη χρήστες ADSL και επιθυμούν να γίνουν συνδρομητές της Tellas

:lmao:

Πρέπει να το ξανατσεκάρεις φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πακέτο αυτό που αναφέρεις. Εγώ μιλάω για την ειδική οικονομική προσφορά για νέους χρήστες, με δωρεάν ενεργοποίηση, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς συμβόλαιο (αορίστου χρόνου) με κόστος 17,90 το μήνα (χωρίς προκαταβολές παρά μόνο με διμηνιαίο λογαριασμό) και σε ταχύτητα 384.

Το έχει εδώ - χαμηλά στη σελίδα:

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188〈=2

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πακέτο αυτό που αναφέρεις. Εγώ μιλάω για την ειδική οικονομική προσφορά για νέους χρήστες, με δωρεάν ενεργοποίηση, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς συμβόλαιο (αορίστου χρόνου) με κόστος 17,90 το μήνα (χωρίς προκαταβολές παρά μόνο με διμηνιαίο λογαριασμό) και σε ταχύτητα 384.

Το έχει εδώ - χαμηλά στη σελίδα:

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188〈=2

32847[/snapback]

Και εκει φίλε μου έχει το εξής στα Χαρακτηριστικά

Ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου 12 μήνες. Ισχύει μόνο για την ολοκληρωμένη ADSL προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε stefanos όπως το λες κι εσύ, η 12μηνη σύμβαση ισχύει για την "Ολοκληρωμένη προσφορά" και όχι για την "Ειδική προσφορά".

Άλλωστε η tellas το λέει σε όλες τις διαφημίσεις οτι τα πακέτα της δεν απαιτούν δέσμευση.

Πάντως καλό είναι σε κάθε περίπτωση να καλέσετε στο 13800 για διευκρινήσεις, δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να υπάρχει και άλλος ενδιαφερόμενος σχετικά, για τελική διευκρίνηση σας ανεβάζω το σημείο από τη σελίδα της Tellas με την "επίμαχη" αναφορά...

Το πακέτο αυτό ισχύει μέχρι 31/8 και δεν περιλαμβάνει εξοπλισμό, παρά μόνο μηνιαίο πάγιο με 17,90 ευρώ και τίποτα άλλο, στα 384.

Η ταχύτητα θα διπλασιαστεί δωρεάν σε λίγο καιρό.

Εγώ πάντως το ξεκίνησα και τώρα μένει μόνο να βρω μόντεμ, διαχωριστή και φίλτρο. Και σε 15 μέρες περίπου θα έχω και internet! (γιατί τώρα έχω... slownet!) :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Stop αγαπητέ Ντίνο, δε χρειάζεσαι διαχωριστή και φίλτρο παρά μόνο διαχωριστή! Αν θυμάμαι καλά έχεις ISDN οπότε έρχεται η γραμμή από ΟΤΕ, βγάζεις το NETMOD, μπαίνει στο LINE του splitter, η έξοδος PHONE πάει ξανά στο NETMOD και η έξοδος ΜΟDEM πάει στο....... modem! :lmao::lmao:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να υπάρχει και άλλος ενδιαφερόμενος σχετικά, για τελική διευκρίνηση σας ανεβάζω το σημείο από τη σελίδα της Tellas με την "επίμαχη" αναφορά...

Το πακέτο αυτό ισχύει μέχρι 31/8 και δεν περιλαμβάνει εξοπλισμό, παρά μόνο μηνιαίο πάγιο με 17,90 ευρώ και τίποτα άλλο, στα 384.

Η ταχύτητα θα διπλασιαστεί δωρεάν σε λίγο καιρό.

Εγώ πάντως το ξεκίνησα και τώρα μένει μόνο να βρω μόντεμ, διαχωριστή και φίλτρο. Και σε 15 μέρες περίπου θα έχω και internet! (γιατί τώρα έχω... slownet!)  B)

32885[/snapback]

ok Ντίνο!

Μακάρι να είναι έτσι!

Είμαι δύσπιστος ! Αλλά γιατί οχι!

Ναί μόνο spliter Θέλεις! φίλτρα μόνο σε άλλα τηλέφωνα του σπιτιού που

δεν έιναι πίσω από το netmod :thumbup:

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.................!!!!!!!!!!!

;):blush::)

Η πρώτη σύνδεση με ADSL είναι γεγονός..!

Τώρα μένει να μάθω να δουλεύω και το pc μου...! :lmao:;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...