Jump to content

Αρχαριος!!! Αποκτηση μονομαχου...


pappetty

Recommended Posts

Γεια σας, οπως καταλαβατε ειμαι νεος στο χωρο και θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις... Μαζι με τον αδερφο μου σκεφτηκαμε να παρουμε 1 μονομαχο και να φτιαξουμε μονοι μας το ενυδρειο (μιας και πιανουν τα χερια μας...! ;) ) Εχω ψαξει αρκετα αλλα θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το ενυδρειο, τον εξοπλισμο, και τη φροντιδα του μονομαχου...

.......

1) 20L ειναι καλα για 1 μονομαχο?

2) Αυτα με τα ΡΗ, τα N... κι αυτα δεν τα 'χω πιασει... :blush:

3) Τι λαμπες πρεπει να βαλω και αν οι λαμπες με χρωματα επηρεαζουν τα ψαρια?

4) Ποσο μεγαλοι γινονται οι μονομαχοι?

5) Ποσο διαρκει το "στρωσιμο" και πως γινεται πιο γρηγορα?

6) Υπαρχει κανενα ειδος αρκετα μικροσωμο (με λιγες απαιτησεις), που να συμβιωνει με μονομαχους?

7) Τι φυτα πρεπει να βαλω?

Οι ερωτησεις ειναι αρκετουτσικες αλλα θελω βοηθεια!!! :D

τ8χ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, οπως καταλαβατε ειμαι νεος στο χωρο και θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις... Μαζι με τον αδερφο μου σκεφτηκαμε να παρουμε 1 μονομαχο και να φτιαξουμε μονοι μας το ενυδρειο (μιας και πιανουν τα χερια μας...! :D ) Εχω ψαξει αρκετα αλλα θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το ενυδρειο, τον εξοπλισμο, και τη φροντιδα του μονομαχου...

.......

1) 20L ειναι καλα για 1 μονομαχο?

2) Αυτα με τα ΡΗ, τα N... κι αυτα δεν τα 'χω πιασει... :thumbup:

3) Τι λαμπες πρεπει να βαλω και αν οι λαμπες με χρωματα επηρεαζουν τα ψαρια?

4) Ποσο μεγαλοι γινονται οι μονομαχοι?

5) Ποσο διαρκει το "στρωσιμο" και πως γινεται πιο γρηγορα?

6) Υπαρχει κανενα ειδος αρκετα μικροσωμο (με λιγες απαιτησεις), που να συμβιωνει με μονομαχους?

7) Τι φυτα πρεπει να βαλω?

Οι ερωτησεις ειναι αρκετουτσικες αλλα θελω βοηθεια!!! :blush:

τ8χ!!!

γεια σου ;) θα σου απαντησω σε οτι ξερω λοιπον 20 λιτρα ειναι καλα αλλα οχι οτι καλυτερο ενας μονομαχος θελει 30+ λιτρα αλλα ζει καλα και στα 20 καλυτερα απο το ποτηράκι που θα τον ειχαν στο πετ σοπ.τα ΡΗ και τα λοιπα που λες μπορεις να τα καταλαβεις απο το σχετικο αρθρο αν δεν σε βοηθαει ουτε αυτο θα μπουν οι "ειδικοί" και θα στα εξηγησουν

οσο για τις λαμπες θα σου πρότεινα χωρις χρωμα...

οι μονομαχοι δεν γινονται πολυ μεγαλη εχω και εγω... πρεπει να φτανουν γυρω στα 5-7 cm ο δικος μου ειναι γυρω στα 6. οσο για το στρωσιμο με τον μονομαχο μπορεις να το κανεις γρηγορα...παρε απο καποιον φιλο σου "μπολι" και τοποθετησε το στο δικο σου φιλτρο.έπειτα βαλε τον μονομαχο και κανε καθε μερα για ενα μηνα αλαγες νερου 1/3 του ψαριου....την 1η μερα μην τον ταϊσεις καθολου

ειδος που συμβιωνει με μονομαχο καλα ειναι οι red cherry γαριδες τα apple snails σαλιγγάρια αυτα ξερω..φυτα μπορεις να βαλεις αναλογα αν θες ευκολα φυτα κερατόγυλλο, pistia, και για φυτα με υποστρωμα υπαρχουν επισης πολλα δεν ειναι αναγκαστικο να βαλεις φυτα εαν δεν το θες αλλα ειναι καλυτερα για το ψαρακι...ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλή αρχή!!!

το 20L είναι οκ για τον μονομάχο αλλά μην βάλεις τίποτα άλλο μέσα!Και λόγο μεγέθους ενυδρείου και λόγο του οτι ο μονομάχος περνάει καλλίτερα μόνος του!!Στην συμβίωση με άλλα είδη βέβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του κάθε ψαριού!Αλλά γενικά καλλίτερα μόνος του ιδικά σε τόσα λίτρα!Τα ph κλπ που λές, είναι οι συνθήκες του νερού(οξύτητα, σκληρότητά, αμμωνία κ.α.)Κάθε ψάρι θέλει συγκεκριμένες συνθήκες νερού για να ζήσει (καλά και πολύ...)ο μονομάχος σου θέλει θερμοκρασία 25-27, ph 6-7,5 σκληρότητά έως και 25 dGh.Υπάρχουν test νερού (υγρά και sticks) στα καταστήματα που σου λένε τι συνθήκες έχεις στο ενυδρείο σου και ανάλογα τις προσαρμόζεις στο επιθυμητό!Το στρώσιμο το κάνεις είτε με έτοιμα βακτήρια από το εμπόριο είτε με μπόλι όπως πολύ σωστά σου είπε η φίλη fenaki12,όπως και για το μέγεθος των betta!!Για φυτά αναλόγως τι σου αρέσει και πόσο δύσκολο η εύκολο θες να είναι!!Διάβασε τον κατάλογο με τα φυτά Tropica!Και διάβασε επίσης το προφίλ του μονομάχου!!!!!

Από εκεί θα δείς και πώς να στίσεις το ενυδρείο σου και πώς θα κάνεις τον ψάρι σου χαρούμενο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και για τις συμβουλες!!! Τα 20L που ανεφερα πριν ηταν επειδη δεν ηξερα ποσο επρεπε... :D Πιστευω 35 ειναι καλος αριθμος... Να ρωτησω, ποσο περιπου θα κοστισει ο εξοπλισμος και οι τροφες??? δλδ. θερμοστατης, θερμομετρο, φιλτρο, ετσι? χωρις τα διακοσμητικα...

τ8χ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και για τις συμβουλες!!! Τα 20L που ανεφερα πριν ηταν επειδη δεν ηξερα ποσο επρεπε... :D Πιστευω 35 ειναι καλος αριθμος... Να ρωτησω, ποσο περιπου θα κοστισει ο εξοπλισμος και οι τροφες??? δλδ. θερμοστατης, θερμομετρο, φιλτρο, ετσι? χωρις τα διακοσμητικα...

τ8χ! ;)

οι τροφες δεν ειναι ακριβές ..... εμενα μου κόστισαν 150 ευρω...ενυδρειο 35 λιτρων με φιλτρο θερμοστατη και θερμομετρο και αμμο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα το φτιαξω μονος μου οποτε μονο τ' αλλα... Δλδ παω εκει και ζηταω αμμο για ενυδρεια??? Φιλτρο λεω (μετα απο λιγο διαβασμα) να παρω βιολογικο... Αλλα πως το εγκαθιστας??? Γιατι, αφου θα το φτιαξω μονος μου το ενυδρειο πρεπει να αφησω χωρο??? ;) Τι φροντιδα θελουν τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε papetty!

Ξεκίνα, ρίχνοντας μια ματιά εδώ, όπου μπορείς να πληροφορηθείς και για το στρώσιμο του ενυδρείου που ρωτάς.

Για τον εξοπλισμό, θα πρότεινα, αφού πρώτα κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς, να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες τπυ forum, όπου μπορείς να βρεις πραγματικές ευκαιρίες εξοικονομώντας χρήματα!

Γιατί μην ξεχνάμε..., έχουμε οικονομική κρίση! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα... κοιτα και κανενα magi 200 ή 380 για φιλτρο. γυρω στο δεκαευρω και με σπλιτερ για να μην εχεις μεγαλη ροη που δεν αρεσει στο ψαρι σου!!

Link to comment
Share on other sites

φίλτρο σε αυτά τα λίτρα θα αγοράσεις ένα εσωτερικό για 30 λίτρα....όπου μέσα θα βάλεις σφουγγαράκι για μηχανική φίλτρανση και βιολογικό υλικό για βιολογική φίλτρανση που έχει σχέση με τον κύκλο του αζώτου....θα διαφωνήσω με αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω ότι μπορείς να βάλεις γαρίδες red cherry και applesnail γαιτί τα applesnail γίνονται πολύ μεγάλα για 35λ εγώ θα έλεγα να βάλεις neritina όσο για τις γαρίδες ο μονομάχος θα τις κάνει μια χαψιά ειδικά άμα είναι επιθετικός...μόνο σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο με κρυψώνες θα ζήσουν ή είναι πολύ ήρεμος ο μονομάχος που αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις πριν τον βάλεις στο ενυδρείο.Από γαρίδες πιο καλά είναι οι amano που γίνονται πιο μεγάλες και έτσι δεν τις πειράζει άσε που αυτές θέλουν μικρή ροή όπως ο μονομάχος αλλά και πάλη θέλει καλά φυτεμένο ενυδρείο και ανάλογα με τον χαρακτήρα του ψαριού..35 λίτρα να φτιάξεις με ενυδρειακή σιλικόνη....

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την καθυστερηση αλλα ειχα προβληματακι...!!

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας....

Εχω αρχισει να ψαχνω για τζαμια... Καμοια τιμουλα παιζει? Για να μη με πιασουνε κοροιδο??

τ8χ!

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο 30 L, λίγο δύσκολο να το βρεις ''σκέτο'', εννοώ μόνο τζάμια.

Εκτός αν είναι κάποιο DIY.

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βρει ενα sun sun 30-35 λιτρα καθαρα και ηταν οκ! ειχε γυρω στα 40 ευρω με ενα κρεμαστω φιλτρο και λαμπα. καπακι ειχα φτιαξει εγω με ενα τζαμι. το ειχα παρει απο κηφισια...ξερετε απο που...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...