Jump to content

Project Oscar


bartemderas

Recommended Posts

Πριν μια βδομάδα είδα ένα "ψάρι" σε petshop και με εντυπωσίασε η ηρεμία στην κίνησή του. Έμαθα ότι ήταν ένα oscar . Κανοντας search στο forum αλλά και στο google βρήκα πολλά όμορφα πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο ψάρι.

Έχω λοιπόν ήδη αρχισει να δουλεύω στο μυαλό μου το ενδεχόμενο να πάρω ένα ενυδρείο ΜΟΝΟ για ένα oscar, μιας και το μεγαλύτερο ενυδρείο που μπορώ να έχω στο σπίτι είναι 120 cm σε μήκος (και πολλά λέω) . Επίσης δεν θέλω να έχω ζευγάρι ούτε με προβληματίζει η αναπαρωγή.

1. Κάπου είδα ένα είδος με γαλάζιο-ροζ χρώμα. Ξέρετε την ονομασία του?

2. Τι θα προτείνατε σε διαστάσεις ενυδρείου? Και τι διάκοσμο? Φυσική άμμος μας κάνει ή είναι καλύτερα χαλαζιακή?

Το project είναι υπό σκέψη. Αυτό σημαίνει ότι αν το ψάρι δεν κάνει μόνο του, δεν παίζει να το υλοποιήσω. Επίσης θα ήθελα να αποφύγω sump , λόγω χώρου . Το rio 300 π.χ. με το εσωτερικό του φίλτρο + ένα εξωτερικό eheim (ecco pro 300) θα είναι οκ? Αρκεί μόνο το εσωτερικό ή το εξωτερικό?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Διμετρο+ ενυδρειο (700+ λιτρα), σουπερ φιλτρανση, λιτη και σταθερη διακοσμηση, οχι ασβεστολιθικα και ...

ή βρισκεις και παιρνεις ετοιμο ζευγαρι (με φυσικα χρωματα) ή παιρνεις 7-8 μικρα και μολις βγει ζευγαρι δινεις τα υπολοιπα.

Για ενα ψαρι εναμιση+ μετρο (400+ λιτρα).

Μιλαμε για ψαρι που γινεται μεγαλο (30-40 cm), δυνατο και κινείται.

ΥΓ Το ψαρι δεν ειναι συνεχως ηρεμο.

Να υπαρχει και καπακι οπωσδηποτε στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι 400λιτρα για 1 οσκαρ ειναι καπως υπερβολη

νομιζω οτι και με 250-300 εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Τα 400 λίτρα δεν είναι καθόλου υπερβολή.. Το ενυδρείο χάνεται με ένα τόσο μεγάλο ψάρι..

Γίνεται να το κρατήσεις και σε 300 λιτρα άλλα με πολύ συχνές αλλαγές νερου,ποτέ ζωντανη τροφή

και ένα άλλο θέμα είναι πως μπορεί να ζήσει εως και 20 χρόνια..

Λίγα ενυδρεία με όσκαρ έχουν αντέξει στον χρόνο,ειναι βαρετό νομίζω ένα λιτό απο διακόσμηση σύστημα

με ένα ψάρι, ενώ στα ίδια λίτρα μπορούν να ζούν και να αναπαράγωνται πολλά ψάρια σε διαφορετικές

ζώνες του ενυδρε'ιου.Ωντος πάντα ήθελα να έχω ένα όσκαρ άλλα τώρα που επιτέλους απέκτησα ένα 400λιτρο και θεωρητικά μπορώ,το σκέφτομαι σοβαρά να μην βάλω ψάρι που μεγαλώνει πανω από 15 εκατοστά....

υγ. το μπλέ ρόζ που έλεγες ειναι lutino oscar.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Για τόσο πολλά λίτρα δεν το 'χω σίγουρα. Θα το ξανασκεφτώ λοιπόν.

thanks mates!

Link to comment
Share on other sites

υγ. το μπλέ ρόζ που έλεγες ειναι lutino oscar.

Γράψε λάθος, τα γαλαζορόζ ειναι κατι κακόμοιρα βαμμένα που τα πουλάνε ώς ''Blackberry oscar''

;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα είδα ένα "ψάρι" σε petshop και με εντυπωσίασε η ηρεμία στην κίνησή του. Έμαθα ότι ήταν ένα oscar . Κανοντας search στο forum αλλά και στο google βρήκα πολλά όμορφα πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο ψάρι.

Έχω λοιπόν ήδη αρχισει να δουλεύω στο μυαλό μου το ενδεχόμενο να πάρω ένα ενυδρείο ΜΟΝΟ για ένα oscar, μιας και το μεγαλύτερο ενυδρείο που μπορώ να έχω στο σπίτι είναι 120 cm σε μήκος (και πολλά λέω) . Επίσης δεν θέλω να έχω ζευγάρι ούτε με προβληματίζει η αναπαρωγή.

1. Κάπου είδα ένα είδος με γαλάζιο-ροζ χρώμα. Ξέρετε την ονομασία του?

2. Τι θα προτείνατε σε διαστάσεις ενυδρείου? Και τι διάκοσμο? Φυσική άμμος μας κάνει ή είναι καλύτερα χαλαζιακή?

Το project είναι υπό σκέψη. Αυτό σημαίνει ότι αν το ψάρι δεν κάνει μόνο του, δεν παίζει να το υλοποιήσω. Επίσης θα ήθελα να αποφύγω sump , λόγω χώρου . Το rio 300 π.χ. με το εσωτερικό του φίλτρο + ένα εξωτερικό eheim (ecco pro 300) θα είναι οκ? Αρκεί μόνο το εσωτερικό ή το εξωτερικό?

Ευχαριστώ πολυ

Δύσκολο το εγχείρημα που θες να κάνεις , χρειάζεται μεγάλο ενυδρείο και πολύ καλή φίλτρανση.Έχω 1 ζευγάρι oscar 20+ εκατοστών σε 500 λίτρα και μερικές φορές βλέπω ότι ούτε αυτά τα λίτρα τους αρκούν μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

..Έχω 1 ζευγάρι oscar 20+ εκατοστών σε 500 λίτρα και μερικές φορές βλέπω ότι ούτε αυτά τα λίτρα τους αρκούν μερικές φορές.

;)

Καλα αν θελουν να πλακωθουν και σε 1500 να τα βαλεις, θα πλακωθουν. Και σε λιμνη το ιδιο.

Τουλαχιστον να υπαρχουν λιγοτεροι λογοι* για πλακωμα, και να μη γινεται συχνα.

* οπως η στενοτητα χωρου, κακη ποιοτητα νερου κλπ ολα οσα φερνουν στρες.

Χομπι το λεμε γιατι ασχολουμαστε με τη σωστη διατηρηση υδροβιων οργανισμων και την προοδο μας σε αυτη.

Αλλιως θα λεγαμε "εχω και ενα ενυδρειο".

Link to comment
Share on other sites

;)

Καλα αν θελουν να πλακωθουν και σε 1500 να τα βαλεις, θα πλακωθουν. Και σε λιμνη το ιδιο.

Τουλαχιστον να υπαρχουν λιγοτεροι λογοι* για πλακωμα, και να μη γινεται συχνα.

* οπως η στενοτητα χωρου, κακη ποιοτητα νερου κλπ ολα οσα φερνουν στρες.

Χομπι το λεμε γιατι ασχολουμαστε με τη σωστη διατηρηση υδροβιων οργανισμων και την προοδο μας σε αυτη.

Αλλιως θα λεγαμε "εχω και ενα ενυδρειο".

:D:blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...