Jump to content

φωσφορικα....υψηλα!


Recommended Posts

στο ενυδρειο μου (160 λτ φυτεμενο) εχω Ρο4 0.5,για να τα ριξω εκανα αλλαγες νερου απο οσμωση αλλα χωρισ αποτελεσμα.μετρισα το νερο της οσμωση και ειδα οτι εχει 0.5 Ρο4,φυσιολογικο????

επησης μετρισα απο περιεργεια και το απιονισμενο νερο που πινουμε και αυτο μου εδειξε Ρο4 0.5,φυσιολογικο??

(το τεστ ειναι της ΑΡΙ)

πως θα απαλαχτω απο τα φωσφορικα τωρα?μηπως υπαρχει καποιο χημεικο?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση το τεστ να ειναι ληγμενο ?

Link to comment
Share on other sites

δεν αναγραφει πανω ημερομηνια ληξης.υπαρχει περιπτωση το νερο απο οσμωση και το εφιαλομενο να εχουν τετοια Ρο4?

Link to comment
Share on other sites

δεν αναγραφει πανω ημερομηνια ληξης.υπαρχει περιπτωση το νερο απο οσμωση και το εφιαλομενο να εχουν τετοια Ρο4?

αν και δεν εχω μετρησει ποτε τη βρυση Η την οσμωση για φωσφορικα μου φαινεται καπως δυσκολο ...

Link to comment
Share on other sites

δεν αναγραφει πανω ημερομηνια ληξης.υπαρχει περιπτωση το νερο απο οσμωση και το εφιαλομενο να εχουν τετοια Ρο4?

Το εμφιαλωμένο ενοείται πως θα έπρεπε να έχει φωσφορικά 0, όπως και το νερό δικτύου. Για την όσμωση δεν γνωρίζω, αλλά δεδομένου ότι είναι "φιλτραρισμένο" και επεξεργασμένο νερό βρύσης, ένας ακόμα λόγος να έχει PO4 μηδενικά.

Κανε μετρήσεις και με άλλο τεστ. Αν θέλεις σου δανίζω το δικό μου της sera για 2-3 μέρες.

edit: τώρα είδα ότι είσαι από Κέρκυρα (όπως και γω!!) αλλά μένω Αθήνα...

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

0.5ppm PO4 ειναι πολλα? και δεν δικαιολογουνται στο νερο πχ απο τις τροφες?

Πρεπει να εχει μπει με τις αλλαγες νερου? εκτος κι αν μπηκε καποιο μπαφερ (ph minus)

Συμφωνα με τον "κανονα" για ισορροπια και αποφυγη αλγεων*, τα PO4 με τα ΝΟ3 πρεπει να εχουν την αναλογια 1 προς 12.

Αν εχεις νιτρικα 5-10ppm εισαι ΟΚ.

Αν εχεις παραπανω?

* με περισσια νιτρικα εχεις πρασινη αλγη με περισσια φωσφορικα εχεις μαυρη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

0.5ppm PO4 ειναι πολλα? και δεν δικαιολογουνται στο νερο πχ απο τις τροφες?

Πρεπει να εχει μπει με τις αλλαγες νερου? εκτος κι αν μπηκε καποιο μπαφερ (ph minus)

Συμφωνα με τον "κανονα" για ισορροπια και αποφυγη αλγεων*, τα PO4 με τα ΝΟ3 πρεπει να εχουν την αναλογια 1 προς 12.

Αν εχεις νιτρικα 5-10ppm εισαι ΟΚ.

Αν εχεις παραπανω?

* με περισσια νιτρικα εχεις πρασινη αλγη με περισσια φωσφορικα εχεις μαυρη.

τα ΝΟ3 ειναι κοντα στο 0,λιγοτερο απο το 5 παντος.

μαυρη αλγη δεν εχω....εχω λιγη πρασινη,κυανοβακτιριο,σε καποια δυσκολα σημεια.αυτην προσπαθω να

καταπελεμισω..σχεδον τα εχω καταφερει αλλα πρεπει να κρατισω ισορροπιες για να μην εμφανιστει παλι.

εχω διοξυδιο με μπουκαλα και ριχνω υπερδοσολγια απο excel

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο χημεικο που ριχνει τα Ρο4??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλα δεν εχεις φωσφορικα :thumbup:

δηδαλδη ειναι καλα 0,5 Ρο4 και Νο3 στο 0?εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι 0 τα Ρο4! :D;):blush::D

Link to comment
Share on other sites

Οχι

Ανεβασε λιγο τα νιτρικα σου ισως.

τα'ι'σμα δηλαδη! ή να αραιοσω τις αλλαγες νερου?ετσι θα ανευουν και τα Ρο4 ομως.....

Link to comment
Share on other sites

τα'ι'σμα δηλαδη! ή να αραιοσω τις αλλαγες νερου?ετσι θα ανευουν και τα Ρο4 ομως.....

Με μειωση αλλαγων δεν θα ανεβασεις μονο τα νιτρικα. Μπορει να ανεβουν ή να κατεβουν κι αλλα που δεν μετραμε. (οχι απαραιτητα για κακο, καθε ενυδρειο εχε τη δικη του ισορροπια)

Τσεκαρε πρωτα αν εχεις πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης και μειωσε τα ή αντικατεστησε τα με πιο αργης.

Πλουσιο ταισμα δεν κανει κακο στην περιπτωση σου, οχι ομως υπερβολικο γιατι μπορει και παλι να ανεβασεις κι αλλες τιμες ή να παρουσιαστουν αλλα προβληματα.

Αλλη περιπτωση ειναι να προσθεσεις εσυ νιτρικα αλλα ειμαι της νοοτροπιας να φτιαχνεται ενα ενυδρειο που ισοοροπει μονο του χωρις πολλα εως καθολου προσθετα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...