Jump to content

Παρουσιαση νεου ενυδρειου..


Recommended Posts

επισης προσεχε μην ακουμπαει στο κρεβατι γιατι εκτος του ατυχηματος ο μη γενητο! τα ψαρια ολες τις κινησεις τις αντιλαμβανονται και στρεσαρονται!

οκ..εχω βαλει κατι προστατευτικα αλλα θα το τραβιξω λιγο οστε να μην εχει επαφη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ..εχω βαλει κατι προστατευτικα αλλα θα το τραβιξω λιγο οστε να μην εχει επαφη...

;):D

Link to comment
Share on other sites

το επιπλο που ειχε κανονικα ειναι ποιο μικρο..περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να εσπαγε αυτο που ειχε παρα αυτο...

Μηπως ομως ειχε ταβλα επανω και ακουμπαγε ολη η βαση του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως ειχε ταβλα επανω και ακουμπαγε ολη η βαση του ενυδρειου?

ακουμπαγε ολη η βαση του ενυδρειου ναι αλλα ηταν πλ λεπτα τα ξυλα ..σιγουρα υπηρχαν περισσοτερες πιθανοτητες να σπασει αυτο που ειχε παρα το σινθετο..θα βγαλω φοτο αυτιο απο αυτοτο επιπλο που ειχε για να δειτε πως ηταν..εγω προσοπικα δεν νομιζω να παθει κατι το σινθετο που ειναι επανω...

Link to comment
Share on other sites

ακουμπαγε ολη η βαση του ενυδρειου ναι αλλα ηταν πλ λεπτα τα ξυλα ..σιγουρα υπηρχαν περισσοτερες πιθανοτητες να σπασει αυτο που ειχε παρα το σινθετο..θα βγαλω φοτο αυτιο απο αυτοτο επιπλο που ειχε για να δειτε πως ηταν..εγω προσοπικα δεν νομιζω να παθει κατι το σινθετο που ειναι επανω...

Το σύνθετο όχι, το ενυδρείο μπορεί και ίσως.

Καλό είναι εάν μπορείς να βάλεις μια τάβλα που να πιάνει όλη την επιφάνεια του πάτου του ενυδρείου σου για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Το σύνθετο όχι, το ενυδρείο μπορεί και ίσως.

Καλό είναι εάν μπορείς να βάλεις μια τάβλα που να πιάνει όλη την επιφάνεια του πάτου του ενυδρείου σου για καλό και για κακό.

ελεγα βασικα στις ακρες που δεν παταει..να βαλω κολονες ξυληνες για να το κρατανε....ωστε να μην υπαρχει προβλημα...!!

Link to comment
Share on other sites

ελεγα βασικα στις ακρες που δεν παταει..να βαλω κολονες ξυληνες για να το κρατανε....ωστε να μην υπαρχει προβλημα...!!

Μην κάνεις κάτι τέτοιο ούτε για πλάκα.

Μπορεί κάποια από τις τέσσερις κολόνες να παταει περισσότερο από τις άλλες και θα σπάσεις κανένα πάτο στα καλά καθούμενα.

Το ποιο απλό είναι να βγάλεις την ξύλινη επιφάνεια του πάνω μέρος του επίπλου που ήταν για το ενυδρείο, να το ακουμπήσεις πάνω στο σύνθετο που χρησιμοποιείς τώρα και να τοποθετήσεις κανονικά από πάνω πάλι το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις κάτι τέτοιο ούτε για πλάκα.

Μπορεί κάποια από τις τέσσερις κολόνες να παταει περισσότερο από τις άλλες και θα σπάσεις κανένα πάτο στα καλά καθούμενα.

Το ποιο απλό είναι να βγάλεις την ξύλινη επιφάνεια του πάνω μέρος του επίπλου που ήταν για το ενυδρείο, να το ακουμπήσεις πάνω στο σύνθετο που χρησιμοποιείς τώρα και να τοποθετήσεις κανονικά από πάνω πάλι το ενυδρείο σου.

ναι σωστο και αυτο..!! ευχαριστω για την ιδεα...!!

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστο και αυτο..!! ευχαριστω για την ιδεα...!!

;)

Link to comment
Share on other sites

ακουμπαγε ολη η βαση του ενυδρειου ναι αλλα ηταν πλ λεπτα τα ξυλα ..

;)

Χαζοι ειναι αυτοι που τη βαλανε?

Ο σκοπος ειναι να μη ειναι στον αερα μερος της βασης και ανοιξει το ενυδρειο.

Με τη ταβλα μοιραζεται το βαρος σε ολη τη βαση.

Δες βασεις και της juwel με στενο επιπλο αλλα με ταβλα. Δεν εχει ακουστει να μην αντεξε.

Παραδειγμα http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord334.htm?cat=14

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

;)

Χαζοι ειναι αυτοι που τη βαλανε?

Ο σκοπος ειναι να μη ειναι στον αερα μερος της βασης και ανοιξει το ενυδρειο.

Με τη ταβλα μοιραζεται το βαρος σε ολη τη βαση.

Δες βασεις και της juwel με στενο επιπλο αλλα με ταβλα. Δεν εχει ακουστει να μην αντεξε.

Παραδειγμα http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord334.htm?cat=14

αν μπορεις να καταλαβειςσ το επιπλο ειναι ετψι πανω κατω απλα θα βγαλω την ταυλα και 8α την βαλω πανω στο συνθετο γιατι δεν υπαρχει πουθενα χωρος να το βαλω με το επιπλο..!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.

Αν ξεβιδωνει καντο.

Αν οχι ειναι κριμα να το χαλασεις.

Παρε μια ταβλα απο πρακτικερ-ξυλεια. Παρε μετρα, δωστα εκει και θα στα κοψουν ακριβως.

(καλυτερα παρε απο πρακτικερ ετσι κι αλλιως)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.

Αν ξεβιδωνει καντο.

Αν οχι ειναι κριμα να το χαλασεις.

Παρε μια ταβλα απο πρακτικερ-ξυλεια. Παρε μετρα, δωστα εκει και θα στα κοψουν ακριβως.

(καλυτερα παρε απο πρακτικερ ετσι κι αλλιως)

εχω φιλο ξιλουργο οποτε το μονο ευκολο... ;) αλλα επειδι αυτο θα παρει καπου 3-4 μερες μςχρι τοτε δεν νομιζω να γινει τπτ ετσι..??

Link to comment
Share on other sites

εχω φιλο ξιλουργο οποτε το μονο ευκολο... ;) αλλα επειδι αυτο θα παρει καπου 3-4 μερες μςχρι τοτε δεν νομιζω να γινει τπτ ετσι..??

Μπορει να μη γινει ποτε, μπορει να γινει και τωρα (φτου φτου φτου).

Προχωρα στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μη γινει ποτε, μπορει να γινει και τωρα (φτου φτου φτου).

Προχωρα στα σιγουρα.

oκ τοτε θα το βιαστω οσο μπορω...σε ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα μου προτεινεται τη ψαρακια ναβαλω μεσα στο ενυδρειο μου..γλικοθ νερου...βοηθιστε γιατι δεν θελω να παρω κατικαι να κανς βλακια..εχω στο μυαλο μου ενα κοπαδακι iriathrina werneri και καμια 10αρια γαριδες red cheery...τη λετε ποιες ειναι η γνωμες σας..?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρησεις ενα ενα βημα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα γενικα και θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο.

Επελεξε το βασικο ειδος που αρεσει να διατηρησεις (φυσικα να χωραει στο ενυδρειο στο τελικο του μεγεθος του, και στον αριθμο ατομων που πρεπει να διατηρειται μινιμουμ ή σε στανταρ αναλογια αρσενικων θηλυκων).

Βεβαιωσου οτι μπορεις με επεξεργασια να του δωσεις το νερο που χρειαζεται αν δεν ζει σε νερο με τιμες που εχει ή βρυση σου (απαιτειται για αυτο, να εχεις κανει ολες τις μετρησεις στο νερο της βρυσης σου).

Επισης αν ζει στις υπολοιπες συνθηκες του ενυδρειου οπως διακοσμηση, ροη νερου, ενταση φωτισμου, ικανοτητα φιλτρανσης, και αν μπορεις να κανεις τις απαραιτητες επεμβασεις σε αυτα.

Μετα θα δουμε τι αλλο ταιριαζει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρησεις ενα ενα βημα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα γενικα και θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο.

Επελεξε το βασικο ειδος που αρεσει να διατηρησεις (φυσικα να χωραει στο ενυδρειο στο τελικο του μεγεθος του, και στον αριθμο ατομων που πρεπει να διατηρειται μινιμουμ ή σε στανταρ αναλογια αρσενικων θηλυκων).

Βεβαιωσου οτι μπορεις με επεξεργασια να του δωσεις το νερο που χρειαζεται αν δεν ζει σε νερο με τιμες που εχει ή βρυση σου (απαιτειται για αυτο, να εχεις κανει ολες τις μετρησεις στο νερο της βρυσης σου).

Επισης αν ζει στις υπολοιπες συνθηκες του ενυδρειου οπως διακοσμηση, ροη νερου, ενταση φωτισμου, ικανοτητα φιλτρανσης, και αν μπορεις να κανεις τις απαραιτητες επεμβασεις σε αυτα.

Μετα θα δουμε τι αλλο ταιριαζει.

δηλαδη να μην σκευτομαι για αυτο που σου ειπα....??? ;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην σκευτομαι για αυτο που σου ειπα....??? :D

Φυσικα.

Ξεκινα το ψαξιμο για τις απαιτησεις του ψαριου και αν μπορεις να το διατηρησεις βαση οσων σου εγραψα.

Γραψε τα συμπερασματα σου και αν εχεις καποια απορια μετα τη ερευνα σου, ρωτα παλι να σου πει καποιος πιο εμπειρος την αποψη του.

ΥΓ οτι γραφουμε στο φορουμ, το γραφουμε για να μενει και να το διαβαζουν κι αλλοι ;)

Αλλιως θα στελναμε ενα ΠΜ και θα λεγαμε "βαλτο".

Η ερευνα θα σε μαθει κι αλλα πραγματα που δεν ηξερες οτι δεν τα ηξερες και θα τα χρειαστεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα.

Ξεκινα το ψαξιμο για τις απαιτησεις του ψαριου και αν μπορεις να το διατηρησεις βαση οσως σου εγραψα.

Γραψε τα συμπερασματα σου και αν εχεις καποια απορια μετα τη ερευνα σου, ρωτα παλι να σου πει καποιος πιο εμπειρος την αποψη του.

για αυτα που σου ειπα το εχω ψαξει..παιζουν στους ιδιους βαθμους ph kg no2 no3 και ιδια θερμοκρασια...με τισ ιδιες απετισεις....

Link to comment
Share on other sites

για αυτα που σου ειπα το εχω ψαξει..παιζουν στους ιδιους βαθμους ph kg no2 no3 και ιδια θερμοκρασια...με τισ ιδιες απετισεις....

Τσεκαρες αν τις τρωνε τις γαριδες τα iriathrina ή τρωνε το γονο τους, ή θα τις φοβιζουν με το κυνηγι τοσο πολυ που δεν θα τις βλεπεις??

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρες αν τις τρωνε τις γαριδες τα iriathrina ή τρωνε το γονο τους, ή θα τις φοβιζουν με το κυνηγι τοσο πολυ που δεν θα τις βλεπεις??

το εχω τσεκαρει γιατι εχω ρωτησει ακαποιον που εχει μεσα τα σιγκεκριμενα ψαρια...!!!οποτε θα ειναι ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

το εχω τσεκαρει γιατι εχω ρωτησει ακαποιον που εχει μεσα τα σιγκεκριμενα ψαρια...!!!οποτε θα ειναι ολα καλα...

οριστε και η συζητιση στο forum..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...therina+werneri

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...