Jump to content

θολουρα απο βακτηρια


Recommended Posts

Γεια σας ενας φιλος μου εβαλε σημερα σε λειτουργεια το ενυδρειο του.Πηγε σε ενα πετ και του εδωσαν αυτα βακτηρια..τα εχει ριξει μεσα στο νερο του και εχει μαυρισει...ξερει καποιος τι συμβαινει με τα συγκεκριμενα βακτηρια..

του εδωσαν black water aquatam και ενα nutrafin(πρεπει να ειναι αντιχλωριο)..

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι αντιοχλωριο συνήθως αυτό το βάζουμε στους δίσκους και σε άλλα ψάρια από τούς ποταμούς της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

ποιο άλλο ;):D

γράψε όλο το όνομα που γράφει στην συσκευασία

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο είναι και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..αυτη η μαυρη θολουρα θα φυγει με τις μερες..??γιατι σημερα ειναι η πρωτη μερα λειτουργιας του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

οχι

Link to comment
Share on other sites

img1023z.jpg

Αυτα εβαλε.

Μηπως ειναι για τροπικα ψαρια και για αυτο μαυριζει το νερο?

Να το αδειασει το ενυδρειο και να το ξαναγεμισει?

Link to comment
Share on other sites

το black γιατι του το εδωσαν? με αλλαγες νερου φευγει...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αυτα του εδωσε..αρα να το αδειασει και να αγορασει αλλα...

εγω στο δικο μου ειχα χρησιμοποιησει anubias nitro b acteria 125...και δεν ειχα καποιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι βακτηρια αυτα που του εδωσε... μπορει να παρει αλλα εχει πολλες επιλογες και βοηθα στην αρχη! θα ριχνει και τροφη καθε 1-2 μερες για κανα μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Αρα να μην ξανα βαλει απο αυτα και να παρει βακτηρια..??

Εγω στο δικο μου εριχνα για 15 μερες και μετα εβαλα τα ψαρακια και σταματησα..επρεπε να συνεχισω να ριχνω..??

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει να διαλεξει πολλα. εγω πχ ειχα το stress zyme της api. πρεπει ομως για κανα μηνα ή αναλογα με τις μετρησεις να ριχνει τροφη για να δυναμωσουν οι αποικιες τους και να ειναι οκ για τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ξεκαθαρες πληροφοριες για το ενυδρειο και τα προιοντα που χρησιμοποιουνται ΔΕΝ πρεπει να δινουμε οδηγιες.

Γιατι να το αδειασει το ενυδρειο?

Να το στρωσει πρεπει.

Στο στρωσιμο δημιουργειται θολουρα.

Το πιο σημαντικο ειναι οτι πρεπει να περιμενει 3-4 εβδομαδες πριν βαλει ψαρια αν δεν μπορεσει να επισπευσει με καποιο τροπο (μπολι ή βακτηρια) το κυκλο του αζωτου.

Οι μετρησεις θα του πουν αν ειναι ΟΚ.

Το Blackwater ειναι ενα ειδος νερου που ζουν καποια ειδη ψαριων.

Αν δεν του αρεσει το νερο αυτο θαπρεπει να ξαναμελετησει τη συνθεση των ψαριων.

Ωστοσο καποια απο αυτα τα ειδη (ιδιως οταν δεν ειναι wild caught) προσαρμοζονται και σε καθαρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι βακτηρια αυτα που του εδωσε... μπορει να παρει αλλα εχει πολλες επιλογες και βοηθα στην αρχη! θα ριχνει και τροφη καθε 1-2 μερες για κανα μηνα?

Το Nutrafin γραφει cycle. Δεν ειναι βακτηρια?

(αν και δεν μπορω να πω αν εχουν αποτελεσμα αφου δεν τα εχω χρησιμοποιησει)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα εχει ενα φιλτρο fluval u2 και μια αντλια νερου..

το black water του το πουλησαν οτι ειναι για βακτηρια και απο οτι μου λενε τα παιδια δεν ειναι αυτη η δουλεια του..

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι, το black water δεν ειναι και για αυτο ρωτησε! ποιος ειπε να αδειασει το ενυδρειο? τα ιδια πραγματα που του λες του ειπα απλα απαντησα σε 1-2 ποστ που μιλουσαν συγκεκριμενα για κατι. το black water με αλλαγη νερου δεν μειωνεται η μαυριλα? βσκτηρια και τροφη δεν πρεπει να ριχνει μεχρι να του πουν οι μετρησεις οτι ειναι οκ?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

α οκ σορυ νομιζα οτι ειπες οτι εγω ειπα να αδειασει το ενυδρειο!! ακυροοοοοοοοο αλλα για το αν ειναι βακτηρια απαντησα μονο για τo black water...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα εχει ενα φιλτρο fluval u2 και μια αντλια νερου..

το black water του το πουλησαν οτι ειναι για βακτηρια και απο οτι μου λενε τα παιδια δεν ειναι αυτη η δουλεια του..

Και το Nutrafin ως τι στο εδωσαν?

Ακολουθησες τις οδηγιες και δοσολογιες επακριβως?

Οι δοσολογιες ειναι για καθαρα λιτρα νεορυ. Ποσα λιτρα καθα ειναι το ενυδρειο?

Γιατι ψαρια του ειπες οτι το ετοιμαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας. Τελικα το νερο αλαχτηκε ολο και μπηκαν βακτηρια και αντιχλωριο.

Βεβαια αυτος που μου εδωσε το water conditioner με το black effect ακομα επειμενει πως αν το ειχα αφισει θα εφευγε σε 4-5 μερες η θολουρα αφου η αντλια μου εχει καρβουνο.

Τελος καλο ολα καλα λοιπον το ενυδρειο λειτουργει κανονικοτατα και εχει μπει και το πρωτο ψαρακι μεσα αναγνωριστικα. Ενας XIPHOPHORUS HI FIN.

img1042zm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως αρχαριος εχω 2 ερωτησουλες να κανω.

1) απο διακοσμιση ειμαι καλα? Χρειαζονται πιο πολλες κρυψωνες?

2) το φιλτρο που εχω ειναι καλα τοποθετημενο? Εχω μπερδευτει. Κανονικα πρεπει να ειναι ολο μεσα στο νερο αλλα αμα εχω το μισο εκσω απο το νερο πεταει το νερο με φυσαλιδες και δυναμη ενω οταν ειναι ολο μεσα στο νερο δεν φαινεται να φιλτραρει το νερο (ομως το φιλτραρει κανονικοτατα)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα ψεύτικα διακοσμητικά που δεν αρέσουν σε πολλούς, πιστεύω οτι πρέπει να αλλάξεις οπωσδήποτε το χαλίκι με κάτι πιο φυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...