Jump to content

θολουρα απο βακτηρια


Recommended Posts

το χαλικι δεν νομιζω να μπορει να αλλαχτει ετσι. Για αρχη πιστευω πως ειναι μια χαρα. Οταν παμε σε καλυτερο ενυδρειο βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσε αυτο το χαλικι καλως.

Σε λιγο καιρο θα ρωτας για τη διαδικασια αλλαγης :P

Τα ψευτικα διακοσμητικα ειναι ευκολα να αλλαχτουν οπτε νοιωσεις ετοιμος παντως.

Το φιλτρο πρεπε να ειναι μεσα στο νερο.

Αν κατεβει λιγο η σταθμη απο εξατμιση και μεινει εκτος η φτερωτη θα καει το μοτερ.

Διαβασε τις οδηγιες του.

(Και για αναβαθμιση φιλτρου θα ρωτας :) )

Εδω ειμαστε να απαντησουμε στις αποριες σου, οποτε θες.

Καλη συνεχεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

μεγαλουτσικο ενυδρειο και μπραβο που πηρες κατι τετοιο για αρχη. καλα ειναι το φιλτρο εκει, οταν κατεβαινει η σταθμη βλεπεις τον αερα γιαυτο φαινεται. αφου εχεις αερανλτια μια χαρα ειναι το φιλτρο εκει. το χαλικι συμφωνο οτι μπορει να τα στρεσαρει και γενικα εμενα μαρεσει η αμμος, αλλα ειναι θεμα γουστου. για κρυψωνες χωρις ζωντανα φυτα θα δυσκολευτεις και σε αυτο το χαλικι δυσκολα θα κανουν ριζες... μπορεις ομως να βαλεις κανενα φυτο επιφανειας με ριζες, γιατι αφου τα ψαρακια αυτα κολυμπανε ψηλα κυριως τα διακοσμητικα κατω δεν τους κανουν κρυψωνες! καλη συνεχεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσε αυτο το χαλικι καλως.

Σε λιγο καιρο θα ρωτας για τη διαδικασια αλλαγης :P

Τα ψευτικα διακοσμητικα ειναι ευκολα να αλλαχτουν οπτε νοιωσεις ετοιμος παντως.

Το φιλτρο πρεπε να ειναι μεσα στο νερο.

Αν κατεβει λιγο η σταθμη απο εξατμιση και μεινει εκτος η φτερωτη θα καει το μοτερ.

Διαβασε τις οδηγιες του.

(Και για αναβαθμιση φιλτρου θα ρωτας :) )

Εδω ειμαστε να απαντησουμε στις αποριες σου, οποτε θες.

Καλη συνεχεια.

;)

Δεν ειναι καλο το φιλτρο? Γιατι λες οτι μπορει να χρειαστω αναβαθμιση στο φιλτρο?

Το μοτερ του συγκεκριμενου φιλτρου ειναι κατω κατω και το φιλτρο πανω. Το νερο το ρουφαει απο το πλαι. Γι αυτο και ρωτισα αν πρεπει να το εχω ολοκληρο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλο το φιλτρο? Γιατι λες οτι μπορει να χρειαστω αναβαθμιση στο φιλτρο?

Το μοτερ του συγκεκριμενου φιλτρου ειναι κατω κατω και το φιλτρο πανω. Το νερο το ρουφαει απο το πλαι. Γι αυτο και ρωτισα αν πρεπει να το εχω ολοκληρο μεσα

ειναι μικρο για ολο το ενυδρειο. ή θα παρεις και αλλο εσωτερικο ή θα βαλεις ενα εξωτερικο :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου γραψεις πιο ειναι ακριβως και τι εξοδο λεει σε λ/ω?

Link to comment
Share on other sites

FLUVAL U2 45-110L AND 400 L/H

κοιτα μολις βαλεις οταν εχεις τα υλικα μεσα και μαλιστα τα σωστα υλικα να ξερεις οτι η ροη παει στα 200λ/ω το πολυ! αλλο ενα ιδιο με αυτο θελεις στην απεναντι μερια...αλλα επειδη μπορει να πιανει χωρο καλυτερα ειναι το εξωτερικο. θα εχεις προβλημα με την κυκλοφορια με αυτο η οποια δεν θα ειναι και πολυ μεγαλη, και οταν λεει απο τοσα λιτρα εως τοσα γενικα καλο ειναι να βαζεις το διπλο σε αυτα τα λιτρα γιατι πολλες φορε εννοουν για την ελαχιστη ιχθυοφορτωση. εγω εχω ενα 75 λιτρα και ειχα ενα εσωτερικο 350λ/ω, απο τοτε που εβαλα αλλο ενα ησυχασα :)

Link to comment
Share on other sites

Το μοτερ του συγκεκριμενου φιλτρου ειναι κατω κατω και το φιλτρο πανω. Το νερο το ρουφαει απο το πλαι. Γι αυτο και ρωτισα αν πρεπει να το εχω ολοκληρο μεσα

Παλι προβλημα θα υπαρξει αν αρχισει και ρουφαει αερα απο τις εισαγωγες.

Αφου ειναι μεχρι 110Λτ και το δικο μου ειναι καθαρα 90ΛΤ

Οπως το λες "ΜΕΧΡΙ".

Λεει ομως καπου και "ΑΠΟ".

Το "μεχρι" μπορει να σημαινει με ενα ψαρακι.

Και το "απο" με δεκα ψαρακια.

Με 15 ψαρακια μπορει να μη σε καλυπτει καθολου :)

(45-90 λτ)

http://www.hagen.com/pdf/aquatic/UFilter-4...uctions-ENG.pdf

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις αναφερει ακομη σκέψεις για τα ψαρια που θέλεις να βάλεις.Αναλόγως της επιλογης θα διαμορφωθεί και το ''ντεκορ'' του ενυδρείου.(πχ τα αφρικανικα απαιτουν πολλες πετρες).

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αντιχλωριο είναι το blackwater (απλά έχει κόκκινο καπάκι όπως τα βακτήρια της sera μην σε μπερδεύει αυτό). Αντιχλωριο με χρώμα ώστε να κάνεις αναπαράσταση του black water δεν επιδρά καθόλου στο pH χρώμα σκέτο είναι με μερικές αλλαγές φεύγει. Το άλλο μπουκαλάκι είναι βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

και δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο εδωσαν με αυτα τα ψαρια που θελεις...

το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι τα βακτηρια θελουν σκοταδι...αυτο μονο...

Link to comment
Share on other sites

Ta bαρέα μέταλλα δεσμεύονται άμεσα, και περιορίζεται ο σχηματισμός της άλγης λόγω της μειωμένης διαπερατότητας φωτός.

Τωρα γιατι Ενω τονισα οτι δεν θελω να εχω ενα μακροχρονιο μαυρισμα του νερου μου επεμενε αυτοσ να μου το δωσει δεν ξερω. Βεβαια μου τονισε οτι θα φυγει η μαυριλα τελειως σε μια βδομαδα (εφοσον το φιλτρο μου εχει και καρβουνο μεσα) και οτι ειναι απαραιτητο αυτο για το στρωσιμο του ενυδρειου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...