Jump to content

boithisteme gia na to ksanastiso


thanasis stergiopoulos

Recommended Posts

tha thela sas parakalo na mou peite apo pou na paraggeilo koralia kai garides,apo poio on-line internet shop pou na exei kai eikones....

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό φίλε Θανάση. Αν εννοείς ξένο, ακόμα πιο δύσκολο και πανάκριβο. Γράψε στην κατηγορία των μαγαζιών (ή αν σου απαντήσουν εδώ) αν μπορούν να σου στείλουν, αλλά στα ζωντανά εξ όσων γνωρίζω ταξιδεύουν με δικιά σου ευθύνη, πληρώνεις δηλαδή πρώτα και ό,τι φτάσει. Καλύτερα κάνε ένα κόπο εσύ, να το δεις ζωντανά και να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

exo polu megalo NO3 eno ta alla tests einai entaksei.....alkalikotita,ph,kh,NO2,ammonia,fosforika,ktl einai ok.alla NO3 pano sto 40mg.....ti na kano kai pos?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού ή να αγοράσεις φίλτρο απονιτροποίησης. Επίσης καλό είναι να εντοπίσεις τον "παραγωγό" των νιτρικών (πχ αν ταίζεις υπερβολικά), να κάνεις ένα ρεφιουτζιμ ή να προσθέσεις μπόλικο ζωντανό βράχο και να "πετάξεις" άλλου είδους φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή γράφε αν μπορείς με ελληνικά Θάνο γιατί βγάζουμε τα μάτια μας να διαβάσουμε τα greeklish και επίσης βοηθά για μια μελλοντική αναζήτηση άλλου πάνω στο ίδιο θέμα. Τα στοιχεία που δίνεις για το ενυδρείο σου είναι λίγα για να σου απαντήσει κανείς με σαφήνεια. Ο βράχος που έχεις σαν ποσότητα είναι αρκετός, το θέμα είναι τι κυκλοφορία έχεις και αν "χτυπάει" το βράχο το νερό ώστε να φτάνει στα βακτηρίδια και να γίνεται ο κύκλος κλπ που απαιτούνται. Έχεις φίλτρα άλλα? Πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο σου? Κάνε και μια έρευνα στο φόρουμ και θα βρεις πολλές πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες στην πορεία! ;)

Link to comment
Share on other sites

exo sta 370 litra 60 kila braxo den ftanei?

33028[/snapback]

Σαν κιλα ο ζωντανος βραχος σου ειναι αρκετος αλλα αυτο αποτελει μονο μια παραμετρο της λειτουργειας του ενυδρειου σου και καλο θα ηταν να μας αναφερεις τι αλλο φιλτρο και αλλα διαθετεις... εχεις ας πουμε κανενα εξωτερικο βιολογικο φιλτρο να παιζει ? Καπως πρεπει να ανεβηκε το Nitrate...κανε αλλαγες νερου και αρχισε καθημερινες μετρησεις ωστε να δουμε ποσο και αν συνεχιζει να ανεβενει! Επισης γραψε μας και τα αποτελεσματα των αλλων test που λες οτι ειναι ΟΚ για να εχουμε μια συνολικη εικωνα...

Μην αγχωνεσαι ολα θα τα λυσουμε..

Οσο αφορα τις αγορες που αναφερεις δεν υπαρχει πλεον κανενας λογος να τις κανεις απο το εξωτερικο αφου μετα απο τις τελευταιες εισαγωγες ολοι ειμαστε ιδιαιτερα αισιοδοξοι και για την ποικιλια αλλα και για τις τιμες ;)

Link to comment
Share on other sites

exo ena filtro ammou kai ena filtro sta 1400 litra......ena skimmer tis prizm kai...7 kukloforitakia...2 apo 900l,,,3 apo 600l..kai 2apo 400l...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.....ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ......ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΕΣ ΑΛΑΞΑ ΤΟΝ ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ......

Ο ΒΡΑΧΟΣ ΕΠΑΝΩ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΑΝ ΧΟΡΤΑΡΑΚΙ....ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΜΟΥΧΛΑ,ΘΑΜΠΑΔΑ.....

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΑΛΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ....¨)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς στείλε φωτογραφία του σημείου και γενικότερα του ενυδρείου!

Επίσης, φτιάξε αν μπορείς ένα σχεδιάγραμμα τοποθέτησης των κυκλοφορητών!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ....ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΣΗΛΕΥΟΥΝ......ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ....

__________2.ppt

Link to comment
Share on other sites

μια αιτία για το ΝΟ3 που έχεις μπορεί να είναι το φίλτρο άμμου .. πόσο καιρό δουλεύει ? έχει προφίλτρο ?

και το άλλο φίλτρο μπορεί να σου δίνει ΝΟ3 αν δεν το καθαριζεις τακτικά..

..

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ...ΠΡΟΦΙΛΤΡΟ ΕΧΩ ΝΑΙ...ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ AMOVEC ΤΗΣ SERA ΜΗΠΩΣ?Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΓΗ ΜΕΣΑ?ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΒΡΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΘΑΛΛΑΣΙΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Ο βράχος που διαθέτεις, είναι υπερ αρκετός για να κρατήσει τη βιολογία του συστήματός σου.

Δεν μας έχεις αναφέρει, όμως, τι ηλικία έχει ο βράχος σου και γενικά το σύστημά σου.

Έχεις κάνει την απαραίτητη θεραπεία στο βράχο πρωτού τον τοποθετήσεις στο ενυδρείο?

Τι ζωντανά έχεις? Πως ταίζεις?

Όσον αφορά από ασπόνδυλους οργανισμούς και κοράλλια, αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλη ποικιλία στην αγορά, τουλάχιστον σε ένα μαγαζί που επισκεύτικα σήμερα το πρωί. Αλλά θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο για να ξεκαθαρίσει το θέμα των νιτρικών σου.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις πληροφορίες που ζήτησα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΙΚΟ ΕΧΩ ΦΩΤΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ....ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΡΑ...ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΕΠΙΘΥΜΙΤΗ ΑΛΓΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟ3 Ε?

ΕΧΩ ΖΩΝΤΝΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΟΡΑΛΙΑ...(ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ)...

ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΥΓΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ...

post-430-1156191066_thumb.jpg

post-430-1156191203_thumb.jpg

post-430-1156191489_thumb.jpg

post-430-1156193471_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - thanasis stergiopoulos
Link to comment
Share on other sites

φίλε Θανάση

όπως λέει και ο Νίκος ένα σύντομο ιστορικό του ενυδρείου σου είναι απαραίτητο για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει..

δεν θα πω τι αλλαγές θα έκανα στον εξοπλισμό που βλέπω...

.. πιστεύω όμως ότι τα φίλτρα σου θέλουν εβδομαδιαίο καθάρισμα και με κάποιον τρόπο να σιγουρευτείς ότι το φίλτρο άμμου είναι καθαρό και δεν ανεβάζει τα ΝΟ3 ..

..

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑΣΟ...

ΤΟ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.....ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΡΙΞΑ ΜΕΣΑ ΤΟ KALKWASSER ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ...ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ....7 ΚΟΡΑΛΙΑ ΟΜΩΣ ΠΑΠΑΛΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ(ΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΚΑΛΑ)...

ΤΟ ΝΟ3 ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ..ΑΝ ΚΑΙ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΟΡΑΛΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟ....ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΟΠΟΣ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΣΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΑΣΟ... ;)

ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΜΜΟΥ?

ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗ....

Έγινε επεξεργασία - thanasis stergiopoulos
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας μην απογοητευεσε...τα παντα φτιαχνονται και η υπομονη ειναι απαραιτητη στο χομπι μας...

Απο εκει και περα θα σου προτεινα ΣΤΑΔΙΑΚΑ να αφαιρεσεις εντελως το φιλτρο αμμου (και αλλο βιολογικο φιλτρο αν εχεις). Βλεπω το φιλτρο αμμου και αλλα δυο canister στην Photo σου...τι ειναι αυτα ?? Οπως σου εχουμε πει και πιο πανω ο βραχος σου ειναι υπερ αρκετος για τη βιολογια σου και δεν χρειαζεσαι extra φιλτρα γι αυτο! Ετσι και μετα απο καποιες αλλαγες νερου θα σου πεσει το Nitrate...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Μάνο σχετικά με τις τροποποιήσεις που προτείνει….

.. έχω την υποψία ότι η λάθος χρήση του kalkwasser σου έκανε ζημιά…. που την αποδίδεις στο ΝΟ3.. τα 40ppm NO3 δεν είναι αιτία για καταστροφή .. κατά τη γνώμη μου …

και κάτι άλλο γενικό.. υπάρχει η αντίληψη ότι εμείς εδώ τα <<φτωχαδάκια >> δεν έχουμε δυνατότητα για << αμερικάνικου τύπου>> εξοπλισμό ( sump,refugium).. και πρέπει να πορευτούμε με την <<προίκα>> που έχουμε από το γλυκό νερό.. προσθέτοντας ένα φίλτρο άμμου για ενίσχυση της <<βιολογίας>> ..σε λίγο θα έχουμε Greek way of reefing ..

.. όσο και αν έχω ψάξει .. όσα ενυδρεία και αν έχω δει … σε reef δεν έχω δει ποτέ φίλτρο άμμου ..

.. στη θέση σου θα είχα καλό skimmer καλή κυκλοφορία νερού , ενεργό άνθρακα καλής ποιότητας , αντιφώσφορο μπόλικο .. και καλό μηχανικό καθάρισμα του νερού..

.. και αφού δεν υπάρχει sump θα έβαζα τα υλικά μέσα σε ένα canister που θα καθάριζα συχνά ..

περίμενε και άλλες γνώμες..

καλή συνέχεια και όχι απογοητεύσεις … το reef θέλει ψυχραιμία και υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΜΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ...ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΤΟ ΑΜΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΑ ΑΝΤΙΦΩΣΦΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ...

ΤΟ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ...

ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ....

ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟ ΑΜΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΑ?

ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ?

ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ Η ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

post-430-1156249305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι θα έκανα εγώ?

θα έβγαζα το φίλτρο άμμου .. στο μικρό κάνιστρο θα έβαζα 500ml άνθρακα και αντιφώσφορο x2 και κάθε μήνα θα άλλαζα υλικά..

και το μεγάλο η θα το καταργούσα η θα το είχα για μηχανικό καθάρισμα και θα το συντηρούσα κάθε εβδομάδα ..

.. πάρε και άλλες γνώμες ..

.. καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Τασο....φιλτρο αμμου εκτος...το μικρο για χημικο (ανθρακα και αντιφωσφορο) και το μεγαλο για μηχανικο φιλτρο. Το μηχανικο δεν ειναι απαραιτητο και περιμενω και αλλες γνωμες περι αυτου αλλα αν το κανεις ΠΡΕΠΕΙ να το καθαριζεις καθε εβδομαδα....

Αν αποφασισεις λοιπον να κανεις τα παραπανω μην τα κανεις βιαστικα. Βγαλε πρωτα εκτος λειτουργιας το φιλτρο αμμου και μετα απο καμια εβδομαδα περιπου βγαλε και το μεγαλο....ας ακουσουμε και αλλες γνωμες ομως...

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ότι βλέπω ο βράχος σου βρίσκεται στο ενυδρείο από το 2003. Άρα δεν μιλάμε πια για περίοδο θεραπείας. Αυτή τη στιγμή ο βράχος σου έχει μια βιολογική ικανότατα, εφόσον παραμένει ζωντανός. Αν έχεις χρησιμοποιήσει κατά το παρελθόν κάποια φάρμακα για θεραπεία ασθενειών των ψαριών, πιθανά σήμερα να είναι νεκρός.

Στην περίπτωση που είναι υγιής ο βράχος το πιθανότερο είναι να υπολειτουργεί, λόγω της παρουσίας των εξωτερικών βιολογικών φίλτρων. Για να μπορέσεις να τον αναζωογονήσεις θα πρέπει να αρχίσεις να αφαιρείς υλικό από τα βιολογικά σου φίλτρα, σταδιακά. Αν το κάνεις απότομα, δηλαδή αποσυνδέσεις τα εξ. φίλτρα, τότε ο βράχος δεν θα αντεπεξέλθει στο βιολογικό φορτίο που θα πρέπει να επεξεργαστεί και τα ψάρια σου θα κινδυνέψουν.

Αφού κάνεις αυτή τη διαδικασία και σιγουρευτείς ότι ο βράχος αντεπεξέρχεται καλά στο βιοφορτίο των ψαριών, ( με την προϋπόθεση ότι ταΐζεις σωστά) τότε να περιμένεις την σταδιακή πτώση των τιμών των νιτρικών, οι οποίες θα τείνουν στο 0 μετά από 3 έως 6 μήνες ανάλογα με την ποιότητα του βράχου.

Την όλη διαδικασία μπορείς να επιταχύνεις, τοποθετώντας στον πυθμένα, μια παχιά στρώση άμμου, της οποίας τα ανώτερα στρώματα θα πρέπει να είναι ζωντανή.

Μη απαιτητικά κοράλλια, όπως τα μαλακά, μπορείς να ξεκινήσεις να τοποθετείς στο σύστημά σου, όταν οι τιμές των νιτρικών θα είναι κοντά στο 10. Το ίδιο και διάφορα ασπόνδυλα, όπως γαρίδες, ερημίτες, σαλιγκάρια.

Όσον αφορά την ανεπιθύμητη άλγη που αναφέρεις, είναι πολύ λογικό να υπάρχει από τη στιγμή που έχεις υψηλά επίπεδα νιτρικών, ίσως και μη ανιχνεύσιμων φωσφορικών. Εφόσον όλα λειτουργήσουν σωστά και με τους κατάλληλους αλγοβόρους οργανισμούς, η σταδιακή εξαφάνισή της είναι θέμα χρόνου.

Κατά τη γνώμη μου στο στάδιο αυτό που βρίσκεσαι, δώσε πολύ προσοχή στο τάισμα των ψαριών. Τα είδη που φιλοξενείς δεν έχουν μεγάλες διατροφικές ανάγκες. Για το λόγο αυτό πρόσεξε τις άσκοπες υπερβολές.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΜΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ...ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΤΟ ΑΜΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΑ ΑΝΤΙΦΩΣΦΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ...

ΤΟ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ...

ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ....

ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟ ΑΜΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΑ?

ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ?

ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ Η ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Συμφωνω με τα παιδια ποιο πανω για αυτα που σου ειπαν. Το φιλτρο αμμου ειναι περιτο αφου πρωτα απο ολα δεν "καθαριζει" το ενυδρειο αλλα η δουλεια που κανει ειναι να προσφερει στην βιολογια κατι που στην δικη σου περιπτωση δεν με τοσο βραχο δεν χρειαζεσε. Ο βραχος σου ειναι αρκετος για καλο φορτιο στο ενυδρειο σου.

Το μονο που θα προσθεσω σε σχεση με τα αλλα παιδια εχει να κανει με την κυκλοφορια και το σκιμμερ σου. Καλο ειναι να ανεβασεις λιγο την κυκλοφορια σου. Οχι οτι ειναι ασχημη αλλα με τοσο βραχο θελεις κατι καλυτερο για τον αξιοποιησης σωστα. Ισως και καποια καλυτερη κατανομη των κυκλοφορητων θα βοηθουσε επισης. Και η δυναμη του βραχου φαινετε οταν εχει σωστη ροη. :blink: Επισης σαν σκεψη καλο θα ηταν να επερνες καποια στιγμη ενα καλυτερο σκιμμερ αφου το συγκεκριμενο δεν ειναι και οτι καλυτερο σε αποδοση. Ξερω λυπασε για αυτο αφου ειναι κατι που ηδη εχεις αλλα σαν σκεψη για το μελον καλη θα ηταν. Ενα καλυτερο σκμμερ θα σε βοηθησει πολυ και στο προβλημα με τα νιτρικα σου. Οχι αμεσα, αλλα σταδιακα θα δεις διαφορες παντα προς το καλυτερο!

Το φιλτρο αμμου κανει το αντιθετο αφου με την ολη χρηση του σαν ενα πολυ δυνατο βιολογικο μεσο, δεν επιτρεπει στο σκιμμερ σου να αποβαλει την βρωμια που θα επρεπε αφου μετατρεπει τοσο αμεσα τις διαφορες ακαθαρσιες σε νιτρικα που και το σκιμμερ δεν μπορει να τις απμακρυνει εγκαιρα, αλλα και σου ανεβαζει τα νιτρικα. Ισως ακουγετε λιγο οξυμωρο αλλα με την αφαιρεση του θα σου πεσουν τα νιτρικα, το σκιμμερ θα μπορεσει να σου πεταξει πολυ περισοτερη βρωμια και το νερο σου θα μολυνετε απιστευτα λιγοτερα κανοντας τα μελλοντικα κοραλακια σου πολυ ποιο ευτυχη... :ballistic:

Εχεις αλλο εξοπλισμο ανεφερε τον οταν μπορεσεις για να ειμαστε οσο ποιο ακριβεις γινεται. :)

Υστ. Με ποιο τροπο εβαλες το kalkwasser στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...