Jump to content

λαμπα


Recommended Posts

γεια σας παιδια

μπορειτε να μου προτεινετε μια λαμπα για το κλασικο 60λιτρο της juvel για την φωτοσυνθεση των φυτων και να μου πειτε και ποσο περιπου κανει?

ευχαριστω πολυ!

Έγινε επεξεργασία - xeni@
Link to comment
Share on other sites

αν εχει μια μονο λαμπα, οπως ειχαν προτεινει και σε μενα μπορεις να βαλεις αναλογα τα βατ που παιρνει τη λαμπα και να δεις να ειναι μεταξυ 5000-6000 κελβιν...

Link to comment
Share on other sites

αν εχει μια μονο λαμπα, οπως ειχαν προτεινει και σε μενα μπορεις να βαλεις αναλογα τα βατ που παιρνει τη λαμπα και να δεις να ειναι μεταξυ 5000-6000 κελβιν...

ναι εχει μονο μια λαμπα,

δηλ λες να βαλω μια οποιαδηποτε λαμπα απο μαγαζι με ηλεκτρονικα αρκει να ειναι μεταξυ 5000-6000 κελβιν?

Τα φυτα δεν θα εχουν προβλημα γιατι πριν μια εβδομαδα τα εβαλα και δεν τα βλεπω και πολυ καλα με αυτη την λαμπα που εχει (δεν ξερω τι λαμπα ειναι)?

Αυτες οι λαμπες εχουν διαφορες αποχρωσεις φωτισμου απρο φως ,μπλε ,κοκκινο κιτρινοπο... ποια να παρω?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω δεν ειμαι ηδημων στο θεμα, σου λεω τι ειπαν σε μενα. εμενα μου ειπαν να την παρω απο πετ σοπ γιατι αυτες οι λαμπες ειναι καλυτερες. αν παρεις λοιπον σε αυτα τα κελβιν απο πετ σοπ μια λαμπα ενυδρειακη εισαι ενταξει. αλλιως απο ηλεκτρονικα εχω ακουσει καλα λογια για τη sylvana grolux ή καπως ετσι...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ θα το ψαξω ,

αν εχει καποιος δοκιμασμενη την συγκεκριμενη λαμπα sylvana glouxse σε ενυδρειο με φυτα ας μου πει τις εντυπωσεις του, γιατι η λαμπες στα ενυδρειακα καταστηματα που εχω ψαξει ειναι πανακριβες ,εκτος αμα δεν εχω παει στο καταληλλο καταστημα ,οποτε αν ξερετε καπου που μπορω να βρω οικονομικα παρακαλω βοηθηστε με.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω δεν ειμαι ηδημων στο θεμα, σου λεω τι ειπαν σε μενα. εμενα μου ειπαν να την παρω απο πετ σοπ γιατι αυτες οι λαμπες ειναι καλυτερες. αν παρεις λοιπον σε αυτα τα κελβιν απο πετ σοπ μια λαμπα ενυδρειακη εισαι ενταξει. αλλιως απο ηλεκτρονικα εχω ακουσει καλα λογια για τη sylvana grolux ή καπως ετσι...

Την ίδια πρόταση έχουν κάνει και σε εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι νομιζω ο,τι καλυτερο απο αποψη χρηματα-αποδωση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραα.... :P

εγω στο 60λ μου....εβαλα gro-lux και ειμαι πααααρα πολυ ευχαριστημενη :) και ειναι και μολις 15w!!!!!

Βεβαια θελω να βαλω κι αλλη μια γιατι θελω να το κανω φουλ φυτεμενο και να βαλω και απαιτητηκα φυτουλια...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... :blush:

Οσο για την τιμη της την πηρα 6-7 ευρω!!!!

αυτα απο μενα ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει την grolux σε συνδυασμό με την aquastar (sylvania) και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Να έχεις υπ' όψη οτι η grolux βγάζει μια ελαφρώς ροζ απόχρωση (που χρειάζονται τα φυτα)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ ,με βοηθησατε να καταληξω, οσο για το χρωμα το εχω δει και σε αλλο ενυδρειο και δεν μου φαινεται ασχημο ,εχω ακουσει οτι κανει και τα χρωματα των ψαριων πιο εντονα και παλι thanks :)

Link to comment
Share on other sites

τιποτα και εμεις αυτα που μας συμβουλεψαν σου λεμε! καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...