Jump to content

Κόκκινος αστερίας.


TAN

Recommended Posts

Μετά από αρκετή αναζήτηση σε αρκετές περιοχές εντός Αττικής επιτέλους συνάντησα και συνέλεξα έναν πανέμορφο αστερία. Λέγεται Ophidiaster ophidianus και είναι αρκετά πιο όμορφος από τον ανάλογο τροπικό Red Linckia.

Μια photo καθώς κάνει τα πρώτα του βήματα στο reef μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος πραγματικά.Να σου ζήσει.Στο νεοστημένο νάνο μου τοποθέτησα κι εγώ ένα μικρό κλασσικό που συναντάμε στην μεσόγειο πριν δέκα μέρες περίπου.Δεν τον ξαναείδα από τότε.Και για να σηκώσω τον βράχο και να ψάξω....με τίποτα.Κινούνται νύχτα ή αποδήμησε εις Κύριον???? Επειδή ψιλοτσιμπάω λίγο ΝΗ3 ακόμη δεν μπορώ να συμπεράνω αν είναι και δική του ;)

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικός Θάνο, πραγματικά! B) Τελικά μήπως να σταματήσουν οι εισαγωγές, τόσα όμορφα πράματα έχουμε εδώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες, ενώ ακόμα βρισκόμουν σε διακοπές, είχα την τύχη να καταδυθώ στις όμορφες και απροσπέλαστες για αυτοκίνητα και πεζούς, παραλίες της νότιας Πελοποννήσου, μεταξύ Κορώνης και Μεθώνης. Όπως επίσης και στα ερημονήσια της περιοχής, Σχίζα, Αγία Μαρίνα και Σαπιέντζα.

Μεταξύ πολλών "ασυνήθιστων" οργανισμών, όπως ο τροπικός βραχοκάβουρας, είχα την τύχη να παρατηρήσω και τον παραπάνω αλγοβόρο κόκκινο αστερία των βράχων, σε εντυπωσιακά μεγάλους πληθυσμούς και έντονες παραλλαγές του κόκκινου χρώματος, από ανοικτό κόκκινο έως έντονο μπορντό στα μεγάλα άτομα, που ξεπερνούσαν τους 25 πόντους.

Αν βρισκόμουν κοντά στην Αθήνα σίγουρα θα είχα μεταφέρει στο ενυδρείο μου κάποιους, όπως και άλλα πολλά εντυπωσιακά είδη ασπόνδυλων οργανισμών.

Κρίμα που δεν έχω υποβρύχια κάμερα, την απόκτηση της οποία έχω ήδη δρομολογήσει για το επόμενο καλοκαίρι.

Καλή διαμονή στον καινούργιο κάτοικο του ενυδρείου σου αγαπητέ Φίλε ΤΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θέλω να φανώ σπασίκλας αλλά τι μου θύμησες τώρα, καλοκαίρι 2005 παρέα με φουσκωτό και ένας φίλος εφερε (αυτόνομη κατάδυση) από τα 40 περίπου μέτρα αυτόν τον αστερία…. Τούμπες και χαρά μια και το 120 λύτρα ενυδρείο μου είχε στρώση κόκκινη άμμο για να το δεχτεί…τοποθέτησα τον αστερία όλα καλά τις πρώτες 3 μέρες, το τρίτο βράδυ ενώ κοιμόμουνα άκουγα πλατσουρίσματα από το ενυδρείο μου σηκώθηκα και βλέπω ότι το ενυδρείο είχε σκεπαστεί από μια θολούρα κόκκινη και τα ψάρια να σπαρταράνε, λέω μπα όνειρο βλέπω, (3:00 το βράδυ) όμως το πρωί το όνειρο ήταν πραγματικότητα το ενυδρείο ήταν εκεί κατά κόκκινο και όλα πεθαμένα, τα ψάρια είχαν φουσκώσει και κοκκινίσει τα μάτια τους και είχαν κοκαλώσει….

Δίδαγμα?

1. βάζουμε πρώτα ότι μπαίνει στο ενυδρείο μας σε δοκιμαστικό ενυδρείο

2. ο αστερίας δεν έδηξε κανένα σημάδι ότι πρόκειται να τα τινάξει και με αποτέλεσμα να τιναχτεί και ο ίδιος απελευθερώνοντας την κόκκινη αυτή ουσία που τα σκότωσε όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ σπασίκλας αλλά τι μου θύμησες τώρα, καλοκαίρι 2005 παρέα με φουσκωτό και ένας φίλος εφερε (αυτόνομη κατάδυση) από τα 40 περίπου μέτρα αυτόν τον αστερία…. Τούμπες και χαρά μια και το 120 λύτρα ενυδρείο μου είχε στρώση κόκκινη άμμο για να το δεχτεί…τοποθέτησα τον αστερία όλα καλά τις πρώτες 3 μέρες, το τρίτο βράδυ ενώ κοιμόμουνα άκουγα πλατσουρίσματα από το ενυδρείο μου σηκώθηκα και βλέπω ότι το ενυδρείο είχε σκεπαστεί από μια θολούρα κόκκινη και τα ψάρια να σπαρταράνε, λέω μπα όνειρο βλέπω, (3:00 το βράδυ) όμως το πρωί το όνειρο ήταν πραγματικότητα το ενυδρείο ήταν εκεί κατά κόκκινο και όλα πεθαμένα, τα ψάρια είχαν φουσκώσει και κοκκινίσει τα μάτια τους και είχαν κοκαλώσει….

Δίδαγμα?

1. βάζουμε πρώτα ότι μπαίνει στο ενυδρείο μας σε δοκιμαστικό ενυδρείο

2. ο αστερίας δεν έδηξε κανένα σημάδι ότι πρόκειται να τα τινάξει και με αποτέλεσμα να τιναχτεί και ο ίδιος απελευθερώνοντας την κόκκινη αυτή ουσία που τα σκότωσε όλα!!!!

Όλοι οι αστερίες, κατ' αρχήν θα πρέπει να έχουν το ιδανικό μέγεθος αναλογικά με τις διαστάσεις του ενυδρείου μας και τις βιολογικές του δυνατότητες.

Κατόπιν απαιτείται πολύ καλή προσαρμογή και το κυριότερο να μην έχει ξενερίσει κατά τη μεταφορά του.

Όταν το στόμα του έχει πάρει αέρα, η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει.

Για το λόγο αυτό οι αστερίες, που ξεβράζονται στις παραλίες κατά την άμπωτη δεν θα επιβιώσουν παρόλο που στην πλημμυρίδα μπορεί να είναι ακόμα ζωντανοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

xairetai exw kai egw enan edw kai 4 mhnes kai einai apo toys kalyteroys akrobates mesa sto nano.opos kai enas aspros axinos poy mazepsa apo to proto podi tis xalkidikis.

pantos yparxoun para pola mikropsara ta opoia pianonte poly eykola kai einai para polu omorfa.

Link to comment
Share on other sites

xairetai exw kai egw enan edw kai 4 mhnes kai einai apo toys kalyteroys akrobates mesa sto nano.opos kai enas aspros axinos poy mazepsa apo to proto podi tis xalkidikis.

pantos yparxoun para pola mikropsara ta opoia pianonte poly eykola kai einai para polu omorfa.

Από την προσωπική μου εμπειρία, έχω διαπιστώσει, ότι υπάρχουν πολλά είδη Μεσογειακών οργανισμών, τα οποία συμβιώνουν τέλεια σε ενυδρεία τροπικών υφάλων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...