Jump to content

Moνωση εσωτερικου χωρου


Recommended Posts

Θελω να (θερμο)μονωσω ενα δωματιο μεσα στο σπιτι ...

Με ψαξιμο στο google βρηκα διαφορες λυσεις ...

1) με φυλλα φελου

2)dow

3)dow + γυψοσανιδα

4)πετροβαμβακα+γυψοσανιδα

Ο λογος που θελω να κανω τη μονωση ειναι οτι στο συγκεκριμενο δωματιο δεν υπαρχει θερμαντικο σωμα με αποτελεσμα το χειμωνα οι θερμοστατες να παιζουν τουλαχτιστον για 12 -15 ωρες την ημερα και η ΔΕΗ να μου τον εχει βαλει για τα καλα ... ( το λογαριασμο )

Κατεχει κανεις το αθλημα της μονωσης να μου πει τη γνωμη του για το πως θα ηταν καλυτερα να μονωθει το δωματιο ???

μιλαμε για 10-12 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο για μονωση το dov ειναι αρκετο,αλλα ολο το δωματιο,και ταβανι και δαπεδο.Η γυψοσανιδα δεν μονωνει,απλα ειναι πιο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

στο πατωμα το χειμωνα θα μπει μοκετα .

Για το ταβανι δεν το ειχα σκεφτει

Link to comment
Share on other sites

στο πατωμα το χειμωνα θα μπει μοκετα .

Για το ταβανι δεν το ειχα σκεφτει

Με την μοκετα μπορει τα ποδαρακια σου να ειναι ζεστα :) ,αλλα θα εχεις μεγαλη απολυα.

Link to comment
Share on other sites

Με την μοκετα μπορει τα ποδαρακια σου να ειναι ζεστα ;) ,αλλα θα εχεις μεγαλη απολυα.

ε μην κανω και το δωματιο κονσερβα !!! :blush::thumbup::helpsmilie:

Θα φοραω καλτσες αν ειναι :):P (διπλη μονωση)

Link to comment
Share on other sites

ε μην κανω και το δωματιο κονσερβα !!! ;):blush::thumbup:

Θα φοραω καλτσες αν ειναι :):P (διπλη μονωση)

Το ταβανι να το κανεις οποσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Πονηρουλη σκοπευεις να κανεις κανα fish roomακι και μας το κρυβεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Πονηρουλη σκοπευεις να κανεις κανα fish roomακι και μας το κρυβεις? :helpsmilie:

:):P;):blush:

οχι ρε κουβεντα κανουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο για μονωση το dov ειναι αρκετο,αλλα ολο το δωματιο,και ταβανι και δαπεδο.Η γυψοσανιδα δεν μονωνει,απλα ειναι πιο σωστο.

Εισαι σιγουρος γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το link στην υπογραφη μου και δες τι κανει η γυψοσανιδα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το link στην υπογραφη μου και δες τι κανει η γυψοσανιδα.

Ο φιλος θελει να κανει ενα οικονομικο μικρο δωματιο.Τωρα αν θελει να ξοδεψει πολλα,υπαρχουν πολλες λυσεις.Ειμαι σαφης νομιζω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το οικονομικο και αλλο το οτι δεν μονωνει οπως ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το οικονομικο και αλλο το οτι δεν μονωνει οπως ανεφερες.

Φιλε μου εγω του προτεινα μια ευκολη, ερασιτεχνικη,,και οικονομικη λυση.Και επιδη φαντζωμαι για ποιον χορο το θελει.Δεχομαι οτι δεν ειμαι γυψοσανηδας,Απλα ξερω οτι η απλες γυψοσανιδες δεν ειναι μονωτικες.Αν κανω λαθος διορθωσεμαι.Τωρα ο φιλος geosid μια που σε εμαθε ,ας τα βαλει κατω και να κανει αυτο που θελει. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Στο δωμάτιο δεν υπάρχει κανένα είδος θέρμανσης; Τι θερμοκρασίες έχει συνήθως το δωμάτιο;

Αν δε θερμένεται καθόλου το δωμάτιο τότε δε νομίζω να βοηθήσει ιδιαίτερα οποιαδήποτε μόνωση κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Στο δωμάτιο δεν υπάρχει κανένα είδος θέρμανσης; Τι θερμοκρασίες έχει συνήθως το δωμάτιο;

Αν δε θερμένεται καθόλου το δωμάτιο τότε δε νομίζω να βοηθήσει ιδιαίτερα οποιαδήποτε μόνωση κάνεις...

το δωματιο επικοινωνει με μια πορτα ( φυσαρμονικα ) με το παιδικο δωματιο , οπου στο παιδικο δωματιο υπαρχει θερμανση .

το χειμωνα δεν το εχω προσεξει τη θερμοκρασια ποιανει , παντως σε σχεση με ολο το υπολοιπο σπιτι ειναι το ποιο παγωμενο δωματιο .

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω ενα παραδειγμα καποιου τεστ που εγινε τωρα το καλοκαιρι με την τρελη ζεστη.

Εφτιαξα οροφη σε σπιτι που απο επανω ειχε ταρατσα και με ειδικο θερμομετρο με λειζερ (πιστολι) μετρουσαμε το ταβανι που ειχε μπει η γυψοσανιδα και ενα αλλο ταβανι στο ιδιο σπιτι που δεν ειχε και η διαφορα της θερμοκρασιας ηταν 10 βαθμοι κελσιου.

Η γυψοσανιδα προσφερει και θερμομωνοση και ηχομωνοση (γι αυτο ολα τα studio και τα ξενοδοχεια :) και οχι μονο εχουν γυψοσανιδα)

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

το δωματιο αυτο που λεω εχει ραμποτε στο ταβανι και απο πανω ελενιτ ( παλαιου τυπου ) ενας λογος κατα τη γνωμη μου που τρωει ολη αυτη τη ζεστη και το κρυο πρεπει να ειναι αυτος .

Ισως λεω ισως χωρις να εχω τις γνωσεις εαν εβγαινε το ραμποτε και απο μεσα εβαζα μια επενδυση (πχ πετροβαμβακα Η πως αλλιως λεγεται αυτο το πραμα ) να εβλεπα διαφορα στη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω ενα παραδειγμα καποιου τεστ που εγινε τωρα το καλοκαιρι με την τρελη ζεστη.

Εφτιαξα οροφη σε σπιτι που απο επανω ειχε ταρατσα και με ειδικο θερμομετρο με λειζερ (πιστολι) μετρουσαμε το ταβανι που ειχε μπει η γυψοσανιδα και ενα αλλο ταβανι στο ιδιο σπιτι που δεν ειχε και η διαφορα της θερμοκρασιας ηταν 10 βαθμοι κελσιου.

Η γυψοσανιδα προσφερει και θερμομωνοση και ηχομωνοση (γι αυτο ολα τα studio και τα ξενοδοχεια :) και οχι μονο εχουν γυψοσανιδα)

Σκετη γυψοσανιδα?

Link to comment
Share on other sites

το δωματιο επικοινωνει με μια πορτα ( φυσαρμονικα ) με το παιδικο δωματιο , οπου στο παιδικο δωματιο υπαρχει θερμανση .

το χειμωνα δεν το εχω προσεξει τη θερμοκρασια ποιανει , παντως σε σχεση με ολο το υπολοιπο σπιτι ειναι το ποιο παγωμενο δωματιο .

Έχω και έγω ένα τέτοιο δωμάτιο το οποίο έχει ενα μικρο θερμαντικό σώμα που δεν επαρκεί ... :)

Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο η θέρμανση των ενυδρείων και όχι ο χώρος, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να μονώσεις τα ενυδρεία, βάζοντας εξωτερικά φελιζόλ σε όσες πλευρές δεν ενοχλούν ( π.χ. πίσω και πλαϊνά ) ; Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και έγω ένα τέτοιο δωμάτιο το οποίο έχει ενα μικρο θερμαντικό σώμα που δεν επαρκεί ... :)

Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο η θέρμανση των ενυδρείων και όχι ο χώρος, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να μονώσεις τα ενυδρεία, βάζοντας εξωτερικά φελιζόλ σε όσες πλευρές δεν ενοχλούν ( π.χ. πίσω και πλαϊνά ) ; Λέω εγώ τώρα...

Τωρα μας μπερδεψες ολους :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω και έγω ένα τέτοιο δωμάτιο το οποίο έχει ενα μικρο θερμαντικό σώμα που δεν επαρκεί ... :)

Αν το πρόβλημα σου είναι μόνο η θέρμανση των ενυδρείων και όχι ο χώρος, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να μονώσεις τα ενυδρεία, βάζοντας εξωτερικά φελιζόλ σε όσες πλευρές δεν ενοχλούν ( π.χ. πίσω και πλαϊνά ) ; Λέω εγώ τώρα...

αυτο ουτος η αλλος θα γινει απλα εκτος αυτου κοιταω μηπως μπορω να κανω εστω κατι το καλυτερο :P

Link to comment
Share on other sites

αυτο ουτος η αλλος θα γινει απλα εκτος αυτου κοιταω μηπως μπορω να κανω εστω κατι το καλυτερο :P

Ρε παιδια για δωματιο μιλαμε η για ενυδρεια :)

Link to comment
Share on other sites

Σκετη γυψοσανιδα?

Η οροφη που αναφερω ναι με σκετη γυψοσανιδα.

Τα ξενοδοχεια βαζουν 2+2+μονωση

Link to comment
Share on other sites

:):P

Η οροφη που αναφερω ναι με σκετη γυψοσανιδα.

Τα ξενοδοχεια βαζουν 2+2+μονωση

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για δωματιο μιλαμε η για ενυδρεια :P

Για το δωματιο μιλαμε :) Τι να το κανω ομως να βαλω μονωση μονο στο ενυδρειο αν ολο το αλλο δωματιο ειναι Σιβηρια ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...