Jump to content

σμερνες σε ενυδρειο


alan boy

Recommended Posts

μετα απο μια επισκεψη στο ενυδρειο της ροδου μου καρφωθηκε η ιδεα για ενα τανκ με σμερνες.βεβαια οχι με οσες ειδα εκει αλλα με 2,3 κομματια.

θα το βαλω σε μαγαζι.ενυδρειο δεν υπαρχει μονο βαση (απο κοιλοδοκο) και ανετα χωραει απο κατω ενα sump 100λιτρων και βαλε. το ενυδρειο μπορει να γινει 140χ45χ65η70 υψος.δηλ λιτρα περιπου 400.

ερωτησεις: μπορει να γινει το ενυδρειο χωρις ζωντανο βραχο?υποστρομα τι θα μπει?σπασμενο κοραλι και αμμο?σκιμερ απαραιτητο αλλα για αυτα τα λιτρα ποιο μοντελο ειναι καλο?θελω να το βαλω μεσα στο supm για να μη φαινεται.αλλα ψαρια μπενουν με σμερνες?στη ροδο τις ειχαν μαζι με καλογριες(ετσι ξερω οτι τα λενε) μικρα ψαρακια και ουτε καν τις κοιταζαν.παραξενο μου φανηκε.ενα προβλημα εκει που θα μπει το ενυδρειο το χτυπαει ο ηλιος το πρωι για κανα 2ωρο.θα φερει προβληματα αυτο? και τι θερμοκρασια πρεπει να υπαρχει σε αυτα τα ψαρια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι Σμέρνες είναι εκπληκτικά ζωντανά και αρκετά παρεξηγημένα. Φυσικά από τις τροπικές επιλογές υπάρχουν 2-3 είδη τα οποία δεν ψαροφάγα. Προσωπικά θα σου πρότεινα την snowflake Echidna nebulosa.Δεν μεγαλώνει πολύ σε σχέση με άλλες και στην πλειοψηφία είναι η ειρηνικότατη όλων .Παρόλο αυτά θα φάει τυχόν γαρίδες και άλλα ασπόνδυλα που είναι και η κύρια τροφή της στην φύση. Στο fish only ενυδρείο μου έχω μια εδώ και αρκετό καιρό και έχω φτάσει να την ταΐζω με τσιμπίδα στο στόμα σαν μικρό παιδί. ;)

Διάβασε αυτό το άρθρο για την snowflake

http://www.wetwebmedia.com/snowflakemoray.htm

Τώρα οι διαστάσεις που έχεις στο μυαλό σου είναι μια χαρά για ένα fish only ενυδρείο. Σαν υπόστρωμα καλύτερα να επιλέξεις αραγωνιτη ένα μέρος ζωντανό ένα νεκρό. Μπορείς να βάλεις νεκρά κοράλλια αλλά αν

θέλεις να φαίνεται πιο ρεαλιστικό το ενυδρείο σου και τα ψάρια σου να νιώθουν πιο φυσικά καλύτερα να βάλεις live rock.Έχουν πέσει πολύ οι τιμές και σου βγαίνει το ίδιο αν αγοράσεις live rock είτε νεκρό κοράλλι

Στο sump θα μπορέσεις εκτός από το skimmer να βάλεις και το βιολογικό υλικό σου σε στάδια.Skimmer υπάρχουν πολλά ανάλογα με το ποσό που θέλεις να διαθέσεις από τα 200e έως τα 1000e.Μια καλή επιλογή αλλά και οικονομική για τα λίτρα σου είναι το aqua medic turboflotor 1000.

Ρίξε και μια ματιά εδώ για να μπεις στην λογική του fish only ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4392

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...