Jump to content

Platty με φουσκωμένη κοιλίτσα και κακάκια


jimn

Recommended Posts

Παιδιά σας βάζω ποιο κάτω μια φωτό από κάποιο πλάτυ μου.Η ερώτηση μου αφορά το που οφείλεται η φουσκωμένη κοιλιά που θα δείτε και εσείς και γιατί κρέμονται έτσι τα κακάκια του?(ωραία δεν το έφερα με την λέξη κακάκια? :):P ).Επίσης το έχω παρατηρήσει και σε άλλα ψαράκια μου,ακόμα και σε πολύ μικρά γκαπάκια.

platykaka.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων στην κατηγορια της και θα παρεις ολοκληρωμενη βοηθεια. να ξερεις σε τετοιες περιπτωσεις βοηθα το να μειωσεις το ταισμα και 1-2 φορες τη βδομαδα να ταιζεις με αρακα, βρασμενο και αποφλιωμενο κομενο σε μικρα κοματια!

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων στην κατηγορια της και θα παρεις ολοκληρωμενη βοηθεια. να ξερεις σε τετοιες περιπτωσεις βοηθα το να μειωσεις το ταισμα και 1-2 φορες τη βδομαδα να ταιζεις με αρακα, βρασμενο και αποφλιωμενο κομενο σε μικρα κοματια!

Δεν νομίζω να είναι ασθένεια αυτό ρε ψηλέ :) ή κάνω λάθος?

και τάισμα κάνω μια φορά την ημέρα

Έγινε επεξεργασία - jimn
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι.... τωρα δεν εχω μπροστα μου το βιβλιαρακι με τις ασθενειες αλλα εχει παρομοια συμπτωματα. αν το βρω σου λεω

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,ποιές τροφές αποτελούν τη διατροφή του ψαριού σου?Μήπως τσιμπάει καθόλου απο τα αληθινά φυτά σου?Έχεις παρατηρήσει και σε άλλα ψάρια αυτο?

ΥΓ.ΟΤΑΝ φωτογραφίζεις το ενυδρείο σου καλό είναι να απενεργοποιείς το φλας :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη και αυτη η παρατηρηση. αν ειναι εγκυος και η κοιλια οφειλεται σε αυτο, τοτε ειναι ιδια περιπτωση με τα γκαπι μου πριν καιρο οπου μειωσα το ταισμα, εδωσα αρακα και περασε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου χει γεννησει;

Τα ταϊζεις πολυ μειωσε τους το φαγητο . Το προβλημα θα ηταν αν ηταν διαφανα τα περιτωματα ή ειχαν "κομπους"

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου χει γεννησει;

Τα ταϊζεις πολυ μειωσε τους το φαγητο . Το προβλημα θα ηταν αν ηταν διαφανα τα περιτωματα ή ειχαν "κομπους"

ακόμα όχι,και το έχω από μωράκι.

οκ,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ακόμα όχι,και το έχω από μωράκι.

οκ,ευχαριστώ

Έχεις μέσα και αρσενικά??

Link to comment
Share on other sites

να βρηκα που το ελεγε για το μη ταισμα και αρακα:

συμπτωμα: Συνεχή περιττώματα κρέμονται από το ψάρι, πρησμένη κοιλιά, νωθρότητα, απέχθεια πρός την τροφή, μη σταθερή κολύμβηση.

λυση: Παύση παροχής τροφής για 2 με 3 ημέρες και εν συνεχεία παροχή τροφής ζωντανής και φυτικής βάσης, όπως ο βρασμένος αποφλοιωμένος αρακάς.

εδω ειναι προτελευταιο: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Link to comment
Share on other sites

να βρηκα που το ελεγε για το μη ταισμα και αρακα:

συμπτωμα: Συνεχή περιττώματα κρέμονται από το ψάρι, πρησμένη κοιλιά, νωθρότητα, απέχθεια πρός την τροφή, μη σταθερή κολύμβηση.

λυση: Παύση παροχής τροφής για 2 με 3 ημέρες και εν συνεχεία παροχή τροφής ζωντανής και φυτικής βάσης, όπως ο βρασμένος αποφλοιωμένος αρακάς.

εδω ειναι προτελευταιο: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Κακάκια έχουμε ,κοιλίτσα ακόμα πρησμένη,Απέχθεια στην τροφή και μή σταθερή κολύμβηση δεν έχουμε σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειναι αυτο... αρα που κλεινουμε στο οτι ειναι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

ακόμα όχι,και το έχω από μωράκι.

οκ,ευχαριστώ

Άντε ρε φιλαράκι, μέχρι να γεννήσει η δικιά σου θα έχω γεννήσει εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειναι αυτο... αρα που κλεινουμε στο οτι ειναι εγκυος?

Μάλλον γιατί περιμένει και ο φίλος μου ο magman από πάνω σαν τρελός :):P

Link to comment
Share on other sites

παντως τα ζωοτοκα κανουν πολυ ωρα για να απελευθερωσουν εντελως τα... κακακια τους. ειναι λογικο να κρεμονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...