Jump to content

Παράκληση θερμή...


satrianius

Recommended Posts

Για να μονώσεις το πώμα του μπουκαλιού και να μην χάνει θα τυλίξεις τiς στροφές του μπουκαλιού με αρκετό τεφλόν!

Την βαλβίδα όπως σου είπε και ο φίλος μας απλά τοποθέτησε την στο πώμα της φιάλης (από μέσα). Και έτσι θα είσαι και σίγουρος πως δεν θα στην πετάξει ποτέ η πίεση που δημιουργείτε.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα, χάνει από την τρύπα? Αν ναι, βάλε σιλικόνη μέσα-έξω, άστη να στεγνώσει καλά και θα είναι εντάξει. Μην σε φοβίζει τέτοια πτώση του ρΗ, είναι φυσιολογική. Αν έχεις πάνω από 3-4 το ΚΗ σου, δεν κινδυνεύεις με crash.

Εμένα σε ανάλογες περιπτώσεις πέφτει μέχρι και 1,5 βαθμό της κλίμακας.

Οταν αναταράζεις το μπουκάλι είναι φυσικό να βγάζει πολλές για λίγη ώρα. Θα έλεγα στα DIY co2 να μην σε απασχολεί η ροή των φυσαλίδων αλλά η τελική διάχυση που γίνεται στο νερό, πράγμα που μόνο με μέτρηση μπορείς να δεις. Αλλες φορές θα δεις να βγάζει πολύ και να χάνεται και άλλες φορές θα δεις να βγάζει λίγο, αλλά λόγω καλής διάχυσης να το παίρνει σχεδόν όλο το νερό. Ετσι είναι με τα DIY...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα στεγανοποίησης της ένωσης του σωλήνα με το πώμα ενδεχομένως να λυθεί αν σφηνώσεις από μέσα την ανεπίστροφή!

Εγώ για να καταλάβεις δεν έβαλα καν σιλικόνη ή κάτι άλλο εκεί!

CO2 με αερισμό του νερού δεν πάει!

Την αντλία μπορείς να την ρυθμίσεις με έναν χρονοδιακόπτη να ανοίγει κάποιες ώρες (σπαστά) το βράδυ!

Το kH σου θα πρέπει να το διατηρείς πάνω από 5, για να είσαι αρκετά ασφαλής από απότομες πτώσεις του pH!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, την σφράγισα.

Σε οτι αφορά την πρώση του ph αυτό που με ανησυχεί είναι τα ψάρια. Μην είναι πολύ απότομη η αλλαγή και στη δική μου περίπτωση έπεσε...ψιλοαπότομα.

Όσο για την διάχυση, πιστεύω πως πάει καλά αφού πέφτοντας το ph απο σχεδόν 8 στο 7,3 σημαίνει οτι ο CO2 αυξάνεται στο ενυδρείο.Έτσι δεν είναι?

Η ανθρακική μου (ΚΗ) είναι 7.

Αυτό βέβαια που παρατηρώ είναι οτι όταν οι φυσαλίδες είναι πολλές το co2 φεύγει απο το θαλαμίσκο του sera start και σκάει στην επιφάνεια του νερού. Έτσι θα χάνονται και κάποια ποσοστά co2 που θα μπορούσαν να βλάψουν το ενυδρείο. Σωστα?

Λοιπόν φίλε kouzman πήγα στο pet και έβγαλα φωτό. Δεν ξέρω αν είναι αυτό που χρειάζεσαι μια και είναι της EHEIM και λογικά θα το γνωρίζατε εδω στο forum...

Λέγεται EHEIM CO2 reactor..

http://www.thatpetplace.com/Products/KW/F1...2/Itemdy00.aspx

post-1105-1155984603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με kH στο 7 είσαι καλυμμένος και νομίζω πως η πτώση που έχεις δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα (πάντως για αρχή να ελέγχεις συχνά τις τιμές αυτές)!

Λογικά ή πτώση που παρατήρησες θα σταθεροποιηθεί εκεί (τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε)!

Για το επίπεδο CO2 θα συμβουλεύεσαι τον παρακάτω πίνακα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=565

Όπως σου είπα την μέθοδο αυτή την εφάρμοσα δοκιμαστικά μια και δεν είχα κάποια άλλη άμεση λύση! Η λογική της είναι η ίδια με αυτή της Sera και φαντάζομαι πως με επαρκεί κυκλοφορία κοντά στον θάλαμο η επιφάνεια του CO2 που αλληλεπιδρά και διαλύεται μέσα στο νερό είναι αρκετά μεγάλη!

Την συσκευή δεν την γνωρίζω και δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερη από την σκάλα διάχυσης (ίσως να τα δοκιμάσω και τα 2 τελικά)!

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Το PH έχει πέσει στο 7.1

ΚΗ=7

Καλά παέι πιστεύω, η ανθρακική θα το κρατήσει σε κάποια σταθερότητα ελπίζω μέχρι το 7.0

Τώρα γεννιέται άλλο ενα ερώτημα:

Στις αλλαγές νερού τι θα κάνω με το PH?

Το νερό βρύσης είναι πάνω απο 7.5. Σκέφτομαι πως εφόσον εχω την παροχή και διαχέεται το co2 24 ώρες το 24ωρο δεν θα κατεβεί απότομα με μια αλλαγή νερού της τάξης του 30%.

Τι να κάνω για να μην σοκάρονται τα ψάρια σε κάθε αλλαγή? Να ρίχνω το νερό με το σταγονόμετρο μέχρι να γεμίσει το ενδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται. Κάνε κανονικά τις αλλαγές, απλά όχι πριν ανάψουν τα φώτα και θα είσαι οκ. Οι διαφορές αυτές θεωρούνται μικρές, ούτε που το καταλαβαίνουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ελέγχεις σχολαστικά τις πρώτες μέρες τις τιμές σου για να είσαι σίγουρος!

Το βράδυ μπορείς να κάνεις έναν επιπλέον έλεγχο μια και τότε σταματάει η φωτοσύνθεση και αυξάνεται το CO2 στο νερό και το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα (τότε έχεις την μεγαλύτερη συγκέντρωση CO2)!

Αν έχεις αεραντλία μπορείς να την λειτουργείς τις βραδινές ώρες ανά μία ώρα ή και συνέχεια για να είσαι σίγουρος!

Πάρε μέτρηση kH και από την βρύση να δεις που βρίσκεσαι!

Αν το νερό που προσθέτεις το έχεις προετοιμάσει κατάλληλα (προσθήκη σόδας αν χρειάζεται) και οι τιμές του είναι ίδιες με του ενυδρείου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις βαλε και μια φωτο με την ολη κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις βαλε και μια φωτο με την ολη κατασκευη

33429[/snapback]

post-1105-1156153916_thumb.jpg

post-1105-1156153941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι φυσαλιδες απο που πεφτουν?οταν δοκιμασα με το δικο μου εσωτερικο φιλτρο να βαλω τον reactor δεν κααταφερε να κανει τις φυσαλιδες να βγουν απο την κατω πλευρα του reactor

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες δεν πέφτουν αλλά ανεβαίνουν και παγιδεύονται μέσα στο ειδικό θάλαμο!

Μήπως θα μπορούσες να μας περιγράψεις αναλυτικά πώς έκανες την τοποθέτηση σου!

Φίλε satrianius σε βρίσκω μια χαρά για αρχή!

Τώρα μπορείς άνετα να διαλέξεις κάποια καλύτερη μέθοδο διάλυσης!

Εγώ όπως σου είπα λέω να δοκιμάσω μια σκάλα για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

οι φυσαλιδες απο που πεφτουν?οταν δοκιμασα με το δικο μου εσωτερικο φιλτρο να βαλω τον reactor δεν κααταφερε να κανει τις φυσαλιδες να βγουν απο την κατω πλευρα του reactor

33440[/snapback]

Βασικά φυσαλίδες δεν έχω δεί να βγαίνουν. Ακόμη κι όταν χρησιμοποιούσα τις ταμπλέτες μέσα στον reactor η μόνη ένδειξη οτι το νερό εκτόπιζε το διοξείδιο ήταν η σταδιακή άνοδος της στάθμης του νερού στο θαλαμίσκο.

Τώρα με την κατασκευή DIY ο θαλαμίσκος είναι πάντα φούλ στο διοξείδιο λόγω του οτι παράγονται πολλές φυσαλίδες απο το μπουκάλι πρός τον reactor. (μαλλόν μου έπεσε πολύ η μαγιά) ;)

Φαντάσου οτι κατά διαστήματα που δεν έχει χώρο ο θάλαμος βγαίνουν βίαια απο τον reactor και σκάνε στην επιφάνεια του νερού.

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

πηγα και πηρα απο καποιο καταστημα το JBL VARIO 100 PROFLORA ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑΝ REACTOR ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΑΣΗΜΕΝΙΟ. Ο REACTOR EXEI TO ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΕΚΕΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΑ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ MIXER ΚΑΙ ΟΧΙ REACTOR ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ και μονο στο επανω μερος φαινεται οτι να εχει ενα μικρο κενο

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι στο λαστιχο που συνδεεται με τον mixer εβαλα βαλβιδα ανεπιστροφης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σου είπα λέω να δοκιμάσω μια σκάλα για αρχή!

33442[/snapback]

Αν δοκιμάσεις την σκάλα, εγώ θα δοκιμάσω της EHEIM να γράψουμε και τις εντυπώσεις μας!

Μόλις το αγοράσω θα σου πώ.

Φίλε zapetros για τη συσκευή αυτή δεν γνωρίζω, μια και βρίσκομαι και γω στη διαδικασία του ψαξίματος. Κάποιοι πιο έμπειροι ας μας πούν!

Παντώς υποθέτω πως στη δική σου περίπτωση το διοξείδιο διασπάται στο μοτεράκι σε πολύ μικρές φυσαλίδες και στη συνέχεια μέσα στο νερό...έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστον! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να γινεται αυτο το μονο πραγμα που εκανα τωρα ειναι να βγαλω τον mixer και να αφησω την μουκαλα μονο με την βαλβιδα ανεπιστροφης ετσι βλεπω μια φυσαλιδα περιπου το δευτερολεπτο αλλα αυτη ανεβαινει κατευθειαν στην επιφανεια.δεν ξερω αν εκανα καλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες δεν σε βοηθάει καθόλου μια και όλο το διοξείδιο πάει κατευθείαν πάνω!

Πρέπει να έχεις μια υποτυπώδη μορφή διάχυσης στο νερό έτσι δεν κάνεις τίποτα!

Πάρε μια σκάλα για αρχή είναι η πιο φτηνή λύση!

Link to comment
Share on other sites

ισως θα πρεπει να τραβηξω φωτογραφιες και να τα δειξω με τον mixer και να μου πεις την γνωμη σου kouzman.σε αυτο που μου ειπες εχεις δικιο οι φυσαλιδες πανε κατευθειαν στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο. Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς το τέστ νερού NO3 της Sera?

Το πήρα σήμερα και χρειάζεται μια πολύπλοκη διαδικασία, πρώτα βάζουμε 20 Ml νερο και αν το χρώμα βγεί βαθύ κόκκινο ξαναδοκιμάζουμε λέει με 10ml απο το ενυδρείο και 10ml αποστ;αγμένο νερό στον δοκιμαστικό σωλήνα κλπ κλπ

Να μην τα πολυλογώ έκανα το τέστ και το νερό πήρε την πιο βαθια απόχρωση του κόκκινου. Στα ύψη τα νιτρικά. Κανω αλλαγές νερού μια φορά τη βδομάδα 30%.

Πως γίνεται αυτό?

Μέτρησα και το νερό της βρύσης και μου το βγάζει 15mg /l . ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο. Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς το τέστ νερού NO3 της Sera?

Το πήρα σήμερα και χρειάζεται μια πολύπλοκη διαδικασία, πρώτα βάζουμε 20 Ml νερο και αν το χρώμα βγεί βαθύ κόκκινο ξαναδοκιμάζουμε λέει με 10ml απο το ενυδρείο και 10ml αποστ;αγμένο νερό στον δοκιμαστικό σωλήνα κλπ κλπ

Να μην τα πολυλογώ έκανα το τέστ και το νερό πήρε την πιο βαθια απόχρωση του κόκκινου. Στα ύψη τα νιτρικά. Κανω αλλαγές νερού μια φορά τη βδομάδα 30%.

Πως γίνεται αυτό?

Μέτρησα και το νερό της βρύσης και μου το βγάζει 15mg /l .  ;)  B)

33474[/snapback]

Συνέχεια της συζήτησης σε άλλη θεματική:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4760&hl=

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...