Jump to content

Αναδευτήρες αμμου :p


tsoum

Recommended Posts

Ξαναστεινω το ενυδρείο μυο και επειδή στο προηγούμενο είχα πρόβλημα με τις αναερόβιες θα ήθελα να μαθω τι μπορώ να κάνω προκειμένου να τις αποφύγω. Ξέρω πως τα Malaysian Trumpet snails, ζούνε μέσα στο βυθό και βοηθάνε στην διατήρησή του. Τι αλλο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Κατι είχα ακούσει κάποτε για καποιου είδους σκουλίκια αλλα δεν το είχα ψάξει καθόλου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην οταν το στήσεις να ρίξεις πρώτα λίγο νερό 5-10 cm και μετα να ρίξεις την αμμο.Ανακατεψε την και λίγο να σιγουρευτείς.Εγω έχω ακούσει μόνο για τα κονικά σαλιγκάρια οτι κανουν καλό,α μας διαφωτήσει καποιος πιο έμπειρος

Είχες τόσο μεγάλο πρόβλημα για να το ξεστήσεις όλο?? :)

Ολα τα ενυδρεία εχουν αναεροβιες περιοχες που δημιουργούνται απο αερια βακτυριδιων (αν ειναι το ίδιο με το κίτρινο τυρί με τρίπες)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα Malaysian Trumpet snails κάνουν καλή δουλειά!

Άμα θέλεις έχω μπόλικα.

Και τα coris ανακατεύουν τον βυθό άλλα όχι τόσο βαθιά.

Τα kuhli το ίδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην οταν το στήσεις να ρίξεις πρώτα λίγο νερό 5-10 cm και μετα να ρίξεις την αμμο.Ανακατεψε την και λίγο να σιγουρευτείς.Εγω έχω ακούσει μόνο για τα κονικά σαλιγκάρια οτι κανουν καλό,α μας διαφωτήσει καποιος πιο έμπειρος Αυτο το ήξερα. Το έιχα κάνει και στο προηγούμενο στήσιμό μου αλλα δεν απεφυγα τιποτα τελικά.

Είχες τόσο μεγάλο πρόβλημα για να το ξεστήσεις όλο?? ;)

Ολα τα ενυδρεία εχουν αναεροβιες περιοχες που δημιουργούνται απο αερια βακτυριδιων (αν ειναι το ίδιο με το κίτρινο τυρί με τρίπες) Δεν έχω τόσο μεγαλό πρόβλημα με τα αναερόβια, απλα θέλω να αλλαξω στήσιμο. Δεν μου αρέσει αλλο ποια. :P Πηρα και ένα μαυρο βασαλτικό χαλικάκι 1-3mm.... μούρλια!

Σίγουρα τα Malaysian Trumpet snails κάνουν καλή δουλειά!

Άμα θέλεις έχω μπόλικα. Θεσσαλονίκη και σύντομα Γιάννενα :)

Και τα coris ανακατεύουν τον βυθό άλλα όχι τόσο βαθιά.

Τα kuhli το ίδιο :blush:Μμμμ καλή ιδέα τα Kuhli. Νομίζω πως αμα βάλω δύο τέτοια και τα trumpet τοτε θα έχω και καθαρό βυθό και ισοροπια στον πλυθησμό των σαλιγκαριών.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Τοσο φοβιτσιαρικα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για τα συγκεκριμένα ψάρια μπορείς να βρεις εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βαλτε μας παλι ιδεες οσοι εχουμε αμμο.... :)

ολοι μερα με τη τσιμπιδα στο ανακατεμα με βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Φώτη. Το είχα ήδη τσεκάρει.

Σκεφτομαι για 4 ατομα σε ενα 72αρι μεικτά. Με μια ομαδα απο 7-8 ντανιο θα είναι μια χαρα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τα κουλι καντα τουλαχιστον εξι. Μην φοβασαι, επιβαρυνουν πολυ λιγο το ενυδρειο σου...

+1 :)

Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο γι'αυτά αλλά και για τα μάτια μας. (χωρίς να το παρακάνουμε βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

+1 :P

Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο γι'αυτά αλλά και για τα μάτια μας. (χωρίς να το παρακάνουμε βέβαια...)

Συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, μου επιτρέπει ο Τσουμ να ρωτήσω κάτι;

Όταν λέτε για αναερόβιες αποικίες, αναφέρεστε μόνο στην άμμο ή και στο χαλίκι; Πως το καταλαβάίνετε ότι δημιουργήθηκαν;

Γιατί αν είναι: η βρωμιά που έχει πιάσει ο βυθός μου ( με χαλίκι) και αν το ανακατέψω βγάζει μια βρωμιά-μαύρο νερό και απίστευτη δυσωδία, με ενδιαφέρει το θέμα, πως το προλαμβάνουμε και τι κάνουμε στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυσωδία εννοείς την αυγουλίλα; Στο χαλικι θεωρητικά δημιουργούνται πιο δυσκολο γιατί περναει πιο ευκολα το νερο ανάμεσά του.Το μεγαλυτερο πρόβλημα αναπτυσσεται στην αμμο.

Αυτο που γίνεται είναι να αιχμαλωτίζονται φυασλίδες καθαρου αέρα, (απο αυτόν που αναπνέουμε) και με διαφορες χημικές διεργασίες να "μολύνονται". Δημιουργείται υδροθειο και αλλες ουσιες. Αυτές είναι που προκαλούν την δυσωδια.

Η βρωμια που συσσωρευεται νομίζω πως υπάρχει και στο πιο καθαρο ενυδρείο. Αυτή αντιμετωπίζεται με την σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Δυσωδία εννοείς την αυγουλίλα; Στο χαλικι θεωρητικά δημιουργούνται πιο δυσκολο γιατί περναει πιο ευκολα το νερο ανάμεσά του.Το μεγαλυτερο πρόβλημα αναπτυσσεται στην αμμο.

Αυτο που γίνεται είναι να αιχμαλωτίζονται φυασλίδες καθαρου αέρα, (απο αυτόν που αναπνέουμε) και με διαφορες χημικές διεργασίες να "μολύνονται". Δημιουργείται υδροθειο και αλλες ουσιες. Αυτές είναι που προκαλούν την δυσωδια.

Η βρωμια που συσσωρευεται νομίζω πως υπάρχει και στο πιο καθαρο ενυδρείο. Αυτή αντιμετωπίζεται με την σκούπα βυθού.

Όχι Η2S ( υδρόθειο) δεν είναι. Δεν έχει την οσμή του. Πιο πολύ σαν τα δύσοσμα συφώνια μυρίζει. Καθάρισα λίγο με τη σκούπα, αλλά θέλει αρκετή δουλειά ακόμη. Από ένα σημείο και κάτω είναι κατάμαυρο το χαλίκι.

Και τις 2 τελευταίες εβδομάδες είχα απώλειες από γαρίδες. 5-6 σύνολο!

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη φιλοξενία στο χώρο Τσουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

:). Το Aquazone!
Link to comment
Share on other sites

απο το σημειο της αμμου που δεν φτανει το οξυγονο και κατω δεν αναπτυσονται εκεινα τα βακτηριδια που καουν την απονιτροποιηση ή κανω λαθως ; ακομα νομιζω πως αν ανακατευεις την αμμο ανεβαινει η αμμωνια και τα βαρεα μεταλα στο νερο για πιο λογο δεν θελουμε λοιπον τις αναεροβιες περιοχες; ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

απο το σημειο της αμμου που δεν φτανει το οξυγονο και κατω δεν αναπτυσονται εκεινα τα βακτηριδια που καουν την απονιτροποιηση ή κανω λαθως ; ακομα νομιζω πως αν ανακατευεις την αμμο ανεβαινει η αμμωνια και τα βαρεα μεταλα στο νερο για πιο λογο δεν θελουμε λοιπον τις αναεροβιες περιοχες; ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση

τις θες τις αναεροβιες. αλλα δεν θες τις φυσαλιδες αερα που εχουν παγιδευτει στην αμμο και εκει τα βακτηρια παραγουν το υδροθειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...