Jump to content

ΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ?


Recommended Posts

Σε στημενο !! ενυδρειο 800lt χωρις ακομα νερο και διακοσμηση, ψαχνω την ομαδα ψαριων και φυτων(Κεντρικης Αμερικης, Αφρικης, Λιμνης Mallaui, κλπ) που θα χρησιμοποιήσω πριν διαμορφώσω το νερο και τον φωτισμο. Δυσκολεύομαι να βρω τις απαιτήσεις, τα προβλήματα, και την προετοιμασία νερού που χρειάζεται για κάθε κατηγορία. Θα ηθελα να αποφυγω να μπλεξω διαφορετικές ομαδες. Δεκτη καθε βοηθεια και συμβουλη. Ευχαριστω.

Α!, μηπως ξερει καποιος την επιστημονικη ονομασια των ψαριων ¨χηρες¨?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες Δημήτρη στο aquazone! ;)

Για τα ψάρια δεν μπορεί να σου πει κανείς ποια ομάδα σου κάνει παρά να επιλέξεις μόνο σου ποια σου αρέσει. Φυσικά και δεν μπορείς να ανακατέψεις κιχλίδες αφρικής με κιχλίδες αμερικής (μάλλον δίσκους εννοείς) εξαιτίας των εντελώς διαφορετικών συνθηκών διαβίωσης. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο fish index του aquazone και να διαλέξεις τι ενυδρείο θες να φτιάξεις. B)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Δημήτρη!

Αν μιλάμε για το ενυδρείο που αναφέρεις στο προφίλ σου νομίζω ότι έχεις μια τεράστια γκάμα από βιότοπους για να επιλέξεις!

Αν κατάλαβα καλά σκέφτεσαι να ασχοληθείς με «λίγα και καλά» και αυτό πιστεύω είναι ότι καλύτερο έχεις να κάνεις!

Όπως είπε και ο φίλος μας είναι καθαρά θέμα ενδιαφέροντος το/α είδος/οι που θα επιλέξεις για να φιλοξενήσεις!

Από την στιγμή που θα επιλέξεις τι θα βάλεις τότε θα μπορούμε να σου δώσουμε τις ανάλογες κατευθύνσεις!

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε ΔΗΜΗΤΡΗ ... ;)B)

Οπως σου ειπαν και οι παραπανω το τι θα επιλεξεις απο αυτες τις κατηγοριες που αναφερεις υποκειτε καθαρα στο δικο σου γουστο και φυσικα με τιποτα δε θα μπλεξεις τις κατηγοριες ...

Εδω African - American Cichlids Gallery μπορεις να δεις ψαρακια απο τις κατηγοριες που αναφερεις και αν βοηθησει να καταληξεις καπου ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε ΔΗΜΗΤΡΗ ...  ;)  B)

Οπως σου ειπαν και οι παραπανω το τι θα επιλεξεις απο αυτες τις κατηγοριες που αναφερεις υποκειτε καθαρα στο δικο σου γουστο και φυσικα με τιποτα δε θα μπλεξεις τις κατηγοριες ...

Εδω African - American Cichlids Gallery μπορεις να δεις ψαρακια απο τις κατηγοριες που αναφερεις και αν βοηθησει να καταληξεις καπου ...  :D

33072[/snapback]

Κατ΄αρχας σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας.

Μιας και ειμαι :D ¨ψαρι ¨ στο site, μπορει να πω καποιες ¨πατατες¨ :thumbup: στην αρχη, γι΄αυτο συγχωρατε με.

Λοιπον νομιζω οτι βρηκα το ειδος της πανιδας που θα χρησιμοποιησω, και μου απομενει να βρω την καταλληλη χλωριδα (εκει δεν εχω χαμπαρι!!).

Παρολο του οτι ειχα παλια μια εμπειρια με ενα μικρο ενυδρειο 50λτ, δεν νοιωθω και

πολυ ανετος στο εγχειρημα μου - ενυδρειο 800λτ δεν ειναι και τοσο ευκολο στην διαχειρηση - Τα ψαρακια που θελω να δουλεψω ειναι : Gymnocorymbus ternetzi (χηρες) - Corydoras paleatus (γατοψαρα) - Crossocheilus siamensis - Anostomus anostomus - Ancistrus dolichopterus - Hemigrammus erythrozonus - Corydoras aeneus - Hasemania nana - Botia sidthimunki - Pterophyllum scalare (σκαλαρι) - Labidochromis sp. ''yellow'' - Colisa lalia (gourami) - Macropodus opercularis - Xiphophorus helleri και maculatus (Ξιφοφορος) - Poecilia reticulata (guppy) - Gyrinocheilus aymonieri (γλειφτης) και Colomesus asselus.

Μην τρελαθουμε, δεν θα τα βαλω ολα με την μια, απλα θα ηθελα εμπειριες σας η αν υπαρχει καποια σοβαρη ασυμβατοτητα η προβλημα συμεριφορας καποιου ειδους με τα υπολοιπα.

Τωρα λοιπον μπαινει το καυτο ερωτημα, τι φυτα ενδεικνυνται για τα πιο πανω ειδη? και πως πρεπει να διαμορφωσω σωστα τον βυθο για να πιασουν τα φυτα?

Λοιπον σας ευχαριστω εκ των προτερω για οτι βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτέρα να μην μπερδεύεις είδη από διαφορετικές περιοχές γιατί έχουν διαφορετικές απαιτήσεις!

Οπότε μπορείς να επιλέξεις περιοχή και μετά είναι εύκολο να βρεις ψάρια και φυτά!

Απλά φτιάξε ένα βιοτοπικό ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος αχταρμάς..!

Ασύμβατα είδη, που χρειάζονται διαφορετικά νερά και συνθήκες και κάποια θα έχουν και πρόβλημα συγκατοίκησης....

Ξεκίνα από την περιοχή - βιότοπο που θέλεις να κάνεις και προχώρα με τα ψάρια.

Ή ξεκίνα με το ψάρι που θέλεις οπωσδήποτε και συνέχισε με συμβατά ως προς αυτό είδη.

Αλλοιώς δεν θα βγάλεις άκρη... ;)

Link to comment
Share on other sites

ειδη οπως ζοωτοκα με ωοτοκα ζουν σε διαφορετικες συνθηκες νερου

Link to comment
Share on other sites

τι κυκλοφορητες σκοπευεις να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

ειδη οπως ζοωτοκα με ωοτοκα ζουν σε διαφορετικες συνθηκες νερου

33122[/snapback]

Παιδια οντως ειναι μεγαλη η γκαμα που επελεξα αλλα δεν θα τα βαλω ολα μαζι. Σκοπευω να ξεκινησω με σκαλαρια, χηρες, γλυφτες, και Παραδεισια, που εχω προηγουμενη εμπειρια και ταιριαξανε.

Ο διαχωρισμος ζωοτοκα - ωοτοκα εχει βαση. Θα το ψαξω.

Εχω δυο εσωτερικους κυκλοφορητες των 400λτ ο καθενας με δυνατοτητα αναβαθμισης στα 1000λτ.

Εχω προβλεψει για μεγαλες δυνατοτητες εγκαταστασεων σε ηλεκτρικα, φωτισμους κλπ καθως και την δυνατοτητα κατακορυφου διαχωρισμου του ενυδρειου, που θα το εκανα μονο σε μεγαλη αναγκη (άρωστα ψαρια κλπ)

Ολες οι προτασεις σας θα με προβληματισουν θετικα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα και οτι θελεις ρωτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν μπορώ να θεωρηθώ έμεπιρος αλλαά αυτό πυ θα σου πω τουλάχιστον ισχυεί

Στη τελευταία απάντηση που έδωσες είδα ότι ξεκίνησες από Σκαλάρια. Να υποθέσω λοιπόν ότι είναι το είδος ψαριών που σου αρέσει περισότεο. Οπότε τα ζωοτόκα γενικά τα ποκλείεις πάμε στα άλλα. Θα σου πω ότι στο δικό μου ενυδρείο που έχω Collisa Lalia πέφτει αρκετό κυνηγητό μετασξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχει αρκετό στρες.

τώρα που το ζευγάρι τα σκαλάρια θα πάνε στο δικό τους ενυδρείο θα ηρεμήσουν τα πράγματα.

Μπορουν οι εμπειρότεροι να σου προτείνουν άλλα ψάρια συμβατά με τα σκαλάρια και εάν επίσεης τα παραδείσι και οι χήρες θα συμβιόνουν άνετα με το εν λόγω ειδος.

Αυτά πό μένα καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - KOKORAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...