Jump to content

Άσχετος


Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ . ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ PH ΓΙΑ ΧΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΣΜΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑΜΕ . ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΜΕΡΕΣ ΕΣΤΗΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ , ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΧΑΛΙΚΙ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ , ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ 50 ΨΑΡΙΑ (ΡΑΜΙΡΕΖΙ, ΜΑΚΡΥΦΤΕΡΑ,ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΑΛΠΙΝ,ΓΑΤΟΨΑΡΑ ΠΑΝΤΑ ,ΚΛΟΟΥΝ ΜΠΟΤΙΑ,ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ, ΜΑΧΑΙΡΟΨΑΡΑ, ΜΠΛΟΥ ΚΟΜΠΑΛΤ ,ΓΚΟΥΡΑΜΙ , ΝΕΟΝ ΡΟΥΑΓΙΑΛ , ΣΙΛΒΕΡ ΣΑΡΚ , ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟ ΑΛΠΙ) ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ( 80 ,40 ,30 )

ΠΕΡΙΠΟΥ 100 L .ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕΣΑ . ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΨΟΦΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως λογικό να σου ψοφάνε τα ψάρια.

Κακώς που ο μαγαζάτορας δεν σε ενημέρωσε για το "στρώσιμο" του ενυδρείου, πριν βάλεις μέσα τα ψάρια. Το καλύτερο θα ήταν να δώσεις τα ψάρια πίσω στο μαγαζί ή σε κάποιο φίλο σου να σου τα κρατήσει μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Επίσης, 50 ψάρια για 100 λίτρα (που δεν είναι και καθαρά) είναι όχι απλά πολλά!!!

Βρες δώσε τα ψάρια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και κάτσε διάβασε σε ΑΥΤΗΝ την κατηγορία τα άρθρα που έχουν να κάνουν με το στρώσιμο και το στήσιμο του ενυδρείου. Αγόρασε τεστ αμμωνίας και νιτροδών γι αρχή και ό,τι απορίες έχεις τις συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

50 ψαρια ειναι υπερβολικα πολλα εγω εχω ενυδρειο 100 λιτρα με μολις 6 ψαρια .το μεγιστο που βλεπω να βαζω αναλογα το ειδος ειναι 12 το πολυ.τα ραμιρεζι που τα βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

επισης καποια ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

αγορασε τεστ ph kh no2 no3 gh nh3 kai nh4.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΝΕΡΟ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ CONDICIONER (AQUAVITAL) KAI NITRIGON 1 ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΝΙΤRIGON 2 ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΘΟΛΟΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ , ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις νερου γινονται απο τα τεστ που σου ανεφερα παραπανω.οδηγιες εχουν τα ιδια τα τεστ. τι φιλτρο χρησιμοποιεις και τι υλικα εχει το φιλτρο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

;)B):thumbup::D:D:wootwoot:

:wootwoot::thumbup:

Υπάρχουν κάτι καταστηματάρχες ...

Φίλε καλως ήρθες!

Τα ψάρια έιανι υπερβολικά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα επεσε σε ασχετους η΄κερδοσκοπους.Στεφανε τα χαιρετισματα μου στα Γιαννενα μιας που ενα τμημα μου καταγεται απο εκει

Link to comment
Share on other sites

File Tzortzaki prospafise kai bres kapoion stin Ierapetra katoxo enudreiou gia na sou dosei stromena ulika apo to Filtro tou. Episis skepsou, pos i Amonia pou dimiourgite, diatirite sto nero opote sunepagete oses pio poles alages kaneis, toso to kalutero.Ego fa proteino alages tis taxis tou 30% imerisios gia kamia ebdomada kai trofi sto elaxisto.H lisi prepei na dofei pantos amesa tis epomenes meres gia na min friniseis, ki alla 8umata....Sou euxomai kali tuxi...Panta filika kai kaloproereta,Stratos.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tzortzakis για κοιτα κι εδω http://www.lavitaebella.gr/gr/fotos.htm

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλοριζικος και απο εμενα. ;)B)

Απο το μαγαζι που αγορασες τα ψαρακια να μην ξαναπερασεις ουτε

απο εξω ξανα.Καλο κουραγιο στην συνεχεια σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tzortzakis για κοιτα κι εδω http://www.lavitaebella.gr/gr/fotos.htm

33196[/snapback]

Για να σας βοηθείσω λίγο, Ο ιδιοκτήτης του "Lavita e Bella", έβγαλε από το κατάστημά του τα ενυδρεία και ότι τα αφορούσε, και άνοιξε το "Υδάτινος Κόσμος", ως καθαρά ενυδρειακό κατάστημα.

Έγινε επεξεργασία - cpnm
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

50 ψαρια ειναι τεραστιος αριθμος χωρια οτι πολλα απο αυτα δε ταιριαζουν μεταξυ τους.Ο ενθουσιασμος που εχουμε ολοι οταν πρωτο ασχολουμαστε με ενυδρεια μας οδηγει σε απελπισια.Αλλα μη το βαζεις κατω.Το καλυτερο ειναι να τα δωσεις πισω και αν ο καταστηματαρχης ειναι καλος οταν στρωσεις το ενυδρειο θα σου δωσει αλλα που θα ταιριαζουν μεταξυ τους.Τα κοινωνικα ενυδρεια ειναι ωραια αλλα δε μπορουμε να βαλουμε οτι θελουμε επειδη μας αρεσουν οπτικα.Δυστηχως πολλα μαγαζια δε βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites

ορισμενοι εμποροι δεν κανει να πουλανε ουτε προκες!!!!!!!!!!!!πρεπει να ντρεπονται που εκμεταλευονται την αγαπη ορισμενων για τα ενυδρεια και τους προτεινω να κλεισουν τα μαγαζια τους να ησυχασει ο κοσμος απο αυτους ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...