Jump to content

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ?


Recommended Posts

.Εδω και 1,5 μηνα εγω και ο αντρας μου αγορασαμε ενα 60λιτρων .Ειχαμε ενα χρυσοψαρο σε ενα ενυδρειο <<τσεπης>> και το ταλαιπωρουσαμε.Πηγαμε να αγορασουμε φιλτρο και πηραμε ενυδρειο.Αρχικα κρατησαμε το χρυσοψαρο και μας εδωσαν 2 σκαλαρια (τα οποια σε λιγες μερες πεθαναν ) μαζι με ενα γλιφτη gold και 2 χ πλεκοστομους .Μετα δωσαμε στο pet shop το χρυσοψαρο και πηρα με 2x neon tetra , 4x αρλεκινους , 2 χ leopard danion μακρυφτερα.Εχουμε βαλει και κατι φυτα (δεν ξερω την ονομασια τους ) ισια , ψηλα σαν <<φυκια >> στο πισω μεροσ του ενυδρειου.Ψαχνοντας στο internet διαβαζω για ψαρια που κανουν κοπαδια (neon tetra) , οι αρλεκινοι να ειναι πανω απο δεκα , θελουν ενυδρεια των 120 λιτρων κ.τ.λ .Δεν θα επρεπε απο το μαγαζι να μας πουν τι παει με τι απο το να αγορασουμε ψαρακια και να τα κανουμε να μην νοιωθουν καλα? Εχει καπιος εμπειρος ιδεα του τι μπορει να κανει κανεις με 60 λιτρα ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας και ευχομαι καλη συνεχεια σε ολους μας :-)

Link to comment
Share on other sites

.Εδω και 1,5 μηνα εγω και ο αντρας μου αγορασαμε ενα 60λιτρων .Ειχαμε ενα χρυσοψαρο σε ενα ενυδρειο <<τσεπης>> και το ταλαιπωρουσαμε.Πηγαμε να αγορασουμε φιλτρο και πηραμε ενυδρειο.Αρχικα κρατησαμε το χρυσοψαρο και μας εδωσαν 2 σκαλαρια (τα οποια σε λιγες μερες πεθαναν ) μαζι με ενα γλιφτη gold και 2 χ πλεκοστομους .Μετα δωσαμε στο pet shop το χρυσοψαρο και πηρα με 2x neon tetra , 4x αρλεκινους , 2 χ leopard danion μακρυφτερα.Εχουμε βαλει και κατι φυτα (δεν ξερω την ονομασια τους ) ισια , ψηλα σαν <<φυκια >> στο πισω μεροσ του ενυδρειου.Ψαχνοντας στο internet διαβαζω για ψαρια που κανουν κοπαδια (neon tetra) , οι αρλεκινοι να ειναι πανω απο δεκα , θελουν ενυδρεια των 120 λιτρων κ.τ.λ .Δεν θα επρεπε απο το μαγαζι να μας πουν τι παει με τι απο το να αγορασουμε ψαρακια και να τα κανουμε να μην νοιωθουν καλα? Εχει καπιος εμπειρος ιδεα του τι μπορει να κανει κανεις με 60 λιτρα ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας και ευχομαι καλη συνεχεια σε ολους μας :-)

μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι neon tetra τν 10!!!!η γκαμπι 1 αρσενικο 3 θηλικα!!!!αλλα ολα αυτα αναλογα παντα!!!!!εχεις κανει στρωσιμο????θερμοστατη εχεις???αν μπορεις πες μας γενικε πληρ για τ ενυδρειο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εδω!!! :)

Καταρχην καλο θα ηταν να μας πεις τον τροπο που εστρωσες το ενυδρειο σου και αν δεν βαριεσε να μας γραψεις τι και τι εχεις απο φιλτρο,θερμοστατη...

Επισης και καμια φωτο θα βοηθουσε την κατασταση.

Απο εκει και περα θα σου πω για τα νεον γιατι τα αλλα δεν τα ειχα ποτε μου,τα νεον ειναι κοπαδοψαρα και για να ειναι καλα μεσα στο ενυδρειο μας θα πρεπει να εχουμε απο 10 και πανω για να μην στρεσαρωντε,οσο ποιο πολλα ειναι νοιωθουν και μεγαλητερη ασφαλεια.

Παντος θα πρεπει να εχουν και τις καταληλες συνθηκες νερου γιατι απο εμπειρια δικια μου δεν ειναι απο τα πιο ανθεκτηκα ψαρια και ευκολα μπορει να προσβληθουν απο ασθενεια.

Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν θα μπορουσες να τα φιλοξενησεις μεσα σε 60λ.

Αυτα προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρειο παντου γραφει WAVE (???) Η αποδειξη αγορας γραφει

1Χ poseidon riviera 60

1Xrefresh 125ml

1Xbio water 125ml και φυσικο χαλικι .Αυτα ειναι η πρωτη μας αγορα.Πανω στην λαμπα γραφει wave tropical river 25w -t8 0 26mm450mm , στο φιλτρο δεν μπορω να διαβασω κατι :) εχω μεσα ενα θερμομετρο στους 25 βαθμους ....αυτα τι αλλο πρεπει να αναφερω?

οταν το αγορασαμε ,πλεναμε τα χαλικια 3-4 νερα , τα βαλαμε μεσα , ριξαμε αυτο το αντιχλωριο και για 5 μερες αν θυμαμαι καλα ( 'η 10? ) ριχναμε μικροοργανισμους .Βαλαμε μεσα και το χρυσοψαρο που ειχαμε και κατα τον μηνα πηραμε το γληφτι , εκεινο που καθαριζει τις πετρουλες (απο 2) .Μας ειπαν απο το μαγαζι να αλλαζουμε νερο ια φορα τον μηνα και να ξαναπροσθετουμε μαζι με το φαρμακο και μετα τον μηνα να πλενουμε με νερο απο το ενυδρειο τα σφουγγαρια του φιλτρου και μετα να προσθεσουμε τον ανθρακα τον οποιο πριν εχουμε ξεπλυνει .Αυτα εχουμε κανει προς στιγμην ......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξεκίνα αν θέλεις να διαβάζεις ενυδρειακά άρθρα που θα σε βοηθήσουν από εδώ.

Το φυτό που λες, πρέπει να είναι κάποιο είδος vallisneria.

Και μην εμπιστεύεσαι και πολύ αυτά που σου λένε στα petshop.

Για τους περισσότερους, ο μόνος και αποκλειστικός τους στόχος, είναι να πουλήσουν!

Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξεκίνα αν θέλεις να διαβάζεις ενυδρειακά άρθρα που θα σε βοηθήσουν από εδώ.

Το φυτό που λες, πρέπει να είναι κάποιο είδος vallisneria.

Και μην εμπιστεύεσαι και πολύ αυτά που σου λένε στα petshop.

Για τους περισσότερους, ο μόνος και αποκλειστικός τους στόχος, είναι να πουλήσουν!

Καλή συνέχεια

Σε ευχαριστω !Εκει ακριβως ημουν και διαβαζα για τα πρωτα βηματα :-)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως το ενυδρείο έχει φως. Έτσι? Γιατί στις φωτογραφίες δεν είχε...

Βάλε και άλλα φυτά στο ενυδρείο...

Ακόμη προτείνω, να βγάλεις αυτό το κόκκινο από τη μέση! :)

Σε εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι ''πλαστικούρες''.

Βάλε ακόμη και φόντο πίσω στο ενυδρείο, προτείνω μαύρο...

Τέλος, καλό είναι σιγά σιγά να ξεκαθαρίσεις λίγο τα ψαράκια...

Φιλικά πάντα :P

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζοντας να διαβαζω στα πρωτα βηματα βλεπω οτι πρωτα βαζεις αμμο ή χαλικι μετα το υποστρωμμα για τα φυτα και μετα ξανα το χαλικι .Κι εγω που δεν εβαλα κανενα υποστρωμμα για φυτα ? Θα χαλασουν και αυτα πανω στο χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

αυτα που εχεις νομιζω δεν χρειαζονται υποστρωμα με λιπασμα. μονο καμια ταμπλετα αμα θες τωρα που ειναι αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά καλό είναι να πάρεις ταμπλέτες λιπάσματος.

Εγώ, κόβω την κάθε μια σε τέσσερα κομμάτια, και την βάζω στη ρίζα του φυτού.

Δεν χρειάζεται βέβαια να κάνεις καμιά ''γεώτρηση'' στο χαλίκι καθώς την βάζεις και σου φύγουν όλα τα φυτά...

Το λέω αυτό, μόνο και μόνο επειδή έχει αναφερθεί και αυτή η περίπτωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως το ενυδρείο έχει φως. Έτσι? Γιατί στις φωτογραφίες δεν είχε...

Βάλε και άλλα φυτά στο ενυδρείο...

Ακόμη προτείνω, να βγάλεις αυτό το κόκκινο από τη μέση! :)

Σε εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι ''πλαστικούρες''.

Βάλε ακόμη και φόντο πίσω στο ενυδρείο, προτείνω μαύρο...

Τέλος, καλό είναι σιγά σιγά να ξεκαθαρίσεις λίγο τα ψαράκια...

Φιλικά πάντα :P

ναι , εχει φως .Καπου προαναφερα και τα watt της λαμπας .

ειπα να βαζω τα φυτα σιγα σιγα ;)

Το κοκκινο decoration θα παει εκει που ειναι η θεση του .Ο ΚΑΔΟΣ.!!!!!Ερχετε απο μια μικρη γυαλα και ειπα μεχρι νααγορασω κατι της προκοπης να μην ειναι το ενυδρειακη μου τελειως <<γυμνο>>

Οσον αφορα με τα ψαρακια τί πρεπει να κανω? Διαβασα , εκ των υστερων παντα :-( οτι αυτα που εχω ειναι για κοπαδια και το ενυδρειο μου ειναι μικρο .Τι πρεπει να παρω ωστε να εχω ευτυχισμενα ψαρακια ?

Link to comment
Share on other sites

ναι , εχει φως .Καπου προαναφερα και τα watt της λαμπας .

ειπα να βαζω τα φυτα σιγα σιγα :P

Το κοκκινο decoration θα παει εκει που ειναι η θεση του .Ο ΚΑΔΟΣ.!!!!!Ερχετε απο μια μικρη γυαλα και ειπα μεχρι νααγορασω κατι της προκοπης να μην ειναι το ενυδρειακη μου τελειως <<γυμνο>>

Οσον αφορα με τα ψαρακια τί πρεπει να κανω? Διαβασα , εκ των υστερων παντα :-( οτι αυτα που εχω ειναι για κοπαδια και το ενυδρειο μου ειναι μικρο .Τι πρεπει να παρω ωστε να εχω ευτυχισμενα ψαρακια ?

Μπράβο! Έχεις μπει στο νόημα! :)

Πριν σου πω για συνδιασμούς ψαριών κτλ., θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις πάρει τεστάκια νερου, για να διαπιστώσεις, αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Έχεις μπει στο νόημα! :)

Πριν σου πω για συνδιασμούς ψαριών κτλ., θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις πάρει τεστάκια νερου, για να διαπιστώσεις, αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου?

οχι τιποτα .ειναι απαραιτητα αυτα ?
Link to comment
Share on other sites

αυτα που εχεις νομιζω δεν χρειαζονται υποστρωμα με λιπασμα. μονο καμια ταμπλετα αμα θες τωρα που ειναι αρχη!

και αργοτερα πως θα συνεχισω με αλλα φυτα .μηπως πρεπει να κανω κατι τωρα που ειναι αρχη?
Link to comment
Share on other sites

οχι τιποτα .ειναι απαραιτητα αυτα ?

Απολύτως! :)

Καλύτερα είναι αν θες να πάρεις τα υγρά tests. Είναι πιο αξιόπιστα από τα sticks.

Αυτά είναι που θα σου δείξουν αν το ενυδρείο σου έχει στρώσει, αν είναι δηλαδή έτοιμο να δεχτεί ψάρια.

NH3/NH4(αμμωνία)=0(στρωμένο ενυδρείο)

ΝΟ2(νιτρώδη)=0(στρωμένο ενυδρείο)

ΝΟ3(νιτρικά)<25(στρωμένο ενυδρείο)

Και για να δούμε, για ποιά ψαράκια είναι κατάλληλο το νερό μας, κοιτάμε τις τιμές:

pH

GH(Ολική σκληρότητα)

KH(Ανθρακική σκληρότητα)

Link to comment
Share on other sites

και αργοτερα πως θα συνεχισω με αλλα φυτα .μηπως πρεπει να κανω κατι τωρα που ειναι αρχη?

αργοτερα θα ωριμασει ο βυθος σου και δεν θα χρειαζεται υποστρωμα. κατα τη γνωμη μου αν βαλεις ευκολα και μετρια φυτα που ειναι και πανεμορφα δεν το χρειαζεσαι. μα και το υποστρωμα καποια στιγμη χανει τη δυναμη του...

υ.γ. με τον ορο: θα ωριμασει ο βυθος εννουμε οτι απο υπολοιματα τροφων και αποβλητα των ψαριων θα ειναι σαν φυσικο λιπασμα...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Απολύτως! :)

Καλύτερα είναι αν θες να πάρεις τα υγρά tests. Είναι πιο αξιόπιστα από τα sticks.

Αυτά είναι που θα σου δείξουν αν το ενυδρείο σου έχει στρώσει, αν είναι δηλαδή έτοιμο να δεχτεί ψάρια.

NH3/NH4(αμμωνία)=0(στρωμένο ενυδρείο)

ΝΟ2(νιτρώδη)=0(στρωμένο ενυδρείο)

ΝΟ3(νιτρικά)<25(στρωμένο ενυδρείο)

Και για να δούμε, για ποιά ψαράκια είναι κατάλληλο το νερό μας, κοιτάμε τις τιμές:

pH

GH(Ολική σκληρότητα)

KH(Ανθρακική σκληρότητα)

α!!!!οκΘα τα προμηθευτω να δω που βρισκομαι .Και εμεις . αγορασαμε ψαρακια βασει <<χρωματος>>Καλα δεν επρεπε κατι να πουν ? ενταξει δεν λεω ειμαστε αρχαριοι αλλα και τα ψαρακια να μην ειναι χαρουμενα στο νεο τουσ περιβαλον ? τι να πω ?Παντως αυτα που εχω ουτε μπουλουκια κανουν ουτε αναποδα στο ρευμα τρεχουν .Μαλιστα εχω 2 neon tetra και το ενα ειναι παντα εξαφανισμενο και δεν μπορω να το βρω.( το ενυδρειο τωρα ειναι αεροδιαδρομος και οχι καμια ζουγκλα , που παιει και χανεται) Βαζω φακο και βγαινει καπου πισω απο το κουτι με το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

αργοτερα θα ωριμασει ο βυθος σου και δεν θα χρειαζεται υποστρωμα. κατα τη γνωμη μου αν βαλεις ευκολα και μετρια φυτα που ειναι και πανεμορφα δεν το χρειαζεσαι. μα και το υποστρωμα καποια στιγμη χανει τη δυναμη του...

υ.γ. με τον ορο: θα ωριμασει ο βυθος εννουμε οτι απο υπολοιματα τροφων και αποβλητα των ψαριων θα ειναι σαν φυσικο λιπασμα...

μαλιστα.Αρα δεν ειναι κατι που χρειαζομαι απλα το κανεις στη αρχη για να βοηθησεις το φυτο , αν καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.Αρα δεν ειναι κατι που χρειαζομαι απλα το κανεις στη αρχη για να βοηθησεις το φυτο , αν καταλαβα καλα.

ακριβως οπως κανουν και οι ταμπλετες, ΑΛΛΑ ωρισμενα φυτα δεν μπορεις να τα εχεις χωρις αυτο! αυτα που εχεις εμενα ειχαν πιασει ακομα και σε ενυδρειο 2 ημερων χωρις τιποτα σε...αμμο.... αλλα γενικα ολα ειναι θεμα σωστων ισοροπιων ψαριων-φυτων που εχει να κανει με διοξειδιο, οξυγονο, φως, θρεπτικες ουσιες και αλλα θεματα και που παντα προσπαθουμε να βρουμε αυτη την ισοροπια στα ενυδρεια μας για να ειναι και τα φυτα καλα και τα ψαρια. με αυτα τα φυτα ή παρομοιων απαιτησεων δεν νομιζω να εχεις προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

α!!!!οκΘα τα προμηθευτω να δω που βρισκομαι .Και εμεις . αγορασαμε ψαρακια βασει <<χρωματος>>Καλα δεν επρεπε κατι να πουν ? ενταξει δεν λεω ειμαστε αρχαριοι αλλα και τα ψαρακια να μην ειναι χαρουμενα στο νεο τουσ περιβαλον ? τι να πω ?Παντως αυτα που εχω ουτε μπουλουκια κανουν ουτε αναποδα στο ρευμα τρεχουν .Μαλιστα εχω 2 neon tetra και το ενα ειναι παντα εξαφανισμενο και δεν μπορω να το βρω.( το ενυδρειο τωρα ειναι αεροδιαδρομος και οχι καμια ζουγκλα , που παιει και χανεται) Βαζω φακο και βγαινει καπου πισω απο το κουτι με το φιλτρο.

ειναι και η προσαρμογη τους, ειναι στρεσαρισμενα και ειναι λογικο. επισης βλεπεις και το γιατι πανε ομαδα αυτα τα ψαρια...αισθανονται πιο σιγουρια ολα μαζι...

το θεμα με τους καταστηματαρχες ειναι μεγαλη ιστορια.... γενικα αλλα και ειδικα στα ενυδρειαδικα που εχουν να κανουν με ζωντανα και πολλοι κοιτανε μονο να πουλησουν και τιποτα αλλο!! μερικοι ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους και γνωστες!

Link to comment
Share on other sites

ειναι και η προσαρμογη τους, ειναι στρεσαρισμενα και ειναι λογικο. επισης βλεπεις και το γιατι πανε ομαδα αυτα τα ψαρια...αισθανονται πιο σιγουρια ολα μαζι...

το θεμα με τους καταστηματαρχες ειναι μεγαλη ιστορια.... γενικα αλλα και ειδικα στα ενυδρειαδικα που εχουν να κανουν με ζωντανα και πολλοι κοιτανε μονο να πουλησουν και τιποτα αλλο!! μερικοι ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους και γνωστες!

με βλεπω να τα επιστρεφω και να παρω κατι αλλο .τουλαχιστον απο ενα ειδος ψαριων μια μικρη ομαδουλα .Δεν θελω να τα βασανιζω τα καημενα .
Link to comment
Share on other sites

με βλεπω να τα επιστρεφω και να παρω κατι αλλο .τουλαχιστον απο ενα ειδος ψαριων μια μικρη ομαδουλα .Δεν θελω να τα βασανιζω τα καημενα .

καλα και να τα πας πισω δεν θα περασουν και καλυτερα, το πιο καλο ειναι να τα δωσεις σε καποιο γνωστο σου ή σε καποιους που εχουν ομαδες με αυτα τα ψαρια στο φορουμ... μια λυση ειναι να κρατησεις 8 νεον... αλλοι λυση ειναι να πας σε κατι διαφορετικο... αλλα κοιτα εδω και δες τι σου αρεσει και τι κανει για τα λιτρα σου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36966

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...