Jump to content

Recommended Posts

Τελευταία μετά από μία μαζική απώλεια ψαριών παλιών 2 χρόνων, όλοι μέ συμβουλεύουν

να χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε όζον, έχει κάποιος εμπειρία μέ όζον στό θαλασσινό?

αξίζει τά λεφτά του?

Πιθανοτατα η απώλεια ήταν από παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό το καταπληκτικό άρθρο για το όζον

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2965

και αυτό για το σκίμερ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=153

και θα καταλάβεις τι χρειάζεσαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ηλία Καλώς ήρθες στην παρέα μας.Το ozone και η χρήση του στο ενυδρείο είτε μιλάμε για reef είτε για fish only για αρκετά χρόνια ήταν taboo.Την τελευταία διετία κερδίζει συνεχώς τους χομπιστες παγκοσμίως μιας και με την σωστή χρήση του μας δίνει μια extra βοήθεια στο ενυδρείο μας. Προσοχή όταν λέμε ozone δεν σημαίνει ότι μπορούμε να το λάβουμε και ως πανάκια δήλα ότι με την χρήση του μπορούμε να βάζουμε ανεξέλεγκτα ψάρια μέσα χωρίς να περνάνε καραντίνα και το καλό ozone θα τα προσέχει για εμας.Το ozone βοηθά στην αρχική εκδήλωση μιας ασθένειας π.χ ick.Αν αυτή πάρει διαστάσεις στο ενυδρείο ο μας δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα πια.Το χρησιμοποιώ σχεδόν δυο χρόνια και είμαι αρκετά ικανοποιημένος αφού από την αρχή κιόλας της χρήσης του βοήθησε σημαντικά να ανέβει σε καλά επίπεδα το redox του ενυδρείου μου περίπου στο 380-400 και να παραμείνει εκει.Εχω παρατηρήσει επίσης ότι εμπαθείς ψάρια όπως το blue tang και ο Αχιλλέας εκεί που πήγαν να ξεκινήσουν το ick σταμάτησαν άμεσα. Οι καλές παράμετροι του νερού μας σε συνδυασμό με καλή ποιότητας τροφές και το ozone είναι ένα τρίπτυχο υγιούς ενυδρείου χωρίς ασθένειες.

Το άρθρο που παρέθεσε πιο πάνω ο φίλος liquid είναι καλό να το διαβάσεις μιας και θα σε βοηθήσει αρκετα..Ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποσο περίπου κάνει στην ελλάδα μια τέτοια συσκευη? Σε site εξωτερικου ειδα αυτό

http://www.marinedepot.com/md_viewItem.asp?idProduct=RS3633

Link to comment
Share on other sites

εχω δει κινέζικους στην αγορά σε πολύ καλή τιμή … καλές προδιαγραφές ..αλλά δεν ξέρω αν τους έχει δοκιμάσει κάποιος ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GC9N αν και δεν έχω προσωπική πείρα από οζονιστήρα, σχετικά με την επιλογή μάρκας είμαι της άποψης ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε on line μαγαζιά εξωτερικού ή (καλύτερα ;)) κάνε μια ερώτηση στην κατηγορία των μαγαζιών για ποιο μοντέλο ενδιαφέρεσαι και να σου πουν τιμή! B)

Link to comment
Share on other sites

εχω δει κινέζικους στην αγορά σε πολύ καλή τιμή … καλές προδιαγραφές ..αλλά δεν ξέρω αν τους έχει δοκιμάσει κάποιος ..

Έχω χρησιμοποιήσει πριν αρκετά χρόνια τον μοναδικό εισαγόμενο κινέζικο οζονιστήρα, που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα και μάλιστα σε δύο μεγέθη.

Δούλεψε καλά για δύο περίπου χρόνια, όχι συνέχεια αλλά περιστασιακά, μέχρι που κάηκε.

Όσο λειτουργούσε ήταν πολύ καλός με πολύ καλή απόδοση όζοντος.

Το μειωνέκτημά του, εκτός από τη διάρκεια ζωής του, είναι ότι κάνει έναν εκνευριστικό θόρυβο, σαν γρύλισμα.

Άκου κάπως έτσι.. ντζζζζζζ ντζζζζζζ ντζζζζζζ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω λάθος ο οζονιστήρας πρέπει να δουλεύει συνέχεια, χαμηλα καί εάν παρουσιαστή κάποια ασθένεια ανεβάζεις λίγο την απόδοση,

τουλάχιστον έτσι μού είπαν σέ ένα μαγαζί πού ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα ξέρω το όζον παράγεται από σπινθήρα .. να γιατί κάνει… τζιζ.. τζιζ… τζιζ ;)

Θα χρησιμοποιούσα το όζον προληπτικά και όχι σαν θεραπεία .. σε συνδυασμό με redoxόμετρο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καποιος σε PM ας μου πει που το βρήκε. Εστω το κινεζικο!!

Θα χρειασθείς σίγουρα και έναν redox controller για να μην τιναχτεί το ενυδρείο σου από τυχόν υπερβολική δόση ozone.Η red sea έχει έτυμη λύση με ozonizer και redox controller 2 σε 1.Η τιμή του στην ελληνική αγορά είναι για τον 100mg περίπου στα 500e.Καλύτερα όμως να ρωτήσεις στην κατηγορία τον μαγαζιών να σου πούνε με ακρίβεια πόσο τον διαθετουν.Αν πας σε κινέζικο ozonizer πχ της resun κυμαίνεται κοντά στα 80-90e+280-300e ο redox controller.

Link to comment
Share on other sites

  • 15 years later...

Το όζον μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αποστείρωση του νερού Στα ενυδρεία, ειδικά τα ενυδρεία, είναι απαραίτητη η επεξεργασία του νερού. Οι συνήθεις μέθοδοι απολύμανσης περιλαμβάνουν το όζον, τις υπεριώδεις ακτίνες και το διοξείδιο του χλωρίου. Κάθε μέθοδος απολύμανσης έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του όζοντος είναι ότι απολυμαίνει γρήγορα και έχει υψηλή απόδοση και στο τέλος μετατρέπεται σε οξυγόνο, το οποίο είναι ακίνδυνο.

Το πρότυπο δοκιμής αποστείρωσης όζοντος είναι η τιμή CT, C είναι η συγκέντρωση όζοντος και T είναι ο χρόνος διατήρησης αφού η συγκέντρωση φτάσει στο πρότυπο. Εάν έχετε μικρό ενυδρείο, δεν συνιστάται η χρήση όζοντος. Μπορείτε να αλλάξετε το νερό της βρύσης συχνά. Αν πρόκειται για ενυδρείο, η επεξεργασία του νερού και η αποστείρωση είναι απαραίτητη, γιατί το νερό θα περιέχει βλαβερές ουσίες όπως περιττώματα ψαριών.

 

Η αποστείρωση με όζον γίνεται για τον έλεγχο της τιμής CT. Οι τιμές C και T μπορούν να ελεγχθούν σε σχέση με πρότυπα, όπως αποστείρωση πόσιμου νερού CT-1.6, C=0.4ppm, T=4 λεπτά. Δύο ή τρεις δυσκολίες στην επεξεργασία του νερού με όζον

 

1. Ελέγξτε με ακρίβεια τη συγκέντρωση του όζοντος στο νερό
2. Η αποτελεσματικότητα ανάμειξης όζοντος και νερού
3. Το κόστος του συστήματος ανάμειξης όζοντος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...