Jump to content

Μπαμπου


Recommended Posts

Μετα απο καποιες φωτο και βιντεο που ειδα αναρωτιεμαι επειδη μου αρεσει σαν ιδεα. Μπορει το μπαμπου να μπει σε ενυδρειο γλυκου νερου? Ειναι επιβλαβες για τα ψαρια? Θα επιβιώσει?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποιες φωτο και βιντεο που ειδα αναρωτιεμαι επειδη μου αρεσει σαν ιδεα. Μπορει το μπαμπου να μπει σε ενυδρειο γλυκου νερου? Ειναι επιβλαβες για τα ψαρια? Θα επιβιώσει?

Αυτα τα μπαμπου;

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_sanderiana

Το έχω δοκιμάσει και πηγαίναν μια χαρά..

Είχα ακούσει όμως ότι μπορεί να έχουν τραβήξει λιπάσματα από πριν και να τα αφήσουν στο νερό.

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποιες φωτο και βιντεο που ειδα αναρωτιεμαι επειδη μου αρεσει σαν ιδεα. Μπορει το μπαμπου να μπει σε ενυδρειο γλυκου νερου? Ειναι επιβλαβες για τα ψαρια? Θα επιβιώσει?

νομίζω οτι πρέπει τα βλαστάρια να είναι εκτός νερου. αν είναι όλο βυθισμένο θα σαπίσει σε 15 - 20 μέρες.

δοκίμασέ το και αν δεις οτι δεν τραβάει το βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

στο σαιτ που μας εβαλεο φιλος μας ο Panos1990 λεει..'Often in large chain pet shops it will be sold as an aquatic plant. While it will live for months like this, it will eventually rot unless the sprouts are allowed to grow above the surface.΄'' μεταφραση...'Συχνά σε μεγάλη αλυσίδα pet shops, να πωληθεί ως ένα υδρόβιο φυτό . Ενώ θα ζουν εδώ και μήνες, όπως αυτό, τελικά θα σαπίσουν αν δεν τα λάχανα επιτρέπεται να αυξηθούν πάνω από την επιφάνεια.''

:)

οποτε λογικα αν το εχεις και εξω και μεσ απο το νερο οκ...για ολο μεσα..δν το βλεπω...λυπαμαι :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω Lucky Bamboo,εδώ και έξι μήνες τα οποία τα έχω στο 200 αρι μου στο εσωτερικό μου φίλτρο στον χώρο του κυκλοφορητή και από επάνω εξέχουν έξω από το νερό και ζουν και βασιλεύουν. Συνέχεια πετανε καινούργια φύλλα και μου κατεβάζουν και τα ΝΟ3. Δοκιμάστε άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα δει πως ενας ειχε βαλει πολλα τετια σε ενα σαμπ με το φιλομα τους εξω κανονικα και πετιχενε με αυτο πολυ καλη απονιτριοση. ειναι εφικτο κατι τετιο?

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα δει πως ενας ειχε βαλει πολλα τετια σε ενα σαμπ με το φιλομα τους εξω κανονικα και πετιχενε με αυτο πολυ καλη απονιτριοση. ειναι εφικτο κατι τετιο?

Βεβαια, αρκει να εχει φωτισμο εννοειτε. :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, αρκει να εχει φωτισμο εννοειτε. :)

ποσσα τετια χρειαζονται για ενα ενυδριο 700 λιτρα ? :P;):blush:

Link to comment
Share on other sites

ποσσα τετια χρειαζονται για ενα ενυδριο 700 λιτρα ? :):P;)

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με καμία δεκαπενταριά και στην πορεια βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πουλανε γύρο στο 1 με 1,5 ευρώ το κομμάτι στα ανθοπωλεία και στα μεγάλα πολυκαταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...