Jump to content

Για Μονομάχο-είμαι αρχάρια


Μαρίζα

Recommended Posts

γεια χαρά! πριν απο 3 μήνες μου έκαναν δώρο μια μικρη τετράγωνη γυάλα με έναν πανέμορφο μονομάχο. απο αυτά που διάβασα στο site σας, μάλλον είναι αρσενικός.(πως μπορώ να είμαι σίγουρη?) τι πρέπει να κάνω για να περνάει καλύτερα το ψαράκι μου? είναι πολύ ανθεκτικός (ντρέπομαι που το λέω αλλά όταν έφυγα για διακοπές, τον αφησα ατάιστο για μια εβδομάδα περίπου και δεν έπαθε τίποτα- φυσικά δεν την ξαναπατάω!!!). μέσα στην γυάλα έχω 2 πλαστικά φυτά και 2 κοχύλια. δεν του έχω οξυγόνο αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας αφήνω ανοιχτό το καπάκι. μόνο το βράδυ το κλείνω για να μην πηδήξει έξω(δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να κανει κατί τέτοιο αλλά απο ότι έχω ακούσει, ορισμένα αυτοκτονούν). του αλλάζω το νερό -από την βρύση- κάθε 3-4 ημέρες.για να έχει παρέα τι ψάρι μπορώ να βάλω μαζί του και να μην το φαεί?οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να τον αφησεις μονο του.να ξερεις οτι το ψαρακι αυτο ειναι τροπικο και σαν τετοιο πρεπει να το αντιμετωπισεις.χρειαζεσαι ενα φιλτρο το νερο απο την βρυση χωρις τα υγρα που σπανε το χλωριο δεν ειναι καλη ιδεα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλωσόρισες στην παρέα μας Μαρίζα!

Το ψαράκι σου αν έχει μακριές ουρές είναι αγοράκι!

Δες το προφίλ εδώ για να πάρεις μια ιδέα:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=627

Επίσης, δες αυτό το πολύ καλό άρθρο και για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Link to comment
Share on other sites

Οι αρσενικοί έχουν μεγαλύτερα πτερύγια και δημιουργούν φωλιά με φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού (μόνο εάν το ψάρι είναι υγιές και νοιώθει καλά λόγω συνθηκών...)

Τάισμα: Μια φορά την ημέρα πλούσια σε πρωτεϊνη τροφή. Ποσότητα τόση ώστε να την τρώει σε 1-2 λεπτά. Μία ημέρα την εβδομάδα ατάιστο. Κατά προτίμηση δίνε του αποξηραμένο σκουλήκι και λάρβες κουνουπιών - έτοιμες τροφές που τις βρίσκεις εύκολα. Τα απλά φλέικς δεν κάνουν για μόνιμη διατροφή τους.

Βγάλε οπωσδήποτε τα κοχύλια! Καλό είναι να βγάλεις και τα πλαστικά φυτά και να βάλεις 2-3 αληθινά και εύκολα (κερατόφυλλο, ανούμπια, ελοντέα) τα οποία θα τον βοηθήσουν να νοιώθει καλύτερα και θα φιλτράρουν και το νερό με τον τρόπο τους...

Προσοχή! Οι Μονομάχοι πηδάνε έξω από το νερό καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας! Πάντα σκεπασμένο το ενυδρείο ή αν όχι, τουλάχιστον 6-8 πόντοι το νερό κάτω από το χείλος του τζαμιού. Δεν αυτοκτονούν, απλά πηδάνε για διάφορους λόγους.

Βάλε οπωσδήποτε ένα μικρό φιλτράκι με πολύ χαμηλή ροή νερού και μέχρι να στρώσει με τις κατάλληλες αποικίες βακτηριδίων (κύκλος αζώτου) να αλλάζεις το νερό κάθε 3 ημέρες. Οταν στρώσει μπορείς να αρχίσεις να αλλάζεις το μισό νερό κάθε εβδομάδα. Στο νερό πρέπει να βάζεις ειδικό χημικό (αντιχλώριο) που εξουδετερώνει τα δολοφονικά για τα ψάρια χλώριο, βαρέα μέταλλα, χλωραμίνες κλπ και ταυτόχρονα έχει και ουσίες που βοηθάνε τα ψάρια στο να διατηρούν και να αναδιαπλάθουν την προστατευτική τους μεμβράνη. Το βρίσκεις στα σχετικά μαγαζιά. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι το Stress Coat της ΑΡΙ.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

6. Παρέα: Το μόνο που μπορείς να βάλεις μαζί του είναι κάποιο σαλιγκάρι και αυτό με επιφύλαξη, γιατί κάποιοι Μονομάχοι τα κτυπάνε. Δεν έχουν ανάγκη από παρέα, ζουν καλύτερα μόνοι τους.

Βάλε κάποια φωτογραφία για περισσότερα. Να θυμάσαι ότι τον χειμώνα θα χρειαστεί θερμοστάτη. Είναι τροπικό ψάρι και όχι κρύου νερού.

Διάβασε και αυτά:

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/545.htm

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/betta.htm

Επίσης εδώ μέσα στην κατηγορία Αναβαντίδες, θα βρεις αρκετά σχετικά ποστ, με χρήσιμες πληροφορίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι αρσενικοί έχουν μεγαλύτερα πτερύγια

Γιατί έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και αρσενικοί με κοντά πτερύγια;;

Τάισμα: Μια φορά την ημέρα πλούσια σε πρωτεϊνη τροφή. Ποσότητα τόση ώστε να την τρώει σε 1-2 λεπτά. Μία ημέρα την εβδομάδα ατάιστο.

Εγώ τα ταΐζω τρεις φορές την μέρα (κάνοντας νηστεία κάθε Κυριακή) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μήπως μία φορά την μέρα είναι λίγο; Σου μεγαλώνουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ ;)

Φυσικα και υπαρχουν αρσενικοι μονομαχοι με κοντα πτερυγια

Αυτην την εποχη φτιαχνει φωλια;

Θα μπορουσε να μας τον βαλεις φωτο να τον δουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Τι κοχυλια του εχει βαλει μεσα

Ποσα λιτρα ειναι η γυαλα σου;

Θα σου ελεγα να παρεις αποξηραμενο σκουληκι για να του δινεις και μια φοβερη τροφη ειναι της o. nutricion που ειναι ειδικη για betta του Αtison. Υπαρχει η απλη και η Pro που ειναι ενισχυμενη και πολυ καλη για ταϊσμα πριν απο αναπαραγωγη. Αν θες μπορω να σου πω που θα μπορεσεις να την βρεις ειναι καλυτερη και απ την κατεψυγμενη κορυφεα.

Νερο θα κανεις αλλαγη μονο αν βαζεις αντιχλωριο, σε καμια περιπτωση δεν θα ριχνεις το νερο της βρυση χωρις το αντιχλωριο. Φιλτρακι εχει η γυαλα σου;

Δεν θα του βγαζεις το καπακι θα το εχει πανω στην γυαλα γιατι οι μονομαχοι θελουν σταθερη θερμοκρασια στο στρωμα του αερα που υπαρχει επανω απ την επιφανεια του νερου. Βαλτου μια αεραντλια ή το φίλτρο να χτυπα στην επιφανεια του νερου. Μπορεις να του παρεις ενα σαλιγκαρι για παρεα δεν προκειται να το σκοτωσει μπορει στην αρχη να του κανει flering αλλα θα τον συνηθησει. Μην του βαλεις αλλο ψαρι σε καμια περιπτωση εκει μπορει να αγριεψει και αν το σκοτωσει ουτε γαριδες.

Φυτακια μπορεις να βαλεις αληθινα ειναι πολυ καλυτερα, αν ερθεις στην συναντηση θα σου βρω εγω για να βαλεις στο μωρο σου.

Οτι αλλο θες πες μας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα πτερύγια το περίμενα κάποιος να το σχολιάσει. Είναι σωστή η παρατήρηση. Οι Plakat ας πούμε έχουν μικρότερα πτερύγια και ουρές.

Κοίταξε, είναι ανάλογα τον τύπο. Αν μιλάμε για τον ίδιο τύπο Μονομάχων, ο αρσενικός έχει μεγαλύτερα πτερύγια από τη αντίστοιχη θηλυκιά. Κυρίως όμως, πιο μακρύ το κάτω και με μύτη στην άκρη.

Τώρα αν συγκρίνεις ένα κοντοπτέρυγο είδος αρσενικού με ένα θηλυκό μακρυπτέρυγου είδους, σίγουρα θα μπερδευτείς...

Πρέπει πρώτα να δεις σε ποια κατηγορία ανήκει το ψάρι και μετά να ψάξεις το φύλο, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του είδους/τύπου.

Το τάισμα 1 φορά την ημέρα αφορά μόνο ενήλικα άτομα και όχι ψάρια σε ανάπτυξη, όπου χρειάζονται όχι δύο, αλλά τρεις φορές την ημέρα τάισμα.

Τώρα, εάν μπορείς να μοιράσεις την ποσότητα της τροφής σε δύο δόσεις και να τη δίνεις δύο φορές την ημέρα, ναι, είναι καλύτερα. Και αυτό ισχύει για όλα τα ψάρια.

Το μεγάλωμα έχει να κάνει και με την σωστή διατροφή εκτός της ποσότητας, αλλά καμιά φορά - λόγω των συνεχών διασταυρώσεων σε ψάρια ίδιας γραμμής - μπορεί να φταίνε και άλλοι παράγοντες που τα ψάρια να μένουνε μικρά.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά! πριν απο 3 μήνες μου έκαναν δώρο μια μικρη τετράγωνη γυάλα με έναν πανέμορφο μονομάχο. απο αυτά που διάβασα στο site σας, μάλλον είναι αρσενικός.(πως μπορώ να είμαι σίγουρη?) τι πρέπει να κάνω για να περνάει καλύτερα το ψαράκι μου? είναι πολύ ανθεκτικός (ντρέπομαι που το λέω αλλά όταν έφυγα για διακοπές, τον αφησα ατάιστο για μια εβδομάδα περίπου και δεν έπαθε τίποτα- φυσικά δεν την ξαναπατάω!!!). μέσα στην γυάλα έχω 2 πλαστικά φυτά και 2 κοχύλια. δεν του έχω οξυγόνο αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας αφήνω ανοιχτό το καπάκι. μόνο το βράδυ το κλείνω για να μην πηδήξει έξω(δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να κανει κατί τέτοιο αλλά απο ότι έχω ακούσει, ορισμένα αυτοκτονούν). του αλλάζω το νερό -από την βρύση- κάθε 3-4 ημέρες.για να έχει παρέα τι ψάρι μπορώ να βάλω μαζί του και να μην το φαεί?οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε.

33125[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

post-1762-1156103617_thumb.jpgpost-1762-1156103728_thumb.jpgpost-1762-1156103783_thumb.jpg

33403[/snapback]

από αύριο Δευτέρα πάω να πάρω φυτά, φίλτρο και τροφή. δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι η γυάλα. θα το ανακαλύψω και θα επανέλθω για το αν χωράει και σαλιγκαράκι. ευχαριστώ πολύ γαι την ανταπόκριση πάντως. σας στέλνω φωτογραφίες του πανέμορφού μου και του κιτς σπιτιού του πριν την ανακαίνιση! η τροφή που τού δίνω είναι αποξηραμένα σκουληκάκια (nutron bloodworms-chironomus) από την εταιρία Prodac international, Ιταλική.

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ειναι αρσενικο

Link to comment
Share on other sites

Το αγορι σου ειναι ενας ωραιοτατος fan tail bettakos να σου ζησει ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα φιλτρακι με χαμηλή ροή νερού και έριξα μια σταγόνα αντιχλωριου γιατί η γυάλα μου είναι μικρή, μάλλον 1,5-2 Lt. Του έβαλα για λίγο και τον καθρέφτη που λέγατε για εκγύμναση και γέλασα πολύ! ;) ο καλός μου έγινε διπλάσιος μόλις κοιτάχτηκε. Τα φυτά που λέτε θέλουν και λιπάσματα? μήπως κολλήσει καμιά αρρώστια από αυτά? να μείνω καλύτερα στα πλαστικά? τα κοχύλια βγήκαν. Τώρα με το φίλτρο, κάθε πόσο αλλάζω το νερό? Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

το λιπασμα δεν επηρεαζει τα ψαρια .τα φυτα θελουν φωτισμο για να αναπτυχθουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρρώστια δεν κολλάς εύκολα, τίποτα σαλιγκάρια μπορεί να περάσουν λαθραία τα σύνορα αλλά δεν πειράζει μια και θα καθαρίζουν το ενυδρείο!

Σίγουρα είναι καλύτερα να βάλεις εύκολα φυτά που θα κάνουν και καθαρισμό του νερού από ρύπους (ΝΟ3)!

Αλλαγές νερού δεν μπορώ να σου πω αξιόπιστα μια και η περίπτωση σου είναι ιδιάζουσα!

Link to comment
Share on other sites

Η γυαλα σου ειναι πολυ μικρη για το αγορι θα σου ελεγα αν μπορεις να παρεις καποιο 20λτ για να ειναι οκ

Για φυτα θα σου ελεγα να του παρεις μια ανουμπια που δεν θελει ιδιαιτερη φροντιδα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Το καθρεφτακι θα το κανεις για 2-3΄το πολυ και οχι συνεχεια και δεν χρειαζεται καθε μερα.

Να ξερεις πως τον χειμωνα θα πρεπει να του βαλεις οποσδηποτε θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου θα κανεις καθε βδομαδα και δεν θα τον ταϊζεις πολυ ουτε καθε μερα αλλα καθε 2 μια φορα την ημερα. Τα υλικα απ το φιλτρο που εβαλες μεσα ηταν απο στρωμενο ενυδρειο;

Α και παντα αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι είναι τόσο μικρή η γυάλα, θα έχεις πρόβλημα και κατά τη γνώμη μου κακώς έβαλες φίλτρο. Σε τόσο λίγο νερό δεν υπάρχει φίλτρο που να μην ενοχλεί τον Μονομάχο, πλην ιδιοκατασκευών ή κάποιων ειδικών αερόφιλτρων. Θα ήθελα να μας πεις ποιο φίλτρο είναι και αν μπορείς να βάλεις και φωτό για να καταλάβουμε. Γιατί αν είναι κάποιο που θα τον ενοχλεί τελικά, αντί για καλό μπορεί να κάνει κακό.

Αν δεν μπορείς να πάρεις 20άρι ενυδρείο που σου λέει η Gin υπέρχουν και 10λιτρα, που επίσης είναι ότι πρέπει. 2 λίτρα όμως, είναι πολύ λίγο...

.....................

ΥΣ: Μάλλον κάνεις λάθος όμως, γιατί βλέπω τώρα από τις φωτό ότι είναι μεγαλύτερο το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν μπορεις τις διαστασεις ( μηκος, πλατος , υψος ) που εχει το ενυδρειο σου ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα μεγαλύτερη γυάλα. Είναι περίπου 32εκ.μήκος 19εκ. πλάτος και 27εκ ύψος. Τώρα είναι βασιλιάς! Το φίλτρο ήταν σε συσκευασία και λέγεται FanFilter (Fanmini) της Aquael. Ιδού οι φωτογραφίες.Οπότε μάλλον με παίρνει και για φυτό. (μου είπαν οτι θέλει χώμα για να μεγαλώσει αλλά οι συσκευασίες του χώματος είναι πανάκριβες) Θα με βάλει μέσα ο μικρός!!!!!!

post-1762-1156338910_thumb.jpg

post-1762-1156338982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Ιδιο έχω κι εγώ για το Βασιλιά μου (!) και είναι μια χαρά. Μπορείς να έχεις 12 λίτρα καθαρά νερό, το φιλτράκι που πήρες και μερικά φυτάκια εύκολα που δεν χρειάζονται πολυ φως και θα είσαι και εσύ και αυτός, ok!

Βάλε ψιλό χαλαζιακό χαλίκι 3-4 πόντους κάτω, 1-2 ανούμπιες, 2-3 κομμάτια κερατόφυλλο και 1-2 ρίζες egeria densa και τέλος! B)

Αλλαγή νερού θα κάνεις 1 φορά την εβδομάδα το μισό νερό. Να θυμάσαι μόνο ότι πρέπει να στρώσει πρώτα το υλικό στο φίλτρο - διάβασε για τον κύκλο του αζώτου σχετικά.

Φυτά μπορείς να πάρεις και στις συναντήσεις του Aquazone από κλαδέματα μελών, δωρεάν! Ειδοποίησέ μας μόνο πρώτα, για να σου κρατάμε. ;)

ΥΣ: Ετσι δεν θα χρειαστείς υπόστρωμα ("χώμα") ούτε λιπάσματα, ούτε φωτισμό, αρκεί να το έχεις σε ένα φωτεινό σημείο του δωματίου, αλλά να μην το βλέπει ο ήλιος απ' ευθείας.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου για τη καινουρια σου αγορα ... ;) Το ενυδρειακη σου οπως ειπε και ο filoxenos ειναι μια χαρα για τον "αντρα" σου ... αν βαλεις και τα φυτακια που σου προταθηκαν τοτε θα ειναι SUPER ....

Μπραβο σου παντως γιατι με τις κινησεις σου δειχνεις οτι αγαπας το hobby και τον μικρο σου μονομαχο ... B)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Μπράβο σου,

τα βήματα που κάνεις είναι τα σώστα

και κάνουν ευτυχισμένο και τον ΄΄αγόραρο΄΄ και εσένα B)

Αν θέλεις κερατόφυλλο...έχω αρκετό ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...