Jump to content

Διακοσμητικες πετρες


michalis

Recommended Posts

Εχω μια πετρα που θα ηθελα πολυ να την χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου.

Ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν ειναι ασβεστολιθικη.Στην περιπτωση που ειναι, ποιες παραμετρους θα επιρεασει;

Και κατι ακομα.Μια μη ασβεστολιθικη πετρα θα πρεπει να τηρει και καποιους αλλους κανονες για να την χρησιμοποιησω;Μιλαω για γλυκου νερου ενυδρειο(αν αυτο εχει καποια σημασια).

Η συγκεκριμενη(μη ασβεστολιθικη)επιρεαζει κατι και αν ναι για ποιο λογο;

Link to comment
Share on other sites

Thanks ;) Αλλα ποιες τιμες επιρεαζοντε και αρκει μονο να μην ειναι ασβεστολιθικες 'η υπαρχουν και αλλοι παραγοντες στην επιλογη της πετρας;

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρώματα ανεβάζουν το gH (γενική σκληρότητα) και δεν ξέρω να έχουν κάποια άλλη επιρροή!

Ας μας πει και κάποιος άλλος την άποψη του!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ασβεστολιθική θα επηρρεάσει την σκληρότητα του νερού - πολύ ή λίγο ανάλογα με το μέγεθος αλλά και το πόσο ασβεστολιθική είναι (υπάρχει διαβάθμιση). Αυτό μπορεί να είναι καλό ή κακό, ανάλογα με τα ψάρια που έχεις στο τανκ.

Το δεύτερο που πρέπει να προσέξεις είναι να την καθαρίσεις/απολυμάνεις καλά πριν την βάλεις μέσα, γιατί μπορεί να "κουβαλάει" μικρόβια ή άλλους ανεπιθύμητους οργανισμούς. Αυτό γίνεται κυρίως με καλό βράσιμο.

Το τρίτο που πρέπει να προσέξεις είναι η τοποθέτησή τους μέσα στο ενυδρείο. Πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μπορούν τα ψάρια που σκάβουν να τις μετακινήσουν με αποτέλεσμα να κινδυνεύει κάποιο τζάμι.

Αν είναι μεγάλες καλό είναι να βάλεις καποιο καμμάτι φελιζόλ από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα χρειαστω καποιο φελιζολ(εσωτερικα τουλαχιστον),γιατι θα βαλω αρκετη αμμο 8-9 cm παχος και οχι πολλες πετρες.

Περισοτερο κορμους θα χρησιμοποιησω.

Ελπιζω το αποτελεσμα να ειναι καλο.

Ευχαριστω παιδια με βοηθησατε πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα το υπόστρωμα να μην ξεπερνάει τα 7 εκατοστά μια και καθιστά δύσκολο τον αερισμό του βυθού και δημιουργεί αναερόβια βακτήρια!

Περίμενε όμως να στο επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ή έχεις κιχλίδες στο ενυδρείο, ΟΣΗ άμμο και να βάλεις, θα σκαφτεί μέχρι το τζάμι και οι πέτρες θα μετακινηθούν οπωσδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι -καλυτερα να βαλω ενα 3αρι μπλε φελιζολ ,ας πουμε ,κατω απο την αμμο;

'Η υπαρχει κατι αλλο για αυτες τις περιπτωσεις;

Ενα τετοιο παντως θα βαλω τελικα κατω και απο το ενυδρειο.

Κανω καλα;

Κατι που μολις προεκυψε:

Πριν λιγο αγορασα 3 κορμους και εβαλα κατσαρολα ;)

Υστερα απο 5 λεπτα βρασιμο στον καθενα το νερο εχει γινει σχεδον κοκκινο B)

Ποσο φυσιολογικο ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Για το φελιζόλ και την άμμο δεν ξέρω κάτι να σου πω!

Για τις ρίζες πάντως καλά έκανες και τις έβρασες!

Το χρώμα που βλέπεις είναι οι ονομαζόμενες ρητίνες που βγάζουν τα ξύλα και μας χρωματίζουν το νερό!

Κάποιοι πάντως για να είναι πιο φυσική η εικόνα του ενυδρείου επιδιώκουν αυτό το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Για το φελιζόλ και την άμμο δεν ξέρω κάτι να σου πω!

Για τις ρίζες πάντως καλά έκανες και τις έβρασες!

Το χρώμα που βλέπεις είναι οι ονομαζόμενες ρητίνες που βγάζουν τα ξύλα και μας χρωματίζουν το νερό!

Κάποιοι πάντως για να είναι πιο φυσική η εικόνα του ενυδρείου επιδιώκουν αυτό το αποτέλεσμα!

33620[/snapback]

Οποτε ειναι ΟΚ! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το 3άρι είναι υπερβολή, θα χάσεις τσάμπα χώρο. Υπάρχουν λεπτότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το 3άρι είναι υπερβολή, θα χάσεις τσάμπα χώρο. Υπάρχουν λεπτότερα.

33664[/snapback]

Ωραια .Θα το ψαξω! thanks!

Παντως για 3αρι κατω απο το ενυδρειο ειμαι ΟΚ , ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

2άρι άσπρο βάλε, είναι πιο μαλακό από το μπλε και προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο στην απορρόφηση ανωμαλιών και κραδσμών, ενώ μονωτικά κάνει την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

2άρι άσπρο βάλε, είναι πιο μαλακό από το μπλε και προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο στην απορρόφηση ανωμαλιών και κραδσμών, ενώ μονωτικά κάνει την ίδια δουλειά.

33672[/snapback]

Μαγκας ;) Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο σχετικά με τις μη ασβεστολιθικές πέτρες. Κάποιες μπορεί να περιέχουν μεγάλες ποσότητες πυριτίου και μπορεί να επιρεάζουν τα ψάρια (κυρίως κάποια είδη αμαζονίου) που είναι αρκετά ευαίσθητα στο πυρίτιο.

Τέτοιες πέτρες είναι αυτές που υπάρχουν στην περιοχή Μαυρολίμνης-Σχοίνου που πολλοί από εμάς μαζεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο σχετικά με τις μη ασβεστολιθικές πέτρες. Κάποιες μπορεί να περιέχουν μεγάλες ποσότητες πυριτίου και μπορεί να επιρεάζουν τα ψάρια (κυρίως κάποια είδη αμαζονίου) που είναι αρκετά ευαίσθητα στο πυρίτιο.

Τέτοιες πέτρες είναι αυτές που υπάρχουν στην περιοχή Μαυρολίμνης-Σχοίνου που πολλοί από εμάς μαζεύουν.

33680[/snapback]

Πιστευω οτι δεν θα εχω καποιο προβλημα.

Την συγκεκριμενη (που αναφερω στην αρχη) την πηρα απο ενα ποταμακι στην ευβοια κατα την διαρκεια μιας εκδρομης.

Περισοτερο συναισθηματικοι ειναι οι λογοι που θελω να την βαλω στο ενυδρειο,οσο και αν αυτο ειναι καπως.......

Αν βαλω καποιες ακομα ,σιγουρα θα τις αγορασω.

Υ.Γ. Εκει υπηρχε και ενα ειδος ψαριου ,αλλα οσο "γραφικος" B);) και αν εγινα, δεν καταφερα να μαθω τιποτα απο τους ντοπιους.

Ξερει κανεις -κατι;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4218

Μήπως είναι αυτό;

33874[/snapback]

;) Αλλο και αυτο.....και πολυ ενδιαφερον....αλλα σιγουρα οχι -δεν ηταν ετσι.

Ηταν πιο μακροστενα και σκουρα και μερικα ξεπερνουσαν τα 10 cm ενω φαινοταν να εχουν μια οριζοντια ριγα στο υψος των πλαγιων πτερυγιων τους κατα μηκος σχεδον ολου του σωματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...