Jump to content

Βοηθεια "Εξαφανιση ψαριου"


jimsid

Recommended Posts

Φιλοι μου γεια σας αντιμετωπιζω το εξης προβλημα στο ενυδρειο μου (αρχαριος γαρ αλλα μεχρι ωρας πανε καλα τα πραγματα, σχετικα) και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 120 λιτρα και περιεχει τα εξης τροπικα ψαρια 10 neon tetra, 4 ροδοστομους, 2 gurami και ενα μικρο πλακοστομο. Το περασμενο σαββατοκυριακο επρεπε να λειψω εκτος αττικης και το ταϊσμα τους το ανελλαβε η αυτοματη ταϊστρα η οποια δουλευει κανονικα. Μεχρι εδω ολα καλα. Πριν ξεκινησω για το ταξειδι μου εριξα μια τελευται ματια στο ενυδρειο και διαπιστωσα ενα απο τα neon tetra να εχει λιγο φαγωμενη ουρα και να ειναι καπως οκνο. Μεσα στην φουρια μου και την βιασυνη μου δεν εδωσα και την τρελλη σημασια και εφυγα. Χτες που γυρισα το συγκεκριμενο ψαρι λειπει! ναι καλα διαβασατε λειπει απο το ενυδρειο! Τα νεον τετρα ειναι 9 πλεον και αμεσως εκανα αλλαγη νερου και εψαξα για το τυχον νεκρο ψαρι αλλα δεν το βρηκα πουθενα. Υπαρχει περιπτωση να πεθανε και να φαγωθηκε απο τα υπολοιπα? Και αν το ψαρι αυτο ηταν αρρωστο κινδυνευει ολος ο υπολοιπος πλυθισμος?? Περιμενω τις αποψεις σας και την βοηθεια σας.

Ευχαριστω εκ των πρωτερω!

Έγινε επεξεργασία - jimsid
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου γεια σας αντιμετωπιζω το εξης προβλημα στο ενυδρειο μου (αρχαριος γαρ αλλα μεχρι ωρας πανε καλα τα πραγματα, σχετικα) και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 120 λιτρα και περιεχει τα εξης τροπικα ψαρια 10 neon tetra, 4 ροδοστομους, 2 gurami και ενα μικρο πλακοστομο. Το περασμενο σαββατοκυριακο επρεπε να λειψω εκτος αττικης και το ταϊσμα τους το ανελλαβε η αυτοματη ταϊστρα η οποια δουλευει κανονικα. Μεχρι εδω ολα καλα. Πριν ξεκινησω για το ταξειδι μου εριξα μια τελευται ματια στο ενυδρειο και διαπιστωσα ενα απο τα neon tetra να εχει λιγο φαγωμενη ουρα και να ειναι καπως οκνο. Μεσα στην φουρια μου και την βιασυνη μου δεν εδωσα και την τρελλη σημασια και εφυγα. Χτες που γυρισα το συγκεκριμενο ψαρι λειπει! ναι καλα διαβασατε λειπει απο το ενυδρειο! Τα νεον τετρα ειναι 9 πλεον και αμεσως εκανα αλλαγη νερου και εψαξα για το τυχον νεκρο ψαρι αλλα δεν το βρηκα πουθενα. Υπαρχει περιπτωση να πεθανε και να φαγωθηκε απο τα υπολοιπα? Και αν το ψαρι αυτο ηταν αρρωστο κινδυνευει ολος ο υπολοιπος πλυθισμος?? Περιμενω τις αποψεις σας και την βοηθεια σας.

Ευχαριστω εκ των πρωτερω!

ή πέθανε και το έφαγαν (λογικά ο πλέκο την έχει κάνει τη δουλειά) ή κάπου έχει χωθεί και έχει πεθάνει και δε το βλέπεις... Άποψη μου ότι δε κινδυνεύει ο υπόλοιπος πληθυσμός απλά τσέκαρε τις μετρήσεις σου μήπως κάτι πάει στραβά και δεν ήταν τυχαίος ο θάνατος...

Link to comment
Share on other sites

Βρες το νεκρο ψαρι 'η τα κοκαλα του εαν εχει φαγωθει και βγαλτο γιατι θα ανεβει η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το ενυδρείο ήταν στρωμένο και πόσο καιρό έτρεχε?

Γιατί το πόσο θα ανέβει ή όχι η αμμωνία είναι πολύ σχετικό και με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το ενυδρείο ήταν στρωμένο και πόσο καιρό έτρεχε?

Γιατί το πόσο θα ανέβει ή όχι η αμμωνία είναι πολύ σχετικό και με αυτό.

[/quot

Το ενυδρειο ξεκινησε να τρεχει απο τισ 13/8 και αρχισε να στρωνεται με μπολι απο καλο και υγιες ενυδρειο. Εκανα αλλαγη νερου αμεσως μετα το ατυχες συμβαν πηρα μετρησεις χτες το απογευμα και σημερα το πρωι με αμμωνια <0.25

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου για την αμμωνία. Η αποσύνθεση ενός νέον σε στρωμένο ενυδρείο 120 λίτρων δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει αμμωνία.

Εκείνο που θα πρέπει να σε προβληματίσει, είναι η αιτία της απώλειας του ψαριού. Έλεγξε σχολαστικά την κατάσταση και των υπόλοιπων νέον, αλλά και των άλλων ψαριών σου. Έχουν κάποια διαφορά στην εμφάνιση ή την συμπεριφορά; Εκτός από αμμωνία έκανες κάποιες άλλες μετρήσεις; Ποιές είναι γενικά οι τιμές του νερού σου;

Επί της ευκαιρίας και δύο παρατηρήσεις :)

- Αν ο pleco σου είναι ο κοινός pleco τότε γίνεται πολύ μεγάλος και καλό είναι να τον απομακρύνεις σύντομα.

- 4 ροδόστομοι είναι πολύ λίγοι και σίγουρα δε νοιώθουν άνετα. Αφούχ σιγουρευτείς πως το ενυδρείο σου είναι εντάξει, πρόσθεσε τουλάχιστον άλλους τόσους.

Καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα ψαρια δειχνουν καλα και ορεξατα μεχρι ωρας, 48 περιπου ωρες μετα το συμβαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...