Jump to content

Αντιστροφη οσμωση


kotsifas

Recommended Posts

Γεια σας

Θέλω να αγοράσω ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης, θέλω να ρωτήσω εάν το στάδιο (DI) απιονισμού χρειάζεται ή όχι δεν βρήκα κάποια σχετική συζήτηση γι'αυτό και γράφω,θα χρησιμοποιηθεί για ενυδρείο γλυκού νερού και αργότερα μάλλον για θαλλασινό, εάν κάποιος γνωρίζει και έχει την ευγενή καλοσύνη ας μου δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ με κάλυψες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους .

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τη χρήση της ΑΟ.

Διάβασα στο άρθρο του Γιάννη ότι για την παραγωγή 1lt καθαρού νερού το σύστημα της ΑΟ αποβάλλει και 3-5lt βρώμικου νερού. Δηλαδή εαν κάποιος χρειάζεται 100 lt νερό ΑΟ για μια αλλαγή πρέπει να πετάξει 300-500lt νερό.???

Όσοι χρησιμοποιείτε AO τι κάνετε. Εχετε δύο δεξαμενές αποθήκευσης νερού μια για το καθαρό και μια για το βρώμικο(300-500lt) ? Που τις αποθηκεύετε ??

Και μετά το νερό πως και που το χρησιμοποιείτε ? Αν κάποιος εχει κήπο αντε και ποτίζει. Αλλά το νερό αυτό με τη σκληρότητα που έχει δεν κάνει ούτε για να ποτίσεις γλάστρες ούτε και για να πλύνεις τα πιάτα (θα γεμισουν στίγματα από τα άλατα - για ρούχα θεωρώ ότι πια δεν πλένει κανεις με το χέρι).

Και καλά όσοι έχουν θαλασσινό κάνουν αλλαγές μια φορά το μήνα, αλλά όσοι διατηρούν δίσκους που κάνουν μεγαλύτερες αλλαγές μια φορά την εβδομάδα τι το κάνουν τόσο νερό??

Ηθελα να πάρω μια συσκευή AO με την προοπτική να δοκιμάσω να κρατήσω δίσκους στο 400lt ενυδρείο που έχω(προς το παρόν έχει αφρικάνες) . Αλλά η ιδέα ότι με μια ΑΟ θα πετάω 2 τόνους νερό το μήνα με αποτρέπει .

Μου φαίνεται πιο λογικό και οικονομικότερο να μαλακώνω το νερό με προσθήκη σκευασμάτων του εμπορίου.

Μήπως κάνω κάποιο λάθος ή μου διαφεύγει κάτι. Πειτε μου εαν θέλετε τη γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dyiannis δεν κάνεις κανένα λάθος. Η ΑΟ έχει απόδοση περίπου 1:4 (ο βαθμός απόδοσής της εξαρτάται κυρίως από τη θερμοκρασία του νερού αλλά και την πίεση) οπότε για 100 λίτρα νερό πετάς 400 και συνολική κατανάλωση 500. Είναι μπόλικο, έχεις δίκιο και όλοι το έχουμε σκεφτεί. Δυστυχώς όμως δε νομίζω ότι κανείς αποθηκεύει το νερό το "κακό", μιλάμε για μεγάλες ποσότητες οι οποίες δεν είναι και εύκολο να την χρησιμοποιήσεις κάπου, μετά θες αντλίες κλπ. Είναι το μοναδικό μείον της ΑΟ αυτό. Όμως, αν θες να είσαι "σοβαρός" χομπίστας είναι μονόδρομος. Όλα τα άλλα είμαι ημίμετρα και ειδικά τα χημικά σκευάσματα για μείωση σκληροτήτων κλπ δε συνιστώνται με τίποτα.

Προσωπικά, το καλοκαίρι είχα ένα σωλήνα μακρύ 30+ μέτρα (απλή αεροσωλήνα ενυδρείου) και πότιζα τον κήπο. Το παραγόμενο νερό είναι πλούσιο σε άλατα και μεταλλικά στοιχεία και τα φυτά το εκτιμούσαν ιδιαίτερα, το χειμώνα όμως.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dyiannis δεν κάνεις κανένα λάθος. Η ΑΟ έχει απόδοση περίπου 1:4 (ο βαθμός απόδοσής της εξαρτάται κυρίως από τη θερμοκρασία του νερού αλλά και την πίεση) οπότε για 100 λίτρα νερό πετάς 400 και συνολική κατανάλωση 500. Είναι μπόλικο, έχεις δίκιο και όλοι το έχουμε σκεφτεί. Δυστυχώς όμως δε νομίζω ότι κανείς αποθηκεύει το νερό το "κακό", μιλάμε για μεγάλες ποσότητες οι οποίες δεν είναι και εύκολο να την χρησιμοποιήσεις κάπου, μετά θες αντλίες κλπ. Είναι το μοναδικό μείον της ΑΟ αυτό. Όμως, αν θες να είσαι "σοβαρός" χομπίστας είναι μονόδρομος. Όλα τα άλλα είμαι ημίμετρα και ειδικά τα χημικά σκευάσματα για μείωση σκληροτήτων κλπ δε συνιστώνται με τίποτα.

Προσωπικά, το καλοκαίρι είχα ένα σωλήνα μακρύ 30+ μέτρα (απλή αεροσωλήνα ενυδρείου) και πότιζα τον κήπο. Το παραγόμενο νερό είναι πλούσιο σε άλατα και μεταλλικά στοιχεία και τα φυτά το εκτιμούσαν ιδιαίτερα, το χειμώνα όμως.....

Κρίμα , ήλπιζα ότι είχα καταλάβει λάθος.

Για μένα αυτό είναι μεγάλο μείον της χρήσης ΑΟ. Εγώ δεν έχω καν κήπο.

Δηλαδή χιλιάδες τόνοι πόσιμου νερού πετώνται στην αποχεύτεση για τη διατήρηση των ενυδρείων μας. Και μιλάμε μόνο γα την Ελλάδα. Είναι υπερβολικό και μου φαίνεται λάθος. Εδώ ψάχνω να βρω τι να κάνω το νερό που αφαιρω απο το ενυδρείο με κάθε αλλαγή και όποτε δε βρίσκω μου κακοφαίνεται. Μου πάει πολύ να πετάω έτσι μισό τόνο νερό. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα έτσι και αλλιώς το νερό είναι σχετικά φθηνό είναι η ιδέα της τρομερής σπατάλης ενός αγαθού που εμεις το έχουμε πλουσιοπάροχα και άλλοι πεθαίνουν λόγω της έλλειψής του.

Τέλος πάντων , κάτι άλλο. Γιατί λες ότι όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Γιατί τα διάφορα χημικά σκευάσματα δεν συνιστώνται? Βλάπτουν σε κάτι τα ψάρια ? Προκαλούν άλλα προβλήματα στο ενυδρείο ? Η τύρφη δεν βοηθά ?

Θα το ψάξω και εγώ λίγο και θα επανέλθω ...

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση "παράγει" (στην πραγματικότητα καθαρίζει) το νερό από τα πάντα σε ποσοστό που φτάνει και το 92% -ορισμένες εταιρείες υποστηρίζουν και 96%- χωρίς τη χρήση DI. Με χρήση DI φτάνεις πολύ κοντά στο 100% αλλά χρησιμοποιείται κυρίως σε περιπτώσεις reef που θες πραγματικά καθαρό νερό! Τα διάφορα σκευάσματα τώρα δεν καθαρίζουν το νερό απλά αντιδρούν με τα στοιχεία που περιέχει το νερό και κατακάθονται στο ενυδρείο μας με τη μορφή ιζημάτων. Άρα δεν απομακρύνεις τίποτα από το νερό σου και για παράδειγμα είναι η ίδια περίπτωση με το αντιχλώριο: τα διάφορα σκευάσματα το δεσμεύουν απλώς ενώ η ΑΟ με τον ενεργό άνθρακα το απορροφά. Ανεξάρτητα από αυτά, όσων αφορά στις οικολογικές ανησυχίες με είχε απασχολήσει και εμένα οπότε είχα καταλήξει στο πότισμα όπως επίσης το νερό των δίσκων κατά τις αλλαγές κατέληγε και αυτό για πότισμα. Το χόμπι απαιτεί θυσίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλησπέρα κι από μένα,

η αντίστροφη όσμωση που έχω προμηθευτεί εγώ έρχεται με στραγγαλιστή ροής 1:3. Υπάρχει και σαν ανταλλακτικό στραγγαλιστής 1:5 για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στην καθαρότητα του νερού αλλά εγώ προτίμησα τον 1:3. Αυτό σημαίνει πως για κάθε 1 λτ καθαρού νερού, παίρνεις 3 λτ "βρώμικο νερό". Το βρώμικο αυτό νερό θα μου επιστρέψεις να διαφωνίσω μαζί σου, δεν είναι τόσο βρώμικο όσο λες! Σαφώς και κάνει για να πλύνεις πιάτα και να ποτίσεις τον κήπο σου! Εγώ το χρησιμοποιώ για τις αλλαγές στις αφρικάνες μου. Το βρώμικο νερό στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτε άλλο από το νερό του δικτύου σου, το οποίο έχει περάσει από ένα προφίλτρο 5μ, και από κάποιο ακόμα προφίλτρο άνθρακα (πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει πλέον χλωρίνη). Οι σκληρότητά του είναι σχεδόν ίδια με το νερό του δικτύου σου!. Με μετρήσεις που χω κάνει με TDS meter το νερό του δικτύου μου είναι 138ppm ενώ της αποχέτευσης 139-140 ppm. Οι μετρήσεις αυτές έχουν γίνει επανηλλειμένα και καθ' όλη τη διάρκεια παραγωγής καθαρού νερού. Πιστεύω ότι είναι απλά ακόμα καλύτερο από το νερό δικτύου για τους λόγους που προανέφερα. Σίγουρα είναι αδύνατο να αποθηκεύσεις τόσο νερό, άρα θα μπορούσε κάποιος να μιλάει για σπατάλη νερού. Εγώ προσωπικά με αυτό ποτίζω τα λουλούδια μου, κάνω τις αλλαγές στις αφρικάνες μου, πλένω βεράντες και προσπαθώ να καταναλώνω όσο το δυνατό περισσότερο. Το ευτύχημα είναι μόνο ότι το νερό είναι φθηνό.

Άλλες λύσεις για να μπορέσεις να πάρεις καθαρό νερό υπάρχουν απλά σε μακροχρόνια χρήση βγαίνουν ασύμφορες από οικονομικής πλευράς. Βέβαια είναι πιο "οικολογικές".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να κρατήσω κάποια στιγμή δίσκους στο μεγάλο ενυδρείο.

Εχοντας ασχοληθεί με τις αφρικάνες εδώ και 4 χρόνια θα ήθελα να ασχοληθώ με κάποιο πιο απαιτητικό είδος . Γιάννη δε σου κρύβω ότι επηρεάστηκα και από το πανέμορφο ενυδρείο σου το οποίο είχα τη χαρά να το δω από κοντά.

Αλλά θέλω να το κάνω σωστά και καταλαβαίνω ότι η ΑΟ είναι μονόδρομος. Και αν αποφασίσω να βάλω δίσκους θα πάρω και εγώ σίγουρα.

Εβαλα αυτό το ερώτημα εδώ γιατί ήθελα να ακούσω πως διαχειρίζεστε εσείς το θέμα του νερού.

Μου δώσατε κάποιες ιδέες. Ειδικά αυτό που είπε ο Γιάννης για πλύσιμο της βεράντας μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα. Γιάννη τα λουλούδια στις γλάστρες που τα ποτίζεις με αυτό το νερό δεν έχουν πρόβλημα. Πάντως πολύ καλύτερο για πότισμα είναι το νερό που αφαιρείς από το ενυδρείο με τις αλλαγές.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να έχεις και μια δεύτερη μεγαλύτερη δεξαμενή για να συγκεντώνεις το νερό. Εσύ Γιάννη που το συγκεντρώνεις το νερό της αποχεύτευσης.??

Επίσης νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να πουν όσοι έχουν ΑΟ πως και εαν χρησιμοποιούν το 'βρώμικο' νερό μήπως ακουστεί και καμιά άλλη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε έμπειροι, δώστε καμιά ιδέα, γιατί δεν σας κρύβω ότι ίσως ο βασικός λόγος που δεν έχω αγοράσει ακόμα Α/Ο είναι οι ενοχές που νιώθω για τη σπατάλη νερού που θα γίνεται.

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω μια ερώτηση:

Είναι δυνατόν να ανατροφοδοτούμε την Α/Ο με το νερό που αποβάλει ως "βρώμικο" (πχ με μια δεξαμενή νερού στην γραμμή εισόδου);

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε kouzman, αν έχεις μια αντλία πιέσεως, μικρής παροχής, μικρής κατανάλωσης και αναρροφητικής ικανότητας μπορείς να το κάνεις αυτό. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δε συνδυάζονται. :thumbup:

Και εξηγώ ευθύς αμέσως γιατί απαιτούνται αυτά (ίσως και μερικά ακόμα που ξέχασα):

-Πιέσεως, η ΑΟ θέλει τουλάχιστον 4bar πίεση για να έχει απόδοση.

-Μια ΑΟ 150lt/day έχει μια κατανάλωση περίπου 7lt/hr, μεγάλη αντλία θα ζορίζεται και άρα θα καταστραφεί.

-Μικρή κατανάλωση είναι σαφές γιατί το θέλουμε! ;)

-Αναρροφητική ικανότητα ώστε να "τραβά" από το δοχείο που έχουμε το "κακό" νερό.

Από τη wilo που είχα επικοινωνήσει κόστος για ένα τέτοιο σύστημα 850€ το μονοφασικό και κάτι παραπάνω το τριφασικό. Δεν το συζητώ δηλαδή... Από την άλλη υπάρχει η booster pump που χρησιμοποιούσα η οποία αυξάνει την πίεση του δικτύου, κόστος 150€ και είχε απόδοση σχεδόν 1:1 με κόστος στην ποιότητα του νερού, χωρίς αυτήν μετρούσα περίπου 10-12μS και με αυτή 24-30μS. Για δίσκους βέβαια μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Μου δώσατε κάποιες ιδέες. Ειδικά αυτό που είπε ο Γιάννης για πλύσιμο της βεράντας μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα. Γιάννη τα λουλούδια στις γλάστρες που τα ποτίζεις με αυτό το νερό δεν έχουν πρόβλημα. Πάντως πολύ καλύτερο για πότισμα είναι το νερό που αφαιρείς από το ενυδρείο με τις αλλαγές.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να έχεις και μια δεύτερη μεγαλύτερη δεξαμενή για να συγκεντώνεις το νερό. Εσύ Γιάννη που το συγκεντρώνεις το νερό της αποχεύτευσης.??

Όχι δεν έχω χώρο να αποθηκεύω και το βρώμικο νερό! Μαζεύω μόνο το καλό νερό. Από μένα εξαρτάται πότε θα βάλω την ΑΟ να δουλεύει. Κανονίζω οπότε συνήθως Σάββατο πρωί αφού ποτίσω τα φυτά, να αφήσω την αποχέτευση χύμα στο μπαλκόνι. Όταν μουσκέψει για τα καλά, πιάνω τη σκούπα και πλένω. Βέβαια για ξέβγαλμα χρησιμοποιώ και λίγο από νερό βρύσης με πίεση, αλλά τη βασική δουλειά την έχω κάνει με το βρώμικο νερό της ΑΟ. Τα λουλούδια τα ποτίζω και με το βρώμικο νερό από την αντίστροφη αλλά και με το νερό από το δισκοενυδρείο. Αλλά ποτέ με το βρώμικο από τις αφρικάνες γιατί εκεί προσθέτω και αλατάκι, οπότε δεν θέλω με αυτό να ποτίσω φυτά. Τα φυτά μου πάντως πάνε ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...