Jump to content

Τι ειναι αυτο?


Recommended Posts

Πριν απο 2 μερες και αφου ειχε στρωθει το ενυδρειο μου πηρα 6 γκαπυ και 4 μολυ.

Μεσα ειδη υπηρχαν 1 ξιφομαχος και ενας Pleco

Σημερα 1 μολυ μου πεθανε. Οπως παρατιρουσα το ενυδρειο πιο καλα ειδα ενα παρα πολυ μικρο ψαρακι να κυκλοφορει αναμεσα στα αλλα ψαρια που ειχα αγορασει.

Δεν ξερω τι ειναι. Εχει το μεγεθος ενος χαλικιου και φαινονται μονο τα 2 του ματακια.

Τι ειναι?? Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το τραβιξω καλυτερη ειναι πολυ μικρο

Τουλαχιστον να μην ηταν κρυμενο.............

Ξαφνικα παρουσιαστηκε;Δεν το αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω αγορασει. Ειναι παρα πολυ μικρο δεν το πιανει η φωτο.

Υπαρχει περιπτωση να γεννισε κανενα ψαρι? Αλλα μονο ενα τετοιο υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

μηπως μεταφερθηκε απο το πετ αλλα και παλι θα το εβλεπες...τι να σου πω...ειναι ζωντανος οργανιζμος δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

σαν μωρό γκάπυ μου φαίνεται εμένα,μάλλον έγινε η πρώτη γέννα και αυτά τα 2 επέζησαν.Φυσιολογικά θα επακολουθήσουν και άλλα μικρά.Φυτά μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν αρκετά για να κρυφτούν τα μικρά?Βάλε και κερατόφυλο για να πάνε αμέσως μετά την γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Για guppy το βλέπω κι εγώ. Δεν είχες παρατηρήσει κανένα guppy με φουσκωμένη κοιλιά και μαύρισμα στην άκρη? Αφού είναι γέννα αποκλείεται να ήταν μόνο 2. Πιθανότατα τα έφαγαν κάποια. Θα βρεις και άλλα. Αν έχεις γεννήστρα πιάσ’ τα αν μπορείς με μια απόχη για πιο σίγουρα και βάλ’ τα εκεί μέσα. Εγώ έτσι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Με επιασαν απροετοιμαστω. Δεν εχω ουτε γεννιστρα και δυστηχως ουτε πολλα φυτα. Ειναι 3 στο συνολο.

Αυτα υπαρχει ακομα κινδυνος να φαγοθουν απο τα αλλα ψαρια?

Δεν παρατηρισα τιποτα γιατι τα ειχα μονο 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Για guppy το βλέπω κι εγώ. Δεν είχες παρατηρήσει κανένα guppy με φουσκωμένη κοιλιά και μαύρισμα στην άκρη? Αφού είναι γέννα αποκλείεται να ήταν μόνο 2. Πιθανότατα τα έφαγαν κάποια. Θα βρεις και άλλα. Αν έχεις γεννήστρα πιάσ’ τα αν μπορείς με μια απόχη για πιο σίγουρα και βάλ’ τα εκεί μέσα. Εγώ έτσι έκανα.

:):P

Γεννήστρες καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται. Δημιοργούνται προβλήματα στα ψαράκια αφου δεν ανανεώνεται πολύ καλά το νερό και είναι πολύ μικρός ο χώρος που έχουν στην διάθεσή τους. Επίσης τα ψαράκια είναι νωχελικά και θα ελεγα πιο χαζα απο αυτα που μεγαλώνουν μεσα στο ενυδρείο. Επειδή συνηθίζουν να βλέπουν τα μεγαλύτερα ψαρια πίσω απο το πλαστικό τους και μαθαίνουν οτι δεν τα πειράζουν μετα δεν κάνουν τίποτα. Για να καταλάβεις. Εγω στην πρώτη μου γέννα αφησα καμια δεκαρια στο ενυδρείο και καμια δεκαρια στη γεννηστρα. Οταν μετά απο 2 βδομάδες τα εβγαλα απο την γεννηστρα σχεδον ολα φαγώθηκαν. Αντίθετα τα αλλα ήταν πολύ πιο εξυπνα, πολύ πιο γρηγορα και πολύ πιο δραστήρια. Απο εκείνα είχα ελάχιστες απώλειες. Αμα εχεις κάποια ποσότητα κερατόφυλλου και αλλα φυτά μεσα μην ανησυχείς. Τα ψαράκια σου θα επιβιωσουν μια χαρά.

Και αν το σκεφτείς αλλιως, οι επόμενες γενιές είναι εξυπνότερες αφού καταφεραν να επιβιώσουν απο τα μεγάλα ψάρια... :)

Απ'οτι καταλαβαίνεις εγώ θα σου πρότεινα να τα αφησεις ελευθερα στο ενυδρείο. Αμα δεν εχεις κερατόφυλλο ζητα να σου φέρουν λίγο στην συνάντηση του Σαββατου και όλα καλα.

Καλή συνέχεια σου ευχομαι με τις γέννες σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Από τα ψάρια που έχεις μέσα δεν είναι και ότι χειρότερο, αλλά σίγουρα ναι μπορεί να φαγωθούν. Με θέμα φαγητού δεν ξέρω τι παίζει αν τα αφήσεις έξω. Εγώ στη γεννήστρα του έριχνα ειδικό φαγητό σε σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα. Τωρα τα μωρα ψαρακια ειναι ελευθερα στο ενυδρειο και οντως φαινονται πολυ εξυπνα και υπερβολικα γρηγορα. Αυτο που με απασχολει ειναι πως και αν τρεφονται σωστα.

Τι πρεπει να κανω εγω να τα βοηθισω?

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά δεν έχουν πρόβλημα να τρεφονται. Βρισκουν υπολείματα και αλλα τέτοια και τα καθαρίζουν. Αν θές μπορείς να παρεις μια τροφή για μωρα και να ρίχνεις λίγο στην έξοδο του φίλτρου σου. Με αυτόν τον τρόπο ανακατώνεται η τροφή και διασκορπίζεται σε ολο το ενυδρείο. Αυτα πανε και την βρίσκουν. Προσεχε όμως μην υπερβάλεις για δύο λόγους: α) μπορεί να παραταϊστούν τα ψαρκια και να παθουν τίποτα β) η τροφη για μωρα είναι καταπληκτικός τρόπος για να ανεβάσεις αμμωνία στο ενυδρείο!! Επειδη δεν μπορούν να την βρούν όλη μενει ποσοτητα η οποία σαπίζει και σου χαλάει το νερό. Γι'αυτό προσοχή!!

Υ.Γ. μην πάρεις πολύ ψιλή τροφή (σκόνη δηλαδή). Για τα νεογνα των ψαρακιων σου είναι οτι πρέπει η TetraMin Baby.(το μεγεθος των φύλλων εννοώ)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι μετα λυπης μου δεν βρισκω κανενα μικρο.

θα έχεις και άλλες γέννες μην στενοχωριέσαι.

πάρε μόνο κερατόφυλο και άστο στην επιφάνεια ελευθερο για να μπορούν να κρύβονται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...