Jump to content

Η' στραβός είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε


chchhypno

Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλους.

Για άλλη μια φορά θα ζητήσω την βοήθεια σας (που θα πάει θα μάθω και εγώ ;) )

Μετά από διάφορα προβλήματα που ξεπεράστηκαν (με τελευταίο τις πολύ αυξημένες τιμές φωσφορικών, μάλλον από την μη εξουδετέρωση των φωσφορικών του buffer που χρησιμοποιούσα), χθες παρατήρησα σε τρεις από τους έξι δίσκους μου περιττώματα να κρέμονται πάνω τους. Είναι απλά δισκοιλιώτητα (άρα μείωση τροφής και αναμονή) ή θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι χειρότερο????

Υ. Γ. Αφού ηρεμίσουν λίγο τα πράγματα θα κάνω ένα post με όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα κατά το set up καθώς και με τα λάθη που έκανα (ουκ ολίγα) ώστε να αποφευχθούν από τους επόμενους αρχάριους…

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους.

Για άλλη μια φορά θα ζητήσω την βοήθεια σας (που θα πάει θα μάθω και εγώ  ;) )

Μετά από διάφορα προβλήματα που ξεπεράστηκαν (με τελευταίο τις πολύ αυξημένες τιμές φωσφορικών, μάλλον από την μη εξουδετέρωση των φωσφορικών του buffer που χρησιμοποιούσα), χθες παρατήρησα σε τρεις από τους έξι δίσκους μου περιττώματα να κρέμονται πάνω τους.  Είναι απλά δισκοιλιώτητα (άρα μείωση τροφής και αναμονή) ή θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι χειρότερο????

Υ. Γ. Αφού ηρεμίσουν λίγο τα πράγματα θα κάνω ένα post με όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα κατά το set up καθώς και με τα λάθη που έκανα (ουκ ολίγα) ώστε να αποφευχθούν από τους επόμενους αρχάριους…

33262[/snapback]

ειναι σαφως εντερικη διαταραχη,που μπορει και να σημαινει αερομοναδα που υπαρχει σχεδον στο 100% του παγκοσμιου πλυθησμου των ψαριων.θα σου προτεινα Inoxyl αν θυμαμαι καλα οτι γραφεται ετσι,ή καποιο φουρανιο σε ανθρωπινο φαρμακο,γιατι τα κτηνιατρικα τα απεσυραν.

Παντως,συνηθως δεν ειναι θανατηφορο.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα συνιστουσα να μην δινουμε βιαστηκες απαντησεις χωρις πρωτα να εχουμε μια πληρη εικονα,ειδικοτερα στην περιπτωση που αναφερομαστε σε ερωτηση περι ασθενειας οπως επισης και να μη συστηνουμε φαρμακα(ειδικοτερα μη ενυδρειακα!!!) χωρις να γνωριζουμε την ακριβη δοση που θα πρεπει να χρησιμοποιηθει και ειναι παντα κατα περιπτωση!!!!!

Απο εκει και περα θα ηθελα να ρωτησω αν τα περιττωματα εχουν κανονικο χρωματισμο(καφε) ή ειναι λευκα?Στην δευτερη περιπτωση συζηταμε για καποιο ενδοπαρασιτο ενω στην πρωτη ολα βαινουν καλως και δεν θα πρεπει να ανησυχεις.Σε ολα σχεδον τα ψαρια συμβαινει το να κρεμονται τα περιττωματα τους μεχρι να αποκοπουν!!!Περιμενουμε λοιπον χρωματισμο περιτωματων,αν εχει υπαρξει μεταβολλη στο χρωματισμο των ψαριων και αν εχουν διαθεση για φαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους.

Για άλλη μια φορά θα ζητήσω την βοήθεια σας (που θα πάει θα μάθω και εγώ  ;) )

Μετά από διάφορα προβλήματα που ξεπεράστηκαν (με τελευταίο τις πολύ αυξημένες τιμές φωσφορικών, μάλλον από την μη εξουδετέρωση των φωσφορικών του buffer που χρησιμοποιούσα), χθες παρατήρησα σε τρεις από τους έξι δίσκους μου περιττώματα να κρέμονται πάνω τους.  Είναι απλά δισκοιλιώτητα (άρα μείωση τροφής και αναμονή) ή θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι χειρότερο????

Υ. Γ. Αφού ηρεμίσουν λίγο τα πράγματα θα κάνω ένα post με όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα κατά το set up καθώς και με τα λάθη που έκανα (ουκ ολίγα) ώστε να αποφευχθούν από τους επόμενους αρχάριους…

33262[/snapback]

Το συγκεκριμενο προβλημα που λες το εχω παρατηρησει και γω στους δικους μου δισκους,

τα περιττωματα τους κρεμονταν και ειχαν καφε χρωμα

μεχρι στιγμης ολα δειχνουν μια χαρα,δεν νομιζω να ειναι κατι το ανησυχητικο.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

το χρώμα είναι καφέ - άρα προς το παρόν απλά παρακολουθώ...

(nidal πως πάει το καινούργιο εγχειρημά? πως μπορούμε να βρούμε διεύθυνση???)

ευχαριστώ και πάλι παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

(nidal πως πάει το καινούργιο εγχειρημά? πως μπορούμε να βρούμε διεύθυνση???)

33344[/snapback]

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=SF&s=&f=186

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα συνιστουσα να μην δινουμε βιαστηκες απαντησεις χωρις πρωτα να εχουμε μια πληρη εικονα,ειδικοτερα στην περιπτωση που αναφερομαστε σε ερωτηση περι ασθενειας οπως επισης και να μη συστηνουμε φαρμακα(ειδικοτερα μη ενυδρειακα!!!) χωρις να γνωριζουμε την ακριβη δοση που θα πρεπει να χρησιμοποιηθει και ειναι παντα κατα περιπτωση!!!!!

Απο εκει και περα θα ηθελα να ρωτησω αν τα περιττωματα εχουν κανονικο χρωματισμο(καφε) ή ειναι λευκα?Στην δευτερη περιπτωση συζηταμε για καποιο ενδοπαρασιτο ενω στην πρωτη ολα βαινουν καλως και δεν θα πρεπει να ανησυχεις.Σε ολα σχεδον τα ψαρια συμβαινει το να κρεμονται τα περιττωματα τους μεχρι να αποκοπουν!!!Περιμενουμε λοιπον χρωματισμο περιτωματων,αν εχει υπαρξει μεταβολλη στο χρωματισμο των ψαριων και αν εχουν διαθεση για φαι!!!

33328[/snapback]

το φυσιολογικο δεν ειναι να κρεμονται τα περιττωματα των ψαριων.

Αυτο δειχνει στα σιγουρα εντερικη διαταραχη.

Το σωστο οπως και σε καθε ασθενεια,ειναι να γινουν εξετασεις,(καλλιεργεια υπο συνθηκες εργαστηριου) και να δωθουν τα αναλογα φαρμακα.

Αν τωρα αυτα τα φαρμακα δεν ειναι με την ενδειξη (για ψαρια ενυδρειου) και ειναι γενικα κτηνιατρικα φαρμακα,αυτο δεν μειωνει την αξια των φαρμακων αυτων.

Σε καθε ομως περιπτωση ζητω συγνωμη που απαντησα βασιζομενος στην τριακονταετη πειρα μου,πιστευοντας οτι ετσι θα βοηθουσα.

Link to comment
Share on other sites

ο χρώμα είναι καφέ - άρα προς το παρόν απλά παρακολουθώ..

Ολα οκ.Ληξης συναγερμου.Μπορεις χαλαρα να απολαυσεις το ενυδρειο και το νεο μελος της οικογενειας(....εννοειται μαζι με τα παλια!)

το φυσιολογικο δεν ειναι να κρεμονται τα περιττωματα των ψαριων.

Αυτο δειχνει στα σιγουρα εντερικη διαταραχη.

Αρα σχεδον ολοι οι δισκοι μου και το 90% των ψαριων που συντηρουσε σε καταστημα που δουλευα (...μιλαμε για χιλιαδες ψαρια!!!) εχουν εντερικες διαταραχες.Δε νομιζω..........

Το σωστο οπως και σε καθε ασθενεια,ειναι να γινουν εξετασεις,(καλλιεργεια υπο συνθηκες εργαστηριου) και να δωθουν τα αναλογα φαρμακα.

Μακαρι να ειχαμε οι χομπιστες αυτη τη δυνατοτητα!

Αν τωρα αυτα τα φαρμακα δεν ειναι με την ενδειξη (για ψαρια ενυδρειου) και ειναι γενικα κτηνιατρικα φαρμακα,αυτο δεν μειωνει την αξια των φαρμακων αυτων.

Σε καμια περιπτωση δεν τη μειωνει.Και εγω προσωπικα χρησιμοποιω φαρμακα μη ενυδρειακα.Οταν ερθει ομως η ωρα να τα συστησω ειμαι σιγουρος για την υπαρξη ασθενειας οπως επισης προτεινω την ακριβη δοση και οχι μονο το φαρμακο.

Σε καθε ομως περιπτωση ζητω συγνωμη που απαντησα βασιζομενος στην τριακονταετη πειρα μου,πιστευοντας οτι ετσι θα βοηθουσα.

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να σε προσβαλω.Καθε βοηθεια που δινεται απο ενα μελος σε καποιο αλλο,ειναι παντα ευπροσδεκτη.Η παρατηρηση που εκανα εγινε για τους λογους που εξηγησα παραπανω ;)

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως το θεμα των εντερικων αυτων λοιμωξεων με απησχολησε για τουλαχιστον δυο χρονια,και σε συνεργασια με τα Τ.Ε.Ι Μεσολογγιου βρηκαμε οτι ειναι αερομοναδα ή ψευδομοναδα,που ενδημει σε ολα τα ψαρια σε ολο τον πλανητη.Εξασθενει το ανοσοποιητικο συστημα του ψαριου και εμφανιζει διαφορων τυπων ασθενειες,οπως αιμοραγικη συψαιμια,βακτηριδιακες λοιμωξεις,και οτι μπορεις να φανταστεις.Ευτηχως κτυπα ειδη που ειναι περισσοτερο υβριδικα(αν ο ορος ειναι δοκιμος),πολυ περισσοτερο απο τα "γνησια"του ειδους.

Βεβαια οι καθηγητες των ΤΕΙ μου ελεγαν οτι οφειλετε σε μεγαλες συγκεντρωσεις ατομων και οτι απο το stress παρουσιαζετε αυτη η αρρωστια.

(δοσολογια δεν θα μπορουσα να δωσω εφοσον δεν ειχα και πολλα στοιχεια,αλλα και παλι,θα το αφηνα σε χερια καποιου πλεον ειδικου.)

δεν ειμαι παντογνωστης,αλλα ειδικα αυτο το θεμα το πληρωσα πολυ ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...