Jump to content

θα ηθελα να μαθω..!!!!


Recommended Posts

γεια σας παιδια.!!!θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το ποιο σημαντικο υγρο τεστακι για ενυδρια......

ευχαριστο!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.!!!θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το ποιο σημαντικο υγρο τεστακι για ενυδρια......

ευχαριστο!!!! :)

Τι εννοεις με το όρο σημαντικό??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ένα μόνο δεν αρκεί. Άντε και πήρες για αμμωνία και αμμώνιο, αν δεν ξέρεις τι ph και τι σκληρότητα έχεις δεν θα ξέρεις αν θα είναι καλές οι συνθήκες για τα ψάρια σου.

Προσωπικά πιστεύω χρειάζεσαι:

Για αρχή αμμωνία και αμμώνιο αν είναι νέο το ενυδρείο ή κάνεις στρώσιμο.

PH

Kh και dh για την σκληρότητα

και τέλος ΝΟ2 και ΝΟ3 για νιτρώδη και νιτρικά. Και αυτά έχουν να κάνουν με στρώσιμο αλλά πρέπει πάντα να τα κοιτάς.

Δες όμως και τι θα σου πουν και άλλοι. Αυτά προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα....αυτην την στηγμη δεν εχω λεφτα για να τα παρω ολα οσα χρειαζονται.....και θα ηθελα να μου πιτε ποιο ειναι το ποιο σημαντικο.......δεν ξερω πωσ να το πω αλλιωσ.....αυτο που ειναι απαρετιτο.....!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ένα ψάρι μπορεί να "ψοφήσει" από πολύ αμμωνία, πολλά Νιτρώδη , πολλά νιτρικά, ή με απότομη αύξηση του PH. Αρα κάθε τι από αυτά είναι πολύ σημαντικό για να ξέρεις τι σου γίνεται.

Αν σημαντικό, σημαινει : διαθέτω μόνο τόσα χρήματα για να πάρω ένα, τότε είτε παίρνεις στικάκια που τα χουν όλα, αλλά θα σε παιδεψουν, είτε περιμένεις να πάρεις τουλαχιστον αυτά που σου προανέφερα για NH3/NH4, NO2 , ΝΟ3 και PH.

Αλλά και πάλι: Το ενυδρείο είναι στρωμμένο? έχεις απώλειες? έχεις άλγες?

Όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο αόριστη η ερώτηση.... :)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα....αυτην την στηγμη δεν εχω λεφτα για να τα παρω ολα οσα χρειαζονται.....και θα ηθελα να μου πιτε ποιο ειναι το ποιο σημαντικο.......δεν ξερω πωσ να το πω αλλιωσ.....αυτο που ειναι απαρετιτο.....!!! :)

Το απαραίτητο εγώ το μεταφράζω ώς απαραίτητες συνθήκες για να μην ταλαιπωρούνται ή ψοφήσουν τα ψάρια. Γιατί δεν παίρνεις χαρτάκια για αρχή? Εγώ πήρα προχθές της jbl με 18 και κάτι ευρώ 50 χαρτάκια που σου δείχνουν ph, Gh και KH γενική και ανθρακική σκληρότητα δηλαδή, νιτρικά ΝΟ3 και νιτρώδη ΝΟ2. Πιστεύω είσαι καλυμμένος με αυτά και θα έχεις μια καλή εικόνα της ποιότητας του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σημαντικό, σημαινει : διαθέτω μόνο τόσα χρήματα για να πάρω ένα, τότε είτε παίρνεις στικάκια που τα χουν όλα, αλλά θα σε παιδεψουν, είτε περιμένεις να πάρεις τουλαχιστον αυτά που σου προανέφερα για NH3/NH4, NO2 , ΝΟ3 και PH.

:)

Αν κατι δε παει καλα και θες να δεις τις τιμες στο νερό, μπορείς να πας και ένα δείγμα να στο μετρησουν στο καταστημα (δε ξερω βεβαια ποσο χρεωνουν)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου bartemderas δεν ειχα απολιες ποτε.....εκτος απο ενα θυλικο πλατυ που ειχα ειχε γενιση 3 φορες.....και μετα πεθανε.....τωρα εχω δοσει ολα τα μικρα και εχω κρατισει 6 πλατυ....και ενα πλεκο......το ενυδριο το αφισα να τρεξει μονο του για 5 ωρες...μετα εριξα παλι τα ψαρια μεσα.....παρατιρισα μονο οτι το πλεκο ειχε αλαξη χρομα ειχε γινει ποιο ανιχτος...αλλα τορα εχει παρει παλι το χροματου...!!!:)

φιλε μου IoSpy εχω ακουσει οτι τα χαρτακια δεν κανουν καλη δουλεια..!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου bartemderas δεν ειχα απολιες ποτε.....εκτος απο ενα θυλικο πλατυ που ειχα ειχε γενιση 3 φορες.....και μετα πεθανε.....τωρα εχω δοσει ολα τα μικρα και εχω κρατισει 6 πλατυ....και ενα πλεκο......το ενυδριο το αφισα να τρεξει μονο του για 5 ωρες...μετα εριξα παλι τα ψαρια μεσα.....παρατιρισα μονο οτι το πλεκο ειχε αλαξη χρομα ειχε γινει ποιο ανιχτος...αλλα τορα εχει παρει παλι το χροματου...!!!:)

φιλε μου IoSpy εχω ακουσει οτι τα χαρτακια δεν κανουν καλη δουλεια..!!!!

Καλύτερα να έχεις κάποια μικρή αμφιβολία για κάτι παρά να μην κάνεις καθόλου μέτρηση για ορισμένα στοιχεία. :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια..!!!!μπορεις να μου πεις ποια να παω να ζιτισω ????

τα χρισιμοποιοισ και εσυ???

και αν ναι.....λιτουργουν σοστα ωπος τα υγρα τεστ???

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα χρησιμοποιούσα της esha τα aqua test. Πήγα στο pet city γλυφάδας και δεν τα είχε όμως και είχε της JBl τα easytest 5 in 1 που έχουν σχεδόν ίδια τιμή και κάνουν ίδιες ακριβός μετρήσεις αλλά έχει 50 μέσα. Αυτά πάρε. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υγρό τεστ. Καλά μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

bartemderas εχω πλατυ και το ενυδριο ετρεχε απο τα χριστουγενα.....και τωρα εχω παρει και εναν πλεκο!!!

Κόιτα, επειδή το θέμα αυτό μπορεί να το διαβάσουν και άλλοι , θα σου πω τα εξής , και πάντα φιλικά ,έτσι?

Καλό είναι να έχεις τεστάκαι ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 και PH, GH, KH.

Αν έχεις και διάφορα είδη άλγης μπορεί να πρέπει να μετρήσεις και PO4 (φώσφορο)

Τώρα, ειδικότερα για την περίπτωσή σου και μιας και τα πλάτυ είναι ψάρια ανθεκτικά στο Ph που παίζει συνήθως στο νερό δικτύου (7.5-8) και εφόσον αντέχουν σε ένα μεγάλο εύρος σκληρότητας Gh (και το ΚΗ είναι αδιάφορο), θα έλεγα το εξής:

Δώσε προσοχή στα επίπεδα αμμωνίας, καθώς τα platy είναι πολύ ευάλωτα και άρα λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά που σου είπα πηγαίνεις σε ένα τέτοιο υγρό τεστ.

Ο pleco ¨ομως? ξέρεις σε τι συνθήκες πρέπει να ζει?

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα χρησιμοποιούσα της esha τα aqua test. Πήγα στο pet city γλυφάδας και δεν τα είχε όμως και είχε της JBl τα easytest 5 in 1 που έχουν σχεδόν ίδια τιμή και κάνουν ίδιες ακριβός μετρήσεις αλλά έχει 50 μέσα. Αυτά πάρε. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υγρό τεστ. Καλά μου φαίνονται.

αυτό βέβαια σημαίνει ότι δεν έχεις και μέτρο σύγκρισης σωστά? :)

Πάντως και γω συμφωνώ ότι καλύτερα να έχεις μια σφαιρική εικόνα στο περίπου παρά καθόλου.

Εμένα τα στικάκια δε με βόλεψαν ποτέ. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι λέω όχι στα χαρτάκια. Απλά δεν θα ξαναπάρω.

Για να καταλάβεις: Από υγρά σε υγρά άλλης εταιρείας υπάρχουν αποκλίσεις, πόσο μάλλον στα χαρτάκια.

Anyway, κουβέντα κάνουμε, έτσι? :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο IoSpy!!! :)

bartemderas κοιτα.....ουτε για τα πλατυ ξερω ουτε για τα πλεκο.....ξερω οτι τα γραφη στα προφιλ για τα ψαρια αλλα δεν εχω ασχολιθη με τετοια ακομα....τωρα σκεφτομαι να αρχισω να αγοραζω τεστ νερου..!!!κοιτα.....λεω να παο να παρω αυτα που με ειπε ο IoSpy και μετα απο τον αλλο μινα να αρχισω να περνω ενα ενα τα υγρα τεστ!!! τ λες και εσυ???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο IoSpy!!! :)

bartemderas κοιτα.....ουτε για τα πλατυ ξερω ουτε για τα πλεκο.....ξερω οτι τα γραφη στα προφιλ για τα ψαρια αλλα δεν εχω ασχολιθη με τετοια ακομα....τωρα σκεφτομαι να αρχισω να αγοραζω τεστ νερου..!!!κοιτα.....λεω να παο να παρω αυτα που με ειπε ο IoSpy και μετα απο τον αλλο μινα να αρχισω να περνω ενα ενα τα υγρα τεστ!!! τ λες και εσυ???

ξεκίνα λοιπόν με τα στικάκια και βλέπεις. Η jbl είναι και κατεμέ μια αξιόλογη εταιρεία. αν πας στην γνωστή αλυσίδα, ΄ζήτα να σου κάνουν και έκπτωση. έχουν περιθώριο, trust me. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό βέβαια σημαίνει ότι δεν έχεις και μέτρο σύγκρισης σωστά? :)

Πάντως και γω συμφωνώ ότι καλύτερα να έχεις μια σφαιρική εικόνα στο περίπου παρά καθόλου.

Εμένα τα στικάκια δε με βόλεψαν ποτέ. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι λέω όχι στα χαρτάκια. Απλά δεν θα ξαναπάρω.

Για να καταλάβεις: Από υγρά σε υγρά άλλης εταιρείας υπάρχουν αποκλίσεις, πόσο μάλλον στα χαρτάκια.

Anyway, κουβέντα κάνουμε, έτσι? :)

Ναι καμία παρεξήγηση. :) Άλλωστε γι αυτό το είπα ότι μόνο χαρτάκια έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά. Αλλά στα jbl και στα esha που έκανα εχθές μέτρηση και σε νερό βρύσης και στο ενυδρείο είδα τα ίδια αποτελέσματα. Αξίζουν από θέμα οικονομίας ειδικά τα jbl πιστεύω και στην προκειμένη περίπτωση επειδή δεν θέλει και ιδιαιτέρα απαιτητικό νερό ώστε να θέλει τεράστια ακρίβεια νομίζω είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...