Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ!!


VITO

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ. εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρ και καθεται ενα μηνα χωρις ψαρια και αρα χωρις τροφη. τα φιλτρα και η αντλια δουλευουν κανονικα αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για τα φωτα. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το ενυδρειο θα ειναι φιλικο προς τα καινουργια ψαρια που θα τοποθετησω , παιζει μεσα σε ενα μηνα να ψοφησουν οι αποικιες των βακτηριων με αυτα τα δεδομενα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!!! Δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρη να σου πω την αλήθεια, αλλά κυκλοφορούν στο εμπόριο βακτήρια που σε μια μέρα έχουν φτιάξει αποικίες....... Γιατί δεν παίρνεις ένα μπουκαλάκι να είσαι σίγουρος?? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρ και καθεται ενα μηνα χωρις ψαρια και αρα χωρις τροφη. τα φιλτρα και η αντλια δουλευουν κανονικα αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για τα φωτα. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το ενυδρειο θα ειναι φιλικο προς τα καινουργια ψαρια που θα τοποθετησω , παιζει μεσα σε ενα μηνα να ψοφησουν οι αποικιες των βακτηριων με αυτα τα δεδομενα?

Το πιο πιθανόν είναι το μεγαλύτερο μέρος(αν όχι όλο) της αποικίας των βακτηρίων να έχει καταστραφεί.

Αφού δεν έριχνες καθόλου τροφή και αφού δεν είχε και καθόλου ''απόβλητα'' από ψάρια τα βακτήρια δεν είχαν τίποτα να ''φάνε''.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρ και καθεται ενα μηνα χωρις ψαρια και αρα χωρις τροφη. τα φιλτρα και η αντλια δουλευουν κανονικα αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για τα φωτα. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το ενυδρειο θα ειναι φιλικο προς τα καινουργια ψαρια που θα τοποθετησω , παιζει μεσα σε ενα μηνα να ψοφησουν οι αποικιες των βακτηριων με αυτα τα δεδομενα?

Χαίρεται! Η βιολογία σε τόσο διάστημα θα εχει πεθάνει. εκτιμώ πως το ενυδρείο θα στρώσει πιο γρήγορα από ότι ένα τελειως νέο, αλλά σίγουρα όχι σε μια μέρα ακόμα και με την προσθήκη έτοιμων βακτηρίων που κυκλοφορούν στο εμπόριο που ούτως ή άλλως καλό είναι να προσθέσεις.

Οι μετρήσεις με διάφορα τεστάσκια θα σου πουν για το πότε θα είναι έτοιμο το νερό σου...

Link to comment
Share on other sites

εχω ληγμενα strips και δεν βλεπω την αμμωνια !! θα βαλω ενα μπολι απο το αλλο ενυδρειο και θα περασουμε καλα!!

ευχαριστω για τις απαντησεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...