Jump to content

DIY CO2


kotsel

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους. Τέλος οι διακοπές :thumbup: και γυρνάμε και πάλι στο αγαπημένο μας forum! ;)

Διάβασα σε ένα τεύχος του ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ που έπεσε στα χέρια μου για το περίφημο

DIY CO2 και μιας και μου φάνηκε αρκετά καλή ιδέα θέλω να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια

γιατί δεν τα είδα πουθενά παρά το ψάξιμο..

Στην κατοχή μου υπάρχει πλέον, εκτός από το 60λιτρο τανκ που έχω 2 χρυσόψαρα και 1 γλύφτη, ένα 25λιτρο με εσωτερικό φίλτρο (χωρίς κυκλοφορητή τον οποίο αγόρασα

extra). Θέλω να βάλω και στα 2 CO2 με το μίγμα ζάχαρης-μαγιάς αλλά δεν ξέρω πόσο

χρόνο πρέπει να το αφήνω να διοχετεύεται μέσα στο ενυδρείο. Για όσες ώρες είναι αναμένα τα φώτα?

Μία άλλη μου απορία είναι αν το CO2 διοχετεύεται μέσω του

κυκλοφορητή. Στο 25λιτρο δεν υπάρχει πρόβλημα να δεχτεί χρονοδιακόπτη γιατί είναι

ξεχωριστά από το φίλτρο, ενώ στο 60λιτρο το εσωτερικό φίλτρο είναι και κυκλοφορητής.

Οπότε τι πρέπει να κάνω...?

Οι μετρήσεις οι σημερινές (μετά τις διακοπές που είχαμε και εξάτμηση νερού) είναι οι

εξής: Θερμοκρασία νερού:29oC

pH: 7.6

KH: 10

GH: >21 (!) :D

NO2: 0

NO3: 10

Αλήθεια τη σκληρότητα πώς την αντιμετωπίζουμε? Έχω ήδη 1 ρίζα μοπανι μέσα...

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας ζάλισα... B)

Link to comment
Share on other sites

CO2 θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο στο μεγάλο, το μικρό δεν νομίζω να έχει τέτοιες ανάγκες!

Το DIY CO2 δεν σταματάει οπότε θα πρέπει να το έχεις μόνιμα και το βράδυ μπορείς να ανοίγεις την αεραντλία για να οξυγονώνει το νερό!

Διαφορετικά μπορείς να φτιάξεις ένα δίκτυο με διακλάδωση και να αλλάζεις την κατεύθυνση της ροής το βράδυ (εκτός ενυδρείου)!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι απόλυτα στεγανή αυτή η μέθοδος και ενδεχομένως να έχεις απώλειες!

Μέσα στο ενυδρείο μπορείς να το συνδέσεις πάνω στην έξοδο του κυκλοφορητή!

«Στο 25λιτρο δεν υπάρχει πρόβλημα να δεχτεί χρονοδιακόπτη γιατί είναι

ξεχωριστά από το φίλτρο, ενώ στο 60λιτρο το εσωτερικό φίλτρο είναι και κυκλοφορητής.» Δεν σε κατάλαβα, τι εννοείς;

Οι τιμές σου είναι αρκετά καλές (υψηλό kH) για να δεχτείς CO2!

Αν και θα ήθελα να μας πεις από ποιο ενυδρείο τις πήρες!

Γενικά για το DIY CO2 δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=20entry33323

Η σκληρότητα μάλλον ανέβηκε με την εξάτμιση του νερού!

Τι κάνεις με αυτό;

Αν απλά συμπληρώνεις νερό τότε αυτό φταίει;

Να ξέρεις ότι με την εξάτμιση κάποια στοιχεία παραμένουν στο νερό και συσσωρεύονται κατά συνέπεια μεγαλώνει η γενική σκληρότητα!

Μπορείς να προσθέτεις απιονισμένο νερό για να μην συμβαίνει αυτό!

Αν και πριν το κάνεις πάρε μια μέτρηση και από το μπετονάκι!

Για την μείωση του gH δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω κι εγώ σε 4 ενυδρεία μου, σου λέω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη συνεχή λειτουργία του. Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι στην αρχή να κάνεις το μίγμα ελαφρύ και όχι τούρμπο, για να συνηθίσουν κυρίως τα ψάρια αλλά και τα φυτά, και μετά να ανεβαίνεις σιγά-σιγά.

Και όσο για την αεραντλία τη νύχτα που σου προτείνει ο φίλος kouzman, θα έλεγα ότι έχει νόημα μόνο τις πρώτες 1-2 μέρες, κυρίως για να μην "πέσει" πολύ στα ψάρια το αυξημένο διοξείδιο τη νύχτα, μέχρι να συνηθίσουν. Γενικά δεν χρειάζεται παρά μόνο σε πολύ τραβηγμένες περιπτώσεις. Η βραδυνή συγκέντρωση περισσότερου διοξειδίου - λόγω της "ανάσας" των φυτών - λένε ότι κάνει καλό το πρωί που ανάβουν τα φώτα και το βρίσκουν έτοιμο τα φυτά, ξεκινώντας "βαρβάτα" τη μέρα τους.

Γενικά πάντως δεν έχω παρατηρήσει να ενοχλούνται τα ψάρια από τις βραδυνές μεγαλύτερες συγκεντρώσεις Co2.

Αν βάλεις μικρή αερόπετρα στο σωληνάκι του co2 (στο τέλος, μέσα στο ενυδρείο) και την τοποθετήσεις κοντά στην είσοδο του κυκλοφορητή/φίλτρου (ώστε να τραβάει μέσα τις φυσαλίδες) θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το φίλτρο μου είναι έτσι:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...pe=post&id=3960

Ρουφάει αέρα απ'έξω και τον πετάει μέσα (δηλ. είναι και κυκλοφορητής σωστα?)

Αφού λοιπόν δεν θα έχω πρόβλημα με την μόνιμη παροχή CO2 τότε είμαι οκ!

Για το 60λιτρο ρωτάω μιάς και το 25λιτρο θα λειτουργήσει εντός της εβδομάδας!

Στο 25λιτρο λοιπόν θα μπούνε τα 2 χρυσόψαρα, 1 apple snail και ένας γλύφτης και

από φυτά μόνο anubias.Δεν υπάρχει ανάγκη για CO2 εκεί ε? Καθαρά λίτρα είναι

σχεδόν 15-17. Θα στρωθεί με το μισό σφουγγάρι του 60λιτρου.

Να ρωτήσω και κάτι για το φίλτρο μου, το σφουγγάρι το έστιψα ελαφρά και το ξέπλυνα

με νερό από το ενυδρείο, αλλά είναι σαν μπουκομένο γιατί ενώ εχει καλή κυκλοφορία

το νερό, ο αέρας που εισέρχεται μέσα στο ενυδρείο δεν είναι ο ίδιος με πρίν.

Κάνω κάτι λάθος????

Thanx guys!!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου κάνει και αερισμό του νερού αλλά αυτό θα μειωθεί σε λίγο καιρό η απόδοση του (τουλάχιστον τα δικά μου μειώθηκαν)!

Όταν μιλάμε για αεραντλία αναφερόμαστε στις εξωτερικές συσκευές με αερόπετρα κλπ!

Τα ψάρια που θέλεις να βάλεις στο 25 λίτρο είναι αρκετά αν σκεφτείς ότι κάθε χρυσόψαρο απαιτεί 40 λίτρα!

Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να βάλεις κανέναν μονομάχο εκεί!

Τα σφουγγάρια μπουκώνουν συχνά αν δεν υπάρχει υαλοβάμβακας πριν και θέλουν στύψιμο, αλλά αυτό μειώνει τις αποικίες και θέλει προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

thnx!! Στην ορολογία θέλω ακόμη δρόμο!! Σήμερα έβαλα siporax και μου

φαίνετα πως πάει καλά ο αερισμός. Έχεις δίκιο για το μικρό ενυδρείο αλλά

τα χρυσόψαρα μου τα πούλησαν για το στρώσιμο του 60λιτρου που είχα σκοπό

να βάλω τροπικά (νέον και γκουράμι dwarf) και να χαρίσω τα χρυσόψαρα..

Στην πορεία τα αγάπησα (μιάς και είναι τα πρώτα μου ψαράκια) και θέλω να

τα κρατήσω αφού μετά κόπων και βασάνων αγόρασα το 25λιτρο λόγω

έλλειψης χώρου.. Θα προσπαθήσω πάντως να τα κρατήσω χαρούμενα..

Link to comment
Share on other sites

Με το siropax θα έχεις υπεραρκετό χώρο για αποικίες απλά να ξέρεις ότι πάνω στο 6μηνο θα χρειαστεί να το αντικαταστήσεις σταδιακά μια και μπουκώνει γρήγορα!

Αν έχεις σκοπό να τα κρατήσεις εκεί τα χρυσόψαρα να ξέρεις ότι θα χρειαστεί να κάνεις αρκετά συχνά μετρήσεις και αλλαγές νερού μια και τα χρυσόψαρα επιβαρύνουν πολύ το νερό!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...