Jump to content

ΝΟ3 250??


IoSpy

Recommended Posts

μπορει να μην τα χανεις ....

Αλλα ζοριζεται ολο το συστημα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ δεν είχα απώλεια πάντως. Και την περίοδο εκείνη δεν ξέρω καν πόσο είχαν πάει τα ΝΟ3. Αλλά 2 ψάρια είχα όλα κι όλα. Πλακόστομο και black ghost. Δηλαδή και όχι ευπαθή και μικρή ιχθυοφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα πολλους παραγοντες, με πιο σημαντικο το ειδος των ψαριων.

Για να καταλαβεις, εγω εχασα 2-3 αρλεκινους ενω τα γκουραμι διπλα γενναγαν.

Αυτα εγιναν σε ισορροπημενο ωριμο ενυδρειο 200 λιτρων με νορμαλ αριθμο φυτων και ιχθυφορτωση, που δεν ειχα ιστορικο απωλειων, με τελειες μετρησεις κατα τα αλλα, και που απλα πειραματιστηκα αραιωνοντας την αλλαγη (απο εβδομαδιαια σε δεκαπενθημερη και μετα σε μηνιαια) για να δω ποσο θα επηρεαστει.

Η μονη εμφανης αλλαγη στις μετρησεις ηταν οτι τα νιτρικα απο 10 ppm ανεβηκαν σταδιακα σε 40 ppm.

Ξαναγυρισα σε πιο συχνες αλλαγες και δεν ξαναχασα ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρρρρρρ. Δεν ξέρω. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Αλλαγή πάλι 35% από την επιφάνεια και καθόλου πείραγμα του χαλικιού. Μέτρηση μία ώρα μετά. Σταθερά πάλι στο 50.

Απορία: Πριν κοντά δύο μήνες έβαλα ένα fluval 405 για στρώσιμο στο ενυδρείο και μιας και είχε βιολογικό φίλτρο αφαίρεσα τον κυκλοφορητή που τράβαγε νερό κάτω από την σχάρα που είναι στον πάτο κάτω από το χαλίκι μέσω ενός σωλήνα. Οπότε υπάρχει σχάρα στον πάτο και από πάνω το χαλίκι. Οπότε ουσιαστικά εκεί κάτω υπάρχει στάσιμο νερό. Αυτό μπορεί να επηρεάσει?

Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρρρρρρ. Δεν ξέρω. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Αλλαγή πάλι 35% από την επιφάνεια και καθόλου πείραγμα του χαλικιού. Μέτρηση μία ώρα μετά. Σταθερά πάλι στο 50.

Απορία: Πριν κοντά δύο μήνες έβαλα ένα fluval 405 για στρώσιμο στο ενυδρείο και μιας και είχε βιολογικό φίλτρο αφαίρεσα τον κυκλοφορητή που τράβαγε νερό κάτω από την σχάρα που είναι στον πάτο κάτω από το χαλίκι μέσω ενός σωλήνα. Οπότε υπάρχει σχάρα στον πάτο και από πάνω το χαλίκι. Οπότε ουσιαστικά εκεί κάτω υπάρχει στάσιμο νερό. Αυτό μπορεί να επηρεάσει?

Εδω ειναι το προβλημα,εχεις φιλτρο βυθου απενεργοποιησες τον κυκλοφορητη που τραβαει το νερο

κατω απο τις σχαρες.'Η θα βγαλεις τις πλακες και δεν θα εχεις καθολου φιλτρο βυθου(θα δουλευει

το Fluval 405) 'η θα ξανα ενεργοποιησεις τον κυκλοφορητη και θα δουλευει το φιλτρο βυθου μαζι

με το εσωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λες να μου ανεβάζει συνέχεια τα νιτρικά? Να βγουν οι σχάρες δεν γίνεται μιας και το ενυδρείο έχει ψάρια μέσα, και δίσκους. Αλλά και να βάλω και το φίλτρο βυθού είναι δύσκολο αφού έχω βγάλει τον σωλήνα και η σχάρα είναι θαμμένη. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει υποδοχη στην σχαρα που μπορεις να βαλεις νεο σωληνα και να προσαρμοσεις επανω του

τον κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αφού εγώ το είχα βάλει. Το θέμα είναι ότι έχει χαλίκι 4 εκατοστά απάνω και έτσι και κάνω να μετακινήσω το χαλίκι για να μπει νέος σωλήνας θα γίνει πανικός εκεί μέσα. Σίγουρα θα έχω απόλυες.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αφού εγώ το είχα βάλει. Το θέμα είναι ότι έχει χαλίκι 4 εκατοστά απάνω και έτσι και κάνω να μετακινήσω το χαλίκι για να μπει νέος σωλήνας θα γίνει πανικός εκεί μέσα. Σίγουρα θα έχω απόλυες.

Eαν δεν καταργησεις εντελως το φιλτρο βυθου(μεινουν τα πλακακια) 'η εαν δεν το ξανα

ενεργοποιησεις θα εχεις πολυ μεγαλυτερες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη λύση είναι να βγει το φίλτρο βυθού για να τελειώνεις μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το τρενάρω μιας και σε λίγο καιρό θα το ξεστήσω το ενυδρείο τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα τυχαία αυτό. Μπορώ να βάλω κάτι σχετικό στο φίλτρο μου και να ρίξω τα νιτρικά?

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα τυχαία αυτό. Μπορώ να βάλω κάτι σχετικό στο φίλτρο μου και να ρίξω τα νιτρικά?

ποιο? ;)

Link to comment
Share on other sites

όλα τα προϊόντα ενδεχομενως να βοηθήσουν την κατάσταση. Δεν το χω χρησιμοποιήσει και δεν γνωρίζω.

Αλλά εγώ θα πρότεινα να διώξεις την "πηγή του κακού", ήτοι το φίλτρο βυθού.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και tο Nite Out II της MicrobeLift. το χρησιμοποίησα πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ξέρω αλλά και να διώξω την πηγή είναι και αυτό πρόβλημα. Αυτό που λες είναι υγρό ή μπαίνει στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ξέρω αλλά και να διώξω την πηγή είναι και αυτό πρόβλημα. Αυτό που λες είναι υγρό ή μπαίνει στο φίλτρο?

Είναι υγρό, στην ουσία είναι κάτι σε βακτήρια. Γενικώς τσέκαρε στο site της MicrobeLift, έχω δει διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα....

offtopic: πώς πάνε οι δίσκοι σε αυτές τις συνθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το τσεκάρω. ευχαριστώ. ;)

Οι δίσκοι δείχνουν μια χαρά. Λαίμαργοι... πέρα δώθε συνέχεια και γενικά όποτε με βλέπουν έρχονται στο μέρος μου. Αν και δεν τρώνε ακόμα από το χέρι μου. Το τάϊσμα είναι μέρα παρά μέρα κατεψυγμένη και κάθε μέρα για τα υπόλοιπα ψάρια ξηρά τροφή σε μπιλάκια. Ο ένας δίσκος τρώει μόνο την κατεψυγμένη. Τις άλλες μέρες δίαιτα. :D

Οι συχνές αλλαγές συνεχίζονται. Μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας σήμερα παρέλαβα και εγώ τα sera quick test και μου έδειξαν το ίδιο νούμερο no3 250,,το απόγευμα είχα κάνει αλλαγή νερού..θα παο το πρωί να πάρο ένα test no3 υγρό και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 σωστά μου τα έδειχναν πάντως τα χαρτάκια. Τα τσέκαρα και με υγρό.

Σήμερα πήρα υγρό τεστ για PO4 μου είχατε πει και θα κάνω το τεστάκι ή σε λίγο ή αύριο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης μου μπορώ να πω ότι έκανα τεστ και για PO4... η μέγιστη τιμή που δίνει το τεστ είναι 1,8. Το δήγμα ήταν αρκετά πιο σκούρο και μπλε.

Συμπέρασμα τώρα που έχω τιμή και για PO4? Αυτά από τι αυξάνονται?

Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης μου μπορώ να πω ότι έκανα τεστ και για PO4... η μέγιστη τιμή που δίνει το τεστ είναι 1,8. Το δήγμα ήταν αρκετά πιο σκούρο και μπλε.

Συμπέρασμα τώρα που έχω τιμή και για PO4? Αυτά από τι αυξάνονται?

Ειπες τι μετρησεις εχει το νερο που βαζεις στην αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν επαναλειτουργισης 'η αφαιρεσεις το φιλτρο βυθου θα εχεις αυτα τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπες τι μετρησεις εχει το νερο που βαζεις στην αλλαγη?

Από PO4? Δεν το μέτρησα. Δεν πρέπει να έχει 0?

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες μετά αυτή τη φορά έγινε πάλι αλλαγή στο 35%. Η αλλαγή ήταν από πυθμένα αυτή τη φορά (κλασσικά μαύρο το νερό) και όχι από επιφάνεια όπως τις άλλες φορές. Και ναι είχαμε πτώση των ΝΟ3 από 50 στο 35 πλέον. ;) Θα συνεχιστούν συνεχείς αλλαγές από πυθμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...