Jump to content

Sera NO3 test


Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς το τέστ νερού NO3 της Sera?

Το πήρα σήμερα και χρειάζεται μια πολύπλοκη διαδικασία, πρώτα βάζουμε 20 Ml νερο και αν το χρώμα βγεί βαθύ κόκκινο ξαναδοκιμάζουμε λέει με 10ml απο το ενυδρείο και 10ml αποστ;αγμένο νερό στον δοκιμαστικό σωλήνα κλπ κλπ

Να μην τα πολυλογώ έκανα το τέστ και το νερό πήρε την πιο βαθια απόχρωση του κόκκινου. Στα ύψη τα νιτρικά. Κανω αλλαγές νερού μια φορά τη βδομάδα 30%.

Πως γίνεται αυτό?

Μέτρησα και το νερό της βρύσης και μου το βγάζει 15mg /l ;) . B)

Κάτι δεν πάει καλά με αυτό το τέστ..

Να επισημάνω οτι σκόνη απο το αντιδραστληριο 2 βάζω οση χωράει η εγκοπή της μεζούρας, και είναι "κοφτή".

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο τεστ αρκετό καιρό τώρα και αν και στην αρχή, με τα λάθη που έκανα, είχα το ίδιο πρόβλημα / απορία τώρα που το ξαναχρησιμοποιώ παίρνω πιο λογικά νούμερα και είμαι πλέον μέσα στην κλίμακα μέτρησης!

Η δυνατότητα που σου παρέχει είναι για να μετρήσεις υψηλότερες περιεκτικότητες και υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν χρειάζεται!

Το ζήτημα της μεζούρας που έχει το σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά ένας κόκκος πάνω ή κάτω!

Το νερό της βρύσης έχω ακούσει ότι δεν είναι τόσο καθαρό όσο θα θέλαμε και καλά έκανες και το μέτρησες για να ξέρεις τι βάζεις μέσα στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι οτι το νερό αυτό της βρύσης το έχω μετρήσει στο παρελθόν με άλλο τέστ (της prodac) και έβγαζε πάντα 0.5mg/l.

Τότε σύμφωνα με αυτά που δίχνει της sera τα νιτρικά του ένυδρείου μου είναι πάνω απο 40...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα αν πάρεις ένα άλλο τεστ και δοκιμάσεις και με αυτό ταυτόχρονα για να διαπιστώσεις και μόνος σου την ακρίβεια των μετρήσεων!

Οι τιμές πάντως που μας δίνει το νερό του δικτύου δεν είναι πάντα σταθερές!

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σου πω μια και έχω χρησιμοποιήσει μόνο αυτή τη μάρκα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα αν πάρεις ένα άλλο τεστ και δοκιμάσεις και με αυτό ταυτόχρονα για να διαπιστώσεις και μόνος σου την ακρίβεια των μετρήσεων!

Οι τιμές πάντως που μας δίνει το νερό του δικτύου δεν είναι πάντα σταθερές!

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σου πω μια και έχω χρησιμοποιήσει μόνο αυτή τη μάρκα!

33481[/snapback]

Οκ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πείς αφου το χρησιμοποιείς και συ:

Το τέστ με τα 20ml νερό απο το ενυδρείο είναι σκούρο κόκκινο 40mg/l (πρώτη σειρά).

Κάνοντας το δεύτερο τέστ με 10ml ενυδρείου + 10ml απιονισμένο και κοιτάζοντας τον πίνακα "10ml+10ml" (δεύτερη σειρά) είμαι στα 10ml. Τι άθροισμα βγάζω εδώ? Δηλαδή πόσα mg/l έχω στο ενυδρείο τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε καθαρά μαθηματικά το πρόβλημά σου φίλε satrianius έπρεπε στο δεύτερο τεστ με το απιονισμένο να πάρεις 20mg/lt που θα ήταν και το λογικό. Από κει και πέρα, τα τεστ αυτά "δουλεύουν" με οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις και τα προϊόντα των αντιδράσεων καθορίζουν το χρώμα του νερού. Δυστυχώς όμως τα αντιδρώντα επηρεάζονται από τις συγκεντρώσεις αλάτων και ίσως εκεί να οφείλεται η ανωμαλία στις τιμές. Σε κάθε περίπτωση ακολούθησε μια ρουτίνα αλλαγών νερού βάλε και μπόλικα φυτά γρήγορης ανάπτυξης και θα παρακαλάς μετά για ΝΟ3. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο τεστ μια και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τα αποτέλεσματα κάποιου προϊόντος!

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση πιστευω ειναι αυτη που προτεινει ο φιλος kouzman.

Μπορεις να δοκιμασεις το τεστ της Tropic Marin,ειναι αρκετα καλο,το χρησιμοποιω εδω και καιρο και εχω μεινει επερευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά test είναι και τις Aquarium Pharmaceuticals. Να ξέρεις ότι είναι λιγάκι ακριβά αλλά καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...