Jump to content

ιπποκαμποι


theo261

Recommended Posts

;)

γεια σας ολουσ ειμαι καινουριος στην παρεα!

παλια ειχα ενα ενυδρειο γλυκου νερου κ τςρα θα ηθελα να αγορασς ενα αλμυρου νερου κ να εχς μεσα ιπποκαμπουσ!

θα ηθελα οποιοσ γνςριζει να μου πει το μεγεθος του ενυδρειου που χρειαζονται 2 ιπποκαμποι για να ειναι ανετα κ ποσο θα μου κοστισει!κ βεβαια ποσο κοστιζει ο ενασ ιπποκαμπος κ τι τρωει!

ευχαριστω προκαταβολικα!!!

θεοφιλος

Link to comment
Share on other sites

Θεόφιλε καλωσόρισες στην παρέα μας!

Σου εύχομαι καλή αρχή αν και δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κάτι για τους ιππόκαμπους!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας Φίλε theo261 και ιδιαίτερα του θαλασσινού.

Ο ιππόκαμπος είναι ένα είδος, που χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα. Γενικά τρέφεται με ζωντανή τροφή εκτός από λίγες εξαιρέσεις αναπαραγωγών, που μπορούν να δεχτούν και κατεψυγμένη.

Το ενυδρείο που θα του φιλοξενήσει θα πρέπει να είναι γεμάτο άλγη ή φύκια. Ο ιππόκαμπος ζει μέσα στην άλγη και αναζητά συνέχεια μικρούς ζωντανούς οργανισμούς για να τραφεί, όπως για παράδειγμα rotifers, τα οποία μπορείς να κατασκευάζεις μόνος και ναι τροφοδοτείς συνεχώς το ενυδρείο.

Τρέφεται με πολύ αργούς ρυθμούς, λόγω του ότι είναι δυσκίνητο ψάρι και απαιτεί μεγάλες ποσότητες τροφής, δυσανάλογες με το σώμα του, ιδιαίτερα αν είναι σε νεαρή ηλικία.

Ο υποσιτισμός τους δεν είναι εμφανής, γιατί ο εξωτερικός σκελετός τους δεν κάνει εμφανή τα σημάδια. Έτσι δεν θα δεις ποτέ έναν ιππόκαμπο αδύνατο, ώστε να αντιληφθείς ότι δεν τρέφεται επαρκώς.

Τα πιο πάνω χαρακτηριστικά κάνουν απαγορευτική την συμβίωση των ιππόκαμπων μα άλλα είδη ψαριών. Έτσι το ενυδρείο θα πρέπει να φιλοξενεί αποκλειστικά και μόνο ιππόκαμπους.

Ιππόκαμπους μπορείς να βρεις στις Ελληνικές θάλασσες ή τροπικούς, που εισάγονται κατά καιρούς από τα μαγαζιά. Το κόστος αγοράς κειμαίνεται από 10 έως 15 ευρώ. Θα σου πρότεινα να προτιμήσεις εκτροφής, που είναι λίγο πιο ακριβοί παρά άγριους, γιατί έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.

Ένα βιβλίο, που θα σε βοηθήσει πολύ είναι

"Seahorses Conservation and Care"

Neil Garrick-Maidment από την t.f.h.

Το πιο πάνω βιβλίο έχει εισαχθεί κατά καιρούς και στην Ελλάδα. Αν δεν το βρεις μπορείς να το παραγγείλεις απ' έξω. Είναι ένα σύγχρονο βιβλίο με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, τις οποίες χρειάζεται κάποιος που επιθυμεί να φιλοξενήσει ιππόκαμπους.

Στον επίλογό του γράφει χαρακτηριστικά:

"Οι ιππόκαμποι είναι από τα πιο όμορφα και γοητευτικά θαλασσινά ψάρια.

Αν δεν μπορείς, όμως, να τους εξασφαλίσεις, όλα αυτά που χρειάζονται, δίνοντας και την απαραίτητη προσοχή στη διατροφή τους, τότε σας παρακαλούμε ΜΗΝ προσπαθήσετε να τους διατηρήσετε.

Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να τους κάνετε να υποφέρουν, μέχρι να πεθάνουν."

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

υπαρχει καποιος που να εχει ή ειχε στην κατοχη του ενυδρειο με ιπποκαμπους?

η εστω να προσπαθησε να φτιαξει?

ρωταω γιατι θα με ενδιεφερε να κανω μια προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

ο salamader είχε παλιότερα,ίσως και τους έχει ακόμη.έχεις καθόλου γνώση περί θαλασσινού;

Link to comment
Share on other sites

greg ηταν ευκολοι στο να φανε?

ξερεις καθολου?

σε ρωταω γιατι φιλος που το ειχε επιχειρησει,πριν αρκετα χρονια,μου ειχε πει πως ηταν πολυ δυσκολοι στο

φαγητο και οσες φορες προσπαθησε τα εχασε απο ασιτια. :(

Link to comment
Share on other sites

ο salamader είχε παλιότερα,ίσως και τους έχει ακόμη.έχεις καθόλου γνώση περί θαλασσινού;

δεν εχω κανει ποτε θαλασσινο !ειμαι ακομη στο γλυκο νερο!

αλλα εχω διαβασει τα σχετικα απο δω μεσα για ζ.βραχους, αλλατοτητες,φωτισμους κτλ

μου περισευει ενα 80λιτρο και σκεφτηκα οτι θα ηθελα να δοκιμασω μιας και ειναι τοσο ιδιαιτερα κατοικιδια!

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι τρέφονται με ζωντανά αρτέμια.... θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα να παρασκευάζεις σχεδόν σε καθημερινή βάση.

Περισσότερες πληροφορίες από τον Salamander ... υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι τρέφονται με ζωντανά αρτέμια.... θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα να παρασκευάζεις σχεδόν σε καθημερινή βάση.

Περισσότερες πληροφορίες από τον Salamander ... υπομονή.

τι ειναι τα αρτεμια?

διαβασα καπου και για κατεψηγμενη γαριδα ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

το δυσκολο κομματι ειναι οτι πρεπει να τους μαγειρευεις καθημερινα εκτος και αν εχουν συνηθησει να τρωνε κατεψηγμανε που μαγειρευεις μια φορα την εβδομαδα !

αν καταλαβα καλα

Link to comment
Share on other sites

φίλε με μηδαμινή εμπειρία στο θαλασσινό,μην επιχειρήσεις με αυτό το ζωντανό

εντελώς φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι τρώνε αμέσως κατεψυγμένα αβγά αστακού όπως επίσεις και ατρέμια.http://www.lionfish.gr/Zooschatz.html

Link to comment
Share on other sites

φίλε με μηδαμινή εμπειρία στο θαλασσινό,μην επιχειρήσεις με αυτό το ζωντανό

εντελώς φιλικά :)

μα για αυτο ρωταω να μαζεψω πληροφοριες απο καποιους που εχουν δοκιμασει για να μαθω απο πρωτο χερι!

και αναλογως θα πραξω!

παντως μην ανησυχεις ο σκοπος μου δεν ειναι να παιξω για κανα μηνα και να τα αφησω στην τυχη τους!

με αγαπη και φροντιδα ολα γινονται :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

μα για αυτο ρωταω να μαζεψω πληροφοριες απο καποιους που εχουν δοκιμασει για να μαθω απο πρωτο χερι!

και αναλογως θα πραξω!

παντως μην ανησυχεις ο σκοπος μου δεν ειναι να παιξω για κανα μηνα και να τα αφησω στην τυχη τους!

με αγαπη και φροντιδα ολα γινονται :sarcasm:

πολλα μπραβο για τον τροπο που σκεφτεσαι!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπραβο για τον τροπο που σκεφτεσαι!! :bigemo_harabe_net-64:

θεωρω πως πρεπει ετσι να σκεφτοντε ολοι!

δεν ειναι λουτρινα αλλα ζωντανα που εξαρτιουντε απο μας αρα θα πρεπει να τους παρεχουμε οτι χρειαζοντε αλλιως θα πηγαιναμε στα μουσεια να τα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι του γλυκού πάντα με γοήτευαν οι ιππόκαμποι...Θεωρώ ότι είναι πανέμορφα πλάσματα. Δεν ήξερα ότι μπορούν να ζήσουν σε ενυδρείο....

Αν κάποιος που έχει ή είχε μπορεί να ανεβάσει καμια φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Ιλία καλό ξεκίνημα και στη θάλασσα, αν τελικά πάρεις την απόφαση αυτή. Αρχικά τα 80 λίτρα ενυδρείο είναι ένα σχετικά μικρό προς μεσαίο μέγεθος για τα είδη που θα βρεις στην Ελλάδα κυρίως kuda,reidi,erectus.Μπορεί στο Internet να βρεις να τους κρατάνε και σε αρκετά μικρότερα ενυδρεία αλλά εγώ σου λέω το ιδανικό ότι είναι πάνω από 100 καθαρά λίτρα.Τώρα εκτός από τα λίτρα θα πρέπει να σε απασχολεί το ύψος της γυάλας.Μην επιχειρήσεις κάτι αν η γυάλα σου δεν έχει ύψος 55+ πόντους, και αυτό γιατί τα παραπάνω είδη ξεπερνούν τους 10 πόντους ύψος.Επίσης σε ότι αφορά το θέμα της γυάλας θα πρέπει να σκεφτείς και το θέμα της κυκλοφορίας γιατί είναι αρκετά αδύναμα πλάσματα και σίγουρα δεν θες να τους βρεις ένα πρωί σε κάποια φτερωτή του κυκλοφορητή σου.Εγώ μετά από διάφορα ενυδρεία που είχα δοκιμάσει είχα καταλήξει η κυκλοφορία να γίνεται μέσο της επιστροφής και από τότε δεν είχα προβλήματα με αυτό το θέμα. Επίσης καλό είναι να μην είναι το skimmer στον ίδιο χώρο με αυτούς καθώς έχω πρόβλημα με τις φυσαλίδες αν τις καταπιούν.

Αυτά αρχικά για το θέμα τις γυάλας σου, και πριν περάσουμε στα ζωντανά.

Μπορείς να δεις και εδώ αρκετές πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45443

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα .Εγω θα σου προτεινα να το κανεις ενα νανο ρειφ να ασχολιθεις λιγο με του παραμετρους του νερου κ μετα απο ενα χρονο που θα εχεις πολλα ζωτανα κοπιποδα κ θα εχεις μαθει πολλα για αυτα τα ζωακια θα σου ειναι πιο ευκολο να τα κρατισεις ζωντανα

δες το δικο μου και αν μπορω να σε βοηθησω καπου, πολυ ευχαριστως!

mod edit

Ανάρτησε φωτογραφίες από το ενυδρείο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πραγματικα απο τα ομορφοτερα ζωντανουλια στον πλανητη(αν ειναι απο αυτον τον πλανητη,παντα ειχα την αισθηση οτι δεν ειναι :) )

εχω πει στον κυριακο,εγω σου εκανα αυτο το ενυδρειο,το επομενο θα ειναι με ιπποκαμπους,μονο ομως,μπορω να τους κοιταζω με τις ωρες...αξιζει να ενηερωθεις σουπερ καλα και να σκεφτεις πολυ σοβαρα να κανεις μια τετοια κινηση,απο τα πλεον ευαισθητα πλασματακια...καλη τυχη για οταν το αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι η αρτέμια ΔΕΝ ειναι επαρκής τροφή για ιππόκαμπους. Mysis είναι σίγουρα καλύτερη.

Ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρος ψάξτε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι τρώνε αυγά αστακού στη φύση.Γιατί λοιπόν να προσπαθούμε να τους ταίσουμε ότι μας κατέβει.zooschatz τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...