Jump to content

Μήπως το έχουμε υποτιμήσει


Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι έχουμε υποτιμήσει το ζωντανό πλούτο, που διαθέτουν οι θάλασσές μας.

Τι έχει να ζηλέψει ένα ενυδρείο Μεσογειακών ειδών από ένα αντίστοιχο τροπικό?

Ποιοι είναι άραγε οι λόγοι που μας εμποδίζουν να δημιουργήσουμε ένα αντίγραφο Μεσογειακής αποχής, ενώ καταφεύγουμε στα πανάκριβα συστήματα τροπικού υφάλου?

Άγνοια ή έλλειψη ενδιαφέροντος από τους επαγγελματίες? (λάθος πολιτική κατά τη γνώμη μου)

Θα μπορούσαμε να δούμε ένα Μεσογειακό ενυδρείο στις βιτρίνες ενός καταστήματος?

Πιστεύω πως ναι. Θα μπορούσε κάλλιστα ένα ενυδρειακό κατάστημα να εμπορεύεται Μεσογειακούς οργανισμούς, που θα προμηθεύεται πανεύκολα από ημιεπαγγελματίες δύτες (όπως είναι αυτοί που ψαρεύουν όστρακα ή σκουλήκια Φαραώ και ακροβάτες) και ακόμα να τα εξάγει σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματα σας, βλέποντας, στις πιο κάτω φωτογραφίες, την δουλειά των γειτόνων μας Ιταλών.

post-358-1156226479_thumb.jpg

post-358-1156226495_thumb.jpg

post-358-1156226512_thumb.jpg

post-358-1156226526_thumb.jpg

post-358-1156226539_thumb.jpg

post-358-1156226559_thumb.jpg

post-358-1156226577_thumb.jpg

post-358-1156226594_thumb.jpg

post-358-1156226611_thumb.jpg

post-358-1156226630_thumb.jpg

post-358-1156226663_thumb.jpg

post-358-1156226679_thumb.jpg

post-358-1156226703_thumb.jpg

post-358-1156226719_thumb.jpg

post-358-1156226735_thumb.jpg

post-358-1156226753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μεσογειακό ενυδρείο είναι όντως μια πρόκληση που ελπίζω κάποια στιγμή να την αντιμετωπίσω και εγώ, κάτι που δεν μπορώ να κάνω τώρα.

Τα ενυδρεία στις φωτογραφίες είναι πολύ όμορφα αλλά με ενοχλεί που προσπαθούν να τα κάνουν να μοιάζουν σαν τροπικό ύφαλο με κοράλλια.

Κατά την γνώμη μου ένα θαλασσινό ενυδρείο δεν χρειάζεται οπωσδήποτε χρώμα για να είναι ωραίο. Η Μεσόγειος με ή χωρίς χρώμα έχει την δική της γοητεία και αγριάδα.

Στη δική μας περίπτωση, οι ελληνικές θάλασσες, είναι μπλε και ασημένιες.

Οι οργανισμοί που ζουν εδώ έχουν (τις περισσότερες φορές) επιλέξει να μοιάζουν με το τοπίο που ζουν (βράχος, αφρός) και οι χρωματικές ακρότητες αποφεύγονται. Όλοι προσπαθούν να περάσουν απαρατήρητοι. Έτσι έχει λειτουργήσει η φυσική επιλογή και πρέπει να το καταλάβουμε.

Παρόλο αυτά, για να είμαι ειλικρινείς δεν θα ήθελα να δω άγριους, αιχμαλωτισμένους μεσογειακούς οργανισμούς να πουλιούνται στα μαγαζιά. Η Μεσόγειος είδη δέχεται πολλές πιέσεις από την μόλυνση και την υπεραλιεία. Μια παραπάνω δεν είναι ότι χρειάζεται.

Προτιμώ να βλέπω και να θαυμάζω λίγους μήνες το καλοκαίρι τους κόκκινους αστερίες και τους ερημίτες …στο φυσικό τους περιβάλλον και να ονειρεύομαι ένα μεσογειακό ενυδρείο, παρά να ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι που τα κυνηγούν για εμπόριο με ότι κίνδυνο συνεπάγεται αυτό (και ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος όπως καταλαβαίνεται) για να πουλήσουν ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ στα μαγαζιά της Αθήνας.

Καλύτερα λοιπόν η μεσόγειος να παραμείνει μια «αγρία» θάλασσα. Οποίος θέλει να φτιάξει μεσογειακό ενυδρείο μπορεί και τώρα. Αν έχει τα κότσια ας βάλει μια μάσκα και να παει να βουτήξει, κανείς δεν τον εμποδίζει.

Το να πας στο μαγαζί να αγοράσεις ένα άγριο ψάρι είναι εύκολο αλλά και πολύ βάρβαρο και άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσογειακό ενυδρείο είναι όντως μια πρόκληση που ελπίζω κάποια στιγμή να την αντιμετωπίσω και εγώ, κάτι που δεν μπορώ να κάνω τώρα.

Τα ενυδρεία στις φωτογραφίες είναι πολύ όμορφα αλλά με ενοχλεί που προσπαθούν να τα κάνουν να μοιάζουν σαν τροπικό ύφαλο με κοράλλια.

Κατά την γνώμη μου ένα θαλασσινό ενυδρείο δεν χρειάζεται οπωσδήποτε χρώμα  για να είναι ωραίο. Η Μεσόγειος με ή χωρίς χρώμα έχει την δική της γοητεία και αγριάδα.

Στη δική μας περίπτωση, οι ελληνικές θάλασσες, είναι μπλε και ασημένιες.

Οι οργανισμοί που ζουν εδώ έχουν (τις περισσότερες φορές) επιλέξει να μοιάζουν με το τοπίο που ζουν (βράχος, αφρός) και οι χρωματικές ακρότητες αποφεύγονται. Όλοι προσπαθούν να περάσουν απαρατήρητοι. Έτσι έχει λειτουργήσει η φυσική επιλογή και πρέπει να το καταλάβουμε.

Παρόλο αυτά, για να είμαι ειλικρινείς δεν θα ήθελα να δω άγριους, αιχμαλωτισμένους μεσογειακούς οργανισμούς να πουλιούνται στα μαγαζιά. Η Μεσόγειος είδη δέχεται πολλές πιέσεις από την μόλυνση και την υπεραλιεία. Μια παραπάνω δεν είναι ότι χρειάζεται.

Προτιμώ να βλέπω και να θαυμάζω λίγους μήνες το καλοκαίρι τους κόκκινους αστερίες και τους ερημίτες …στο φυσικό τους περιβάλλον  και να ονειρεύομαι ένα μεσογειακό ενυδρείο, παρά να ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι που τα κυνηγούν για εμπόριο με ότι κίνδυνο συνεπάγεται αυτό (και ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος όπως καταλαβαίνεται) για να πουλήσουν ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ στα μαγαζιά της Αθήνας.

Καλύτερα λοιπόν η μεσόγειος να παραμείνει μια «αγρία» θάλασσα. Οποίος θέλει να φτιάξει μεσογειακό ενυδρείο μπορεί και τώρα. Αν έχει τα κότσια ας  βάλει μια μάσκα και να παει να βουτήξει, κανείς δεν τον εμποδίζει.

Το να πας στο μαγαζί να αγοράσεις ένα άγριο ψάρι είναι εύκολο αλλά και πολύ βάρβαρο και άδικο.

33550[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε yannisk

Αν και συμφωνώ σε αρκετά σημεία στα οποία αναφέρεσαι, αισθάνομαι την ανάγκη να επισημάνω ορισμένα, που κατά τη γνώμη μου χρειάζονται κάποια διευκρίνιση.

-Η προσπάθεια συγκέντρωσης όσο το δυνατό, περισσότερων οργανισμών, σε λίγα μόλις λίτρα νερού ή καλύτερα σε ελάχιστη επιφάνεια υφάλου, έχει δυστυχώς το διφορούμενο, ίσως, αισθητικό αποτέλεσμα, που βλέπουμε συχνά στα ενυδρεία αυτής της κατηγορίας.

Η μεγάλη ποικιλία οργανισμών και χρωμάτων, που υπάρχουν στο φυσικό περιβάλλον, αλλά ποτέ σε τέτοιες συγκεντρώσεις, δίνουν την εικόνα του “αφύσικου”.

Σίγουρα η θάλασσά μας είναι μπλε και ασημί, αλλά οι κάτοικοί της έχουν να αναδείξουν ένα σωρό επί πλέον χρώματα, όπως το κόκκινο, το κίτρινο, το μοβ, το λευκό, το πράσινο, το μαύρο και άλλα τόσα σε όλες τις αποχρώσεις τους.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις τροπικές θάλασσες.

Ένα ενυδρείο τροπικού υφάλου, δεν ανταποκρίνεται, επίσης, στην πραγματικότητα. Σε έναν τροπικό βυθό δεν θα παρατηρήσεις κανείς τέτοιες συγκεντρώσεις οργανισμών, οι οποίοι μάλιστα προέρχονται και από διαφορετικά βάθη ή περιοχές με εντελώς διαφορετικές συνθήκες.

-Αν συγκρίνουμε την καταστροφή που θα μπορούσε να επιφέρει ο χομπίστας, στο οικοσύστημα της θάλασσας με την αντίστοιχη της νόμιμης αλιείας, θα διαπιστώσουμε ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Δεν αναφέρομαι βέβαια στην παράνομη αλιεία, γιατί αυτή έτσι κι αλλιώς είναι κατακριτέα.

Για να προξενήσουμε εμείς οι χομπίστες ή και οι ερασιτέχνες συλλέκτες, όπως τα παιδάκια που μαζεύουν καβουράκια, ερημίτες, αστερίες, ψαράκια κλπ (τα οποία μετά από λίγη ώρα θα καταλήξουν στα σκουπίδια), την καταστροφή που προξενεί μια νόμιμη τράτα μετά από μία ώρα εργασίας στο βυθό, θα πρέπει να περάσουν πάρα πολλά χρόνια και πάλι δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε.

-Όλοι μας θαυμάζουμε τους διάφορους θαλάσσιους οργανισμούς στο φυσικό τους περιβάλλον. Αλλά έχουμε και αδυναμίες. Είμαστε ενυδρειστές και γοητευόμαστε με την παρουσία των οργανισμών αυτών σε μία αναπαράσταση του βυθού μέσα στο σπίτι μας. Πώς να το κάνουμε αυτό είναι το χόμπι που επιλέξαμε και δυστυχώς δεν θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι ιδιαίτερα φιλοζωικό.

-Όσον αφορά, τέλος, το εμπόριο των Μεσογειακών ειδών από τα ενυδρειακά μαγαζιά, το ανέφερα όχι για να επισημάνω άλλη μια άγνωστη πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας μας, αλλά σαν μέσο να τα προμηθευτεί κάποιος, που δεν έχει άλλο τρόπο.

Πως θα προμηθευτεί κάποιος χομπίστας τα είδη που τον ενδιαφέρουν, αν ο ίδιος αδυνατεί να τα συλλέξει? Για παράδειγμα δεν ξέρει κολύμβηση ή έχει κάποια αναπηρία ή δεν έχει πολύ ελεύθερο χρόνο ή τέλος είναι Αυστριακός και την Μεσόγειο την έχει δει μόνο στον χάρτη. Γιατί να στερήσουμε σ’ αυτούς τους ανθρώπους το δικαίωμά τους στο χόμπι?

Η γνώμη μου είναι ότι πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος. Πέρα από τους συναισθηματισμούς και τις οικολογικές ανησυχίες μας, που καλά κάνουμε και τις έχουμε, νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε ταυτόχρονα και κάποιο μέτρο ώστε να μη φθάνουμε εύκολα στην υπερβολή.

Γιατί άραγε οι γείτονές μας Ιταλοί τα έχουν ξεπεράσει όλα αυτά και έχουν αναδείξει το Μεσογειακό ενυδρείο, όπως οι Αμερικάνοι (που είναι και αυτοί οι ίδιοι συλλέκτες και έμποροι άγριων οργανισμών των εκεί θαλασσών) το αντίστοιχο τροπικό?

Ή ακόμα περισσότερο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε yannisk

Αν και συμφωνώ σε αρκετά σημεία στα οποία αναφέρεσαι, αισθάνομαι την ανάγκη να επισημάνω ορισμένα, που κατά τη γνώμη μου χρειάζονται κάποια διευκρίνιση.

-Η προσπάθεια συγκέντρωσης όσο το δυνατό, περισσότερων οργανισμών, σε λίγα μόλις λίτρα νερού ή καλύτερα σε ελάχιστη επιφάνεια υφάλου, έχει δυστυχώς το διφορούμενο, ίσως, αισθητικό αποτέλεσμα, που βλέπουμε συχνά στα ενυδρεία αυτής της κατηγορίας.

Η μεγάλη ποικιλία οργανισμών και χρωμάτων, που υπάρχουν στο φυσικό περιβάλλον, αλλά ποτέ σε τέτοιες συγκεντρώσεις, δίνουν την εικόνα του “αφύσικου”.

Σίγουρα η θάλασσά μας είναι μπλε και ασημί, αλλά οι κάτοικοί της έχουν να αναδείξουν ένα σωρό επί πλέον χρώματα, όπως το κόκκινο, το κίτρινο, το μοβ, το λευκό, το πράσινο, το μαύρο και άλλα τόσα σε όλες τις αποχρώσεις τους.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις τροπικές θάλασσες.

Ένα ενυδρείο τροπικού υφάλου, δεν ανταποκρίνεται, επίσης, στην πραγματικότητα. Σε έναν τροπικό βυθό δεν θα παρατηρήσεις κανείς τέτοιες συγκεντρώσεις οργανισμών, οι οποίοι μάλιστα προέρχονται και από διαφορετικά βάθη ή περιοχές με εντελώς διαφορετικές συνθήκες.

-Αν συγκρίνουμε την καταστροφή που θα μπορούσε να επιφέρει ο χομπίστας, στο οικοσύστημα της θάλασσας με την αντίστοιχη της νόμιμης αλιείας, θα διαπιστώσουμε ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Δεν αναφέρομαι βέβαια στην παράνομη αλιεία, γιατί αυτή έτσι κι αλλιώς είναι κατακριτέα.

Για να προξενήσουμε εμείς οι χομπίστες ή και οι ερασιτέχνες συλλέκτες, όπως τα παιδάκια που μαζεύουν καβουράκια, ερημίτες, αστερίες, ψαράκια κλπ (τα οποία μετά από λίγη ώρα θα καταλήξουν στα σκουπίδια), την καταστροφή που προξενεί μια νόμιμη τράτα μετά από μία ώρα εργασίας στο βυθό, θα πρέπει να περάσουν πάρα πολλά χρόνια και πάλι δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε.

-Όλοι μας θαυμάζουμε τους διάφορους θαλάσσιους οργανισμούς στο φυσικό τους περιβάλλον. Αλλά έχουμε και αδυναμίες. Είμαστε ενυδρειστές και γοητευόμαστε με την παρουσία των οργανισμών αυτών σε μία αναπαράσταση του βυθού μέσα στο σπίτι μας. Πώς να το κάνουμε αυτό είναι το χόμπι που επιλέξαμε και δυστυχώς δεν θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι ιδιαίτερα φιλοζωικό.

-Όσον αφορά, τέλος, το εμπόριο των Μεσογειακών ειδών από τα ενυδρειακά μαγαζιά, το ανέφερα όχι για να επισημάνω άλλη μια άγνωστη πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας μας, αλλά σαν μέσο να τα προμηθευτεί κάποιος, που δεν έχει άλλο τρόπο.

Πως θα προμηθευτεί κάποιος χομπίστας τα είδη που τον ενδιαφέρουν, αν ο ίδιος αδυνατεί να τα συλλέξει? Για παράδειγμα δεν ξέρει κολύμβηση ή έχει κάποια αναπηρία ή δεν έχει πολύ ελεύθερο χρόνο ή τέλος είναι Αυστριακός και την Μεσόγειο την έχει δει μόνο στον χάρτη. Γιατί να στερήσουμε σ’ αυτούς τους ανθρώπους το δικαίωμά τους στο χόμπι?

Η γνώμη μου είναι ότι πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος. Πέρα από τους συναισθηματισμούς και τις οικολογικές ανησυχίες μας, που καλά κάνουμε και τις έχουμε, νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε ταυτόχρονα και κάποιο μέτρο ώστε να μη φθάνουμε εύκολα στην υπερβολή.

Γιατί άραγε οι γείτονές μας Ιταλοί τα έχουν ξεπεράσει όλα αυτά και έχουν αναδείξει  το Μεσογειακό ενυδρείο, όπως οι Αμερικάνοι (που είναι και αυτοί οι ίδιοι συλλέκτες και έμποροι άγριων οργανισμών των εκεί θαλασσών) το αντίστοιχο τροπικό?

Ή ακόμα περισσότερο.

Φιλικά Νίκος

33652[/snapback]

Φίλε Νίκο,

Σχετικά με τα χρώματα του ενυδρείου είναι θέμα γούστου το ζητούμενο είναι να ζουν καλά οι οργανισμοί μέσα σε αυτό. Όμως πολλοί οργανισμοί για να αισθάνονται καλά και να μην στρεσάρονται χρειάζονται και το κατάλληλο χρωματικό περιβάλλον.

Η καταστροφή που επιφέρει ένας χομπιστας, αυτή την στιγμή, μπορεί να είναι πολύ μικρή αφού τώρα δεν υπάρχουν (τουλάχιστον στην Ελλάδα) πολλοί χομπιστες που ασχολούνται με το μεσογειακό ενυδρείο.

Αν όμως αυτό το χόμπι γίνει δημοφιλές (ειδικά σε παγκόσμιο επίπεδο) η απειλή θα γίνει σοβαρή. Το ότι υπάρχουν άλλες απειλές πολύ μεγαλύτερες (μόλυνση και την υπεραλιεία) δεν είναι δικαιολογία. Όταν έχεις κάψει το δάσος τότε ένα δέντρο είναι πολύτιμο. Δεν υπάρχει δικαιολογία για να το κόψεις.

Να επισημάνω ότι πολύ από τους οργανισμούς που υπάρχουν στο εμπόριο (ψάρια πουλιά, θηλαστικά) απειλούνται με εξαφάνιση. Μπορεί ο βασικός λόγος που έφερε αυτούς τους οργανισμούς στα όρια τους, να μην είναι η συλλογή τους, για το εμπόριο, αλλά η καταστροφή των βιοτόπων τους, ΑΛΛΑ αφού βρίσκονται στο χείλος της καταστροφής τότε κάθε παρέμβαση είναι σοβαρή.

Έχω ασχοληθεί με διάφορα ζώα όπως τα πουλιά και ειδικά την οικογένεια των carduelis. Στην Ελλάδα, για παράδειγμα, υπάρχει ένα τεράστιο παραεμπόριο άγριων πτηνών που αιχμαλωτίζονται παράνομα. Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών των πουλιών πεθαίνουν τις πρώτες μέρες της αιχμαλωσία τους. Οι άνθρωποι που κάνουν αυτή την δουλεία ισχυρίζονται ότι δεν επηρεάζονται τα είδη αυτά από τις δραστηριότητες τους, αλλά από τις φωτιές κλπ. ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ. Ήδη πολλά είδη έχουν φτάσει στα όρια τους και σε παγκόσμιο επίπεδο κάθε μέρα εξαφανίζονται πολλά.

Δεν χρειάζεται να συγκρίνεις την καταστροφή που δημιουργεί κάθε δραστηριότητα. Μην θεωρείς την συλλογή των άγριων ειδών αθώα. Ένα χόμπι σαν αυτό, αν πάρει μεγάλες διαστάσεις γίνεται απειλητικό. Πολλά τροπικά ψάρια κινδυνεύουν από την συλλογή που γίνεται. Παράδειγμα οι melanoteania boesmani που μέχρι πριν λίγα χρόνια οι αριθμοί τους είχαν μειωθεί τραγικά, Ευτυχώς που τώρα γίνεται αναπαραγωγή (έτσι συμφέρει) και τις βρίσκεις παντού. Οι ιππόκαμποι το ίδιο.

Τα παιδάκια, που λες, και οι διάφοροι άσχετοι, μπορεί σε μερικές παραλίες, που έχουν περιορισμένο χώρο, να εξαφανίσουν κάποιο είδος. Όλο το καλοκαίρι περνάνε χιλιάδες άνθρωποι από μια παραλία. Μερικοί οργανισμοί έχουν χαμηλό ρυθμό αναπαραγωγής και δεν μπορούν να αντέξουν τις απώλειες από την συλλογή τους.

Το χόμπι που διαλέξαμε δεν είναι φιλοζωικό, αλλά μπορούμε να το κάνουμε λιγότερο «αντιζωικό» Να μην αγοράζουμε άγρια ψάρια όταν υπάρχουν αναπαραγωγής. Να μην αγοράζουμε ψάρια που κινδυνεύουν με εξαφάνιση. Ας πάρουμε κάποιο άλλο. Και όλα με μέτρο. Ας δαμάσουμε λίγο τις αδυναμίες που λες. Θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο που θα προμηθευτούν μεσογειακούς οργανισμούς αυτοί που αδυνατούν, με ενδιαφέρει να υπάρχουν μεσογειακοί οργανισμοί. Μην τρελαθούμε….

Αν τώρα νομίζεις αυτά είναι υπερβολές και συναισθηματισμοί, με όλο το σεβασμό που σου έχω, τότε γελιέσαι και προφανώς δεν είσαι αρκετά ενημερωμένος.

Όσο στην ερώτηση σου για τους γείτονες μας τους Ιταλούς και τους Αμερικάνους, δεν την πολύκαταλαβαίνω. Δηλαδή τι εννοείς ότι επειδή το κάνουν αυτοί πρέπει να το κάνουμε και εμείς? Οι Ιταλοί δηλαδή πουλάνε μεσογειακούς οργανισμούς στα μαγαζιά τους?

Φίλε Νίκο, αυτή εδώ είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος. Τα παραπάνω δεν είναι συμπεράσματα δικά μου, αλλά σοβαρών οργανισμών και ερευνητών που ασχολούνται με το θέμα πολλές δεκαετίες τώρα.

Φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

"...Να μην αγοράζουμε άγρια ψάρια όταν υπάρχουν αναπαραγωγής. Να μην αγοράζουμε ψάρια που κινδυνεύουν με εξαφάνιση. Ας πάρουμε κάποιο άλλο. Και όλα με μέτρο. Ας δαμάσουμε λίγο τις αδυναμίες που λες. Θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι..."

Είναι γνωστές οι απόψεις μου από άλλες συζητήσεις.

Τα υπόλοιπα τα αφήνω.

Αυτά που παραθέτω όμως από τον φίλο yannisk, είναι εύκολο να τα κάνουμε όλοι μας. Σαν μια μικρή συμβολή μας στη φύση και στα ζώα που αγαπάμε... ;)

ΥΣ: Μια μεγάλη συγνώμη για την παρέμβαση στο ποστ, αλλά όποτε βρω τέτοιου είδους ευκαιρία την αξιοποιώ, μήπως και μπορέσουμε να γλυτώσουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι μου

Κατ' αρχήν, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι βρίσκεστε σε ένα forum, το οποίο αναφέρεται και προάγει το χόμπι του ενυδρείου.

Όπως και να το κάνουμε, το χόμπι μας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί με τίποτα φιλοζωικό ή οικολογικό και δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος χομπίστας που να ισχυρίζεται το αντίθετο.

Αυτό όμως δεν αποκλείει τον χομπίστα να είναι αρκετά ευαίσθητος σε φιλοζωικά ή οικολογικά θέματα. Όπως ακριβώς και ένας φιλόζωος ο οποίος διατηρεί ένα λυκόσκυλο στη βεράντα του διαμερίσματός του στην Κυψέλη, και καθημερινά καταστρέφει, με τα περιττώματά του, το ελάχιστο πράσινο που ματαιοπονεί να επιβιώσει στο απέναντι παρτέρι .

Για τους παραπάνω λόγους, σαν υπεύθυνος συντονιστής της συζήτησης της κατηγορίας αυτής και λόγω, έλλειψης, όπως είναι φυσικό, ειδικής κατηγορίας για ανάπτυξη φιλοζωικών και οικολογικών τοποθετήσεων, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να αναφέρεστε, καλύτερα, στο Aquazone café ή σε κάποιο άλλο forum που ασχολείται με τέτοιου είδους θέματα.

Πέρα από αυτά όμως, επειδή κατηγορήθηκα σαν ανενημέρωτος, θεωρώ υποχρέωσή μου να δώσω μερικές συνοπτικές απαντήσεις στο Φίλο μας Γιάννη τον οποίο θέλω να διαβεβαιώσω, ότι σίγουρα υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος, όπως πολύ σωστά επισήμανε, για την οποία θα μπορούσαμε να συζητούμε ατέρμονα, με σοβαρά επιχειρήματα, χωρίς να μπορέσουμε να καταλήξουμε πουθενά.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω με τίποτα να τα ισοπεδώσω όλα στο βωμό της υπερβολικής - υποκριτικής φιλοζωίας και οικολογίας.

Η συστηματική συλλογή άγριων υδρόβιων ενυδρειακών οργανισμών σε διάφορες χώρες, ορισμένες μάλιστα προηγμένες, δεν έχει προκαλέσει ποτέ οικολογική καταστροφή, ούτε καν απειλή, γιατί τα τέτοιου είδους αλιεύματα είναι μηδαμινά σε σύγκριση με τα αντίστοιχα που προορίζονται για φαγητό. Χώρια τις παράπλευρες απώλειες που προξενεί η νόμιμη αλιεία.

Το χόμπι μας είναι πολύ δημοφιλές και σε καμία περίπτωση δεν κυνηγάμε τον τελευταίο εναπομείναντα οργανισμό για να τον βάλουμε στη γυάλα. Αλλά κάποια στιγμή μπορεί να το κάνουμε και αυτό, όχι για να χαλαρώνουμε κοιτάζοντάς το, αλλά για να κάμουμε την έσχατη προσπάθεια διάσωσης του είδους.

Σε πληροφορώ ότι αρκετοί υδρόβιοι ή μη οργανισμοί, έχουν ήδη εξαφανιστεί από το φυσικό τους περιβάλλον και βρίσκονται μόνο στις μονάδες αναπαραγωγής, στα ενυδρεία ή στους ζωολογικούς κήπους. Και σ' αυτό, όπως πολύ σωστά επισήμανες, δεν ευθύνονται οι χομπίστες συλλέκτες.

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τα πουλιά που ανάφερες και γενικότερα σε όλα τα είδη της στεριάς. Ο λόγος είναι ότι τα ζώα αυτά έχουν χάσει σχεδόν το 90% της επιφάνειας γης, όπου μπορούν να ζήσουν να τραφούν και να αναπαραχθούν, λόγω των επεμβάσεων του κύριου ανταγωνιστή τους, τον άνθρωπο.

Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με τη θάλασσα, προς το παρόν τουλάχιστον.

Αν δεν συγκρίνω την καταστροφική ικανότητα του χόμπι μας με άλλες, ίδιου αντικειμένου ανθρώπινες ενέργειες, τότε θα πρέπει να θεωρήσω το χόμπι μου

de facto καταστροφικό και να το εγκαταλείψω.

Η προμήθεια Μεσογειακών οργανισμών επί πληρωμή, από αυτούς που αδυνατούν να τους συλλέξουν από μόνοι τους, όπως εγώ είμαι υποχρεωμένος να αγοράζω αντίστοιχους τροπικούς, δεν μπορεί να θεωρηθεί αιτία αφανισμού των. …..Μην τρελαθούμε.

-Αν τώρα νομίζεις αυτά είναι υπερβολές και συναισθηματισμοί, με όλο το σεβασμό που σου έχω, τότε γελιέσαι και προφανώς δεν είσαι αρκετά ενημερωμένος.-Αν όλα αυτά δεν έχουν χαρακτήρα υπερβολής, τότε θα μου επιτρέψεις να τα θεωρήσω σαν επιλεκτική ευαισθησία.

Και τέλος, λυπάμαι που δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, μέχρι στιγμής κάποια τεκμηριωμένη εργασία, που να αναφέρεται στην επικείμενη οικολογική καταστροφή των θαλάσσιων ή μη ζωντανών οργανισμών, που προξενούν οι συλλέκτες, από κάποιους “σοβαρούς οργανισμούς και ερευνητές”. Δυστυχώς, εδώ στερούμαι ενημέρωσης.

Αυτά και τελειώνω την εκτός θέματος αυτή συζήτηση.

Με εκτίμηση

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Στο Ενυδρεία και αιχμαλωσία υπάρχουν 30 απαντήσεις σχετικά με τα περί οικολογικών ανησυχιών και δεν μπορώ να καταλάβω τη σκοπιμότητα του κανιβαλισμού ενός θέματος του Νίκου Ψαλτη για μια ακόμα φορά!

Yannisk αν πας σε εκείνο το θέμα θα δεις συγκεκριμένες αναφορές σε μελέτες και βιβλία που ανατρέπουν όλα τα επιχειρήματα σου. Τα περί μη ενημέρωσης απέναντι σε έναν άνθρωπο με χρόνια εμπειρίας και με τεράστιες γνώσεις είναι απλά λόγια του αέρα....

Από εκεί και πέρα μου κάνει τρομακτική εντύπωση πως άνθρωποι χωρίς γνώσεις για το θαλασσινό ενυδρείο παρεμβαίνουν, αρνητικά πάντα, σε ανάλογες συζητήσεις λέγοντας βεβαία αβάσιμα πράγματα (λόγο έλλειψης γνώσεων φυσικά)...

Δεν θα συνεχίσω παραθέτοντας επιχειρήματα, το έχω ήδη κάνει στο άλλο θέμα, αλλά δεν μπορώ να βλέπω άδικες επιθέσεις και καταδίκη του χόμπι του θαλασσινού ενυδρείου σε ένα forum που ασχολείται με το χόμπι του ενυδρείου!!

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο επέτρεψε μου να κλείσω και εγώ (ο υποκριτής) το θέμα.

Φίλε filoxenos χαίρομαι που με κατάλαβες.

Φίλε Manogr δεν πιστεύω ότι κανιβάλισα το θέμα του Νίκου Ψάλτη. Απλά απάντησα στα ερωτήματα που έκανε, από την δική μου σκοπιά φυσικά. Και είμαι ο μόνος που το έκανε.

Δεν αμφισβητώ τον Νίκο Ψάλτη για τις γνώσεις που έχει και εμένα με έχει βοηθήσει πολύ, και τον θαυμάζω για το πάθος του και την όρεξη του. Και μακάρι να συνεχίσει έτσι. Αλλά κανένας δεν τα ξέρει όλα.

Βέβαια δεν κατάλαβα πως γνωρίζεις το επίπεδο των γνώσεων μου στο Θαλασσινό ενυδρείο… και λυπάμαι πολύ που θεωρείς τα λόγια μου αβάσιμα.

Εγώ δεν καταδικάζω το χόμπι του ενυδρείου και δεν βλέπω καμία άδικη επίθεση σε αυτό το ποστ. Έχω και Εγώ ενυδρείο. Θέλω και Εγώ ένα Μεσογειακό ενυδρείο. Προφανώς δεν κατάλαβες αυτά που γράφω.

Είναι κλασική η περίπτωση φίλοι μου (και στην Ελλάδα ακόμα περισσότερο) να αντιμετωπίζουμε κάθε έναν που εκφράζει οικολογικές ανησυχίες σαν υπέρευαίσθητους, συναισθηματικούς, υπερβολικούς και υποκριτές, όπως κάνατε και εσείς εδώ, γιατί αυτά είναι τα επίθετα που χρησιμοποιήσατε για να σχολιάσετε τις απόψεις μου.

Αυτά λέγανε και για αυτούς, που κάποτε, πριν λίγες δεκαετίες, προσπαθούσαν να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο, πχ για την καταστροφή των τροπικών και ευρωπαϊκών δασών. Τώρα βέβαια αυτοί οι υπερβολικοί, οι συναισθηματικοί, οι υποκριτές και οι υπερευαίσθητοι αποδείχτηκε ότι είχαν δίκιο.

Και όχι μόνο είχαν δίκιο αλλά ούτε αυτοί δεν είχαν συνειδητοποιήσει το πρόβλημα σε όλο το μέγεθος του. Όταν καταστρέφεις ένα δάσος πχ στην Αυστραλία αυτόματα καταστρέφεις και πολλούς κοραλλιογενείς υφάλους στα παράλια της χώρας. Στην Ελλάδα βέβαια ακόμα δεν έχουμε πάρει χαμπάρι…

Τώρα αυτοί , οι συναισθηματικοί, οι υποκριτές και οι υπερευαίσθητοι ανησυχούν για τα μεταλλαγμένα τρόφιμα………

Απορώ γιατί βλέπεται τα πράγματα από μια σκοπιά μόνο…..

Ελπίζω Φίλοι μου, να έχετε δίκιο και όταν, μια μέρα, το Μεσογειακό ενυδρείο γίνει της μόδας και φτωχοί άνθρωποι (και όχι μόνο) από όλες τις μεσογειακές χώρες (και όχι μόνο) συλλέγουν μανιωδώς οργανισμούς, καθημερινά, σαρώνοντας το βυθό, για να ζήσουν και να ταΐσουν τα παιδιά τους ή για να πλουτίσουν, σε αυτήν την μικρή και κλειστή θάλασσα που τόσο την ταλαιπωρούμαι, τότε να μην επηρεάσουν την ισορροπία της και να μην απειλήσουν το οικοσύστημα της.

Να είστε καλά και να συνεχίσετε με πάθος,.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι βρίσκεστε σε ένα forum, το οποίο αναφέρεται και προάγει το χόμπι του ενυδρείου.

Όπως και να το κάνουμε, το χόμπι μας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί με τίποτα φιλοζωικό ή οικολογικό και δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος χομπίστας που να ισχυρίζεται το αντίθετο.

ADMIN NOTE :

Φίλοι μου. Πολύ όμορφα όλα όσα αναφέρεστε περί οικολογίας αλλά δεν έχουν θέση σε αυτό το θέμα. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που θα ανοίγετε κάποιο θέμα περί Θαλασσινού τροπικού ή μεσογεικού να το γυρνάμε στην οικολογία γνωρίζοντας ότι τα ψάρια είναι ψαρεμένα. Αν θέλετε μπορείτε άνετα να κάνετε τέτοιες συζητήσεις στο Aquazone Cafe. Όμως όταν κάποιος πάει να δείξει την ομορφιά που μπορεί να έχουν τέτοια ενυδρεία είτε από αισθητικής άποψης είτε του όλου στησίματος είναι όντως κανιβαλισμός του θέματος να μπαίνουν θέματα οικολογίας.

Θα παρακαλέσω όλους όσους έχουν οικολογικές προθέσεις να τις εκφράζουν σε ανάλογα θέματα στο Aquazone Cafe και όχι όπου βρούν. Είναι η τελευταία φορά που γίνετε κάτι τέτοιο. Σε επόμενες περιπτώσεις τα ποστ θα διαγράφονται από το συγκεκριμένο θέμα και αν θέλει ο εκάστοτε συγγραφέας ας ανοίγει καινούριο θέμα περιγράφοντας αυτό που έχει στο μυαλό του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη μια και μιλησες για δεντρα να σου πω οτι βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος!!!Αν λογαριασεις τη ζημια που προξενει μια ανεμοτρατα ή ενα τανκερ που ξεπλενει τις δεξαμενες του στη Μεσογειο δεν φτανουν ουτε ολοι οι Ευρωπαιοι κατοχοι Μεσογειακου ενυδρειου να συγκριθουν με τη ζημια!!!

Καλα τα λεμε εδω μεσα για τη διατηρηση αγριων ψαριων και τη μη οικολογικη συνειδηση των κατοχων τους.Ποιος ομως διαμαρτηρηθηκε για τη μολυνση των θαλασσων???Ποιος διαμαρτηρηθηκε για τη συνεχιση της αλιειας με τις ανεμοτρατες???Μου θυμιζει η ολη κατασταση την απαγορευση αλιειας στους ερασιτεχνες ψαραδες το μηνα Μαιο λογω του οτι θεωρειται αναπαραγωγικη περιοδος των ψαριων ενω επιτρεπεται την ιδια περιοδο σε ολους τους επαγγελματιες καθε ειδους αλιευτικη δραστηριοτητα!!!

Και στην τελικη δε νομιζω οτι το στησιμο ενος μεσογειακου ενυδρειου παραπεμπει στο "Reef του φτωχου!!!".Η διατηρηση τετοιων οργανισμων προυποθετει αρκετα μεγαλη εμπειρια και γνωση του αντικειμενου.Δε νομιζω λοιπον οτι ειναι πολλοι αυτοι που ειναι διατεθημενοι να "μπλεξουνε" με κατι τετοιο.

Τελικα θελαμε δε θελαμε οντως το κανιβαλλισαμε το θεμα........... ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, αυτές τις φωτογραφίες από ποιο site τις μάζεψες;

Αυτοί οι Ιταλοί τα έχουν αγοράσει και αν ναι μπορείς να προτείνεις κανένα κατάστημα που να εμπορεύεται μεσογειακά;

ΜΦΧ / Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, αυτές τις φωτογραφίες από ποιο site τις μάζεψες;

Αυτοί οι Ιταλοί τα έχουν αγοράσει και αν ναι μπορείς να προτείνεις κανένα κατάστημα που να εμπορεύεται μεσογειακά;

ΜΦΧ / Θάνος

34024[/snapback]

Δες τα πμ σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη μια και μιλησες για δεντρα να σου πω οτι βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος!!!Αν λογαριασεις τη ζημια που προξενει μια ανεμοτρατα ή ενα τανκερ που ξεπλενει τις δεξαμενες του στη Μεσογειο δεν φτανουν ουτε ολοι οι Ευρωπαιοι κατοχοι Μεσογειακου ενυδρειου να συγκριθουν με τη ζημια!!!

33925[/snapback]

Πες τα βρε ανθρωπε!!

Οι οικολογικες ανυσηχιες ειναι για ολους μας. Αλλα εαν μας ενδιαφερει τοσο πολυ οσο δειχνουν καποιοι συνανθρωποι μας τοτε θα τους προτεινω να μην ασχολουνται καθολου με ψαροφαγια ειτε κρεατοφαγια.

Δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Απλα ετσι διχνεις στην πραξη το πιστευω σου. Ενα κιλο μαριδιτσα ειναι οι μαριδες που θα βαλουν στα ενυδρεια τους ολοι οι ελληνες χομπιστες σε διαστημα ενος χρονου εαν το παρουν αποφαση να ξεκινησουν τετοιο ενυδρειο. Και εμεις το κτυπαμε για ενα απλο βραδυ με λιγο ουζακι...

Να εχουμε καποιες ανυσηχιες αλλα να περνανε και απο το στομαχι μας, οχι μονο απο το στομα μας. Τοτε μονο εννουμε τα λεγομενα μας, αλλιως ειναι ατοπο.

Να θυμησω και κατι αλλο. Ενας αρχαιος ελληνας φιλοσοφος οταν τον ρωτησανε γιατι δεν ετρωγε ψαρια ειχε απαντησει πως "δεν του αρεσει να τρωει αγωνιες".

Σκεφτητε πως ψαρευουμε τα ζωντανα αυτα και πως αφηνουν την τελευταια τους πνοη και μπορειτε να καταλαβετε το γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω όλους όσους έχουν οικολογικές προθέσεις να τις εκφράζουν σε ανάλογα θέματα στο Aquazone Cafe και όχι όπου βρούν. Είναι η τελευταία φορά που γίνετε κάτι τέτοιο. Σε επόμενες περιπτώσεις τα ποστ θα διαγράφονται από το συγκεκριμένο θέμα και αν θέλει ο εκάστοτε συγγραφέας ας ανοίγει καινούριο θέμα περιγράφοντας αυτό που έχει στο μυαλό του.

33828[/snapback]

Πες τα βρε ανθρωπε!!

Οι οικολογικες ανυσηχιες ειναι για ολους μας. Αλλα εαν μας ενδιαφερει τοσο πολυ οσο δειχνουν καποιοι συνανθρωποι μας τοτε θα τους προτεινω να μην ασχολουνται καθολου με ψαροφαγια ειτε κρεατοφαγια.

Δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Απλα ετσι διχνεις στην πραξη το πιστευω σου......

ADMIN NOTE: ;)

Νομίζω ότι έγραψα κάτι παραπανω περί κανιβαλισμού του θέματος.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΩ.

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΕΔΩ ΘΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχουμε υποτιμήσει τον πλούτο που έχουν οι θάλασσές μας. Μπράβο στην προσπάθεια που γίνεται για να μάθουμε και εμείς οι αδαείς λίγα πράγματα για το Μεσογειακό ενυδρείο, μπας και κάποια στιγμή καταφέρουμε κάτι καλό. Αυτό που με είχε κολλήσει (όταν πήγα να κάνω κάτι) ήταν η θερμοκρασία. Όμως το καλοκαίρι αυτή κυμαίνεται γύρω στους 24-25 C οπότε οι ελπίδες μου έχουν αναπτερωθεί. Θέλω να πιστεύω ακόμη ότι τα Μεσογειακά ψάρια είναι ανθεκτικότερα από τα άλλα τα τροπικά, λόγω ακριβώς των διαφορετικών συνθηκών που υπάρχουν εδώ στη Μεσόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχουμε υποτιμήσει τον πλούτο που έχουν οι θάλασσές μας. Μπράβο στην προσπάθεια που γίνεται για να μάθουμε και εμείς οι αδαείς λίγα πράγματα για το Μεσογειακό ενυδρείο, μπας και κάποια στιγμή καταφέρουμε κάτι καλό. Αυτό που με είχε κολλήσει (όταν πήγα να κάνω κάτι) ήταν η θερμοκρασία. Όμως το καλοκαίρι αυτή κυμαίνεται γύρω στους 24-25 C οπότε οι ελπίδες μου έχουν αναπτερωθεί. Θέλω να πιστεύω ακόμη ότι τα Μεσογειακά ψάρια είναι ανθεκτικότερα από τα άλλα τα τροπικά, λόγω ακριβώς των διαφορετικών συνθηκών που υπάρχουν εδώ στη Μεσόγειο.

34392[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε apache.18

Με την ευκαιρία, που μου δίνεται, θα ήθελα να σου αναφέρω, ότι από προσωπική μου εμπειρία, έχω διαπιστώσει ότι οι Μεσογειακοί οργανισμοί, ψάρια και ασπόνδυλα, συμπεριφέρονται απολύτως φυσιολογικά σε θερμοκρασίες μέχρι και 28 βαθμούς.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός είπε ότι το Αιγαίο δεν έχει χρώμα ;

Από πρόσφατη κατάδυση στη Μήλο, τα photocredits στον scuba buddy μου DimPap.

antesco_mesog_300806_a.jpg

antesco_mesog_300806_b.jpg

antesco_mesog_300806_c.jpg

antesco_mesog_300806_d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακές φωτογραφίες.

Είναι τραβηγμένες σε σπηλιά-εσοχή? Τι βάθος?

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, που μου δίνεται, θα ήθελα να σου αναφέρω, ότι από προσωπική μου εμπειρία, έχω διαπιστώσει ότι οι Μεσογειακοί οργανισμοί, ψάρια και ασπόνδυλα, συμπεριφέρονται απολύτως φυσιολογικά σε θερμοκρασίες μέχρι και 28 βαθμούς.

Η θερμοκρασία σε μερικές περιοχές αυτήν την εποχή ήδη φτάνει τους 27 βαθμούς

Θερμοκρασίες θαλασσών

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σε μερικές περιοχές αυτήν την εποχή ήδη φτάνει τους 27 βαθμούς

Θερμοκρασίες θαλασσών

34582[/snapback]

Οι θερμοκρασίες που αναφέρονται στο link φίλε symbil είναι θερμοκρασίες επιφανείας θάλασσας και όχι θερμοκρασίες θάλάσσας. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να τις πάρουμε σαν δεδομένο για την δημιουργία μεσογειακού ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

..ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ..

..ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.. <_<

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Αλλά είναι στο χέρι μας να αναπαράγουμε, χειμώνα-καλοκαίρι, αυτές τις στιγμές, με μία προσομοίωση Μεσογειακού βυθού στο σπίτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Άγνοια ή έλλειψη ενδιαφέροντος από τους επαγγελματίες? (λάθος πολιτική κατά τη γνώμη μου)

Θα μπορούσαμε να δούμε ένα Μεσογειακό ενυδρείο στις βιτρίνες ενός καταστήματος?

Πιστεύω πως ναι. Θα μπορούσε κάλλιστα ένα ενυδρειακό κατάστημα να εμπορεύεται Μεσογειακούς οργανισμούς, που θα προμηθεύεται πανεύκολα από ημιεπαγγελματίες δύτες (όπως είναι αυτοί που ψαρεύουν όστρακα ή σκουλήκια Φαραώ και ακροβάτες) και ακόμα να τα εξάγει σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες

Δεν έχω προσωπικά μεσογειακό ενυδρείο αλλά είναι ένας μελλοντικός στόχος . Πιστεύω όμως ότι είναι έλλειψη ενδιαφέροντος από εμάς τους ίδιους και για να γίνω πιο σαφής .

Ποίος εμποδίζει τον καθένα από εμάς να προμηθευτεί τουλάχιστον τα σκουλήκια (Φαραώ , μανά , χαλκιδεικο , μαύρο κ.α ) από ένα μαγαζί που εμπορεύεται ζωντανά δολώματα ? Και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές ? και να εμπλουτίσει το μεσογειακό του ενυδρείο .

Πόσοι από εμάς έχουμε βιοτοπικο ελληνικό ενυδρείο?

Που θα βρεις τα ψάρια? Ψάρεψε τα. Ενα σαζάνι ζει και μισή ώρα έξω από το νερό δεν είναι εντυπωσιακό όμως και που βάζεις τον κόπο ?

Πας λοιπόν στο χ κατάστημα παίρνεις το τροπικό σου και είσαι μια χαρά.

Την ζήτηση εμείς την διαμορφώνουμε όχι οι έμποροι . Αν μάθαινε ο έμπορος ότι ο χ η ο ψ πελάτης πάει και παίρνει πολυχετους (μαύρο Φαραώ κλπ ) από κατάστημα που πουλάει δολώματα τι θα έκανε δεν θα έφερνε ???

Υ.Γ Συγνώμη αν έβαλα και γλυκό νερό μέσα στο πόστ αλλά πιστεύω ότι και αυτό αξίζει τον κόπο και είναι κρίμα να μην υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπικά μεσογειακό ενυδρείο αλλά είναι ένας μελλοντικός στόχος . Πιστεύω όμως ότι είναι έλλειψη ενδιαφέροντος από εμάς τους ίδιους και για να γίνω πιο σαφής .

Ποίος εμποδίζει τον καθένα από εμάς να προμηθευτεί τουλάχιστον τα σκουλήκια (Φαραώ , μανά , χαλκιδεικο , μαύρο κ.α ) από ένα μαγαζί που εμπορεύεται ζωντανά δολώματα ? Και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές ? και να εμπλουτίσει το μεσογειακό του ενυδρείο .

Πόσοι από εμάς έχουμε βιοτοπικο ελληνικό ενυδρείο?

Που θα βρεις τα ψάρια? Ψάρεψε τα. Ενα σαζάνι ζει και μισή ώρα έξω από το νερό δεν είναι εντυπωσιακό όμως και που βάζεις τον κόπο ?

Πας λοιπόν στο χ κατάστημα παίρνεις το τροπικό σου και είσαι μια χαρά.

Την ζήτηση εμείς την διαμορφώνουμε όχι οι έμποροι . Αν μάθαινε ο έμπορος ότι ο χ η ο ψ πελάτης πάει και παίρνει πολυχετους (μαύρο Φαραώ κλπ ) από κατάστημα που πουλάει δολώματα τι θα έκανε δεν θα έφερνε ???

Υ.Γ Συγνώμη αν έβαλα και γλυκό νερό μέσα στο πόστ αλλά πιστεύω ότι και αυτό αξίζει τον κόπο και είναι κρίμα να μην υπάρχουν.

Όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα, ένα τέτοιου είδους ενυδρείο, συνδυάζει την απόλαυση της προσομοίωσης του Μεσογειακού βυθού, στο σπίτι μας, αλλά και την ιδιαίτερη ικανοποίηση της συνεχούς αναζήτησης οργανισμών από τους Ελληνικούς βυθούς.

Όσον αφορά τα καταστήματα, είναι λογικό να μην ενδιαφέρονται να εμπορευθούν τέτοιου είδους οργανισμούς, αφού οι περισσότεροι χομπίστες, μπορούν να τα προμηθευτούν από μόνοι τους, απ' ευθείας από τις Ελληνικές θάλασσες.

Με λίγα λόγια δεν θεωρούν επικερδές το είδος.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει σε χώρες, που δεν έχουν θάλασσα ή δεν έχουν πλούσιους βυθούς. Πχ η Γερμανία, ή Αγγλία....

Παρ' όλα αυτά όμως, έχω δει κατά καιρούς, σε διάφορα ενυδρειακά καταστήματα τη φιλοξενία και πώληση Μεσογειακών οργανισμών, που πολλές φορές δεν γίνονται αντιληπτοί από κάποιους χομπίστες, οι οποίοι τους θεωρούν τροπικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...