Jump to content

Μετασχηματιστής Arcadia


satrianius

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Αγόρασα χτές ενα μετασχηματιστή arcadia για λαμπα Τ8 στα 18w. H ερώτησή μου είναι μπορώ να συνδέσω δυο λάμπες των 18watt επάνω του?

Έχω τον τύπο C4 που σηκώνει 25-30W. Αν τον επιστρέψω και πάρω τον C5 που σηκώνει 38w?

Πρόκειται για μετασχηματιστή με starter.

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην παρεις ενα Light-Glo 2x20w?Πανω κατω στα ιδια λεφτα ερχεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην παρεις ενα Light-Glo 2x20w?Πανω κατω στα ιδια λεφτα ερχεται!!!

33589[/snapback]

Το Light-Glo είναι καπάκι? Θα βρώ όμως στις διαστάσεις του ενυδρείου?Για πές μου λίγο γιαυτό γιατί δεν το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Αγόρασα χτές ενα μετασχηματιστή arcadia για λαμπα Τ8 στα 18w. H ερώτησή μου είναι μπορώ να συνδέσω δυο λάμπες των 18watt επάνω του?

Έχω τον τύπο C4 που σηκώνει 25-30W. Αν τον επιστρέψω και πάρω τον C5 που σηκώνει 38w?

Πρόκειται για μετασχηματιστή με starter.

33571[/snapback]

Φίλε satrianius κακώς πήρες της arcadia σύστημα, το πλήρωσες πολύ παραπάνω από την πραγματική του αξία! Να το ξέρεις αυτό, οι εταιρείες (αλλά και τα μαγαζιά πολλές φορές) τα φουσκώνουν πολύ. Εγώ θα σου πρότεινα να το πας πίσω και να πάρεις κάτι άλλο, όσο για τις λάμπες σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρολογικά πας θας πάρεις το ballast, τα starter και τα ντουί που θες. Με 38watt ballast ανάβεις άνετα τις 2 λαμπίτσες που σκέφτεσαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε satrianius κακώς πήρες της arcadia σύστημα, το πλήρωσες πολύ παραπάνω από την πραγματική του αξία! Να το ξέρεις αυτό, οι εταιρείες (αλλά και τα μαγαζιά πολλές φορές) τα φουσκώνουν πολύ. Εγώ θα σου πρότεινα να το πας πίσω και να πάρεις κάτι άλλο, όσο για τις λάμπες σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρολογικά πας θας πάρεις το ballast, τα starter και τα ντουί που θες. Με 38watt ballast ανάβεις άνετα τις 2 λαμπίτσες που σκέφτεσαι...  ;)

33600[/snapback]

Αυτό θάταν το ιδανικό!

Αλλά άκουσα και άλλες γνώμες που ισχυρίστηκαν το αντίθετο, οτι δηλαδή δεν σηκώνει 2ρη λάμπα...

Πιστεύω οτι μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω κάτι άλλο στη θέση του.

Να πω οτι εχω εύκαιρο μετασχηματιστή απο λάμπα φθορίου στα 50watt (απαυτές τις μακριές που βάζανε παλιότερα στο ταβάνι της κουζίνας) αλλά δεν ξέρω αν μπορώ και πάλι να βάλω δυο λάμπες.

Και κάτι ακόμα. Το μετασχηματιστάκι που έχει το ενυδρείο απο τη μάνα του γράφει οτι είναι 2Χ15, 30W. To 2X15 σημαίνει οτι μπορεί να πάρει 2 λάμπες των 15? Πνα πάντως εμένα ειχε μια λάμπα 18W πάνω.

Αν λάβω υπόψη οτι το ενυδρείο μου είναι 96lt , τότε οι ανάγκες σε φώς είναι πιο μεγάλες απο 18w+18W που θέλω να το κάνω εγώ. Άρχικά ήθελα η κάθε λάμπα μου να είναι τουλάχιστον 30W αλλά είχα πρόβλημα με τις διαστάσεις. Οι λάμπες των 30w είναι 75cm και εμένα το ενυδρείο μου έχει χώρο 70cm..

Έτσι κατέληξα στο να πάρω 18W στα 60cm με σκοπό να κάνω καμιά πατέντα με τρείς λάμπες( η τρίτη αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δε θα το έλεγα ότι οι ανάγκες σου είναι και πολύ μεγαλύτερες από 36watt, δεν ξέρω βέβαια τι φυτά έχεις στο ενυδρείο σου και τι απαιτήσεις έχουν... Σε κάθε περίπτωση ότι μεταβολή κι αν κάνεις στο φωτισμό σου να είναι σταδιακή αλλιώς θα πνιγείς στις άλγες! B)

Ο κάθε μετασχηματιστής (στραγγαλιστικό πηνίο είναι, κακώς το λέμε μετασχηματιστή, κανένας μορφωμένος θα μας την "πει" ;)) αναγράφει τη μέγιστη ισχύ που μπορεί να σηκώσει, αυτό σημαίνει ότι ένας μετασχηματιστής 500watt μπορεί να ανάψει μια λάμπα των 9, αλλά ένας μετασχηματιστής 9watt δε μπορεί να ανάψει μια των 500. :thumbup: Αυτό είναι το νόημα και το κόλπο!

Link to comment
Share on other sites

Νάστε καλά και πάλι ρε παιδιά!

Οκ, έγινες απόλυτα κατανοητός. Θα βρώ την λύση και θα σας ενημερώσω!

Κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα...

Για 2 λάμπες στον ενα μετασχηματιστή δεν θα χρειαστώ 2 starters?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα...

Για 2 λάμπες στον ενα μετασχηματιστή δεν θα χρειαστώ 2 starters?

33614[/snapback]

Γιαπ, 2 λάμπες, 2 στάρτερ, 4 ντουί, 1 μετασχηματισή και οι λάμπες παράλληλα στο μεταχηματιστή, λες και είχες συνδέσει μια λάμπα. Καλή τύχη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ με τις λάμπες! Τώρα έχω στο ενυδρείο μου 2Χ18W, η μια είναι η original tropical της arcadia και για δεύτερη σκέφτομαι να βάλω μια freshwater πάλι της arcadia.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη; Βλέπω κατά καιρούς κάποιους τύπους osram...

Το ενυδρείο μου είναι 96lt και μιλάμε για 2 λάμπες των 18Watt.

Ο κύριος λόγος που αναβάθμισα τον φωτισμό μου είναι τα φυτά.

Τώρα που θα έχω 2 λάμπες θα μπορούν να αναβοσβήνουν σε διαφορετικούς χρόνους?

Μέχρι τώρα τις άναβα απο τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδος σου είναι αρκετά μεγάλη!

Θα σου πρότεινα να μην υπερβαίνει τις 10 ώρες για να μην έχεις προβλήματα με την άλγη!

Αν μπορείς (με την συνδεσμολογία που έχεις) να τις ανάβεις με μια ώρα διαφορά για να μην τρομάζεις τα ψαράκια σου με την απότομη μεταβολή του φωτός!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω thanx!!

Και..απο λαμπίτσες καμιά πρόταση?(μιλάω για την εμπρός).

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
...2 λάμπες, 2 στάρτερ, 4 ντουί, 1 μετασχηματισή και οι λάμπες παράλληλα στο μεταχηματιστή, λες και είχες συνδέσει μια λάμπα...

Αυτό δεν το κατάλαβα... Δηλαδής..? :excl:

Και επειδή τώρα κάθομαι και φτιάχνω φωτιστικά για κάποια νέα μικρά ενυδρεία, στα οποία θα βάλω πάνω σε 1 μετασχηματιστή (32 W) από 2 λάμπες (14 W), μήπως υπάρχει κάπου κανα σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας? Εψαξα, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι ο άχρηστος... :thumbup: και όλες οι προηγούμενες συνδέσεις που έχω κάνει ήταν όλες ατομικές, δηλαδή η κάθε λάμπα στο μετασχηματιστή της... Αποτέλεσμα να μην ξέρω την παράλληλη σύνδεση... :wub:

Ποιος καλός άνθρωπος θα βοηθήσει με ένα σκιτσάκι, για να μην "κατσαρώσουμε" όλοι εδώ πέρα? :)

Link to comment
Share on other sites

Τζιζ στον κακό Ντίνο που έψαξε κιόλας!!!! :)

Δες φίλε μου εδώ και ότι απορία έχεις...

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Καλά, είμαι πολύ άχρηστος! Μάλλον άρχισα να γερνάω μου φαίνεται... Thanks my friend. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είμαι πολύ άχρηστος! Μάλλον άρχισα να γερνάω μου φαίνεται... Thanks my friend. :)

Ντίνο για τα μεγάλα σου ενθδρέια σου συστήνω ανεπιφύλακτα τα ηλεκτρονικά και dimmable

ballast που έχει το aquaristic

εγώ αγόρασα το 2χ39 και έβαλα αντί για T5 τις Power compact τρελλή δουλεια κάνει!

λίγο ακριβούτσικά αλλά αγόρασα και τις λάμπες οπότε ρεφαρα το κόστος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...

Δες φίλε μου εδώ και ότι απορία έχεις...

Σχεδόν δυο εβδομάδες μετά, αξιώθηκα επιτέλους να το τελειώσω και να το βάλω στη πρίζα...

Ελα ντε όμως που "το φως το αληθινό" δεν λέει να φωτίσει τα καϋμένα τα φυτούλια, αλλά μου κάνει "νάζια" και παίζει με τα νεύρα μου... :rasp:

Και το κακό είναι ότι δεν καταφέρνω να βρω τη λύση μόνος μου... ( - Ρε μπας και όντως έχω γεράσει??? :) )

Ευτυχώς όμως έχω το καλό μου το Aquazone ( :bowdown: ) και όλο και κάποιος θα βάλει ένα χεράκι... :lol:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

- 3 λάμπες Τ8 σε καπάκι μικρού ενυδρείου, 14 WATT έκαστη.

- Η μία (GRO-LUX) μόνη της σε 15άρη και οι άλλες δύο (GRO-LUX & DAYLIGHT) μαζί συνδεδεμένες παράλληλα σε 32άρη.

- Τα starters είναι όλα S2 της PHILIPS (4-22 γράφουν).

- Το ρεύμα στη ΔΕΗ πληρωμένο κανονικά... :bowdown:

Η "μόνη της" ανάβει κανονικά και χωρίς προβλήματα (άρα δεν έχω γεράσει ακόμα, τουλάχιστον πολύ...). Από τις άλλες δύο όμως (παράλληλες και συνδεδεμένες βάση του σχεδιαγράμματος στο ανωτέρω link), ανάβει μόνο η μία, παρ' όλο που στο ξεκίνημα δείχνουν και τα δύο starters να το προσπαθούν το πράγμα - αναβοσβήνουν δηλαδή, όχι όμως και οι λάμπες, που μετά από λίγο ανάβει μόνο η μία. Συνεπώς, ερώτηση:

- Τις πταίει ? (πλην εμού βεβαίως...)

Και κατόπιν δεύτερη ερώτηση:

- Πως διορθώνεται αυτό που "πταίει" ? B)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καμένη η λάμπα?

Μήπως τα ακροφύσια είναι ανάποδα στη μία λάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι είναι πρόβλημα στα starters ή στη σχέση των watt με τον μετασχηματιστή, γιατί "έπαιξα" λίγο με τα starters και είδα ότι μια ανάβει η μία και μια η άλλη. Ποτέ όμως και οι δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω ότι έκανα τα εξής:

- Δοκίμασα να δουλέψω το "ζεύγος" με ένα starter και δούλευε κανονικά (η μία λάμπα μόνο), ανάλογα με το που είχα το starter...

- Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς και με 2 άλλα starters S10, αλλά δεν δούλεψε καθόλου (ενώ η μονή λάμπα - η "μόνη της" - άναβε τελικά και με αυτό το starter, απλώς λίγο αργότερα)...

- Αλλαξα τη θέση/φορά του φις στη πρίζα (..!). Τίποτα πάλι...

- Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με τις λάμπες (μήπως έφταιγε κάποια λάμπα). Τίποτα πάλι...

Η μοναδική περίπτωση που "δουλεύει" κανονικά το "ζεύγος", είναι όταν το έχω... κλειστό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι μόνο όταν γυρίσει ο Ρεξ από τη βόλτα του, θα μπορέσω να μάθω τι συμβαίνει... :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές είχα συνδέσει 2 λάμπες Τ8 με τον ίδιο μετασχηματιστή τις έχω βάλει σε σειρά, γιατί παράλληλα είχα το πρόβλημα που αναφέρεις. Αυτή τη στιγμή στο 30λτ που έχω είναι έτσι συνδεδεμένες και ανάβουν κανονικά εδώ και κάμποσους μήνες...

post-190-1170280200_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρα, κάπου πρέπει να έχω κάνει λάθος στη σύνδεση (?), γιατί κι εγώ αυτό το τύπο προσπάθησα να υλοποιήσω, βάση του σχεδιαγράμματος του george hmmy, από ΕΔΩ.

Πάει, ξεκούτιανα τελείως τελικά μου φαίνεται...

Υ.Σ.: Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκούτιανες, απλά η συνδεσμολογία που προτείνει ο Γιώργος για Τ8 και κοινό ballast είναι σε σύνδεση παράλληλα, ενώ εγώ λέω σε σειρά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μου λες ότι δεν ξεκούτιανα?!

Εγώ γιατί και τα δύο σχήματα τα βλέπω ίδια?

(Σήμερα το απόγευμα με χτύπησε το ρεύμα ελαφρά και μάλλον με έχει πειράξει...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...